Skocz do zawartości

Termin następnego BTP - po raz kolejny ...


michuszczecin

Rekomendowane odpowiedzi

Ja też robię za 192 zł.Co do terminów poj. do 3,5 t , to ustalam badanie [ nie na 3 ; 2 ; 1 rok] lecz do 3 lat ; do 2 lat a następne na rok .Jesli mam badanie pokolizyjne z uszkodzonymi elementami nośnymi- przykładowo - w pierwszym roku , to robię za 192 zł , i wpisuję następny termin badania -zgodnie z dowodem rejestracyjnym,aby zastosować się do 3 lat.Natomiast ,gdy jest to po drugim roku,to nie mogę dać do 3 lat,bo najmiejszy termin jest rok-wobec tego ustalam następny termin do 2 lat.Datę ustalam zgodnie z Kodeks.Post.Admin.-jeśli badanie robię 22.06.2006 to daję do 22.06.]art 57 ust 1. - jeżeli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie , przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia , w którym to zdarzenie nastąpiło . Czyli , jak rozumuję , termin liczymy od następnego dnia po przeglądzie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Natomiast ,gdy jest to po drugim roku,to nie mogę dać do 3 lat,bo najmiejszy termin jest rok-wobec tego ustalam następny termin do 2 lat
W tym badaniu nie ustalam następnego terminu badania.
jeśli badanie robię 22.06.2006 to daję do 22.06.
:roll:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja takze nie widze problemów jesli chodzi o terminy następnych badań technicznych! Ale rozumiem, że przy dużej ilości pracy może coś umknąć - jakby jakis problemik służę pomocą!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 14 years later...
W dniu 12.03.2006 o 12:18, bohdang napisał:

Na szczęście obeszło się bez wyroku. Sprawa zakończyła się polubownie. Niska szkodliwość czynu....... itp. Zresztą owym prominentem był sędzia. Oczywiście nie on prowadził sprawę. Zachował się jednak bardzo "fair". Nie domagał się jakiejś kary - chodziło mu raczej o pouczenie mnie w przedmiotowej kwestii. Sędzia prowadzący sprawę - po rozważeniu problemu - pouczył mnie właśnie w taki sposób, jak to przedstawiłem w swoim poście.

Powtórzę więc - diagnosta ma do dyspozycji terminy: 2- lata, 1 -rok, 1/2 roku. Żadnych możliwości prawnych wyznaczania terminu następnego btp, typu: "do 3 lat od daty I rejestracji" , "do 5 lat od daty I rejestracji" diagnosta nie ma!!!.

Proszę kolegów aby zrozumieli że chodzi tu o ogólny zapis ustawowy.

Są przypadki, kiedy diagnosta nie musi wyznaczać terminu następnego btp zgodnie z ustawą. Przykład: opisany już wcześniej przez jednego z kolegów przypadek badania "powypadkowego" nowego - 1/2 rocznego pojazdu. Po takim badaniu diagnosta nie musi wyznaczać terminu następnego btp, zgodnie z zapisem: "badania dodatkowe .....nie mają wpływu na termin następnego btp o ile termin wyznaczony w DR nie jest sprzeczny z Ustawą PORD." W tym konkretnym przypadku najlepiej jest w rubryce zaświadczenia umieścić zapis: "w/g dowodu rejestracyjnego",

lub: " XXXXXXXX" - są takie opcje w programie.

Nigdy natomiast nie usiłować dociągać termin następnego btp do 3-ch czy 5-ciu lat!

 

Ponawiam temat. Przyjeżdża do PL pojazd marki skoda, zarejestrowany już w Czechach , wiec trzeba zrobić pre rejestracje, wyznaczam miesięcznemupojazdowi, benzyna bez gazu  ( data 1 rej 10.2020) termin na 2 lata czyli 20.2020.

 

Klient wraca na kolejne badanie w 10.2022, jaki następny termin wyznaczasz pojazdowi ? Kolejne dwa lata a nastepnie  na rok ? Wg mnie tak.

Edytowane przez soraj
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robisz dodatkowe ustalenie danych jak bez tablic to negatywny dajesz i piszesz usterkę , tu widzę problem do jakiego WK to trafi nie widzę problemu aby z takim zarejestrować .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po to jest centralna baza aby informacje w niej zawarte sprawdzać! Skoro wklepiemy dane pojazdu do bazy i powyskakują nam informacje, których dowód rejestracyjny nie zawiera, to sprawa robi się prostsza. Na bank będzie widać, że interwał wyznaczany od daty pierwszej rejestracji został złamany i nie ma sprawy. Tylko nie wymyślajcie, że internet w kosmos się wysadził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeden WK przyjmie termin z państwa członkowskiego i będzie potrzebował tylko danych, inny nie przyjmie i będziesz musiał go wyznaczyć. Masz przy samochodzie wspomnianym wyżej tylko opcję dwóch lat, a po niej już co rok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sensem problemu jest:

13 godzin temu, soraj napisał:

Klient wraca na kolejne badanie w 10.2022, jaki następny termin wyznaczasz pojazdowi ? Kolejne dwa lata a nastepnie  na rok ? Wg mnie tak.

- a nie pre-rejestracja, ustalanie danych, wydział komunikacji...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, soraj napisał:

termin na 2 lata

To ma pokrycie w tym:

"następnie przed upływem 5 lat od dnia pierwszej rejestracji i nie później niż 2 lata od dnia przeprowadzenia poprzedniego badania technicznego"

16 godzin temu, soraj napisał:

Kolejne dwa lata a nastepnie  na rok

A to nie ma pokrycia,bo leci tak:

"a następnie przed upływem kolejnego roku od dnia przeprowadzenia badania"

Krótko- nie ma kolejne dwa lata.

Jest coś podobnego ale dotyczy całkiem innego pojazdu:

"7. Okresowe badanie techniczne ciągnika rolniczego, przyczepy rolniczej oraz motoroweru przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, a następnie przed upływem każdych kolejnych 2 lat od dnia przeprowadzenia badania."

  • Piwo 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

witam, data 1 rejestracji pojazdu 18.07.2018 termin badania był ważny do 18.07.2021. Klient na badanie przyjechał 19.07.2021. Poprawny termin następnego badania będzie dopełnienie do 5 lat czyli 18.07.2023?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy u was też na SQL podczas badania przed pierwszą rejestracją program ustala z automatu termin na rok? Przed aktualizacją ładnie sugerował dopełnienie do 5 lat a teraz nie, gdy się z ręki wpisze datę to wyświetla na kolorowo że błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Witam Serdecznie jestem nowy na forum. 

Przeczytałem cały wątek i nie znalazłem jednoznacznej odpowiedzi z podaną podstawą prawną. 

Przykład 

Samochód sprowadzony,  data pierwszej rejestracji za granicą 01.01.2019r. 

Data pierwszej rejestracji w  Polsce 18.12.2019r kolejne badanie ( dwa lata ponieważ diagnosta nie może dać dłuższego terminu  17.12.2021r.  ( do tej pory jest wszystko jasne) 

 Moje pytanie dotyczy o kolejnego terminu badania. 

Dz.U.2021.450 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 1 stycznia 2022 r. do: 4 kwietnia 2022 r.
6. 

Okresowe badanie techniczne samochodu osobowego, samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, motocykla lub przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, następnie przed upływem 5 lat od dnia pierwszej rejestracji i nie później niż 2 lata od dnia przeprowadzenia poprzedniego badania technicznego, a następnie przed upływem kolejnego roku od dnia przeprowadzenia badania. Nie dotyczy to pojazdu przewożącego towary niebezpieczne, taksówki, pojazdu samochodowego konstrukcyjnie przeznaczonego do przewozu osób w liczbie od 5 do 9, wykorzystywanego do zarobkowego transportu drogowego osób, pojazdu marki "SAM", pojazdu zasilanego gazem, pojazdu uprzywilejowanego oraz pojazdu używanego do nauki jazdy lub egzaminu państwowego, które podlegają corocznym badaniom technicznym.

Czy z zapisu w dzienniku ustaw nie wynika jasno. 

Kolejne przed upływem 5 lat, nie później niż 2 lata od poprzedniego

Data badania 16.12.2023 ?  

Czy jest jakaś podstawa prawna na wydanie innego terminu niż ten określony w ustawie. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, tabazagt napisał:

Przeczytałem cały wątek i

Patrzyłeś na daty napisania postów :?:

 

57 minut temu, tabazagt napisał:

Moje pytanie dotyczy o kolejnego terminu badania. 

Zgodnie z ustawą:

5.  Okresowe badanie techniczne pojazdu przeprowadza się corocznie, z zastrzeżeniem ust. 6-10.

 

dodano:

Godzinę temu, tabazagt napisał:

data pierwszej rejestracji za granicą 01.01.2019r. 

mało prawdopodobne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku pojazdów z USA "Certificate of Title" nie zawsze wskazuje datę pierwszej rejestracji, natomiast z ustaleniem roku produkcji nie ma problemu. 

W takim przypadku organ rejestrujący jako pierwszą datę rejestracji za granicą przyjmuje 01.01.2019r. 

 

 

Edytowane przez Jacdiag
cytat całego poprzedniego posta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, tabazagt napisał:

data pierwszej rejestracji za granicą 01.01.2019r

Gdyby urząd uznał badanie techniczne, kolejny termin byłby 01.01.2022 a kolejne jak wykonane w terminie to 01.01.2024. Skoro badanie nie uznane, to pojazd został skierowany na OBT i zostało wykonane zgodnie z ustawą:

8 godzin temu, tabazagt napisał:

Data pierwszej rejestracji w  Polsce 18.12.2019r kolejne badanie ( dwa lata ponieważ diagnosta nie może dać dłuższego terminu  17.12.2021r.

Skoro

8 godzin temu, tabazagt napisał:

do tej pory jest wszystko jasne

to z czym masz problem aby zastosować dalszy ciąg cytowanego zapisu

8 godzin temu, tabazagt napisał:

a następnie przed upływem kolejnego roku od dnia przeprowadzenia badania.

Skoro poprzednie zostało wykonane to robimy następne

8 godzin temu, tabazagt napisał:

Data badania 16.12.2023 ?

Sprawdź ile badań jest wykonanych w CEP i rób kolejne zgodnie z zapisem ustawy. A gdybyś dalej nie mógł policzyć które to z kolei badanie to wyobraź sobie, że ten pojazd nie był sprowadzony tylko klient był nadgorliwy i miał życzenie wykonać następne badanie w grudniu tego samego roku - bo chciał bezpiecznie pojechać na święta :mrgreen:.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, radekd2 napisał:

Czyli dajemy na rok

Nie. Jeśli mieści się w warunkach art. 81 ust 6, to terminy wyznaczamy zgodnie z jego treścią. Tu nie ma nic o rynku pochodzenia pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.