Skocz do zawartości

Laweto-przyczepka ?


sad_madman

Rekomendowane odpowiedzi

Nie można tego traktować jako przyczepy moim zdaniem, dlatego przy masie 4250 lejce powinny być zabrane i auto odstawione przy kontroli.

Samo rozwiązanie ciekawe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzieś widziałem wizje samochodów osobowych z rozsuwanym rozstawem osi. Ten filmik to jeszcze jak cię mogę.

Ale jak traktować to, co w tym filmie, że to jakaś podwieszana/zdejmowana trzecia osio-przyczepka?

Jako schowek na przyczepkę, to może uznałbym to miejsce pod nadwoziem, tylko że ta przyczepka za trzecią oś robi czasami.

Dziwne wynalazki.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o przyczepkę pokazaną w filmie od Paprocka to przynajmniej wygląda ona jak przyczepka samochodowa i szczerze mówiąc można ją dopiąć do dowolnego pojazdu wyposażonego w taki sprzęg. Co w przypadku tej "przedłużki" z pierwszego filmu ? Mi tam od razu brakuje np. świateł odblaskowych przednich. To jednak jest naprawdę malutki problem. Co ze sprzęgiem ? Musieli zainwestować w homologację przyczepy oraz sprzęgu do tego IVECO. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym filmiku do trzeciej minuty jest demonstrowana jakaś rozsuwana konstrukcja. Widać dokładnie prowadnice jak i hak 'ciągnika', który może, ale nie musi, wspomagać sprzęgnięcia. Wątpię aby toto łamało się w ruchu drogowym. Toto wysunięto raczej dla potrzeb pokazowych. Dla mnie jest to sztywne przedłużenie ładunkowej platformy. Istnieją dorosłe przyczepy o możliwościach zwiększania swej długości, ale... ale nie widziałem jeszcze przyczepy/naczepy ze zmiennym rozstawem osi.

Natomiast w drugim filmiku wykorzystanie tej mini jednoosiówki jako trzeciej osi no nie bardzo mi podchodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę że zmienny rozstaw osi by nie zadziałał, bo ciężko jednoznacznie byłoby to spełnić:

 

§ 4. 1. Przez oś pojedynczą rozumie się oś oddaloną od osi sąsiedniej o więcej niż 1,8 m lub dwie sąsiednie osie oddalone
od siebie o mniej niż 1 m, a przez oś wielokrotną – zespół złożony z dwóch lub więcej osi, zwanych „osiami składowymi”,
w którym odległość między sąsiednimi osiami składowymi jest nie mniejsza niż 1 m i nie większa niż 1,8 m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, można spodziewać się podobnych wynalazków. Wiadomo skąd zaraza przychodzi. ;-)

 

 

 

Nasi z wózkiem dolly do dzisiaj ładu nie zrobili, to i tym wynalazkom nie wróże nic dobrego w kraju pod Dobrą Zmianą. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Jacdiag napisał:

Przy takim DMC nie ma szans przekroczyć max. dopuszczalnego nacisku dla osi pojedyńczej = 10 t

Jednak trzeba w jakiś sposób jednoznacznie zdefiniować ile dany pojazd ma osi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja podobna jak z nadwoziami wymiennymi (BDF), tylko że dodatkowo liczba osi się zmienia. Polskie przepisy nie przewidziały możliwości rejestracji takich pojazdów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na niektórych filmach widać polskie numerki to możecie sobie sprawdzić.

 

Daniel - jeśliby uznać, że odległość między osią stałą i dołożoną jest dostatecznie mała to można ją liczyć jako jedną, nie? Problem rejestracji znika.

 

Natomiast ten włoski wynalazek to w zasadzie jednak przyczepa (czy tam naczepa). Przy pierwszym wynalazku tak bym tego nie określił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o ten filmik likowany przez Paprock to znalazłem taki:

 

Z tablicami rejestracyjnymi to już zupełnie się pogubiłem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, sad_madman napisał:

Z tablicami rejestracyjnymi to już zupełnie się pogubiłem. 

Jak pojazd z przyczepą to z tyłu tablica przyczepy jak solo to tablica z pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.06.2020 o 23:10, sad_madman napisał:

Jeżeli chodzi o ten filmik likowany przez Paprock to znalazłem taki:

Spóźniłeś się o 2 lata :

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

"...Tu akurat jest zamocowana na stałe, ale to nie szkodzi. Kwit jest kwit i w kwicie wszystko się zgadza. ..."

Nic się nie zgadza. Skoro jest to jedna konstrukcja, to nie ma mowy o zespole pojazdów. Ciągnik nie posiada sprzęgu, a co za tym idzie jest to tzw "widelec" czyli pojazd niekompletny. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, adam1501 napisał:

Skoro jest to jedna konstrukcja, to nie ma mowy o zespole pojazdów. Ciągnik nie posiada sprzęgu, a co za tym idzie jest to tzw "widelec" czyli pojazd niekompletny. 

Jak Cię to interesuje, bo konstrukcja ciekawa, to jest ciągnik siodłowy z naczepą. Rzetelniej do tematu podszedł portal 40ton.net https://40ton.net/ford-transit-z-zabudowa-naczepa-u-polskiego-dealera-2400-kg-ladownosci-na-be/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, aboz napisał:

Jak Cię to interesuje, bo konstrukcja ciekawa, to jest ciągnik siodłowy z naczepą.

Oczywiście, że interesuje. Z pierwszego artykułu nie wynikało, że pojazd ciągnący posiada sprzęg i jest po prostu ciągnikiem siodłowym spięty z nieskręcającą się naczepą. Bardzo innowacyjny pomysł i dlatego został zalegalizowany w świetle prawa a nie jak sugerował autor, że coś zostało kombinowane i jakoś się udało przepchać rejestrację.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczepy do przewozu kontenerów o konstrukcji członowej, czyli takie, które w zależności od potrzeb mogą przewozić jeden ( naczepa z 2 osiami) lub dwa kontenery (dołączony zostaje segment z 3 osiami - w sumie wówczas naczepa ma 5 osi) są konstrukcją znaną od lat i nawet kiedyś na ten temat dyskutowaliśmy. Drugi człon pomimo, że nie jest przewidziany do samodzielnego użytku ma swój numer VIN i w świetle przepisów jest oddzielnym pojazdem. W tym przypadku mam dokładnie taką samą sytuację a że rozchodzi się tu o "mały" pojazd to wywołało to zdziwienie.

Edytowane przez danielg539
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.