Skocz do zawartości

Badanie dodatkowe (powypadkowe) a badanie okresowe


DOD_Dam

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, nie jestem diagnostą ale pracuje przy naprawach powypadkowych. Ostatnio naprawialiśmy pojazd, który miał zatrzymany elektronicznie DR i wystawione skierowanie na badanie dodatkowe (powypadkowe). Diagnosta na stacji poinformował mnie, że  aby wykonać badanie powypadkowe musi wykonać również badanie okresowe (ważność okresówki wbitej w dowód była jeszcze 1,5 roku) 

 

Prosiłbym Szanownych doświadczonych kolegów o wyjaśnienie na jakiej podstawie diagnosta musiał wykonać 2 badania pomimo długiego terminu ważności badań okresowych. 

Potrzebowałbym tego wyjaśnienia, gdyż klient nie zapłaci za okresówkę, a żeby 'sprzedać' okresówkę towarzystwu ubezpieczeniowemu muszę mieć ku temu jakąś podstawę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i błędna interpretacja przez diagnostę. Ale podobne bzdety widziałem przez inną instytucję rozpisane. Już nie pamiętam czy tyczyły się "zakresu", czy stosowania tabeli opłat. W każdym razie w necie było i raczej wisi do dzisiaj. Szczerze wątpię aby kiedykolwiek to się zmieniło i po ludzku było. :silent:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale co wymyślnego musiałoby stać w skierowaniu aby rzeźbić okresowe skoro jest ważne jeszcze przez półtora roku?

 

Dla ułatwienia zacytuję: 

 

12 godzin temu, michal_k napisał:

Nie ma do tego absolutnie żadnej podstawy. Wynika to zapewne z błędnej interpretacji przepisów (zakresu badania) przez diagnostę.

 

!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wchodziły te chore przepisy, na szkoleniach, jak i na kontrolach stacji nawijano makaron na uszy ,że należy zrobić dodatkowe i okresowe badanie, jeśli pojazd był po wypadku ,mało tego z gazem Dorażny protokół badania butli instalacji gazowej do dnia dzisiejszego żądam,kiedyś zapytałem P. TDT, mieli już po roku inne zdanie, że samo dodatkowe powypadkowe ,takie są nasze interpretację,może nie interpretację a w ministerstwie sami nie wiedzą co podpisali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a przypadkiem tu na forum ktoś niedawno nie udostępniał "najostateczniejszego" ministerialnego pisma z interpretacją opłat takiej jak wspominana w pierwszym poście? 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem było i tyczyło sie pobieranej opłaty, co wyżej napisał

15 godzin temu, Paprock napisał:

Może i błędna interpretacja przez diagnostę. Ale podobne bzdety widziałem przez inną instytucję rozpisane. Już nie pamiętam czy tyczyły się "zakresu", czy stosowania tabeli opłat. W każdym razie w necie było i raczej wisi do dzisiaj.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

art. 4 ust. 2 ROZPORZADZENIE W SPRAWIE BADAŃ TECHNICZNYCH

Wykonanie dodatkowego badania technicznego pojazdu nie wpływa na termin następnego okresowego badania technicznego pojazdu określonego w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

Co to jest badanie powypadkowe? To okresowe badanie techniczne i badanie powypadkowe (specjalistyczne)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oh, dziękuję za taki odzew w temacie, nie spodziewałem się :) 

 

postaram się odpowiedzieć na padające pytania. 

 

18 godzin temu, Grzegorz Łódź napisał:

Nie dość ,że skasował podwójnie za coś co dwa razy nie sprawdzał to jeszcze skrócił termin OBT....

 

 

Diagnosta zapewniał mnie, że wykonane przez niego badanie okresowe nie wpłynie na ważność poprzedniego. 

 

7 godzin temu, keymil7 napisał:

Z czystej ciekawości..... co to za pojazd??

 

7 godzin temu, Rafi90 napisał:

Napisz może co pisało w skierowaniu i jaki był zakres uszkodzeń. Uprzedzając pytania, dla mnie ma to znaczenie. Ale tu fronty są podzielone .

 

Pojazd to Kia Sportage IV. 

Pojazd dostał strzała na przednie lewe koło, wymieniona kompletna kolumna + piasta ze zwrotnicą + drążek kierowniczy z końcówką + felga, opona  tyle z mechaniki. Niestety nie pamiętam co dokładnie było wpisane w skierowaniu. Jeśli to istotne to sprawdzę i dopiszę w późniejszym terminie. 

 

Odwiedziłem dzisiaj tego gagatka i poprosiłem by podał mi jakąś podstawę prawną tego, że skasował mnie za przegląd okresowy + dodatkowy. 

Poszedł poszperał i dał mi coś takiego (zamieszczam w załączniku) 

 

Chciałbym wiedzieć jak Szanowni diagności do tego podchodzą 

Rozporządzenie SKP.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, DOD_Dam napisał:

wykonane przez niego badanie okresowe nie wpłynie na ważność poprzedniego

I jak to mówią- człowiek całe życie się uczy...Ale bez jaj- z taką interpretacją to jeszcze się nie spotkałem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, DOD_Dam napisał:

Chciałbym wiedzieć jak Szanowni diagności do tego podchodzą 

 

Było sto razy rozbierane! Mimo wszystko przedstawię swoje zdanie.

Żeby to pokapować, to wpierwej należy rozkminić paragraf 3 tego rozporządzenia: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20042232261/O/D20042261.pdf .

W tym paragrafie skupić się należy na ustępie drugim i trzecim. Ustęp drugi mówi, że całkowita opłata stanowi sumę opłat i tak dalej... z zastrzeżeniem. I to zastrzeżenie jest najważniejsze dla tematycznej sprawy, bo wyraźnie ciśnie o badaniu okresowym wykonywanym razem z dodatkowym, a taki przypadek jest jeden jedyny i sprowadza się do badani zwanego w skrócie "po konstrukcyjnych zmianach". Szczegóły tego badania opisane w rozporządzeniu zwanym "zakresem". No i link: https://forum.norcom.pl/index.php?/topic/14845-rozp-ws-wykonywania-btp-dzu2015776-v-uj-04102019/&do=findComment&comment=289212

Dla jasności przywołam interesujący fragment:

 

§ 3. 1. Zakres dodatkowego badania technicznego pojazdu, o którym mowa w art. 81 ust. 11 ustawy:

5) w którym dokonano zmian konstrukcyjnych lub wymiany elementów powodujących zmianę danych w dowodzie rejestracyjnym, z zastrzeżeniem art. 66 ust. 4 pkt 5 i 6 ustawy, z wyłączeniem montażu instalacji do zasilania gazem – obejmuje sprawdzenie i ocenę spełnienia warunków technicznych, w sposób określony dla okresowego badania technicznego pojazdu, oraz zakres czynności określonych w pkt 1–2 działu I załącznika nr 2 do rozporządzenia, a także ustalenie nieznanych lub nowych danych technicznych pojazdu, podczas przeprowadzania badania technicznego pojazdu w sposób określony w dziale II załącznika nr 2 do rozporządzenia, oraz sporządzenie opisu zmian dokonanych w pojeździe, zgodnie z załącznikiem nr 5 do rozporządzenia; nie wymaga się wykonania czynności określonych w pkt 1 działu I załącznika nr 2 do rozporządzenia, jeżeli zmiany konstrukcyjne lub wymiana elementów powodujących zmianę danych w dowodzie rejestracyjnym nie mają wpływu na działanie układu kierowniczego, skuteczność tłumienia zawieszenia oraz ustawienie kół jezdnych;

I po tej rozpisce dopiero widać, że jakby badanie dodatkowe "pozmianowe" obejmujące sprawdzenie i ocenę spełnienia warunków technicznych, w sposób określony dla okresowego badania technicznego zbiegło się z badaniem okresowym wynikającym z dowodu rejestracyjnego, to opłatę za okresowe pobiera się raz!

No, to teraz poszukuje "miszcza" co potrafi wskazać w rozporządzeniu zwanym "zakresem" inny przypadek dodatkowego badania, w którym czynności kontrolne wykonuje się w sposób określony dla okresowego badania.

Dziękuję.

(Prośba taka, coby nie rozbierać punktu drugiego paragrafu trzeciego, bo nie ma sensu najmniejszego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1 godzinę temu, DOD_Dam napisał:

Diagnosta zapewniał mnie, że wykonane przez niego badanie okresowe nie wpłynie na ważność poprzedniego. 

A może zapewniał cię, iż wykonane przez niego czynności (określone dla) badania okresowego, nie wpłyną na ważność poprzedniego ?

Edytowane przez Mecher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie to i sto pompek mógł zrobić, przepucować wydech, napastować opony...

Tabela opłat stanowi jasno kwotę za "powypadkowe" po całości!

Cała reszta to naciągactwo wespół nie tylko z załączoną interpretacją.

A poza konkursem, to podpytaj gostka gdzie są wyniki ze "zbieżności". Wyniki z pomiarów wykonanych bez łaski przez niego samego! :silent:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, DOD_Dam napisał:

Diagnosta zapewniał mnie, że wykonane przez niego badanie okresowe nie wpłynie na ważność poprzedniego. 

jeśli już to pewnie wykonał jedno badanie , w którym pobrane były 2 opłaty ( 94 + 98 + 1 ) .  Ile było zaświadczeń  ?  jedno czy dwa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 28.04.2020 o 21:07, DOD_Dam napisał:

Prosiłbym Szanownych doświadczonych kolegów o wyjaśnienie na jakiej podstawie diagnosta musiał wykonać 2 badania pomimo długiego terminu ważności badań okresowych.

Moim zdaniem, badanie powypadkowe pojazdu już dawno powinno kosztować co najmniej 200 zł. Ja tam rozumiem tego diagnostę, że za 95zł nie chce być frajerem i gimnastykuje się by pracować za godne wynagrodzenie. Przy takiej odpowiedzialności za badanie jaką bierze na siebie diagnosta targować się o 99zł jest żałosne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Krzysztof plus napisał:

Moim zdaniem, badanie powypadkowe pojazdu już dawno powinno kosztować co najmniej 200 zł.

Tak, ale pod warunkiem, że było by wykonywane tak jak stanowią przepisy.

3 minuty temu, Krzysztof plus napisał:

Ja tam rozumiem tego diagnostę, że za 95zł nie chce być frajerem

Ale i nie być cwaniakiem. Zasadnicze pytanie czy został wykonany pomiar geometrii osi? Jeżeli tak to szacun (szansa 1-2%) a jeżeli nie to wniosek o cofnięcie uprawnień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.