Skocz do zawartości

Pytania opisowe na egzamin dla diagnostów w


Mrd321

Rekomendowane odpowiedzi

14 godzin temu, Mrd321 napisał:

Przed wjazdem na stację sprawdzenie  ciśnienia w ogumienu

Miałeś chyba na myśli przed wjazdem na linię diagnostyczną. Ciśnienie możesz sprawdzić i wyregulować na stacji.

14 godzin temu, Mrd321 napisał:

1. Rodzaj badania :

Okresowe

Jeżeli samo okresowe to nie ma

14 godzin temu, Mrd321 napisał:

3. Dokumenty, które diagnosta wystawia po badaniu :

- Zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu 

- DIP

DIPu. Ten dokument jest wystawiany tylko przy badaniu okresowym przed pierwszą rejestracją.

 

14 godzin temu, Mrd321 napisał:

2. Dokumenty niezbędne do przeprowadzenia badania :

- dowód rejestracyjny lub karta pojazdu

lub Pozwolenie czasowe (PC) lub PP (Pokwitowanie policji) - to są jedyne dokumenty do wykonania identyfikacji dla badania okresowego, pamiętając o połączeniu z danymi z CEP w niektórych przypadkach (Dz.U. 1076.2015 r)

 

Zaczynasz od dokumentu dozorowego. Jeżeli klient nie posiada go, nie możesz przystąpić do BT. Następnie DR (lub inny), ustalenie rodzaju BT, opłata "macanie zwierza" zgodnie z zakresem badania. 

 

14 godzin temu, Mrd321 napisał:

Ja kiedyś je miałem, ale gdzieś niestety zapodziałem. 

Nie wiem czy o to chodziło:

 

  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, właśnie tego szukałem. 👍👍 Tak ogólnie jeszcze zapytam, w jakiej sytuacji zmieniamy termin badania okresowego? Tylko w przypadku zmiany rodzaju lub masy pojazdu? Wtedy to chyba jest badanie dot. zmian konstrukcyjnych i tylko okręgówka może robić takie badania prawda? 

I czy np. Jak trafię badanie techniczne autobusu do 100 i szczegółowe opisanie warunków dodatkowych to jest już okresowe + dodatkowe? Czy te  sprawdzenie warunków dodatkowych wchodzą w zakres badania okresowego? Mam na myśli też auto z gazem, ADR. 

I jeszcze mam jedną sprawę, w ADR zwalniacz i ABS wymagany jest od 31.03.18r. Pow. 3,5t lub jeśli może ciągnąć przyczepę 10t, czy w autobusach tempo 100 też obowiązuje ta data? 

Zna ktoś może też  daty na tacho i ograniczniki prędkości? Bardzo proszę was o pomoc, egzamin mam już w ten czwartek. 🙏🙏🙏

Edit. Na tacho i ograniczniki już mam daty. 

W dniu 12.10.2020 o 07:03, adam1501 napisał:

 

 

Z tego co wiem i uczę się to tylko badanie z auta z gazem wchodzi w skład okresowego badania, czyli sprawdzenie warunków dodatkowych, reszta czyli ADR, autobusy tempo 100 i taksówki  to okresowe + dodatkowe, ale pytam was żeby się upewnić, może się mylę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Mrd321 napisał:

w jakiej sytuacji zmieniamy termin badania okresowego?

W takiej kiedy dochodzi do zmiany konstrukcyjnej dla pojazdów opisanych w art. 81 ust 5 i 6. Tam masz opisane które pojazdy mają coroczny okres. Przyjeżdża np. nowy samochód osobowy (termin 3 lata) i powstała z niego taksówka wówczas termin określa się tak jak dla taksówki czyli na rok (bez wnikania czy stanie się TAXI po badaniu czy po otrzymaniu wpisu w DR - nie chcę komplikować sprawy na tym etapie).

10 godzin temu, Mrd321 napisał:

badanie dot. zmian konstrukcyjnych i tylko okręgówka może robić takie badania prawda? 

Tak, takie badanie jest zarezerwowane tylko dla stacji okręgowej (art. 83 ustawy).

10 godzin temu, Mrd321 napisał:

to jest już okresowe + dodatkowe?

Wszystko zależy czy są adnotacje w DR czy nie. Generalnie są to oddzielnie badania. Możesz wykonać OBT autobusu a klient przyjedzie za tydzień na badanie dodatkowe na BUS100. Natomiast jak ma już adnotację w DR BUS100, to przy badaniu okresowym powinieneś sprawdzić te warunki i wykonać badanie dodatkowe (pamiętając, że w dalszym ciągu są to dwa różne badania). Analogicznie dla pozostałych przeznaczeń, np. nauka jazdy L - dziś robisz OBT dla zwykłej osobówki a za miesiąc klient przyjeżdża na dodatkowe L. 

10 godzin temu, Mrd321 napisał:

czy w autobusach tempo 100 też obowiązuje ta data? 

To są warunki dodatkowe dla konkretnego przeznaczenia nie można tego przekładać na podobne pojazdy.

10 godzin temu, Mrd321 napisał:

Na tacho i ograniczniki już mam daty

Pamiętaj, że dla pojazdów nie możemy wymagać tachografu (z wyjątkiem pojazdów dla L). Weryfikujemy czy pojazd posiada tachograf, jeżeli tak to sprawdzamy jego legalizację.

  • Piwo 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 14.10.2020 o 07:24, adam1501 napisał:

Przyjeżdża np. nowy samochód osobowy (termin 3 lata) i powstała z niego taksówka wówczas termin określa się tak jak dla taksówki czyli na rok (bez wnikania czy stanie się TAXI po badaniu czy po otrzymaniu wpisu w DR

Świeży przypadek, auto z 2019r ... A co jeśli jakiś diagnostyk nie skróci terminu na badaniu dodatkowym taxi to W.K przepuści dłuższy termin czy  skieruje do poprawki na SKP?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Krzysztof plus napisał:

A co jeśli jakiś diagnostyk nie skróci terminu na badaniu dodatkowym taxi (...)

Myślę, że diagnostyk będzie miał to głęboko w ....., a diagnosta pochyli się nad sprawą.

Wracając do Twojego pytania, ja po " uzgodnieniu z WK " w tego typu pojazdach ( termin 3 lata ) do zaświadczenia w uwagach wpisywałem :

- Wpis do dowodu rejestracyjnego stwierdzający kolejny termin badania technicznego może nastąpić dopiero po uzupełnieniu przez organ rejestrujący dowodu rejestracyjnego pojazdu o adnotację „TAXI”.

I WK skracał termin następnego OBT. :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Mrd321 napisał:

Jeśli sam ADR bez cysterny to nie trzeba? 

Dokładnie. To tak jak z naczepą z wózkiem jezdnym. Jak przyjeżdża z zamontowanym wózkiem, to z dozorem a jak bez niego, to bez dozoru.

 

1 godzinę temu, Krzysztof plus napisał:

Świeży przypadek, auto z 2019r

Dlatego pisałem, że bez wdawania się w szczegóły, które są na tyle zawiłe, że ten temat musiał trafić przed oblicze Temidy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

42 minuty temu, adam1501 napisał:

Jak przyjeżdża z zamontowanym wózkiem, to z dozorem a jak bez niego, to bez dozoru

Wózek to ładunek - przynajmniej ja tak uważam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.