Skocz do zawartości

Nowy samochód specjalny a dodatkowe BT


Admiral

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba zagoniłem się w kozi róg, ale po mojemu urząd postąpił zgodnie z ustawą:

Badania techniczne pojazdów
Art. 81
.

1. Właściciel pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru lub przyczepy jest obowiązany przedstawiać go do badania technicznego.
2. Badania techniczne dzieli się na badania okresowe, badania dodatkowe oraz badania co do zgodności z warunkami technicznymi.
3. Okresowe badanie techniczne po raz pierwszy jest przeprowadzane przed pierwszą rejestracją pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
4. Badaniu, o którym mowa w ust. 3, nie podlega:
1) nowy pojazd, dla którego wydano świadectwo zgodności WE, świadectwo zgodności, dopuszczenie jednostkowe pojazdu, decyzję o uznaniu dopuszczenia jednostkowego pojazdu albo świadectwo dopuszczenia indywidualnego WE pojazdu;
2) zarejestrowany pojazd:
a) na którego typ wydano świadectwo homologacji typu WE pojazdu – w okresie od dnia pierwszej rejestracji za granicą do dnia terminu okresowego badania technicznego, ustalonego na podstawie ust. 5, lub
b) w którego dowodzie rejestracyjnym lub innym dokumencie wydanym przez właściwy organ państwa członkowskiego przedstawionym do rejestracji, zawarta jest informacja o wykonanym badaniu technicznym i jego terminie ważności

– z wyjątkiem taksówki, pojazdu uprzywilejowanego lub pojazdu odpowiednio przystosowanego lub wyposażonego zgodnie z przepisami o przewozie towarów niebezpiecznych, pojazdu z zamontowanym urządzeniem technicznym podlegającym dozorowi technicznemu oraz pojazdu przystosowanego konstrukcyjnie do ruchu lewostronnego.

 

Nie chcę wymądrzać się z technik legislacyjnych, bo nie mam o nich zielonego pojęcia, ale po mojemu ten myślnik obu literek dotyczy.

I teraz należałoby wrócić do początku i zorientować się o jakie badanie/badania chodziło dokładnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Paprock napisał:

Nie chcę wymądrzać się z technik legislacyjnych, bo nie mam o nich zielonego pojęcia, ale po mojemu ten myślnik obu literek dotyczy.

Analizując tą ustawę dochodzę do wniosku, że poszczególne dopiski po myślniku dotyczą tylko i wyłącznie literki wymienionej bezpośrednio wyżej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obu. Stąd całe zamieszanie z badaniem. A dlatego obu, że "angola" choćby posiadał złote papiery homologacyjne, to i tak bez badanie nie zarejestrujesz.

W celu uniknięcia niedomówień warto przeanalizować ćwiczebnie artykuł 71 ustęp 5 punkt 6 litera a & b tej samej ustawy. :wink:

Sorry! Zonk! Ślepota! Chodzi o artykuł 70h

 

O! Albo taki przykład użycia myślnika:

Art. 80b. 1. W ewidencji gromadzi się następujące dane:                                                                                                                                                                                                                                         

8 ) o dokumentach pojazdu:
a) dane o dowodzie rejestracyjnym,
b) dane o pozwoleniu czasowym,
c) dane o karcie pojazdu
– oraz o ich wtórnikach;

Od razu widać, że tiret dotyczy a, b, c. Co nie. :wink:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i? 

O wtórniki jakich dokumentów miałoby chodzić? 

I ja bym nie szedł w tym kierunku (gdybania o technikach), bo główny wątek to dodatkowe badanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Paprock może mi wyjaśnisz bo już nie wiem sam.. Czyli WK źle zarejestrował ten pojazd? Przed I rejestracją w kraju powinni dać czerwone blachy na BT skoro to karetka uprzywilejowana? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym kraju każdy urząd robotę wykonuje dobrze. Ja mogę wyrazić tylko swoje zdanie, co do pokapowania przepisów. I zaznaczam, że moje kumanie wyroczni nie stanowi. Od czasu do czasu udzielają się tu fachowcy od rejestracji. Może cokolwiek dopowiedzą. Ja mogę wysnuć wniosek z przydługiego cytatu, że pojazdom należy wykonać badanie przed rejestracją. Z tego obowiązku zwolnione są pojazdy, na które wystawiono homologacyjne dokumenty, jak i pojazdy w których dowodach widnieje termin badań uznawany przez nasze urzędy. I wszystko byłoby wporzo, gdyby nie wyjątki opisane w tirecie, które jasno i wyraźnie pojazd uprzywilejowany, taksówkę, ADR-a, pojazd ze sprzętem poddozorowym oraz angola do badania jednak nakłaniają. Po mojemu należy tej karetce, jako pojazdowi uprzywilejowanemu, wykonać okresowe badanie przed pierwszą rejestracją wraz z badaniem dodatkowym dla pojazdu uprzywilejowanego. Takie moje zdanie. I wszystko jasne. Nie pierwszy raz i nie ostatni trzeba potwierdzać, że wielbłąd jest wielbłądem. Życie. W zaświadczeniu jako rodzaj pojazdu opisać SPECJALNY o przeznaczeniu SANITARNY i taka adnotacja powinna znaleźć się w dowodzie z jednoznacznie podaną liczbą miejsc leżących w samochodzie. Wykonać badanie dodatkowe dla pojazdu uprzywilejowanego w ruchu drogowym i po kłopocie. Kolejność badań dowolna.

 

Z pięć lat temu był przerabiany problem z rejestracją nowego pojazdu: https://forum.norcom.pl/index.php?/topic/10294-pojazd-nowy-zza-granicy/&do=findComment&comment=192107

Jak widać z tematu same dokumenty homologacyjne to czasem za mało. Tam zabrakło jakiegoś oświadczenia producenta o danych i informacjach o pojeździe niezbędnych do jego rejestracji, a w obecnym temacie komuś o badaniu uprzywilejowańca się przypomniało. :wink:

 

  • Polub 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Admiral napisał:

Czyli WK źle zarejestrował ten pojazd?

Moi radcy prawni uznali, że tiret dotyczy tylko ostatniego punktu, więc dla pojazdów nowych z gazem (analogicznie uprzywilejowanych) nie wymagam OBT.

  • Polub 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze. Sprawa dyskusyjna co najmniej. Ale jak ogarnąć nową taksówkę,  nowego angola w takim razie? Taksówka nie musi być zza granicy przecież, a i tak rejestracji nie przejdzie. Ja wiem, że przepis trudno się czyta, bo mówi o badaniu okresowym, a jak wiadomo okresowe to nie dodatkowe, ale... Jak badanie, to badanie. Z raz widziałem wpis w homo-świadectwie o przystosowaniu pojazdu do ciągnięcia przyczep, a i tak bez hakowego badania się nie obyło. Nie wiem. Trochę to zawiłe.

Kiedyś jakiś warszawski urząd miał problem ze skracaniem terminu badania taksówkom i naciskali, żeby robić TAXI-dodatkowe i obcinać termin do roku. Ja, że z takiego dodatkowego nie wynika zmiana terminu, więc trzaskałem okresowe plus dodatkowe. Mało tego, bo na podstawie badania urząd w dowodzie terminu nie skracał, tylko taksówkarze wracali na stację, coby zgodnie z ustawą stempel im diagnosta przystawił. No takie przepisy, takie wytyczne, takie interpretacje. Nikt nie mówił, że będzie łatwo. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Paprock napisał:

Ja, że z takiego dodatkowego nie wynika zmiana terminu,

A poniższy zapis to kiedy stosować :?:

Cytat

3. W przypadku dodatkowego badania technicznego pojazdu po zmianie rodzaju, przeznaczenia lub masy pojazdu, dla których zgodnie z ustawą następuje zmiana terminu kolejnego okresowego badania technicznego pojazdu, uprawniony diagnosta określa termin następnego okresowego badania technicznego pojazdu.


 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z jednej strony można powiedzieć, że nauka jazdy to "przeznaczenie", ale z drugiej strony można powiedzieć, że rubryka "przeznaczenie" w DR się nie zmienia, więc przepis nie ma zastosowania. Ot polskie prawo :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak - czytałem kiedyś, że tiret odnosi się do takiego zakresu aktu prawnego, jakiemu odpowiada wcięcie w tekście pod którym jest drukowany. 

Obecnie wg zasad technik prawodawczych tiret dotyczy wyłącznie LITERY. I myślę, że to Michał miał na myśli, chociaż napisał nielogicznie, że dotyczy punktu (przecież gdyby dotyczyło całego punktu to również litery A, czyli nowych, a sam pisze, że nie)

A - jeszcze jedno - nie wiem jak dziś, ale wspaniały katalog ITS umożliwiał kiedyś umieszczenie w rubryce przeznaczenie DR wpisu o nauce jazdy :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wiesz obecnie do rejestracji jest wymagany również pewien dodatkowy kwitek :) A tam coś chyba stoi o ruchu prawo stronnym, systemie metrycznym bla bla bla.

Ja zawsze podawałem inny przykład. Czy nowy pojazd z gazem HOMOLOGOWANYM!! musi mieć dozór na zbiornik od samego początku? W mojej ocenie jest tu pewna luka prawna, która pozwala tego dokumentu nie posiadać, bo w zasadzie dopóki nie będzie jakiegoś nieszczęścia to nikt nigdy o niego nie zapyta w pierwszym roku :)

Podobnie jest z tym badaniem. Tak naprawdę nie widzę nigdzie organu uprawnionego do tego, aby takie zaświadczenie wymagać. Choć oczywiście zgadzam się - obowiązek jest...

Tak samo, żeby jeździć 50km/h po mieście, ale zaświadczenia na ten temat w WK okazywać nie muszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. OK. Ale zapodałem przykład o ewidencji, w którym dokładnie tiret widać i chyba mi nie powiecie, że dotyczy tylko ostatniej litery.

A poniższy tiret czego dotyczy?

Art. 70y. 1. Jednostką właściwą do przeprowadzania badań homologacyjnych, badań potwierdzających spełnienie odpowiednich warunków lub wymagań technicznych oraz kontroli zgodności jest podmiot wyznaczony przez Dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego, zwany dalej „jednostką uprawnioną”.

3. Koszty:
1) badań homologacyjnych,
2) kontroli zgodności produkcji,
3) kontroli zgodności montażu instalacji przystosowującej dany typ pojazdu do zasilania gazem,
4) badań potwierdzających spełnienie wymagań technicznych przez typ przedmiotu wyposażenia lub części
– pokrywa producent albo podmiot dokonujący montażu instalacji przystosowującej dany typ pojazdu do zasilania gazem.

 

A tak wyglądają "tiretowe wcięcia" wpływające na sens przepisu:

 

 

Wcięcie 1.jpg

Wcięcie 2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko zasiałem ziarno niepokoju... Ale cieszę się, że tak wiele osób daje różne przykłady :

Ja myślę, że to też jest trochę temat dla koleżanki Olgi i z ciekawością wysłuchałbym Jej opinii, no ale cóż... Zainteresowanie tematem ostatnio spada... Róbcie co chceta, byle wszyscy byli zadowoleni i będzie ok. Przepisy to tylko dodatek... Nie? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, blakop napisał:

Obecnie wg zasad technik prawodawczych tiret dotyczy wyłącznie LITERY

A jeżeli umieszczony jest pod cyfrą to czego dotyczy?

16 godzin temu, blakop napisał:

tiret odnosi się do takiego zakresu aktu prawnego, jakiemu odpowiada wcięcie w tekście pod którym jest drukowany.

Coś jest na rzeczy biorąc za przykład cytat @Paprock . W Art 80ze jest on umieszczony  na równi z cyframi i wygląda na to, że dotyczy pkt 1, 2 i 3 a w poprzednim artykule jest umieszczony na wcięciu pod literą c) i wygląda na to, że dotyczy tylko tej litery.

Niestety ale wystarczy ten sam tekst PORD otworzyć w innym edytorze tekstu lub na jakiejś stronie internetowej i teoria o tiretach bierze w  łeb bo różnie "-" się wyświetlają. Może nie na darmo wszelkie kopie aktów prawnych nie stanowią podstawy stanowienia prawa,bo sam układ graficzny tekstu oryginalnego tez ma znaczenie???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No znajdzie się kilka przykładów w ustawie stosowania wcięcia pod tiret i powiem szczerze, że w niektórych przypadkach robi się pod górkę.     

Tu też przykład ciężko zapodać, bo edycja cały szyk rozwala. :wink:                                           

Po mojemu ten wyjątek dla taksówki, pojazdu uprzywilejowanego dotyczy całego ustępu czwartego. No ale to po mojemu.

Edytowane przez Paprock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że tematyczne wcięcie jest całkowicie inaczej umieszczone niż na poglądowym przykładzie. Różne wcięcia można też napotkać w samej ustawie. Przykłady wyżej zapodane. 

Chociażby tu:

Wcięcie 2.jpg

Tak, wiem, że tu nie ma liter, ale układ wcięcia jest identyczny jak tu: https://forum.norcom.pl/index.php?/topic/15602-nowy-samochód-specjalny-a-dodatkowe-bt/&do=findComment&comment=294316

Szczegóły radzę porównywać w oryginale, bo wklejki i edycja mogą co nieco szyk zaburzać.

Prosty przykład z życie wzięty. Składam wniosek o rejestrację nowego samochodu osobowego jako taksówki. Mam wszelkie faktury, wnioski, potwierdzenia, oświadczenia, kwity, świadectwa, homologacje.

Przejdzie, czy nie przejdzie i dlaczego? Mowa o pojeździe z punktu pierwszego ustępu czwartego, którego teoria o wcięciu, o tirecie nie dotyczy podobno przecież.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Żeby nie zaśmiecać forum pozwolę sobie zadać pytanie w starym poście:

@michal_kproszę kolegę specjalistę o udzielenie informacji: czy w przypadku zakupu od producenta karetki po zmianach z 01.07.2021, powinni mi wydać akcyzę albo jakiś inny dokument? Będzie to wymagane do rejestracji? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musi być dokument potwierdzający zapłatę akcyzy albo stwierdzający brak obowiązku zapłaty akcyzy (samochód specjalny do 3,5 t). Dokument taki może być zastąpiony oświadczeniem (albo adnotacją na fakturze) salonu sprzedaży, że posiada oryginał lub kopię takiego dokumentu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie zadać do szanownych Panów kolejne pytanie:

- czy mieliście w swojej karierze przypadek, iż karetka była przeładowana? Wiadomo, że wraz z postępem techniki są to pojazdy napakowane kolokwialnie mówiąc "po sam dach". Przymierzamy się do zakupu kolejnej maszyny, coraz poważniej myśląc o napędzie 4x4. Jak to ma się do deklarowanej przez producenta DMC do 3.5t (II etapowa homologacja)? Z tego co czytam, niektóre stacje diagnostyczne posiadają homologowaną wagę na swoim wyposażeniu i może ktoś z Was spotkał się z tym przypadkiem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.