Skocz do zawartości

Badanie powypadkowe pojazdu sprowadzonego


Anton35

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie koledzy. Chcę poruszyć temat, na pierwszy rzut oka prosty. Mianowicie, rejestracja pojazdu sprowadzonego powypadkowego. Czy diagnosta może wykonać badanie powypadkowe pojazdu sprowadzonego i jeszcze nie zarejestrowanego w kraju. Pojazd oczywiście już wyremontowany. Teoretycznie wykonujemy badanie po raz pierwszy w kraju i badanie powypadkowe na wniosek klienta. We Wrocławiu wymagają zarejestrować samochód. Po tym wykonać wszystkie te czynności. Pod Wrocławiem już nie.Czy są gdzieś jakiś paragraf, który wskazuje na to - żeby wykonać badanie po wypadku pojazd musi być zarejestrowany, posiadać tablice i dowód krajowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieważne czy skierowane przez OKR czy Starostę czy Właściciela pojazdu, badanie dodatkowe - powypadkowe - obejmuje (między innymi) sprawdzenie i ocenę spełnienia warunków technicznych dotyczących zespołów i układów, w sposób określony w pkt 0-10 działu I załącznika nr 1 do rozporządzenia. To częściowy cytat z "776". Punkt 0.1 dotyczy tablic rejestracyjnych, podpunkt a) przewiduje UI za ich brak.

Więc: pojazd musi mieć tablice rejestracyjne. Jeśli nie ma oryginalnych, wystarczą tymczasowe.

To tak łopatologicznie.

Jednak, jak wiadomo, co WK to obyczaj (parafrazując znane przysłowie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, ale przy badaniu okresowym brak tablic, nalepki kontrolnej, wszystko co w części "0" - UI. Ale wykonujemy badania okresowe pojazdu sprowadzonego, pisząc w uwagach "brak tablic rejestracyjnych, pojazd na badanie dostarczono na lawecie". I WK akceptuje. A my postępujemy nie zgodnie z rozporządzeniem.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj dokladnie zakres okresowego tam jest ze brak tablic tylko przy  okresowym przed 1 rejestracją nie jest usterką a dbt już tak 

Edytowane przez smaug
Korekta
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Anton35 napisał:

A my postępujemy nie zgodnie z rozporządzeniem.

Nie wiem Kogo masz na myśli ale w moim rozporządzeniu stoi:

"b) sprawdzenie prawidłowości oznaczeń i stanu tablic rejestracyjnych pojazdu; sprawdzenie nie dotyczy badania, o którym mowa w art. 81 ust. 3 ustawy, z wyjątkiem pojazdów zarejestrowanych czasowo na podstawie art. 74 ust. 2 pkt 2 lit. c ustawy,

 

I z ustawy:

"3. Okresowe badanie techniczne po raz pierwszy jest przeprowadzane przed pierwszą rejestracją pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej."

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten temat dręczy mnie od lat :) bo w moim powiecie jest zagłębie importerów aut z USA.

Są wydziały, które przyjmują bez tablic i takie które piszą donosy do nadzoru danej SKP że wykonano takie badanie.

Ponoć ten przepis ma być poprawiony (tak twierdzi ITS) ciekawe tylko czy ułatwią życie, czy utrudnią.

Jak na razie moje osobiste zdanie jest takie, że wolę dostać takie auto na lawecie do zbadania po dzwonie, niż jak Pani w okienku bez oglądania pojazdu dopuszcza je do ruchu na okres 30dni, nie wiedząc czy w ogóle jest naprawiony ! 

Ale cóż Polska był czas przywyknąć :D 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, ConiKTM napisał:

Pani w okienku bez oglądania pojazdu dopuszcza je do ruchu na okres 30dni, nie wiedząc czy w ogóle jest naprawiony ! 

Ale "Pani z okienka" jak to kolokwialnie ująłeś nie dopuszcza pojazdu do ruchu tylko wszczyna procedurę rejestracji (czasową) pojazdu na wniosek petenta wydając PC i TR w celu dokonania dalszych wymaganych prawem czynności, po otrzymaniu niezbędnych dokumentów i ich weryfikacji dokonuje zgodnego z prawem zarejestrowania stałego. Tak ja to widzę, pewnie specjaliści z WK, a są tu tacy, odpowiedzą w sposób jak najbardziej fachowy co i jak. :wink:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cezary - piszesz, że nie dopuszcza pojazdu do ruchu tak ? A weź rozwiń skrót PC i po co daje TR ? Klient mając na ręku PC, na aucie TR, kupuje sobie OC i lata autem na legalu do upływu terminu PC ! Co więcej po tych 30 dniach bo na tyle jest przeważnie wydawane PC wraca do urzędu i mówi, że jednak zwraca PC I TR bo coś poszło nie tak i nie będzie narazie rejestrował auta. Mądre ? Masz w ruchu na ulicach auta po dzwonach z USA a widać w sieci jakie to dzwony bywają, nie przebadane, może nie naprawione i to jest OK :) A jak do Ciebie przyjedzie na lawecie do badania powypadkowego bez tablicy to już jest afera.  Gdzie sens gdzie logika ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, ConiKTM napisał:

Klient mając na ręku PC, na aucie TR, kupuje sobie OC i lata autem na legalu

 

Nie na legalu, bo jeśli pojazd nie spełnia warunków to nie jest dopuszczony do ruchu.

 

10 minut temu, ConiKTM napisał:

Gdzie sens gdzie logika ?

 

Logiki nie ma. Wszystkie rodzaje badań dla pojazdów sprowadzonych powinny być objęte wyłączeniem z wymogu tablic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, michal_k napisał:

Logiki nie ma. Wszystkie rodzaje badań dla pojazdów sprowadzonych powinny być objęte wyłączeniem z wymogu tablic.

 I mam nadzieję, że o takiej zmianie wspomina ITS 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, ConiKTM napisał:

lata autem na legalu

Czy przypadkiem nie mylą się Ci zawody? Do drogówki trza było się nająć i wyłapywać szkodników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super, od razu widać Władca Postów ! A jak ta Twoja wypowiedź się ma do zasadności wydawania PC do aut po wypadku a ganienia diagnostów za robienie badań bez nich ? 

 

8 godzin temu, blakop napisał:

Już uważaj bo zmienią... 

 Tak jak pisałem uzyskałem informację, że pracują nad tym. U nas jest to odczuwalny problem z tymi zagranicznymi po wypadkami.

 

 

Edytowane przez Jacdiag
cytat całego poprzedniego posta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A widziałeś kiedyś, a może sam uczestniczyłeś w ruchu drogowym roztrzaskanym samochodem z ważnym Pozwoleniem Czasowym, co?

A jaka jest zasadność targania lawetą samochodu do naprawy/po naprawie skoro można pobrać Pozwolenie Czasowe i o własnych siłach zajechać na stację.

To, że urząd może słonia zarejestrować wiadomo nie od dzisiaj. Afera o PC, a można przecież nie wzywać policji do kolizji i śmigać uszkodzonym autem z ważnym dowodem. No i co pan panie na to powiesz? W ruchu drogowym obowiązuje zdrowy rozsądek! Istnieją pojazdy, które uczestniczą w ruchu drogowym bez Dowodu Rejestracyjnego. Inne dają radę bez okresowych badań. A jeszcze innym okresowe badania przeprowadza się co dwa lata. I wszystko jest dobrze. Nikt nie wnika co się dzieje z samochodem w tym okresie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, Paprock napisał:

A widziałeś kiedyś, a może sam uczestniczyłeś w ruchu drogowym roztrzaskanym samochodem z ważnym Pozwoleniem Czasowym, co?

 Widziałem.

43 minuty temu, Paprock napisał:

A jaka jest zasadność targania lawetą samochodu do naprawy/po naprawie skoro można pobrać Pozwolenie Czasowe i o własnych siłach zajechać na stację.

To po co w ogóle badać ? Zakładać blachy i jeździć nie, bo ja myślałem że to chodzi o bezpieczeństwo.

43 minuty temu, Paprock napisał:

Afera o PC, a można przecież nie wzywać policji do kolizji i śmigać uszkodzonym autem

Na drogach dzieją sie różne rzeczy ale nie o tym watek.

44 minuty temu, Paprock napisał:

W ruchu drogowym obowiązuje zdrowy rozsądek!

 A ja myślałem że UPORD.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, ConiKTM napisał:

Co więcej po tych 30 dniach bo na tyle jest przeważnie wydawane PC

Wczoraj miałem naczepę niskopodwozie co PC i czerwone tablice miała wydane w 2018 roku. Gość ja dwa lata temu kupił na takich tablicach z racji by podatku nie płacić na siebie nie przerejestrowal,tylko OC  wykupił i tak  na pewniaka sobie po Polsce śmigał od 2018 roku. Także da się...🙂

Edytowane przez yogi1984
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Mecher napisał:

Tylko co do wydawania lub nie PC ma diagnosta ???

 Nic. Pytanie jest po co kazać ludziom brać te PC i po co jechać po diagnostach za brak ich przy badaniu.

 

Czy tylko u nas jest ten problem czy we wszystkich województwach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, ConiKTM napisał:

jak ta Twoja wypowiedź się ma do zasadności wydawania PC

Ano tak, że w przypadku pojazdów z USA klient nie posiada DR. Wykonać BT dla takiego pojazdu można po otrzymaniu PC a nie na tym "kwicie" który posiada. Dlatego normalny WK widzi problem jak diagnosta nie odróżnia dowodu własności od dowodu rejestracyjnego. Przepisy odnośnie "odpowiadającemu dokumentowi" zmieniły się bez mała 5 lat temu i warto byłoby je w końcu stosować.

W jaki sposób klient dostaje się na SKP nie interesuje mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawo jest takie a nie inne , my nie jesteśmy o jego kwestionowania tylko przestrzegania , brak tablic jest okreslonych przypadkach UI i nie ma co tego kwestionować , przy wydawaniu PC WK komunikacji sprawdzi dokumenty bo niektóre pojazdy nie mają prawa rejestracji i wtedy unikniesz problemów z marudzenie ze bt zrobine a nie mozna zarejestrować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, adam1501 napisał:

w przypadku pojazdów z USA klient nie posiada DR.

 

Czasem posiada - jeśli sprowadził pojazd w ramach mienia przesiedleńczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Witam wszystkich kolegów.

Ja natomiast mam pytanie jak podchodzicie do tematu badania powypadkowego pojazdu sprowadzonego z tablicami ? czy tak samo odsyłacie do WK po PC w celu wykonania dodatkowego badania po wypadku? Ja osobiście wykonuje takie badanie wpisując tablice które mam na pojeździe i w przedstawionych oryginalnych dokumentach, i do tej pory nie miałem cofnięcia badania przez WK  że zostało wykonane nie zgodnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.