Skocz do zawartości

Kupiłem samochód, czy może go zarejestrować ktoś inny?


Hubertwro12

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry. Kupiłem samochód, tzn złożyłem podpis na umowie sprzedaży. Czy może go zarejestrować ktoś inny na siebie, tak aby w dowodzie rejestracyjnym widniało nazwisko innej osoby niż mojej? Np. Mojego wujka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedaj wujowi za tą samą cenę lub niższą, a najlepiej taką do 1tys. zł wtedy nie musi chodzić do Skarbowego tylko wszystkie umowy, OC i do WK zarejestrować. Życzę powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, jast napisał:

Sprzedaj wujowi za tą samą cenę lub niższą, a najlepiej taką do 1tys. zł wtedy nie musi chodzić do Skarbowego

Urząd Skarbowy ma blisko 6 lat na weryfikacje umowy odnośnie ceny zakupu do  cen rynkowych. Wydziały Komunikacji prawdopodobnie powiadamiają U.S. o umowach do 1tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

W dniu 12.10.2020 o 11:44, Hubertwro12 napisał:

Czy może go zarejestrować ktoś inny na siebie, tak aby w dowodzie rejestracyjnym widniało nazwisko innej osoby niż mojej? Np. Mojego wujka

Nie można, bez sporządzenia odpowiednich dokumentów, bo na podstawie umowy Ty jesteś właścicielem a nie wujek. Ty co najwyzje może go upoważniec do zarejestrowania pojazdu w TWOIM imieniu.

W dniu 13.10.2020 o 08:39, Krzysztof plus napisał:

Urząd Skarbowy ma blisko 6 lat na weryfikacje umowy odnośnie ceny zakupu do  cen rynkowych. Wydziały Komunikacji prawdopodobnie powiadamiają U.S. o umowach do 1tys.

Dokładnie tak, wydział komunikacji wysyła raporty do US.

Dwie opcje:

1. Sporządzanie sobie umowę kupna sprzedaży pojazdu (wzór - https://www.autownioski.pl/umowa-kupna-sprzedazy-samochodu.php ) - jeśli kwota na umowie jest poniżej 1000zł nie trzeba tego zgłaszać do US, jeśli powyżej to musisz zgłosić.

2. Sporządzacie sobie umowę darowizny pojazdu (wzór - https://www.autownioski.pl/umowa-darowizny-samochodu-auta.php) - kwota wartości wolnej od podatku 9637 zł zalicza się wszystkie otrzymane darowizny od tej samej osoby na przestrzeni ostatnich 5 lat - więc jeśli jest powyżej tej kwoty to będzie należało opłacić, oczywiście trzeba zgłosić te umowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam to,  co napisał LimonQ,  ale z wyjątkiem punktu 2 -  ponieważ wujek to II grupa podatkowa, więc kwota wolna od podatku jest na pewno  niższa,  bodajże 7276 zł,  ale o sprawy podatkowe najlepiej dopytać w Urzędzie Skarbowym.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.