Skocz do zawartości

Homologacja reflektorów do użycia LED a sprawa polska


drozda

Rekomendowane odpowiedzi

13 godzin temu, radekd2 napisał:

Po to jest wspomniana Konwencja, abym podczas zwiedzania autem Europy, nie musiał ciągnąć przyczepki z "lokalnymi wersjami wyposażenia".

No niestety ale będziesz musiał jednak kupić tę przyczepkę. Za stroną podaną wyżej:

"...Jakie konsekwencje prawne grożą za jazdę po drodze publicznej samochodem z żarówkami LED retrofit?
Ryzyko może zależeć od kraju, a sankcje mogą obejmować: Mandat i/lub konieczność wymiany na certyfikowane żarówki bez diod LED. Problemy przy obowiązkowej kontroli technicznej. ...".

Nawet producent tego oświetlenia przestrzega przed ich używaniem i żadna Konwencja nie załatwia sprawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, adam1501 napisał:

No niestety ale będziesz musiał jednak kupić tę przyczepkę. Za stroną podaną wyżej:

Adam, Ty wiesz o czym piszesz?

6 godzin temu, adam1501 napisał:

Ryzyko może zależeć od kraju, a sankcje mogą obejmować: Mandat i/lub konieczność wymiany na certyfikowane żarówki bez diod LED.

I co to ma wspólnego z Konwencją Wiedeńską?

6 godzin temu, adam1501 napisał:

Problemy przy obowiązkowej kontroli technicznej. ..."

Od kiedy auto zarejestrowane w Niemczech i z ważnym tam przeglądem technicznym, podlega w Polsce obowiązkowej kontroli technicznej?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

44 minuty temu, radekd2 napisał:

Od kiedy auto zarejestrowane w Niemczech i z ważnym tam przeglądem technicznym, podlega w Polsce obowiązkowej kontroli technicznej?

A kto mówi o kontroli technicznej

7 godzin temu, adam1501 napisał:

Ryzyko może zależeć od kraju, a sankcje mogą obejmować: Mandat i/lub konieczność wymiany na certyfikowane żarówki bez diod LED.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, adam1501 napisał:

Ryzyko może zależeć od kraju, a sankcje mogą obejmować: Mandat i/lub konieczność wymiany na certyfikowane żarówki bez diod LED.

Ale to dotyczy auta zarejestrowanego w Polsce i kontrolowanego przez polskie służby!

Polska policja nie ma podstaw aby podważyć stan techniczny/wyposażenie auta jeżeli jest on zgodny z WT kraju rejestracji.
Mam oczywiści na myśli normalne podróże turystyczne autem osobowym, a nie jakiś np. przewóz towarów ponadnormatywnych czy tym podobne wynalazki transportowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od Osram

Diody, czyli światła LED coraz częściej pojawiają się w reflektorach nowych samochodów. Stanowią one integralną część reflektora, dlatego na rynku wtórnym nie występują jako pojedyncze źródła światła na wymianę. Są na rynku także retrofity LED popularnych żarówek halogenowych, np. H7. Jednak stosowanie ich w pojazdach poruszających się na drogach publicznych jest niezgodne z przepisami. Nie istnieją bowiem normy, które dopuszczałyby ich stosowanie zamiast żarówek.

Pozostałe lampy w samochodzie wyposażamy w tak zwane żarówki pomocnicze lub sygnalizacyjne. Popularne typy to np.: P21W, PY21W, W5W czy R5W. Coraz większą popularność zyskują retrofity LED, czyli źródła oparte na diodach, które zastępują wyżej wymienione typy żarówek. Mają one bez porównania dłuższą trwałość, są dostępne w różnych kolorach. Na razie, do czasu pojawienia się stosownych regulacji, można je stosować tylko wewnątrz samochodu, a więc do oświetlenia kabiny, schowka czy bagażnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Pięć sztuk samochodów przeszło procedurę w naszym kraju i co mają w pisane w DR - odstępstwa?? Wydaje mi się, że tylko SKP ITS-u  ma zatrudnionych na etacie  odpowiednio wykwalifikowanych prawników, którzy wespół z rzeczoznawcami mogą czytając podany w linku tekst i znając stanowiska Ministerstwa Dziwnych Kroków (Infrastruktury), które nie prowadzi żadnych prac oraz TDT, który wie co ma napisane w regulaminie ONZ wydać wynik P z BT. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Vercyngetoryks napisał:

Pięć sztuk samochodów przeszło procedurę w naszym kraju

One nie przeszły żadnej procedury a tylko zostały przebadanie pod kątem fotometrycznym przez ITS. Do przejścia procedury dopuszczającej te pojazdy do zgodnego z prawem ruchu drogowego droga bardzo daleka.

1 godzinę temu, Vercyngetoryks napisał:

Wydaje mi się, że tylko SKP ITS-u  ma zatrudnionych na etacie  odpowiednio wykwalifikowanych prawników

Ja Ciebie proszę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

H7 12V 1100 lumen - to norma z dyrektywy dla przykładowej żarówki gazowej  - Led z tą podstawką niby H7 - od 1250 /Osram/  do 6000 lumen /Philips/ nie mówiąc o żarówkach no name gdzie strumień świetlny dochodzi do 10000

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Będzie dla potomnych:

Zapytałem u źródła - napisałem do ITS Warszawa.

Kierownik Pracowni Badań Fotometrycznych napisał co następuje:

Dzień dobry,

Wbrew temu co pisze się o tym temacie w internecie, nie ma formalnej możliwości dopuszczenia do stosowania na drogach publicznych takich źródeł światła.

Do czasu ustanowienia stosownych przepisów w polskim ustawodawstwie, Instytut Transportu Samochodowego nie podejmuje się wydawania jakichkolwiek dokumentów potwierdzających możliwość stosowania retrofitów LED. Jednocześnie sugerujemy, aby wstrzymać się z wymianą/montażem homologowanych źródeł światła na retrofity LED do momentu wprowadzenia właściwych regulacji prawnych umożliwiających weryfikację i ocenę zmian w oświetleniu pojazdów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Piotr1995 napisał:

Będzie dla potomnych:

Zapytałem u źródła - napisałem do ITS Warszawa.

 

No przecież ja to pisałem od początku że to zwykłe kłamstwa i bzdury bo nikt niczego takiego nie wydał. Też pytałem i każdy był zdziwiony no ale każdy gównoportal motoryzacyjny może napisać w zasadzie wszystko bez konsekwencji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.