Skocz do zawartości

Nowy wóz strażacki po zabudowie.


Rekomendowane odpowiedzi

Panowie nie bardzo wiem o co chodzi producentowi wozów strażackich z badaniem technicznym. Przyjechał nowiutki niezarejestrowany wóz bojowy na zielonych tablicach i "pozwoleniu" wypełnionym długopisem. Jakie badanie on może ode mnie chcieć? Przecież to nowy samochód z zabudową dokonaną przez innego producenta. Nie wystarczy mu homologacja drugiego etapu, czy coś chce ominąć, a mnie przez to na minę wcisnąć?

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardziej chyba litery zielone jak przy profesjonalnej rejestracji, a nie zielone tablice jak dla "elektryka"

Te drugie by nie były długopisem skrobane

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No tak zielone litery. Pozwolenie takie jak czasowe tylko zielone jest wypełnione długopisem w miejscach na nowe dane techniczne.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
michal_k
34 minuty temu, marbie napisał:

Nie wystarczy mu homologacja drugiego etapu, czy coś chce ominąć, a mnie przez to na minę wcisnąć?

Pojazd specjalny jednostki przeciwpożarowej jest zwolniony z homologacji i potrzebuje OBT przed pierwszą rejestracją.

Pojawiają się 2 pytania:

- czy profesjonalny dowód rejestracyjny może służyć do identyfikacji pojazdu przy badaniu?

- czy producent jest jednostką ochrony przeciwpożarowej?

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wlaśnie chodzi o tablice profesjonalne.

1 minutę temu, michal_k napisał:

- czy producent jest jednostką ochrony przeciwpożarowej?

Czy coś to zmienia?

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I z czym te dane z tego profesjonalnego DR porównać ?

Bo skoro długopisem skrobany to go w CEP chyba nie będzie.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście opinia rzeczoznawcy jest z danymi po zabudowie.

A skoro posiada kartę pojazdu, lecz bez cepa, to mogę to OBT przed pierwszą zrobić, właśnie na karcie pojazdu?

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
michal_k
6 minut temu, marbie napisał:

Czy coś to zmienia?

Ano zmienia - np. w kwestii posiadania niebieskich kogutów.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
michal_k
4 minuty temu, marbie napisał:

Ale w kwestii wykonania OBT?

To niebieskie koguty nie przeszkadzają w pojeździe, który zgodnie z PORD nie może ich posiadać?

10 minut temu, marbie napisał:

A skoro posiada kartę pojazdu, lecz bez cepa, to mogę to OBT przed pierwszą zrobić, właśnie na karcie pojazdu?

Moim zdaniem nie bardzo. Rozporządzenie mówi o pozwoleniu czasowym, w tym dla pojazdu, o którym mowa w art. 70d ust. 3 ustawy wraz z kartą pojazdu, o ile została wydana.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, michal_k napisał:

To niebieskie koguty nie przeszkadzają w pojeździe, który zgodnie z PORD nie może ich posiadać?

Dobra, pomału. Przecież to straż pożarna. Oczywistym jest to,że i te koguty posiada. Mógłbyś rozwinąć swoją myśl?

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
michal_k
1 minutę temu, marbie napisał:

Przecież to straż pożarna. Oczywistym jest to,że i te koguty posiada.

Czy jeśli jako prywatny właściciel zakupię sobie straż pożarną to mogę mieć koguty? Nie, bo PORD wymienia enumeratywnie przypadki, kto może je mieć (musiałbym być jednostką ochrony przeciwpożarowej albo posiadać "zgodę ministra"). Stąd moje pytanie czy producent jest taką jednostką.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno jest bo to jeden z potentatów w Polsce, jeśli chodzi o zabudowy. Pytanie jak ugryźć OBT na pozwoleniu do tablic profesjonalnych? I czy można też dodatkowe na uprzywilejowany zrobić?

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
michal_k
1 minutę temu, marbie napisał:

Na pewno jest

Na pewno jest potentatem w produkcji, ale czy jednostką przeciwpożarową? Nie sądzę.

2 minuty temu, marbie napisał:

Pytanie jak ugryźć OBT na pozwoleniu do tablic profesjonalnych?

Profesjonalny DR nie jest wymieniony w dokumentach służących do badania (jest wymieniony tylko przy odczycie drogomierza).

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
danielg539
19 godzin temu, michal_k napisał:

Profesjonalny DR nie jest wymieniony w dokumentach służących do badania (jest wymieniony tylko przy odczycie drogomierza).

Najwyraźniej ustawodawca zapomniał o nowelizacji przepisu.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
wojteczek
1 godzinę temu, danielg539 napisał:

ustawodawca zapomniał

To dobrze, bo mogło by się okazać że niektórzy z nas mają kilkadziesiąt pojazdów z takim samym nr rejestracyjnym,

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie będę zaczynał tematu. Pojazd w rękach prywatnego właściciela , odkupiony od OSP. Zdemontowano koguty, wyposażenie specjalne i oznaczenie jednostki.W ygląda po prostu jak czerwona ciężarówka z białymi pasami na błotnikach. W tyle ma zabudowę z ławkami, S1 -6.

§ 27. 1. Pojazd samochodowy straży pożarnej – pożarniczy, z wyjątkiem pojazdu wymienionego w ust. 2, powinien
mieć barwę czerwieni sygnałowej, błotniki zaś i zderzaki – barwę białą.

Poza wyżej wymienionymi  jest gdzieś lista wyposażenia jakie powinien posiadać specjalny- pożarniczy żeby mógł przejść OBT pozytywnie? Gość chce sobie prywatnie zostawić taki samochód, a nie jestem pewien czy sugerując mu przeróbkę na zwykły ciężarowy nie zrobił bym tego bezpodstawnie.

 

straż 1.jpg

straż 2.jpg

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jacdiag
1 godzinę temu, Rafi90 napisał:

czerwona ciężarówka z białymi pasami na błotnikach.

Poczytaj następne §§

Cytat

§ 37. Oznakowanie określone w § 27-35 lub oznakowanie do niego podobne nie może być stosowane na pojeździe innym niż pojazd, dla którego zostało ono określone.

 

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
danielg539
1 minutę temu, Jacdiag napisał:
 

§ 37. Oznakowanie określone w § 27-35 lub oznakowanie do niego podobne nie może być stosowane na pojeździe innym niż pojazd, dla którego zostało ono określone.

Ostatni widziałem granatowego busa z białym pasem wokół pojazdy nieco poniżej szyb z napisem POLSKA. Na pierwszy rzut oka wyglądał na radiowóz.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
michal_k
Godzinę temu, Rafi90 napisał:

sugerując mu przeróbkę na zwykły ciężarowy nie zrobił bym tego bezpodstawnie.

 

Godzinę temu, Rafi90 napisał:

Zdemontowano koguty, wyposażenie specjalne

Czyli nie spełnia definicji specjalnego. Musiałby coś specjalnego zamontować w tym kontenerze (kemping? warsztat?) żeby mógł zostać specjalny (ze zmianą przeznaczenia).

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.