Skocz do zawartości

Rejestracja przyczepy kempingowej młodociany


Mrozart

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry,

Mam taki problem, zakupiliśmy przyczepę kempingowa za kwotę 12 tys zł. Zakup zrobiony na syna 16 letni. Dzis w urzędzie komunikacji dowiedziałem się na spotkaniu z dyrektorem, ze nie może mi zarejestrować tej przyczepy na syna gdyż jest małoletni i ze nie mógł mieć takiej gotówki na zakup. 

do wniosku muszę dostarczyć zgodę sadu rodzinnego. 

Czy to normalne? Miał ktoś taka sytuacje? 
Za dwa lata będzie miał prawo jazdy. Przez dwa lara miałby już jakaś historie w ubezpieczalni a tu zonk.,

z drugiej strony. Jako 16 latek może robić uprawnienia na skuter. Wiec co uprawnienia nabywa a kupić i zarejestrować motoroweru, nie może? 

Jak to jest? 
z góry dziękuje za informacje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Mrozart napisał:

nie może mi zarejestrować tej przyczepy na syna gdyż jest małoletni i ze nie mógł mieć takiej gotówki na zakup.

A to wydział komunikacji czy urząd skarbowy?

 

6 minut temu, Mrozart napisał:

Jak to jest? 

Złożyć wniosek na dziennik podawczy i czekać do dwóch tygodni na decyzję. W niej urząd musi uzasadnić odmowę rejestracji.

 

7 minut temu, Mrozart napisał:

Przez dwa lara miałby już jakaś historie w ubezpieczalni

Radziłbym się dowiedzieć, czy to zadziała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, aboz napisał:

Radziłbym się dowiedzieć, czy to zadziała.

Z tego co słyszałem to tylko PZU honoruje zniżki nabyte podczas trwania ubezpieczenia przyczepy.

27 minut temu, Mrozart napisał:

Dzis w urzędzie komunikacji dowiedziałem się na spotkaniu z dyrektorem, ze nie może mi zarejestrować tej przyczepy na syna gdyż jest małoletni i ze nie mógł mieć takiej gotówki na zakup.

Gotówkę mógł otrzymać w drodze darowizny lub spadku  a WK nic do tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę stare ale podobna sprawa

 

48 minut temu, Mrozart napisał:

Przez dwa lara miałby już jakaś historie w ubezpieczalni a tu zonk

To zależy który ubezpieczyciel, niektórzy twierdzą że ma być pojazd silnikowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Mrozart napisał:

Czy to normalne? Miał ktoś taka sytuacje?

Zarejestrowałem na mnie i syna (14 lat) jako współwłaściciela przyczepę lekką nową w maju więc też kosztowała tyle że młodociany nie mógł sam czy nawet na pół tego zarobić. Co do ubezpieczenia ubezpieczyłem w PZU bo oni ponoć honorują zniżki ale czy tak jest pewnie się dowiem dopiero jak bedę ubezpieczał coś na niego. Wada jest taka że  aby sprzedać tą przyczepkę potrzebna jest zgoda sądu rodzinnego dopóki nie stanie się pełnoletni. Z rejestracją nie było najmniejszego problemu nikt o nic nie pytał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mrozart napisał:

ze nie mógł mieć takiej gotówki na zakup

G...o go to obchodzi czy ten chłopak ma pieniądze, od tego jest US.

Co za kraj 🤭

Edytowane przez Wacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi. 
Przyczepę rejestruje na siebie a potem zrobię darowiznę na syna. Nie chce mi się walczyć z urzędnikami. 
Pozdrawiam serdecznie

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę nie ma żadnych przeciwskazań. Nie wiem czemu urzędnicy tak postępują. 

Z ciekawostek powiem tak, że  w niektórych urzędach żądają np. takiego oświadczenia/zgody - https://www.autownioski.pl/zgoda-rodzica-opiekuna-prawnego-na-zakup-pojazdu-przez-osobe-niepelnoletnia-maloletnia.php Na jakiej podstawie - nie wiem.

 

Cytat

Przyczepę rejestruje na siebie a potem zrobię darowiznę na syna. Nie chce mi się walczyć z urzędnikami. 

Z drugiej strony, skoro nie można zarejestrować na małoletniego,  to kto się podpisze na umowie darowizny? czy nie będzie konfliktu interesów?

Edytowane przez LimonQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, LimonQ napisał:

Na jakiej podstawie - nie wiem.

Kodeks cywilny:

Art. 18. § 1. Ważność umowy, która została zawarta przez osobę ograniczoną w zdolności do czynności prawnych bez wymaganej zgody przedstawiciela ustawowego, zależy od potwierdzenia umowy przez tego przedstawiciela.
§ 2. Osoba ograniczona w zdolności do czynności prawnych może sama potwierdzić umowę po uzyskaniu pełnej zdolności do czynności prawnych.

Czyli jeśli na umowie podpisany byłby wyłącznie małoletni to ważność umowy zależy od potwierdzenia jej przez rodzica.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, krzysieknowak napisał:

Żle zaczeliście,najpierw trzeba kupić pojazd,zarejestrować,a potem dać dziecku np 90% darowizną i wszelkie problemy znikają.

W kwestii ewentualnych zniżek nie ma znaczenia jaki jest udział współwłaścicieli ale nawet posiadając znikomy udział ciągle wspólnie trzeba decydować o ewentualnym zbyciu pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok na umowie był wpisany jedynie syn ale to ja składałem wniosek w urzędzie z jego pełnomocnictwem oczywiście. Jeśli dostałbym takie info mógłbym podpisać się na umowie z odpowiednia klauzula. Mowa była o sądzie rodzinnym. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym na Twoim miejscu złożył wniosek (Ty się podpisujesz jako przedstawiciel ustawowy) z umową, która będzie przez Ciebie potwierdzona (czyli ważna) i oczekiwał PISEMNEJ odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, danielg539 napisał:

Z tego co słyszałem to tylko PZU honoruje zniżki nabyte podczas trwania ubezpieczenia przyczepy.

Pzu tak, ale nie koniecznie inni , sprawdzone w rodzinie (ze 4-5 lat temu)

17 godzin temu, wojteczek napisał:

To zależy który ubezpieczyciel, niektórzy twierdzą że ma być pojazd silnikowy.

To by pasowało

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomijając kwestię rejestracji ( @michal_k wspomniał jak to zrobić), taka kwota w rękach nieletniego może budzić wątpliwości US. Dlatego warto to rozliczyć. Czas na złożenie zeznania to 6 miesięcy od przekazania darowizny (w tym przypadku data z faktury zakupu). W grupie 0 darowizny są zwolnione z podatku, ale dobrze to udokumentować umową darowizny i fakturą zakupu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, danielg539 napisał:

Dlatego uważam, że umowa ustna w tym wypadku wystarczy.

Tylko na jakiej podstawie nieletni może zostać wpisany do OC? czy dowodu rejestracyjnego? Raczej wątpię żeby to zrobić w ubezpieczalni na przysłowiową "gębę".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o przypadek, gdy małoletni dostaje kasę od rodziców i sam  kupuje pojazd a wówczas to pojazd jest zarejestrowany tylko na niego bez żadnych współwłaścieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, danielg539 napisał:

że umowa ustna w tym wypadku wystarczy.

Właśnie przerabiam temat i niestety nie wystarczy. Mało tego, US żąda potwierdzenia otrzymania darowizny np. na konto bankowe. Tu może wystarczy faktura zakupu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, danielg539 napisał:

Dlatego uważam, że umowa ustna w tym wypadku wystarczy.

Ogólnie kodeks cywilny precyzje to tak:

Art. 890. § 1. Oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego. Jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione.
§ 2. Przepisy powyższe nie uchybiają przepisom, które ze względu na przedmiot darowizny wymagają zachowania szczególnej formy dla oświadczeń obu stron.

Tak naprawdę jedyne co trzeba spełnić to potwierdzić w jaki sposób dane świadczenie zostało spełnione (np. potwierdzenie przelewu bankowego) i wypełnienie dla US formularza SD-3. Niestety nie do końca wiem jak należy to dopasować to wspomnianej sytuacji. Dziwi mnie jednak trochę ta idea - przyznam, że zazwyczaj praktykuje się zakup pojazdu i dokonanie jakieś darowizny np. 1% wartości pojazdu na kogoś innego. Wtedy zniżki "lecą" a do tego mniej się płaci. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.