Skocz do zawartości

Termin następnego BTP - po raz kolejny ...


michuszczecin

Rekomendowane odpowiedzi

Podsumowując ,każdy klient płacąc za badanie 194 zł będzie chciał by przełużyc ważność badania o rok .

A jak klient przyjedzie do ciebie autkiem z 2003 i ty jako diagnosta dasz mu na rok (bo skąd masz wiedzieć czy już był na badaniu w 2006 i dostał na 2 lata czy nie) - to zabierzesz mu rok jazdy (auto z 2003 ma badania do 2006 i dalej do 2008).

Ja osobiście w takich przypadkach dzwonie do WK ew. czternaście razy się pytam klient czy ustalamy date następnego badania technicznego czy nie.

Bo dodatkowo jak szkode pokrywa ubezpieczyciel a na zaśiwadczeniu zobaczy, że było robione badanie okresowe (jak ustalasz nowy termin to musisz zrobić okresowe)zacznie kręcić nosem podczas zwrotu kosztów.

 

[ Dodano: 08-05-2006, 16:44 ]

skoro pobieracie opłatę również za badanie okresowe

Nie pobieramy opłaty jak za badanie okresowy tylko za ZAKRES jak okresowe (mała różnica a cieszy)

 

[ Dodano: 08-05-2006, 16:46 ]

Klient idzie do Wydziału Komunikacji po odbiór DR i go nie dostanie ,bo nie ma ważnego badania i z powrotem wraca na SKP

I mało tego jak wróci to zaczynam go znowu badać jak OKRESOWE plus opłata 98.

Podobne przypadki są podczas I rej gdy w WK okazuje się, że auto powypadkowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pobieramy opłaty jak za badanie okresowy tylko za ZAKRES jak okresowe (mała różnica a cieszy)

Proste i oczywiste, fachowo wyjaśnione i też się z tym zgadzam i po temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZAKRES badania okresowego nie obejmuje obligatoryjnego wyznaczenia następnego terminu badania technicznego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZAKRES badania okresowego nie obejmuje obligatoryjnego wyznaczenia następnego terminu badania technicznego...

Tak sobie myślisz, czy to wynika z przepisów ?

Bardzo przepraszam, muszę sprostować swoja wypowiedź, gdyż badanie pokolizyjne obejmuje nieco większy zakres dochodzą amortyzatory i geometria pojazdu.

Jeżeli coś nie tak to proszę mnie poprawić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZAKRES badania okresowego nie obejmuje obligatoryjnego wyznaczenia następnego terminu badania technicznego...

Tak sobie myślisz, czy to wynika z przepisów ?

 

tak sobie nieco prowokująco myślę, stąd ten wielokropek na końcu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZAKRES badania okresowego nie obejmuje obligatoryjnego wyznaczenia następnego terminu badania technicznego...
Czym się różni ZAKRES badania okresowego, od badania okresowego?

Jak sama nazwa wskazuje okres ma początek i koniec ( datę ) :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sama nazwa wskazuje okres ma początek i koniec ( datę )

Jestem pełen podziwu za tak trafne sformułowanie, moje gratulacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym się różni ZAKRES badania okresowego, od badania okresowego?

Jak sama nazwa wskazuje okres ma początek i koniec ( datę )

 

Powiem wam tak.

W przepisach nigdzie nie jest to określone czy można przedłużyć przegląd przy badaniu powypadkowym. Ja osobiście podpieram się opinią ITS-u (był u nas publikowany link do strony z ich cennikiem i zasadami pobierania opłat). Jest tam zapis:

"Za zgodą właściciela pojazdu badanie może mieć również moc sprawczą badania okresowego, co umożliwi ustalenie terminu następnego badania technicznego od dnia przeprowadzenia przedmiotowego badania"

Tak wię z czystym sumieniem informuję klienta, że po odebraniu DR może się zgłosić po pieczątkę w dowód.

A jeśli auto jest nowe roczne i ma przegląd ważny jeszcze dwa lata to klient po prostu nie przyjdzie, bo nie opłaca mu sie skrócić przeglądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak wię z czystym sumieniem informuję klienta, że po odebraniu DR może się zgłosić po pieczątkę w dowód.

No ale jak ustalasz date następnego badania to robisz badanie dodatkowe i okresowe (przy pokolizyjnym tylko dodatkowe) - ubezpieczyciel się nie czepia dlaczego ma sponsorować klientowi badania okresowe?

 

[ Dodano: 10-05-2006, 15:21 ]

Czym się różni ZAKRES badania okresowego, od badania okresowego?

Badanie okresowe kończy się ustaleniem terminu a badanie dotakowe w skład którego wchodzi zakres czynności takich samych jak podczas badania okresowego (tekie same czynności ale bez ustalania terminu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to robisz badanie dodatkowe i okresowe

 

I tak zaznaczam w komputerze, i tak jest na każdej stacji u mnie w starostwie.

 

 

Jakbym nie zaznaczył w komputerze okresowego to nijak rejestr badań nie zgra mi się z paragonami, bo przecież na kasie dod. pokolizyjne to jest 94 a nie 192 prawda? I dlatego od razu zaznaczamy okresowe i tak samo jest z każdym bad. dod. w skład którego wchodzą czynności okresowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakbym nie zaznaczył w komputerze okresowego to nijak rejestr badań nie zgra mi się z paragonami

Wkrótce troszkę pozmieniamy program - będzie lekko przejrzyściej :D

I wszystko się pozgrywa - nie będzie wieloznaczności - mam nadzieję ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bo przecież na kasie dod. pokolizyjne to jest 94 a nie 192 prawda?

I tu jest właśnie problem z naszymi ubezpieczalniami !!!

Czy jest możliwe wykonać badanie pokolizyjne w cenie 94 zł ??? (oczywiście zgodnie z prawem) Ja uważam, że NIE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest możliwe wykonać badanie pokolizyjne w cenie 94 zł ??? (oczywiście zgodnie z prawem) Ja uważam, że NIE

 

Ja tez tak uważam, ale jest taka pozycja w cenniku w Dz.U. i tego nie przeskoczymy. Dlatego kasujemy dod. + okresowe.

 

Wkrótce troszkę pozmieniamy program - będzie lekko przejrzyściej

 

Mi to i tak rybka bo paragony mam z innego programu. A tam mamy wpisane pozycje z Dz.U.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tam mamy wpisane pozycje z Dz.U.

U nas też są idenyczne z Dz.U. ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Bogusław Maćkowski,

 

Witam

Jaki jest termin badania okresowego samochodu osobowego

 

Przegląd jest wykonywany dziś tj. 22.05.2006

 

Jaki mam wpisać termin nastepnego badania

 

22.05.2007 czy 21.05.2007

 

Wg mnie 21.05.2007 ale koledzy z innych stacji wpisują 22.05.2007

 

DzU 227 z 2003 oraz KPA art 57 zbyt jasno tego nie precyzują

 

Proszę o właściwą interpretację

 

Pozdrawiam

 

[ Dodano: 22-05-2006, 10:38 ]

Norbert Jezierski,

Witam

Jaki jest termin badania okresowego samochodu osobowego

 

Przegląd jest wykonywany dziś tj. 22.05.2006

 

Jaki mam wpisać termin nastepnego badania

 

22.05.2007 czy 21.05.2007

 

Wg mnie 21.05.2007 ale koledzy z innych stacji wpisują 22.05.2007

 

DzU 227 z 2003 oraz KPA art 57 zbyt jasno tego nie precyzują

 

Proszę o właściwą interpretację

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przepisach nigdzie nie jest to określone czy można przedłużyć przegląd przy badaniu powypadkowym.

Wpisujemy zgodnie z dowodem rejestracyjnym dlatego że,

A jeśli auto jest nowe roczne i ma przegląd ważny jeszcze dwa lata to klient po prostu nie przyjdzie, bo nie opłaca mu sie skrócić przeglądu.

Bo nie wolno Ci skrócić tego przeglądu, wykonujesz badanie dodatkowe.

"Za zgodą właściciela pojazdu badanie może mieć również moc sprawczą badania okresowego, co umożliwi ustalenie terminu następnego badania technicznego od dnia przeprowadzenia przedmiotowego badania"

Tak i wtedy płaci za jeden i drugi.

Czy jest możliwe wykonać badanie pokolizyjne w cenie 94 zł ??? (oczywiście zgodnie z prawem) Ja uważam, że NIE

Z wyżej wymienionych względów ja uważam z czystym sumieniem, że tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z wyżej wymienionych względów ja uważam z czystym sumieniem, że tak.

Więc policjant zabiera DR za "pojazd uszkodzony w wyniku kolizji drogowej"

Przyjeżdża do ciebie i ty pobierasz opłate poz 4.2 cennik kwota 94 zł

Robisz zakres badania zgodny z Dz.U. załącznik 1 pkt 11 (tabelka zakresów) czyli za co możesz dać negatywa:

1. Zastosowanie nieoryginalnych elementów.

2. Niekompletność układu hamulcowego.

3. Wadliwie poprowadzone cięgła lub przewody hamulcowe.

Nie ma słowa o sile hamowania - hamulce działać nie muszą

 

1. Zastosowanie nieoryginalnych elementów układu

kierowniczego lub elementów połączeń śrubowych.

2. Niedostateczny (zbyt mały) moment dokręcenia co

najmniej jednej ze sprawdzanych wyrywkowo śrub lub

nakrętek.

3. Nieprawidłowy montaż drążków kierowniczych i

końcówek drążków.

4. Brak wymaganych zabezpieczeń połączeń śrubowych.

Luz na końcówce i sworzniach - pozytyw

 

1. Zastosowanie nieoryginalnych śrub lub nakrętek

mocujących tarcze kół.

Uwaga: dopuszcza się stosowanie specjalnych śrub

(nakrętek) zabezpieczających koła przed

kradzieżą.

1. Występowanie intensywnych drgań zawieszenia i koła

 

Różna rzeźba bieżnika;wycieki płynów - pozytyw i tak dalej i tak dalej.

 

No chyba że badanie pokolizyjne jest dodatkowo do okresowego (koszt 98)wtedy dla mnie to ma sens.

Więc może jest zasada 'w zestawie taniej' jak do okresowego dołożysz pokolizyjne to za zestaw masz 4 zł upustu a jak klient bedzie chciał jeszcze sprawdzić pkt bazowe to za ile ? 60 zł?

Chyba że coś przeoczyłem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc policjant zabiera DR za "pojazd uszkodzony w wyniku kolizji drogowej" Przyjeżdża do ciebie i ty pobierasz opłate poz 4.2 cennik kwota 94 zł

Dz. U. nr 227 poz. 2250

3) dodatkowe - dotyczące pojazdu skierowanego na badanie techniczne przez organ kontroli ruchu drogowego w razie uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd ten zagraża bezpieczeństwu ruchu lub narusza wymagania ochrony środowiska, a w szczególności:

b) pojazdu uszkodzonego w wypadku drogowym;

Z tabeli

4 Dodatkowe badanie techniczne pojazdu skierowanego przez organ kontroli ruchu drogowego w razie uzasadnionego przypuszczenia, że zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego lub narusza wymagania ochrony środowiska:

4.2po wypadku, kolizji drogowej (za badanie specjalistyczne)94,00 .

No chyba że badanie pokolizyjne jest dodatkowo do okresowego (koszt 98)wtedy dla mnie to ma sens.

2. W przypadkach określonych w ust. 1 pkt 6-10, na wniosek właściciela pojazdu, diagnosta może wykonać także badanie okresowe pojazdu .

Przepis mówi wyraźnie na wniosek właściciela pojazdu ( dotyczy tej sytuacji kiedy okresowe jest ważne a właściciel wnosi o jego wykonanie );przykro mi bardzo ale reszta to samowola .

10) dodatkowe - dotyczące pojazdu, w którym została dokonana naprawa wynikająca ze zdarzenia powodującego odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń z tytułu zawartej umowy ubezpieczenia określonego w grupie 3 i 10 działu II załącznika do ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 124, poz. 1151) na kwotę przekraczającą 2 000 zł . 50 PLN

Nie ma okresowego jest dodatkowe - specjalistyczne .

A jak długo będzie jeździł na tym zaświadczeniu to zależy od poprawności jego wypełnienia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kasuje za pokolizyjne 98 + 94 i na życzenie klienta po odebraniu DR podbijam mu przegląd. I u nas w starostwie nie znajdziecie stacji która robi inaczej. Po prostu w WK odeślą na stację celem uzupełnienia badania.

 

[ Dodano: 23-05-2006, 10:20 ]

http://www.norcom.com.pl/nowe_forum/viewtopic.php?t=775

A na temat opłaty za pokolizyjne podyskutujcie sobie tam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałem takie wytyczne i tak robie.

Przedstaw je na piśmie . Kolega Dyr. Kr.. to stary wyga i na pewno na piśmie tego nie potwierdzi a pod niego podlegacie.

Chyba ze jest to sytuacja gdzie BTP jest jeszcze wazne np. 2 lata.
quote="Psuj"]A jeśli auto jest nowe roczne i ma przegląd ważny jeszcze dwa lata to klient po prostu nie przyjdzie, bo nie opłaca mu sie skrócić przeglądu.
Bardzo odważne podejscie do tematu.
"Za zgodą właściciela pojazdu badanie może mieć również moc sprawczą badania okresowego, co umożliwi ustalenie terminu następnego badania technicznego od dnia przeprowadzenia przedmiotowego badania"

Tak zgadzam się i tylko za zgodą właściciela takie badanie możesz zrobić.

Lecz nie dodałeś, że zakares badania obejmuje: w odniesieniu dotyczącego pojazdu art 81 ust.8 pkt 1 [par 3.1 poz 7]

Bardzo przepraszam ale to chyba jakieś stare przepisy albo najnowsze.

Rozdział 3 Badania techniczne pojazdów

Art.81.2. Pierwsze badanie techniczne jest przeprowadzane przed pierwszą rejestracją. Badaniu temu nie podlega nowy pojazd, na którego typ zostało wydane świadectwo homologacji lub decyzja zwalniająca z obowiązku homologacji, z wyjątkiem taksówki osobowej, pojazdu uprzywilejowanego lub pojazdu odpowiednio przystosowanego lub wyposażonego zgodnie z przepisami o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych.

 

3.Okresowe badanie techniczne pojazdu jest przeprowadzane corocznie, z zastrzeżeniem ust. 7.

 

4.88) Okresowe badanie techniczne samochodu osobowego, samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t, motocykla lub przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 t przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, następnie przed upływem 2 lat od dnia przeprowadzenia badania, a potem corocznie. Nie dotyczy to pojazdu przewożącego towary niebezpieczne, taksówki osobowej, pojazdu samochodowego konstrukcyjnie przeznaczonego do przewozu osób w liczbie od 5 do 9, wykorzystywanego do zarobkowego transportu drogowego osób, pojazdu marki "SAM", pojazdu zasilanego gazem, pojazdu uprzywilejowanego oraz pojazdu używanego do nauki jazdy lub egzaminu państwowego, które podlegają corocznym badaniom technicznym.

8. Niezależnie od badań, o których mowa w ust. 2 i 3, dodatkowemu badaniu technicznemu podlega również pojazd:

1)90) skierowany przez organ kontroli ruchu drogowego lub starostę w razie uzasadnionego przypuszczenia, że:

a) zagraża bezpieczeństwu ruchu,

b) narusza wymagania ochrony środowiska,

c) uczestniczył w wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy, z zastrzeżeniem pkt 4;

4)92) w którym została dokonana naprawa wynikająca ze zdarzenia powodującego odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń z tytułu zawartej umowy ubezpieczenia określonego w grupie 3 i 10 działu II załącznika do ustawy o działalności ubezpieczeniowej na kwotę przekraczającą 2 000 zł;

Moim skromnym zdaniem co niektórzy szanowni koledzy pomylili zakres tego badania, w zakres którego wchodzą czynności sprawdzające, takie same jak przy okresowym z uwzględnieniem dodatkowych czynności.

1. Szanowni fachowcy jeżeli się nie zgadzacie, to proszę mi wyjaśnić na jakiej podstawie pozbawiliście właściciela korzyści wynikających z art. 81 ust.4 tej ustawy .

2. Kto Was upoważnił i na jakiej podstawie do skracania terminu ważności badań technicznych (bez zgody właściciela) w przypadkach drastycznych nawet na dwa lata .

3. Proszę podać przepisy uprawniające Was do cofnięcia nabytych praw i korzyści . W skrajnych przypadkach chcecie pozbawić właściciela pojazdu, trzech okresowych badań, według aktualnych cen na kwotę 300 zł . Możecie to zrobić tylko i wyłącznie za zgodą właściciela a inaczej to wasze ryzyko.

Wiem, że większośc diagnostów co wynika nawet z tego forum pobiera opłatę zgodnie z rozporządzeniem bez naciągania.

Okresowe tylko za zgodą właściciela . Uważam ten temat dla mnie za zakończony, chyba że udzielając odpowiedzi na moje zapytania zostaną podane konkretne przepisy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo przepraszam ale to chyba jakieś stare przepisy albo najnowsze.

Dz.U. 227 poz. 2250 Paragraf 3.1 Zakres badania technicznego pkt 7

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dz.U. 227 poz. 2250 Paragraf 3.1 Zakres badania technicznego pkt 7

W tym miejscu tak i potwierdzasz co do zakresu badań o czym ja też wspominam .

Z zapisów wyglądało tak jakby to wynikało z ustawy i tak to odczytałem.

Pochwalam ten styl na argumenty i jeżeli w czymś cię nie przekonałem a masz wątpliwości to widzę patrnera do dyskusji. A jak się ze mną zgadzasz to też to napisz.

W ten sposób możemy pomóc innym i samym sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.