Skocz do zawartości

Termin następnego BTP - po raz kolejny ...


michuszczecin

Rekomendowane odpowiedzi

Czym dłużej czytam ustawę to widzę to tak. 

Okresowe badanie techniczne samochodu osobowego, samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, motocykla lub przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t przeprowadza się przed upływem 3 lat (od dnia pierwszej rejestracji)

Klient w celu rejestracji pojazdu przyjechał na przegląd  przed upływem trzech lat ( tak? ) 

następnie przed upływem 5 lat od dnia pierwszej rejestracji i nie później niż 2 lata od dnia przeprowadzenia poprzedniego badania technicznego

następnie musi przyjechać za dwa lata ( tak ?) 

Ustawa określa tylko raz termin którym może się posłużyć diagnosta 

Ciekawa jest sytuacja w momencie kiedy auto ma 3 lata i 1 miesiąc. 

Bo tu nie występuje następnie.

 

 

Edytowane przez Jacdiag
formatowanie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, tabazagt napisał:

Ciekawa jest sytuacja w momencie kiedy auto ma 3 lata i 1 miesiąc. 

Z jakiego względu "ciekawa"

masz wyjaśnione na poprzedniej stronie tematu

https://forum.norcom.pl/index.php?/topic/1566-termin-następnego-btp-po-raz-kolejny/page/3/#comment-302933

i na kilkunastu innych też
np.

https://forum.norcom.pl/index.php?/topic/4447-jaki-nastepny-termin-badania/page/3/#comment-51093

wykres daty badania.JPG

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Jacdiag napisał:

 

wykres daty badania.JPG

 

Rysunek zburzył wielokrotnie powielone " Diagnosta ma tylko trzy terminy którymi może się posłużyć"  - dwa lata, rok i pół roku. 

Wykres zakłada dopełnienie do pięciu lat.

Moje wątpliwości dotyczą sytuacji. 

Art.  81

3Okresowe badanie techniczne po raz pierwszy jest przeprowadzane przed pierwszą rejestracją pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

następnie przed upływem 5 lat od dnia pierwszej rejestracji i nie później niż 2 lata od dnia przeprowadzenia poprzedniego badania technicznego 

Czy słowo następnie nie powinno się interpretować w następstwie lub następne.

Jeśli jest to  pierwsze badanie w  Polsce i został przekroczony termin przed upływem 3 lat.

Występuje ustawowe następnie ?

 

 

Godzinę temu, Jacdiag napisał:

 

wykres daty badania.JPG

 

Jeszcze jedno jak będzie wyglądał wykres w przypadku pojazdu 11 miesięcznego ? Chodzi o dopełnienie do 5 lat 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, tabazagt napisał:

Jeszcze jedno jak będzie wyglądał wykres w przypadku pojazdu 11 miesięcznego ?

Wykres, wykresem... dajesz po tych 11 miesiącach na 2 lata, a później tylko " czaso - okres roczny "  i po sprawie. :smile:

  • Polub 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mógłby mi Kolega @radekd2 zdradzić, no jak dla czterolatka oczywiście, po co ta wiedza lub do czego to potrzebne ?

:smile:

Edytowane przez leski66
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, leski66 napisał:

po co ta wiedza lub do czego to potrzebne

Wiedza zależy od szkolącego - a z tym bywa różnie - byłem na pewnym "szkoleniu" gdzie szkolący miał swój podgląd na TNBT 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

32 minuty temu, leski66 napisał:

Wykres, wykresem... dajesz po tych 11 miesiącach na 2 lata, a później tylko " czaso - okres roczny "  i po sprawie. :smile:

Czyli rysunek zabiera błąd, nie ma sytuacji kiedy dopełniamy do pięciu lata. 

Tak samo interpretuje ustawę . 

Przeczytałem kilka różnych postów i  dochodzę do wniosku. 

Dowolność interpretacji  w Polsce, nie jest to temat ujednolicony.

Czy nie ma możliwości prawnej na jedną interpretację przez ustawodawcę ?  

Wystarczy wpisać w google hasło: przegląd samochodu z USA i przeczytać informację jakie na swoich stronach umieszczają SKP

Obecnie w zależności od miejsca: dopełniają do 3 lat, dopełniają do 2 lat, na dwa lata, na rok. I jeszcze pytają o przeglądy w USA :) . 

To ostatnie całkiem mnie rozbawiło. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko jest OK z diagramem - wystarczy przeczytać kiedy i jak jest stosowany i do jakich pojazdów z PoRD

10 minut temu, tabazagt napisał:

Czyli rysunek zabiera błąd,

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, leski66 napisał:

po co ta wiedza lub do czego to potrzebne ?

To wytłumaczcie mi, jak ustalić TNB dla 2-letniego auta z USA nie wiedząc ile auto miało tam już OBT. Chyba, że ilość przeglądów, które przeszło już auto, nie ma znaczenia wyznaczając termin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, radekd2 napisał:

Chyba, że ilość przeglądów, które przeszło już auto, nie ma znaczenia wyznaczając termin.

I tu doszedłeś do sedna sprawy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, radekd2 napisał:

(...) wiedząc ile auto miało tam już OBT

Tam - czyli w różnych zakątkach świata mogą być inne czaso-okresy OBT, pojazd rejestrujemy u siebie czyli w PL gdzie te czaso-okresy są wymienione w Art.81.

8 minut temu, radekd2 napisał:

To wytłumaczcie mi, jak ustalić TNB dla 2-letniego auta z USA

Na 2 lata od daty 1 rejestracji* mu się należy .

* 1 styczeń roku produkcji. :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4. Badaniu, o którym mowa w ust. 3, nie podlega:
1) nowy pojazd, dla którego wydano świadectwo zgodności WE, świadectwo zgodności, dopuszczenie jednostkowe pojazdu, decyzję o uznaniu dopuszczenia jednostkowego pojazdu albo świadectwo dopuszczenia indywidualnego WE pojazdu;
2) zarejestrowany pojazd:

a) na którego typ wydano świadectwo homologacji typu WE pojazdu - w okresie od dnia pierwszej rejestracji za granicą do dnia terminu okresowego badania technicznego, ustalonego na podstawie ust. 5, lub
b) w którego dowodzie rejestracyjnym lub innym dokumencie wydanym przez właściwy organ państwa członkowskiego przedstawionym do rejestracji, zawarta jest informacja o wykonanym badaniu technicznym i jego terminie ważności
- z wyjątkiem taksówki, pojazdu uprzywilejowanego lub pojazdu odpowiednio przystosowanego lub wyposażonego zgodnie z przepisami o przewozie towarów niebezpiecznych, pojazdu z zamontowanym urządzeniem technicznym podlegającym dozorowi technicznemu oraz pojazdu przystosowanego konstrukcyjnie do ruchu lewostronnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, IVVO napisał:

Wszystko jest OK z diagramem

 

Czy na rysunku nie powinno być zaznaczone, dopełnienie do pierwszego przeglądu w kraju auta które ma ponad 3 lata jest zawsze rok?

Edytowane przez IVVO
Nie cytuj całych postów
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, tabazagt napisał:

dopełnienie do pierwszego przeglądu w kraju auta które ma ponad 3 lata jest zawsze rok?

Nie ! po trzech latach dopełniasz do 5-ciu lat - jeżeli mówimy o pierwszym OBT ( dolna czerwona kreseczka na wykresie ).

:smile:

A na rok jeżeli pojazd ma ponad 3 lata i już odnotowane jest 2 letnie badanie na SKP.

O ! :smile:

Edytowane przez leski66
literówka
  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, leski66 napisał:

Nie ! po trzech latach dopełniasz do 5-ciu lat - jeżeli mówimy o pierwszym OBT ( dolna czerwona kreseczka na wykresie ).

:smile:

A na rok jeżeli pojazd ma ponad 3 lata i już odnotowane jest 2 letnie badanie na SKP.

O ! :smile:

Czyli diagnosta może dać termin  następnego badania 14 miesięcy, jeśli dopełnia do 5 lat ? 

Myślę że warto mieć interpretację prawną ustawy. ( nie własną, mam wrażenie że ustawodawca miał to na myśli).  

Obecnie widzę sprzeczne interpretacje nawet  z przeprowadzanych  szkoleń. 

Co będzie jeśli pojazd któremu w ten sposob diagnosta  przedłuzy termin, będzie miał kolizję w dyskusyjnym terminie.

Słabo jak ubezpieczyciel podważy taki  przegląd jako niezgodny z ustawą.

Nie będzie chciał wypłacić ubezpieczenia.

Kolega wcześniej opisywał jak przegrał sprawę przed sądem. 

Jemu też się wydawało.

Właściwe ubezpieczycielowi można wysłać diagram i dać link do forum.

Na 100% odpuści. 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, tabazagt napisał:

Co będzie jeśli pojazd któremu w ten sposob diagnosta  przedłuzy termin, będzie miał kolizję w dyskusyjnym terminie.

Ale, że co, że z powodu tak czy siak wyznaczonego badania pojazd wypadek miał?

 

13 minut temu, tabazagt napisał:

Czyli diagnosta może dać termin  następnego badania 14 miesięcy, jeśli dopełnia do 5 lat ? 

Tak! Tak może dać!

 

14 minut temu, tabazagt napisał:

Myślę że warto mieć interpretację prawną ustawy. ( nie własną, mam wrażenie że ustawodawca miał to na myśli). 

Konkretnie. Co ustawodawca na myśli miał? W trzech słowach objaśnić poproszę.

Moja interpretacja jest taka, że jako stacja działamy zawsze na korzyść klienta. Tak? Taka jest wykładnia dla jednostek administracji, żeby petentowi pod górę nie robić. A że w urzędach dla obcokrajowców nikt nie gada po angielsku to całkiem inna inszość. To rzeczywistość. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, tabazagt napisał:

Przeczytałem kilka różnych postów i  dochodzę do wniosku. 

Trzeba było przy okazji regulamin przeczytać, że NIE CYTUJE SIĘ W CAŁOŚCI POSTU POPRZEDZAJĄCEGO.

Zasada podstawowa na prawie każdej stronie, czy każdym forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli twierdzenie " diagnosta może wystawić przegląd tylko na dwa lata, rok, pół roku" są wyjątki od tej reguły np. dopełnienie do 5 lat.

Czy jeśli klient będzie miał problem z ubezpieczycielem ? 

To będzie to działanie na korzyść klienta ? 

Myślę że dobrze, oznacza zgodnie z aktualnym stanem prawnym.

Uwazam że jest całkowita dowolność w interpretacji ustawy.

Przykłady z roznych stacji SKP: dopełnienie do trzech lat, dwa lata, rok, dopełnienie do 5 lat, dwa lata i następne dwa :)

 

Przepraszam za cytowanie całych postów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu, na forum, jest elita tego zawodu. Chcesz należeć do elity, czy opierać się na patolożkach. Twój wybór. Zaraz zgłoszę aby skończyć ten odświeżony wątek, bo jak wyżej @wrc69 zauważył:

40 minut temu, wrc69 napisał:

Koledzy, naprawdę? Ten temat wyobracaliśmy już z każdej strony.

The End. Koniec. Kropka. Finito. AMEN!

Edytowane przez Paprock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może wypracować jedną wspólną  interpretacje ? 

Już prawie witałem się z gąską, dopełnienie do 5 lat rozwaliło mój tok myślenia. ;)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, tabazagt napisał:

To może wypracować jedną wspólną  interpretacje ? 

To Ci się humor wyostrzył :mrgreen:. U nas nawet minister nie jest władny powiedzieć o co mu chodziło w jego rozporządzeniu a Ty chcesz abyśmy wróżyli z fusów i domyślali się co autor miał na myśli :faint:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.