Skocz do zawartości

[Poradnik] Data produkcji pojazdów na tabliczce znamionowej (pojazdy spoza UE)


LimonQ

Rekomendowane odpowiedzi

Znalazłem ciekawy artykuł dzięki któremu możemy łatwo z tabliczki znamionowej sprawdzić rok produkcji pojazdów sprowadzonych np. z USA (AUDI, BMW, MERCEDES-BENZ, SUZUKI, HARLEY-DAVIDSON, DODGE, FORD, HONDA, JEEP, KIA, MAZDA, SAAB, NISSAN, VOLVO, VOLKSWAGEN) - myśle że niektórym z was się to przyda, aczkolwiek obstawiam że większości juz znają ten temat. 

 

Adres strony internetowej

 

 

  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam, wiem, dziękuję. Jednak często się trafia, że akurat w tym miejscu tabliczka jest zadrapana. ;-)

 

(spoza*:silent:

Edytowane przez Paprock
  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To coś jak w starych briefach data kompletacji, która w zasadzie w 99,99% była datą produkcji - no kurczę zawsze właśnie tam trafiała dziurka od dziurkacza, żeby włożyć kwit do segregatora ;)

  • Piwo 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, Paprock napisał:

Jednak często się trafia, że akurat w tym miejscu tabliczka jest zadrapana.

Zawsze można

O.2.f  - Brak tabliczki znamionowej albo jest nieczytelna. UI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I zastanów się co to wniesie do sprawy w ostatecznym rozrachunku :)  Czyżby TZZ? Mmmm - wszak dla wielu ludzi to wręcz marzenie - a Twoje N to taki wręcz prezencik, żeby sobie tą drogę "legalnie" ułatwić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście Tomku. Dalej już tylko tabliczka zastępcza (bez wszystkich zasadniczych danych) i jazda...

 

Po prostu najbardziej oczywiste dane i jazda...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda jest taka, że jak jest diagnosta z prawdziwego zdarzenia, to do roku produkcji podejdzie fachowo, a nowy właściciel nie będzie zaskoczony w WK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

50 minut temu, LimonQ napisał:

(...) jak jest diagnosta z prawdziwego zdarzenia

Raczej Diagności w/g mnie są z prawdziwego zdarzenia, natomiast o diagnostykach powiedzieć tego nie można. :silent:

I " nie idzie " tu tylko o rok produkcji. :smile:

  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Jacdiag changed the title to [Poradnik] Data produkcji pojazdów na tabliczce znamionowej (pojazdy spoza UE)
  • 1 month later...

Czy ktoś spotkał się z tym że WK prosi o zdjęcie TZ (aut z USA) w celu weryfikacji roku produkcji,a jeśli zerwana to papier od producenta?

U mnie zaczęto takie praktyki wykonywać i jeśli diagnosta z ich powiatu zawyżył rocznik to mają obowiązek to zgłosić i wszcząć kontrolę.Jeśli z obcego to mają to do odpowiedniego WK miejscem wykonania BT przekazać.Ciekawe to rozwiązanie ale ja jestem za i im przyklaskuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej słusznie bo w Title czy innych dokumentach z USA wpisują rok modelowy i diagnosta przykładowo zauważy w dokumentach 2015 rok podczas gdy na tabliczce jest 2014. Ale nie spotkałem jeszcze tego by chcieli zdjęcie tabliczki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieee no co ty! Gołębiem Pocztowym😄🤣.

A tak na marginesie, gdzie napisałem że to ja im je robię czy tam wysyłam?

Edytowane przez yogi1984
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, yogi1984 napisał:

WK prosi o zdjęcie TZ (aut z USA) w celu weryfikacji roku produkcji,a jeśli zerwana to papier od producenta?

Ale kogo prosi? Właściciela pojazdu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, prosić to sobie mogą... Podstawy prawnej nie ma żadnej i to urząd powinien zwrócić się do producenta jeśli ma wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, michal_k napisał:

Wiesz, prosić to sobie mogą... Podstawy prawnej nie ma żadnej i to urząd powinien zwrócić się do producenta jeśli ma wątpliwości.

A kto poświadcza nieprawdę na zaświadczeniu? To diagnosta powinien wykorzystać wszystkie dostępne źródła aby ustalić prawidłowe dane, a w WK powinni tylko na podstawie takie badania zarejestrować pojazd. Ja słyszałem że są diagności w Polsce którzy specjalnie podpowiadają właścicielom żeby  na tabliczce troche zniszczyć miejsce z wpisanym rokiem produkcji  :)

Dobrze wiecie że są wyroki WSA które mówią kto traci swoje uprawnienia w przypadku nieprawidłowości. Czasami może lepiej nie wpisywać nic, a nie poświadczać nieprawdę :-)

Wydaje mi się że nie wpisując daty 1-szej rej, oraz roku produkcji w zaświadczeniu i DIP'e w takim przypadku z fajnym uzasadnieniem w uwagach to nie grzech :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, LimonQ napisał:

nie wpisując daty 1-szej rej, oraz roku produkcji w zaświadczeniu i DIP'e w takim przypadku z fajnym uzasadnieniem w uwagach to nie grzech

Rubryka dotyczy danego pojazdu, więc diagnosta ma obowiązek to wpisać (choćby na podstawie opinii rzeczoznawcy).

27 minut temu, LimonQ napisał:

To diagnosta powinien wykorzystać wszystkie dostępne źródła aby ustalić prawidłowe dane, a w WK powinni tylko na podstawie takie badania zarejestrować pojazd.

I tak dokładnie jest. Oczywiście WK ma prawo zweryfikować pewne dane, ale podstawy prawnej na żądanie od klienta zdjęcia tabliczki, a tym bardziej dokumentu od producenta - brak. Co najwyżej można grzecznościowo poprosić (co przyspieszy postępowanie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.07.2020 o 08:35, LimonQ napisał:

Wydaje mi się że nie wpisując daty 1-szej rej, oraz roku produkcji w zaświadczeniu i DIP'e w takim przypadku z fajnym uzasadnieniem w uwagach to nie grzech

Oczywiście, tylko musi być odpowiedni wynik tego badania.

"...0.2.h  Brak możliwości ustalenia co najmniej jednego wymaganego dla danego rodzaju pojazdu parametru zawartego w załączniku nr 4 do rozporządzenia. [UI]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, adam1501 napisał:

"...0.2.h  Brak możliwości ustalenia co najmniej jednego wymaganego dla danego rodzaju pojazdu parametru

Moim zdaniem taki brak możliwości może powstać jedynie w sytuacji, kiedy dostępne środki (rzeczoznawca stwierdzi, że nie można ustalić) okażą się niewystarczające.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.07.2020 o 18:32, Solaris napisał:

Ale nie spotkałem jeszcze tego by chcieli zdjęcie tabliczki

ale czy mogą żądać takie zdjęcie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież odpowiedż już padła 

W dniu 25.07.2020 o 09:04, michal_k napisał:

... podstawy prawnej na żądanie od klienta zdjęcia tabliczki, a tym bardziej dokumentu od producenta - brak. Co najwyżej można grzecznościowo poprosić (co przyspieszy postępowanie).

A zapewne normą jest, iż 99% "nieczytelnych" TZ, w miejscu gdzie znajduje się rok produkcji, w rzeczywistości rok trzeba odjąć

Edytowane przez Mecher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.