Skocz do zawartości

Instalacja LPG w autach 7-mio miejscowych - butla w miejscu na koło pod 3-cim rzędem siedzeń.


TeDe

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie, szukałem, ale nie mogę znaleźć więc zadam pytanie ponownie.
Pojazd np. Mazda 5, 7 foteli, założona butla gazowa w miejscu koła zapasowego. Niby fajnie, tyle, że jak się rozkłada te dwa ostatnie fotele, to znajdują się nad butlą z gazem. Moim zdaniem mamy wówczas niezgodność z par. 4 punkt 8 załącznika nr 9 do Rozporządzenia o warunkach technicznych, czyli butlę zamontowaną w przedziale pasażerskim (w tym aucie nie da się w innym miejscu zamontować butli). 
Jak Wy do tego podchodzicie? Ja myślę, że w takim przypadku powinno się zrobić zmiany na wyciągnięcie tych dwóch siedzeń i w DR wówczas jak będzie 5 miejsc, to taka instalacja będzie ok.
Wyprowadźcie mnie proszę z błędu jeżeli się mylę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, szukałem, ale nie mogę znaleźć więc zadam pytanie ponownie.
Pojazd np. Mazda 5, 7 foteli, założona butla gazowa w miejscu koła zapasowego. Niby fajnie, tyle, że jak się rozkłada te dwa ostatnie fotele, to znajdują się nad butlą z gazem. Moim zdaniem mamy wówczas niezgodność z par. 4 punkt 8 załącznika nr 9 do Rozporządzenia o warunkach technicznych, czyli butlę zamontowaną w przedziale pasażerskim (w tym aucie nie da się w innym miejscu zamontować butli). 
Jak Wy do tego podchodzicie? Ja myślę, że w takim przypadku powinno się zrobić zmiany na wyciągnięcie tych dwóch siedzeń i w DR wówczas jak będzie 5 miejsc, to taka instalacja będzie ok.
Wyprowadźcie mnie proszę z błędu jeżeli się mylę.
Butla nie może być zamontowana w przedziale pasażerskim. Jeżeli tak jest (a jest) to albo wypad jeszcze przed wjazdem albo negat :)

Wysłane z mojego Redmi Note 9 Pro przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kozackie.

Dla mnie to miejsce na bagaż a nie kabina pasażerska. Sprawdzić drożność otworów wentylacyjnych pod zbiornikami i stan uszczelnień kołpaków, żeby rozszczelniony wielozawór nie smarknął gazem w górę, lecz w dół pod podwozie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Daro92duc napisał:

Butla nie może być zamontowana w przedziale pasażerskim. Jeżeli tak jest (a jest) to albo wypad

Nie tak szybko....

W warunkach technicznych nie ma nic na temat "przedziału"

Gdyby tak było to "hatchback" po złożeniu tylnej kanapy też by musiał wypadać....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8. Zabrania się instalowania zbiorników w części przedniej pojazdu, w komorze silnika oraz w przestrzeni pasażerskiej.

I dalszych wywodów nie będę robił czy przestrzeń w dolnej części ma być wylana betonem czy wystarczy "gołyleon" .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.11.2020 o 21:15, Grzegorz Łódź napisał:

Nie tak szybko....

W warunkach technicznych nie ma nic na temat "przedziału"

Gdyby tak było to "hatchback" po złożeniu tylnej kanapy też by musiał wypadać....

Przeczytaj załącznik 9-ty i jest wyraźnie o zakazie montażu w przedziale pasażerskim...
Hatchback 5-cio miejscowy nie ma siedzeń nad butlą gazową i nie widzę związku - butla umieszczona w części bagażowej...

Paprock, w maździe nie jest pod podłogą tylko pod plastikową półką w miejscu koła - coś jak na zdjęciu, który dodałeś tylko bardziej pod siedzenia wsunięte i od tyłu nie od strony nóg. Niemniej jednak dokładnie dylemat taki jak na zdjęciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, TeDe napisał:

Przeczytaj załącznik 9-ty i jest wyraźnie o zakazie montażu w przedziale pasażerskim...

Nie ma. A jak jest zacytuj proszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Grzegorz Łódź napisał:

Nie ma. A jak jest zacytuj proszę.

Kolega DARIO64 już Ci zacytował:
Załącznik 9 par 4:
8. Zabrania się instalowania zbiorników
w części przedniej pojazdu, w komorze silnika oraz w przestrzeni pasażerskiej.

Chyba, że czepiasz się słowa przedział, że nie to samo co przestrzeń... 

Edytowane przez TeDe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli uważasz, że tam gdzie są zamontowane siedzenia, to nie przestrzeń pasażerska? Podobnie jak na zdjęciu Paprocka?
Ja twierdzę inaczej...

 

Edytowane przez TeDe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, TeDe napisał:

Paprock, w maździe nie jest pod podłogą tylko pod plastikową półką w miejscu koła - coś jak na zdjęciu, który dodałeś tylko bardziej pod siedzenia wsunięte i od tyłu nie od strony nóg. Niemniej jednak dokładnie dylemat taki jak na zdjęciu.

A cylindryczny zbiornik za oparciem tylnej kanapy też jest na bakier? Przecież pasażer opiera się o niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Paprock napisał:

A cylindryczny zbiornik za oparciem tylnej kanapy też jest na bakier? Przecież pasażer opiera się o niego.

Niemniej jednak znajduje się w przestrzeni bagażowej, a nie pasażerskiej... Jeżeli zaś chodzi o bezpieczeństwo, to moje zdanie jest mało ważne i nie stanowi przedmiotu rozważania (bo jak dla mnie to gaz powinien zasilać kuchenkę nie auto, szczególnie taki dokładany. Co innego ze zbiornikiem pod autem...).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze, a w takim razie co powiecie o zbiorniku na benzynę? Przecież w wielu samochodach siedzi się na nim. Podnosisz siedzisko i masz dostęp do pompy. 

Tam, pod siedziskiem jest dostęp do pompy, a tu, pod podłogą do wielozaworu. I GiT!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostęp jest, ale tylko przez otwór, a reszta to jednak blacha, która chociaż trochę dodatkowo zabezpiecza. Dalej jednak jest pod autem, a nie w przestrzeni pasażerskiej. Tak jak napisałem, nie rozważamy sprawy bezpieczeństwa, tylko poprawności miejsca montażu. Jazda autem ogólnie bezpieczna nie jest....
Chodzi tylko o fakt, czy jak pojazd ma tak zamontowany zbiornik pod siedzeniami, albo (co jak już widziałem) obok siedzenia (po wyjęciu siódmego), to montaż jest poprawny czy nie? Biorąc pod uwagę przepis załącznika oczywiście, a nie rozważania o bezpieczeństwie.

Edytowane przez TeDe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co, jakby porobił osłony z blachy z wziernikami wielkości talerzyka to byłoby OK, bo ta z dykty fabryczna jest be, tak?

A te schowki są w części pasażerskiej czy pod podłogą części pasażerskiej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Maździe ta część butli co jest pod siedzeniami nie ma nawet podłogi z dykty, podłogę tworzą dopiero złożone na płasko siedzenia, tak dla ścisłości.
Paprock, ja nie twierdzę, że nie Masz racji, po prostu przydała by się jakaś definicja co jest częścią pasażerską, a co nie jest. Równie dobrze, można by wyjąć siedzenie pasażera obok kierowcy, zrobić z płyty osłonę prowizoryczną i zamontować tam zbiornik na gaz. Przecież nie ma tam już siedzenia i osłona taka sama jak ta od schowka (oparcie siedzenia i jego mocowania w teorii musi jednak wytrzymać uderzenie bagażu, a siedzenie od spodu, czy podłoga schowka nie musi nic wytrzymywać). 

Pytanie ogólnie zrodziło się po tym, że mój zmiennik gościowi powiedział, że da mu za taką butlę negatyw. Pojechał na drugą SKP, gdzie powiedzieli mu dokładnie to samo więc przyjechał do mnie, a ja zadałem pytanie tutaj bo osobiście bym gościa puścił, tyle że pewności nadal nie mam jak to poprawnie zdefiniować. Jak obdzwoniłem kolegów diagnostów, to dostałem odpowiedzi pół na pół więc temat jednak taki prosty nie jest. Jak się nad tym zastanowiłem, to napisałem to co uznałem na początku tej rozmowy. Pytanie jak do tego TDT podejdzie jeśli przejmą nadzór?

Edytowane przez TeDe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z punktu widzenia bezpieczeństwa to nie ma znaczenia czy butla jest w bagażniku czy pod nogami pasażera bo de facto w samochodzie osobowym to jedna przestrzeń.

Tak na logikę to taki zapis pojawił się aby nie montować nieosłoniętej butli tuż obok fotela pasażera aby nie zagrażała jego bezpieczeństwu podczas kolizji lub aby zapobiec "majstrowaniu" pasażerów przy butli podczas jazdy (np. odkręceniu pokrywy wielozaworu), natomiast butla schowana pod nogami pasażera (w fabrycznym schowku na bagaż) nie znajduje się w jako takiej przestrzeni pasażerskiej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak te przepisy są nakreślone, że zbiornik zamontowany w blaszaku ciężarowym na podłodze też można zabezpieczyć byle 'kartonem' i nie będzie za wiele do czego się przyczepić. :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy pamiętać, że każda instalacja po zamontowaniu otrzymuje homologację a więc powinna być zamontowana zgodnie z regułami sztuki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Roczna instalacja z homologacją i wpisem w DR, a przewody gazowe 2 cm (słownie dwa centymetry) od układu wydechowego. A wystarczyło dać dłuższe i puścić za osłonami. I robił to warsztat z dużym doświadczeniem. Oczywiście właścicielka wieszała psy na mnie.

Wysłane z mojego CPH2043 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.11.2020 o 13:00, danielg539 napisał:

Należy pamiętać, że każda instalacja po zamontowaniu otrzymuje homologację a więc powinna być zamontowana zgodnie z regułami sztuki.

14 godzin temu, aboz napisał:

Roczna instalacja z homologacją i wpisem w DR, a przewody gazowe 2 cm (słownie dwa centymetry) od układu wydechowego. A wystarczyło dać dłuższe i puścić za osłonami. I robił to warsztat z dużym doświadczeniem. Oczywiście właścicielka wieszała psy na mnie.

Właśnie kolejną kwestią jest jakość montażu instalacji LPG i braki w wiedzy instalatorów. To zmora samochodów "na gaz". Zakłady homologowane przez ITS/TDT do montażu instalacji potrafią naprawdę robotę spaprać bo samochód w 6 godzin musi już jeździć na gazie. Żeby znaleźć dobrego gazownika trzeba się postarać i często argument "szwagier tam robił i mówi, że okej" nie sprawdza się. Dla diagnosty pal licho, że auto szarpie i nie chce jechać ale stosowanie najtańszych węży, najtańszych opasek lub ich brak, pełno jakiś trójników budowlanych żeby szybko podłączyć wodę, to wszystko cieknie, nieszczelności, kilometry węży połapane do czegokolwiek. No ale mam "sekwęncję za 2000zł".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.