Skocz do zawartości

2 sprawy - wpis o wypadku; i osobówka jako ciężarowy


ari94

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

z góry mówię, że jestem zwykłym kierowcą, nie pracuję na stacji. Chciałbym zadać 2 pytania profesjonalistom odnośnie auta osobowego - Skoda Rapid (liftback).

 

1. Po wygenerowaniu raportu ze strony "historiapojazdu" w jednym z podpunktów widnieje poniższy wpis (numery zamazuję X'ami aby nie ujawniać danych):

Cytat

Dodatkowe badanie techniczne
Rodzaj badania dodatkowego: Po uczestniczeniu w wypadku
Wynik badania: pozytywne
Numer SKP: XXX/XXX/XX
Odczytany stan drogomierza: XX XXX km
(Uwaga. Stan drogomierza przy badaniu technicznym gromadzimy od 2014)

 

Co można rozumieć przez ten wpis? czy auto było znacznie uszkodzone, czy może lekko? Czy jeśli jest to słowo "wypadek" to mam się obawiać, że to było znaczne uszkodzenie auta? Czy może np. zbita lampa, lub zarysowanie. Da się to jakoś sprawdzić? Czy jeśli jest mniejsze uszkodzenie to tam się pojawia słowo np. "kolizja" ?

 

2. Kolejne pytanie to o samochód osobowy zarejestrowany jako ciężarowy. Kazano mi zainstalować kratkę do liftbacka, natomiast z tego co widzę to nie ma takich kratek do kupienia, jest jedynie do spacebacka czyli z dużą klapą. W związku z tym czy wystarczy że kupię do bagażnika takie siatki z materiału - dwie po bokach i jedna rozłożona na podłodze bagażnika, czy w przypadku kontroli policji to zda egzamin?

 

Z góry dzięki za odpowiedź

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad1. Nie dowiesz się jak mocna była ta kolizja/stłuczka. Jeśli uszkodzona byłaby tylko lampa to potrzebne byłoby badanie dodatkowe aby stwierdzić, że owa lampa czy np błotnik został naprawiony. Jeżeli tak widnieje w cepiku jak napisałeś to oznacza, że zostało wykonane badanie powypadkowe czyli po kolizji/wypadku.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

 

 

Ad2. Kratka powinna spełniać odpowiednie wymagania, powinna być homologowana do danego typu pojazdu, zabezpieczająca przedostanie się bagażu do przestrzeni pasażerskiej w razie wypadku. Myślę, że zwykła siatka czy kratka nie będzie wzbudzała podejrzeń w przypadku kontroli policji lecz na badaniu okresowym może już diagnoście nie pasować smile.png

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WIELKA GRA :lol:

Odpowiadam na pytanie drugie.

Takich kratek nie montuje się garażowym sposobem!

Potrzebne szczegółowe informacje co do homologacji, daty pierwszej rejestracji, bo może być tak, że ta ciężarówka zwolniona jest z posiadania "kratki".

Żadne siatki, żadne dywaniki. Krata/przegroda ma spełniać szczegółowe wymagania co do konstrukcji jak i wytrzymałości.

Kontrola powinna zatrzymać dowód i skierować wniosek do naczelnika skarbówki, coby stwierdził ile vatu odliczono bokiem w przypadku lewej ciężarówki. Mówię o ciężarówce szemranej, nie spełniającej wymagań.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Daro92duc napisał:

Jeżeli tak widnieje w cepiku jak napisałeś to oznacza, że zostało wykonane badanie powypadkowe czyli po mocniejszej kolizji.

Nie. To oznacza, że albo z dokumentów do rejestracji wynikało, że uczestniczył w kolizji/wypadku, albo miał zatrzymany DR przez OKRD w związku z kolizją/wypadkiem. To w żaden sposób nie świadczy o zakresie uszkodzeń.

  • Polub 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Odpowiadam na pytanie pierwsze.

W ewidencji CEPiK gromadzi się dane o szkodach istotnych pojazdu. Jak również o zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego w przypadku dzwonu lub mniejszych usterek wynikających z niechlujstwa: łyse opony, pourywane lusterka, popalone żarówki światełek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie. To oznacza, że albo z dokumentów do rejestracji wynikało, że uczestniczył w kolizji/wypadku, albo miał zatrzymany DR przez OKRD w związku z kolizją/wypadkiem. To w żaden sposób nie świadczy o zakresie uszkodzeń.
Jak zwał tak zwał, to właśnie miałem na myśli :)

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

  • Polub 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paprock, poniżej szczegółowe dane i w załączniku:

Data pierwszej rejestracji 03.2014.

 

Czy to auto jest zwolnione z posiadania kratki?

h.PNG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

55 minut temu, ari94 napisał:

Paprock, poniżej szczegółowe dane i w załączniku:

 

Załącznik nie przypalił, ale rozumiem, że te dane spisane z dowodu rejestracyjnego, w którym numer homologacji stoi w rubryce [K], tak?

Skoro tak, to krata przegroda niewymagana w takich pojazdach.

Przyznam się, że często ciskam się o przegrodę/kratę, ale jak numer homologacji zobaczę to spuszczam przed klientem głowę i jak gdyby nigdy nic za robotę się łapię.

  • Polub 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Paprock napisał:

często ciskam się o przegrodę/kratę, ale jak numer homologacji zobaczę to spuszczam przed klientem głowę i jak gdyby nigdy nic za robotę się łapię.

Przyznam się, że nie zrozumiałem powyższego, bierzesz DR w gałązki, lukasz, a tam stoi nr homo w rubryczce [K], to po co się ciskać ? :nausea: 

  • Polub 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

6 minut temu, cezary napisał:

Przyznam się, że nie zrozumiałem powyższego, bierzesz DR w gałązki, lukasz, a tam stoi nr homo w rubryczce [K], to po co się ciskać ? :nausea: 

 

Kolego! Zanim ja zaskoczę, że w rubrykę [K] czasami warto spojrzeć, to najczęściej klient odjeżdża już na słusznym fochu. I nie ma bata bym go skłonił do powrotu. :lol:

Ostatnio SPECJALNY SEDAN Audi A8 podjechał, no i ZONK, bo nie wiedziałem co z autem począć. :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to odjeżdża? a zakres, procedury, cepik, pobrana opłata, DR w łapkach (Twoich), oj coś mnie @Paprock-u wkręcasz, nieładnie drwić sobie z kolegi. :icon_cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie drwię, ani nie wkręcam. U mnie na pierwszym planie ustalenie rodzaju badania, a żeby to zrobić, to muszę rzucić okiem na auto plus dowód. Następnie pobranie i weryfikacja danych z Centralnej Bazy.

No, tylko, że ja bardzo pobieżnie zapodaję żurawia w dowód, a szczegółowiej to w rubrykę [K] dowodu. Ale często lookam na HAK, GAZ, ilość siedzeń i od razu informuję petenta o negatywnym wyniku dając tym samym wybór czy akceptuje taki finał sprawy, czy grzecznie odjeżdża szukać jelenia.

 

 

20 minut temu, ari94 napisał:

Czyli zostałem wprowadzony w błąd podczas przeglądu :D

 

Najprawdopodobniej. Ważna jest też data pierwszej rejestracji.

Tu przepisy, które diagnosta, nie raptus, powinien ogarniać. Więcej w rozporządzeniu zwanym "Warunkami Technicznymi Pojazdów".

 

        § 8.

        1. Kabina kierowcy oraz pomieszczenie przeznaczone do przewozu osób wyposaża się w:

  1. Wnętrze kabiny kierowcy oraz pomieszczenia przeznaczonego do przewozu osób powinno odpowiadać następującym warunkom:

    7) w samochodzie ciężarowym powinno być oddzielone od przestrzeni ładunkowej trwałą przegrodą o odpowiedniej wytrzymałości; przepis stosuje się do samochodu ciężarowego zarejestrowanego po raz pierwszy w okresie od dnia 30 maja 1999 r. do dnia 31 grudnia 2016 r.;

     

    § 58.

    3. Samochody ciężarowe objęte świadectwem homologacji typu pojazdu wydanym zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2007/46/WE z dnia 5 września 2007 r. ustanawiającą ramy dla homologacji pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz układów, części i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do tych pojazdów i zarejestrowane po raz pierwszy po dniu 29 kwietnia 2009 r. mogą nie spełniać warunku, o którym mowa w § 8 ust. 4 pkt 7.

No, czyli w paragrafie 58 zawarli zwolnienie z paragrafu 8.

Edytowane przez Paprock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Paprock napisał:

Nie drwię, ani nie wkręcam.

Tiaa... Bardziej przypomina mi to wiersz J. Tuwima o Grzesiu ......:silent:

No, ale to co jest " pod spodem " ratuje sprawę. :icon_wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bardzo proszę wziąć się za poważną sprawę i za ścianą rozwikłać "bankowóz" oraz "pomarańczową" barwę świateł! u-kij gify, czateria, czat, obrazki, ikony, emotikony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, ari94 napisał:

1. Po wygenerowaniu raportu ze strony "historiapojazdu" w jednym z podpunktów widnieje poniższy wpis (numery zamazuję X'ami aby nie ujawniać danych):

Jeżeli jesteś właścicielem auta do zadaj takie pytanie swojej ubezpieczalni. Niech sprawdzą czy była na pojeździe lub z polisy pojazdu likwidowana szkoda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.