Skocz do zawartości
rzakol

Samochód specjalnistyczny - sanitarka

Rekomendowane odpowiedzi

rzakol

Panowie gdzie znajdę jakieś przepisy konkretne dla tego pojazdu tzn. w co musi być wyposażona itp.???

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Psuj

Rodzaj - sam. specjalny, podrodzaj - bez podziału, przeznaczenie - sanitarny.

Jest to pojazd uprzywilejowany - Dz.U. 32 - Warunki dodatkowe dla pojazdu samochodowego uprzywilejowanego. A samo wyposażenie medyczne nas nie interesuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
rzakol
Rodzaj - sam. specjalny, podrodzaj - bez podziału, przeznaczenie - sanitarny.

Jest to pojazd uprzywilejowany - Dz.U. 32 - Warunki dodatkowe dla pojazdu samochodowego uprzywilejowanego. A samo wyposażenie medyczne nas nie interesuje.

 

czyli musi mieć "koguta" - jeżeli go traktować jako uprzywilejowany. Bo chyba nie ma innej opcji.

Klient zakupił taki samochód i chce go zarejestrować (na razie ma pozwolenie czasowe).

Dodam tylko że jest to Polonez.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jaka

Pojazd saniterny (tzw. sanitarka) wcale nie jest pojazdem uprzywilejowanym.

On wozi np.krew do szpitali, jezdzi z dializami ale nie ma koguta i niestety na "pilnym zgłoszeniu nie pomyka"

 

[ Dodano: 20-03-2006, 16:36 ]

Może ktoś jest z pogotowia na forum niech się wypowie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jacdiag

Jeśli spełnia wymagania dodatkowe dla uprzywilejowanych - kogut, sygnały, malowanie - to

na "pilnym zgłoszeniu (...) pomyka"

Krew jest tak samo ważna na operacji jak pacjent

 

np w Łodzi jako uprzywilejowany jeździ nawet pogotowie techniczne i dźwig z MPK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kontroler2
czyli musi mieć "koguta" - jeżeli go traktować jako uprzywilejowany. Bo chyba nie ma innej opcji.

Klient zakupił taki samochód i chce go zarejestrować (na razie ma pozwolenie czasowe).

Dodam tylko że jest to Polonez.

Będę mocno ździwiony, jak prywatny pojazd będzie zarejestrowany jako uprzywilejowany :shock: natomiast specjalistyczy może.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Psuj
jak prywatny pojazd będzie zarejestrowany jako uprzywilejowany

 

To sie nie dziw. U nas jest prywatna karetka.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
kontroler2
To sie nie dziw. U nas jest prywatna karetka.
Pewnie prowadzi działalność gospodarczą.

 

[ Dodano: 05-07-2006, 09:33 ]

I zezwolenie ministra właściwego art.53 PRD

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Psuj

Karetka szpitalna też jest pojazdem uprzywilejowanym (a przecież nie jest to pojazd pogotowia ratunkowego). Poza tym z tego co wiem ma wszystkie potrzebne pozwolenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
jaka

Karetka pogotowie (szpitala) owszem jest pojazdem uprzywilejowanym.Natomiast są też pojazdy służby zdrowia które są zarejestrowane jako sanitarne ale nie są pojazdami uprzywilejowanymi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
BiS
Pojazd saniterny (tzw. sanitarka) wcale nie jest pojazdem uprzywilejowanym.

On wozi np.krew do szpitali, jezdzi z dializami ale nie ma koguta i niestety na "pilnym zgłoszeniu nie pomyka"

 

[ Dodano: 20-03-2006, 16:36 ]

Może ktoś jest z pogotowia na forum niech się wypowie.

 

Nie jest ważne co on wozi, ważne jest czy jest odpowiednio oznakowany jako uprzywilejowany. Sanitarka jest pojazdem uprzywilejowanym !!!

Nie jest to ważne czy jest to pojazd szpitala, pogotowia czy prywatny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
boden

DZ.U. 5 oraz poprawka DZ.U.238 , załącznik 1 ust 5.3 [ pojazdy specjalne] - samochody sanitarne [ ambulanse ] - poj. kategori M .

DZ.U. 32 [ pojazd uprzywilejowany ] par.28.1 -karetka sanitarna.

 

[ Dodano: 24-10-2006, 18:59 ]

Sanitarka nie jest poj. specjalistycznym lecz specjalnym.

 

[ Dodano: 24-10-2006, 19:07 ]

Zwróćcie uwagę na zapis DZ.U. 5 . Samochodem sanitarnym jest ambulans

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
andmat
Nie jest to ważne czy jest to pojazd szpitala, pogotowia czy prywatny.

 

Jest ważne i to bardzo.

 

W art 53 w pkt 1-11 PORD wymienione są jednostki, których pojazdy mogą być uprzywilejowane.

Pojazdy jednostek niewymienionych w pkt 1-11 jeżeli są używane w związku z ratowaniem życia lub zdrowia ludzkiego muszą mieć zezwolemie ministra właścwego do spraw wewnętrznych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
BiS
Nie jest to ważne czy jest to pojazd szpitala, pogotowia czy prywatny.

 

Jest ważne i to bardzo.

 

W art 53 w pkt 1-11 PORD wymienione są jednostki, których pojazdy mogą być uprzywilejowane.

Pojazdy jednostek niewymienionych w pkt 1-11 jeżeli są używane w związku z ratowaniem życia lub zdrowia ludzkiego muszą mieć zezwolemie ministra właścwego do spraw wewnętrznych.

 

Zgadzam się z Tobą, ale mnie już nie interesuje czy dana osoba ma takie zezwolenie.

Mnie interesuje czy pojazd jest odpowiednio oznakowany. Jako diagnosta chyba nie sprawdzasz takiego zezwolenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
andmat
Mnie interesuje czy pojazd jest odpowiednio oznakowany.

 

Jeżeli pojazd niewymieniony w pkt 1-11 nie ma zezwolenia nie może być oznakowany jako uprzywilejowany.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
blakop

Klasyfikacja nie musi mieć nic wspólnego z "uprzywilejowaniem" pojazdu. Zatem to, że pojazd jest pojazdem specjalnym o przeznaczeniu "sanitarny" nie czyni go z mocy prawa pojazdem uprzywilejowanym, ani do takiego "uprzywilejowania" go nie zmusza. Akurat w przypadku pojazdów specjalnych-sanitanych, jeśli jest ona rzeczywiście karetką i jest w takim celu używana, to niezależnie od tego, czy jej włascicielem jest pogotowie ratunkowe, czy prywatny przewoźnik czy inna jednostka organizacyjna, to zazwyczaj jest to pojazd uprzywilejowany, ale pod warunkiem spełnienia przesłanek art.53 PoRD i posiadania zezwolenia z MSWiA. Posiadanie przez pojazd takich uprawnień nie ma żadnego wpływu na klasyfikacje pojazdu, nie jest odnotowywane w dowodzie rejetracyjnym. I trzeba też pamiętać, że właściciel posiadający taki pojazd specjalny - sanitarny wcale tez nie musi sie ubiegać o jego "uprzywilejowanie" jesli np. będzie ten pojazd uzywał w charakterze "karetki przewozowej" (okreslenie do niedawna funkcjonujace w klasyfikacji pojazdów) - nie musi on wtedy spełniac warunków pojazdu uprzywilejowanego, choc nadal pozostanie pojazdem specjalnym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.