Skocz do zawartości

Auto bez BT, a odpowiedzialność sprzedawcy


radekd2

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

trafił do mnie taki temat:

 

Auto w bardzo kiepskim stanie technicznym, bez ważnych BT trafia na złom. Właściciel złomu, zamiast wystawić kwit złomowania sporządza z właścicielem auta umowę kupna sprzedaży. Kolega nie pamięta czym to uzasadniał. Wartość auta jak wartość złomu - 500 zł.

 

Sprzedający zgłasza do WK i ubezpieczalni zbycie pojazdu. Z jego strony temat zamknięty.

 

Kilka dni później kolega sprawdza w historiapojazdu.gov.pl czy przeszło zgłoszenie zbycia i widzi, że ten trup (auto) dostało przegląd na SKP z wynikiem pozytywnym i znajduje je nieprzerejestrowane, wystawione za klika tysięcy na portalu aukcyjnym jako auto zadbane i w stanie idealnym.

 

I pytanie mojego kumpla, które kieruje do Was:

Czy ktoś może się do niego przyczepić, że sprzedał auto w złym stanie technicznym zamiast złomować? Nie chce aby nowy klient trafił do niego z pretensjami.

Ja tłumacze koledze, że problemy to może mieć diagnosta który dał P, a nie on ale może jestem w błędzie?

 

Pozdr.

R

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, radekd2 napisał:

Czy ktoś może się do niego przyczepić, że sprzedał auto w złym stanie technicznym zamiast złomować?

 

Nie ma obowiązku złomowania aut w złym stanie. Nie ma też zakazu ich sprzedaży. Cena zapewne adekwatna do stanu, więc kto niby miałby się przyczepić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, radekd2 napisał:

Auto w bardzo kiepskim stanie technicznym

Co według Twojej wiedzy znaczy "kiepski"???

 

15 minut temu, radekd2 napisał:

wystawione za klika tysięcy na portalu aukcyjnym jako auto zadbane i w stanie idealnym.

Nie mogło zostać naprawione ????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, radekd2 napisał:

Sprzedający zgłasza do WK i ubezpieczalni zbycie pojazdu. Z jego strony temat zamknięty.

 

Godzinę temu, Grzegorz Łódź napisał:

Nie mogło zostać naprawione ????

 

Godzinę temu, radekd2 napisał:

Kilka dni później

:?:  :?:  :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odzew.

Co znaczy stan kiepski? Jak ostatnio widziałem to auto to nie wnikając w szczegóły ale łatwiej wymienić co było OK w aucie niż co do wymiany. Naprawa kompletnie nieopłacalna ekonomicznie.  Zawieszenie, spaliny, korozja, wycieki itd.

Na zdjęciach w portalu aukcyjnym widać, że korozja nie była ruszona tylko zdjęcia podretuszowane.

 

Ja jestem za wersją  @Jacdiag, że z jego strony temat zamknięty, ale kumpel ma obawy, że ktoś kto kupi później to auto z otomoto trafi do niego z pretensjami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, radekd2 napisał:

Kilka dni później kolega sprawdza w historiapojazdu.gov.pl czy przeszło zgłoszenie zbycia i widzi, że ten trup (auto) dostało przegląd na SKP z wynikiem pozytywnym i znajduje je nieprzerejestrowane, wystawione za klika tysięcy na portalu aukcyjnym jako auto zadbane i w stanie idealnym

Powiem tak..,. jeśli chodzi o stan to nic udowodnić teraz nie możesz,co najwyżej opisać sytuację gdzieś na portalach. Ten wynik badania P przesądzić nie może że faktycznie na taki zasłużył,aszkolwiek ja bym tel.wykonal na SKP co badanie przeprowadziła i wypytał o szczegóły ( nic to nie da ale zasieje niepewność)  Jeśli padre sprzedał i nowa umowa jest między tym kupującym i nowym klientem super auta to twój kumpel może spać spokojnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, yogi1984 napisał:

Jeśli padre sprzedał i nowa umowa jest między tym kupującym i nowym klientem super auta to twój kumpel może spać spokojnie

Też tak mu mówię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Jacdiag napisał:

a "złomiarz' ma dodatkowo ciepło za fałszowanie dokumentów.

A jak wystawi fakturę kupującemu?

Edytowane przez Grzegorz Łódź
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, radekd2 napisał:

Czy ktoś może się do niego przyczepić, że sprzedał auto w złym stanie technicznym zamiast złomować? Nie chce aby nowy klient trafił do niego z pretensjami.

Oczywiście że może i pokrzywdzony ma do tego prawo. Jeśli właściciel złomowni zostanie sądownie pociągnięty do odpowiedzialności będzie mógł w terminie 6 miesięcy zwrócić się do poprzedniego właściciela o zadośćuczynienie. Art. 5761. § 1.Roszczenia sprzedawcy w związku z wadą rzeczy sprzedanej” i ze względu na Art. 5762. § 1. „Roszczenie sprzedawcy przedawnia się z upływem sześciu miesięcy. Bieg terminu przedawnienia rozpoczyna się z dniem poniesienia kosztów przez sprzedawcę w wyniku wykonania uprawnień z tytułu rękojmi przez konsumenta, nie później jednak niż w dniu, w którym sprzedawca powinien wykonać swoje obowiązki wobec konsumenta”. Piszę to z własnego doświadczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, Krzysztof plus napisał:

Jeśli właściciel złomowni zostanie sądownie pociągnięty do odpowiedzialności będzie mógł w terminie 6 miesięcy zwrócić się do poprzedniego właściciela o zadośćuczynienie.

Zaraz zaraz co to ma być? Chyba mylimy troszkę pojęcia.... Daje auto na złom mam papier ku temu a co dalej mam w du*** i tyle w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Krzysztof plus jak już przywołujesz KC to poczytaj też

 

Cytat

Art.  556 (1).  [Wada fizyczna]
§  1.  Wada fizyczna polega na niezgodności rzeczy sprzedanej z umową. W szczególności rzecz sprzedana jest niezgodna z umową, jeżeli:
1)
2) nie ma właściwości, o których istnieniu sprzedawca zapewnił kupującego, w tym przedstawiając próbkę lub wzór;
3)
4)

 

https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/kodeks-cywilny-16785996

 

A sprzedający (ten z DR) zapewnił kupującego "złomiarza" że to, co sprzedaje, ma właściwości złomu - co było zgodne z prawdą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.