Skocz do zawartości

wynik badania TAXI


Lisw

Rekomendowane odpowiedzi

6 minut temu, Paprock napisał:

No z szóstkę wyciągnę (...)

Ehhh... Ja przy takiej forsie mógłbym doposażać się w sprzęt wędkarski " legalnie " a nie :

koszulka.thumb.JPG.4036ee2065d4df248d726d6b5c60b9dd.JPG

:evil::smile:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale kolega nie napisał czy to  wynagrodzenie za 1 miesiąc czy może za 3 miesiące. Nie o wynagrodzenie w tym temacie chodzi. Jeden pracuje za 2 i się cieszy że ma pracę a inny za 5 narzeka.

Ponawiam pytanie do diagnostów którzy robią jako 2 wpisy w rejestr.

W dniu 30.10.2020 o 09:30, wojteczek napisał:

A co jeżeli nie spełnia warunków dla taxi? Okresowe - P i wpis w DR, dodatkowe-N?

Uważam że oceniamy całość i robię pod jednym wpisem, nie ma tłumaczenia

-panie ja już nie używam go jako taksówka więc nie robię legalizacji taksometru.

Jest wpis w DR ma spełniać warunki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, to nie będzie dla wszystkich autorytatywny dowód, ale warto zerknąć, przeczytać ze zrozumieniem, pochylić się nad argumentami popartymi konkretnymi przepisami.

Taxi 1

Taxi 2

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, cezary napisał:

Wiem, to nie będzie dla wszystkich autorytatywny dowód, ale warto zerknąć

Przeczytałem i nasuwa mi się taki wniosek. Jeżeli nie spełnia warunków dodatkowego to oba wpisy N, ale pytanie co z poprawką? Znów 2 wpisy poprawkowe a opłata jaka, x2?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie to sprawa jest prosta i nie rozumiem zamieszania. Mam autobus z "100" , nie spełnia warunków 100 dostaje N. Później poprawka za 21zł i jedzie dalej. Mam L, mam TAXI czy tam LPG to tak samo. Brak w taxie legalizacji (o ile ma taxometr) wynik N. Przyjeżdża na poprawkę, 21 zł i jedzie z P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Badanie poprawkowe przysługuje tylko po OBT. Po DBT należy wykonać kolejne o tym samym zakresie i za pełną odpłatnością.

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
24 minuty temu, sebeklca napisał:

Panowie szybkie pytanie, mam Taxi bez adnotacji w DR przy OBT

Szybka odpowiedź Twoja- na jakiej podstawie stwierdzasz,że to TAXI?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie. Troszkę ciężka sytuacja bo tak. Na BT stawia się samochód osobowy 1BT po 3 latach. "Ubrany" we wszystko co dla Taxi potrzebne, badanie dodatkowo rzekomo wykonane ale wpisu w dowodzie brak. I teraz traktujemy to jako Samochód osobowy z kogutem taxi ale równie dobrze pizzeria czy taxi bez wpisu. No i jeszcze kwestia określenia terminu badania technicznego. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Coś odnośnie terminu badania okresowego w przypadku wykonywania badania dodatkowego. Sprawa różnież tyczy się TAXI

 

Fragment Wyroku III SA/Łd 409/16

(...)W rozpoznawanej sprawie pojazd przedstawiony w dniu 17 kwietnia 2015 r. do wykonania dodatkowego badania technicznego, w celu uzyskania możliwości używania go jako taksówka, w pozwoleniu czasowym, jako pojazd nowy, miał wpisany termin kolejnego badania technicznego do dnia 9 kwietnia 2018 r., zgodnie z art. 81 ust. 6 zd. 1 p.r.d. W ocenie organu, wystawiając zaświadczenie nr [...] potwierdzające, że pojazd odpowiada dodatkowym warunkom technicznym przewidzianym dla taxi skarżący, termin ten powinien skrócić wpisując w zaświadczeniu, że termin kolejnego badania technicznego powinien nastąpić do 17 kwietnia 2016 r. mimo, że samochód nie został jeszcze zgłoszony przez właściciela jako taksówka.W związku z tym wskazać należy, że zgodnie z art. 82 ust. 1 p.r.d.organ dokonujący rejestracji pojazdu wpisuje do dowodu rejestracyjnego termin badania technicznego pojazdu.Jeżeli pojazd jest zarejestrowany, kolejny termin badania technicznego wpisuje do dowodu rejestracyjnego uprawniony diagnosta po stwierdzeniu pozytywnego wyniku badania i uiszczeniu przez właściciela pojazdu opłaty ewidencyjnej ( ust. 2 p.r.d.).W świetle uregulowań zawartych w art. 81 ust. 6 p.r.d. nie ulega wątpliwości, że taksówki podlegają corocznym badaniom technicznym. Obowiązek corocznego przedstawiania takiego pojazdu do badania technicznego powstaje od dnia wpisania przez organ rejestrujący w dowodzie rejestracyjnym samochodu w rubryce "Adnotacje urzędowe" adnotacji "TAXI", a więc zarejestrowania ( zgłoszenia ) pojazdu jako taksówki. Jeżeli pojazd posiada już adnotację "TAXI" w dowodzie rejestracyjnym, to wówczas z art. 82 ust. 2 p.r.d. wynika dla diagnosty po przeprowadzeniu badań technicznych okresowych i dodatkowych nie budzący wątpliwości obowiązek wpisania do dowodu rejestracyjnego kolejnego rocznego -terminu badania technicznego.Natomiast obowiązek wpisania przez skarżącego w zaświadczeniu nr [...] wystawionym po przeprowadzeniu badań dodatkowych skróconego do roku terminu badań technicznych nie jest już taki oczywisty, gdyż przedmiotowy samochód dopiero miał być zarejestrowany jako taksówka, a jako samochód nowy, co do zasady podlegał okresowemu badaniu technicznemu dopiero przed upływem 3 lat od pierwszej rejestracji tj. do 9.04.2018 r., jak wpisano w pozwoleniu tymczasowym, a następnie w dowodzie rejestracyjnym. To, czy właściciel pojazdu złoży wniosek o dokonanie takiego wpisu w dowodzie rejestracyjnym jest bowiem zdarzeniem przyszłym i niepewnym, a § 4 ust. 2 rozporządzenia z 26 czerwca 2012 r. w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów /.../ stanowi, że wykonanie dodatkowego badania technicznego pojazdu nie wpływa na termin następnego okresowego badania technicznego pojazdu określonego w dowodzie rejestracyjnym. Należy zauważyć, że w niniejszej sprawie wniosek taki został złożony dopiero po 2 miesiącach od wydania zaświadczenia

 

W ocenie Sądu, w takiej sytuacji można przyjąć, że wydane zaświadczenie ma jednie stwierdzać, że pojazd spełnia dodatkowe wymogi przewidziane dla taxi, czyli potwierdzać pozytywny wynik badania technicznego, a nie określać termin następnego badania technicznego, bo takiego obowiązku na diagnostę przepisy nie nakładają. Należy zgodzić się z argumentami pełnomocnika skarżącego, że obowiązek przeprowadzenia corocznych badań technicznych dla przedmiotowego samochodu powstał dopiero, gdy właściciel samochodu złożył wniosek o wpisanie w dowodzie rejestracyjnym, że samochód będzie wykorzystywany jako taxi i uzyskał taki wpis

Edytowane przez Rafi90
  • Super 1
  • Piwo 1
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, Tomek8340 napisał:

kto ten termin powinien wpisać i kiedy

Przeczytaj jeszcze raz na spokojnie i poznasz odpowiedź...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Tomek8340 napisał:

czyli ze kto ten termin powinien wpisać i kiedy ?

Siedzi w kapciorze pan diagnostyk, taki, co to nacisków nie przeliczy, nad masą własną się nie pochyli, ale już rok produkcji pod klienta zrobi ;) Tu widać, że taksiarzy nie ten-tego, bo im termin skraca na bakier z przepisami. A gdzieżby, żeby się trudził nad paragrafami, w których wołami stoi o wpływie dodatkowego badania na datę w dowodzie.

Czego nie rozumiesz?

Robisz Dodatkowe - TAXI, w zaświadczeniu zostawiasz puste/wyixowane pole z terminem badania i koniec! Klient z kwitami azymut na WK jak taki kaprys ma i dopiero tam zajmą się terminem badania w dowodzie!

A WK i tak nie skraca tego terminu, bo twierdzi, że jak auto zarejestrowane, to kolejny termin wpisuje diagnosta! No taka betoniara i już kilka razy było wałkowane. Diagnosta robi taksówkowe-dodatkowe bez wyznaczania terminu badania. WK wpisuje adnotację [TAXI] i kieruje petenta coby wrócił na stację wpisać niewyznaczony termin badania.

:evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otóż to. Sam jakiś czas temu to miałem.

Bez określonego terminu.

Wydział kontaktuje się aby poprawić i wyznaczyć na rok 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po mojemu deko przesadzają z tą taksówkową sprawą. Bo skoro potrafią skrócić termin badania poprzez gaz, to tu powinni postępować analogicznie. I nie ma znaczenia, że do wpisu GAZ badania się nie wymaga. Ale jest jak jest i rządzą lokalne obyczaje. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Paprock napisał:

Bo skoro potrafią skrócić termin badania poprzez gaz, to tu powinni postępować analogicznie.

Sprawa gazu jest jasna, bo jest na to stosowny przepis:

6. W przypadku zawiadomienia o dokonaniu montażu instalacji przystosowującej pojazd do zasilania gazem organ rejestrujący:

3) jeżeli istnieje konieczność zmiany terminu następnego badania technicznego, zgodnie z zasadami określonymi w art. 81 ust. 6 ustawy, zamieszcza w dowodzie rejestracyjnym termin następnego badania technicznego, ustalając ten termin od dnia montażu instalacji przystosowującej pojazd do zasilania gazem; przepisy art. 81 ust. 11 pkt 1 i 2 ustawy stosuje się odpowiednio;

 

Przy taksówce nic takiego nie ma, diagnosta "obowiązku" nie ma i jeden będzie zwalał na drugiego ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.12.2020 o 08:27, Rafi90 napisał:

Obowiązek corocznego przedstawiania takiego pojazdu do badania technicznego powstaje od dnia wpisania przez organ rejestrujący w dowodzie rejestracyjnym samochodu w rubryce "Adnotacje urzędowe" adnotacji "TAXI", a więc zarejestrowania ( zgłoszenia ) pojazdu jako taksówki.

Czyli diagnosta w dniu badania dodatkowego nie może skrócić terminu badania okresowego na rok, bo nie skracamy go od dnia badania, tylko od dnia wpisania adnotacji w DR. Czyli nawet jak by bardzo chciał to uczynić, to ska ma wiedzieć kiedy klient wybierze się do WK po wpis Taxi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sobie ten wyrok sądu zapiszę w mailu i jak mi każą wbijać termin to będę wysyłał do WK żeby się zapoznali. Ciekawe co oni na to :rotfl:

Podsumowując . Pojazd nie jest Taxi , póki w adnotacjach nie stoi TAXI. Jeśli stoi TAXI , diagnostyk wbija termin. jeśli nie, to nie. Piękny ten nasz kraj i przepisy. A mogli by zrobić na szybko specustawę jak to mają w zwyczaju i napisać że termin wyznacza i "wbija" w tym wypadku WK. Specustaw się pod legislację w naszym kraju nie zalicza. O 18 godzinie wymyślą, nazajutrz o 6 już działa :hooray:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.