Skocz do zawartości

Rozp. ws warunków technicznych pojazdów Dz.U.2016.2022 v.22.12.2020


Bogusław Maćkowski

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 8.09.2022 o 08:18, michal_k napisał:

A pytałeś również o nieważne PC albo zagraniczne DR?

nadzór stwierdził po odbytych szkoleniach w województwie że do czasu zmiany rozporządzenia jest okres

przejściowy i badania na KP wykonujemy :razz2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to niech sobie wykonują badania na KP a Ty możesz mieć swój rozum i odmawiać. Na profesjonalny dowód rejestracyjny też wykonują badania i to zarówno kiedyś jak tych pojazdów nie było w CEP a badania wykonywali, jak i od roku gdy firmy mają obowiązek przekazać te pojazdy do CEP. 

Edytowane przez Solaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Rafi90 napisał:

Z tym patronatem i ITS to bym się tak nie śmiał

To chyba jedna z najbardziej nieprofesjonalnych instytucji w tym kraju, począwszy od głupot w katalogach, definicjach, niezgodnych zaświadczeniach z rzekomo super rejestru, po wizje brane po wzięciu czegoś bo inaczej się nie da tego wytłumaczyć.

  • Super 1
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(Dz.U. z 2020 r. poz. 1517)

USTAWA

z dnia 14 sierpnia 2020 r.

o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw 1

Art.  1. 

W ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2020 r. poz. 110, 284, 568, 695 i 1087) wprowadza się następujące zmiany:

8 )

w art. 72:

a) w ust. 1 uchyla się pkt 2,

 

 

(…)

 

 

 

 

 

Art.  12. 

 

1.  Nalepki kontrolne wydane na podstawie dotychczasowych przepisów tracą ważność.

2.  Właściciel pojazdu może zachować na przedniej szybie pojazdu nalepkę kontrolną wydaną na podstawie dotychczasowych przepisów.

 

3.  Karta pojazdu albo jej wtórnik wydane na podstawie dotychczasowych przepisów tracą ważność.

 

4.  Właściciel pojazdu, który posiada kartę pojazdu albo jej wtórnik, wydane na podstawie dotychczasowych przepisów:

 

1) zachowuje tę kartę albo jej wtórnik albo

 

2) zwraca tę kartę albo jej wtórnik do starosty.

 

 

 

Art.  29. 

 

Ustawa wchodzi w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem:

 

Weszło w życie 4.09.2022 r. i zapis przepisu przejściowego art. 12 ust. 3 ustawy o brzmieniu „traci ważność” oznacza tylko jedno, że karty pojazdu straciły ważność i nie są już dokumentem do identyfikacji. To, że w rozporządzeniu o badaniach technicznych jeszcze widnieje, to pragnę przypomnieć, że przepis przejściowy nie jest zlokalizowany w innym rozporządzeniu tylko w ustawie – akcie wyższej rangi niż rozporządzenie i automatycznie akty wykonawcze nie utrzymują ważności w zakresie karty pojazdu, gdyż w ustawie tracą ważność.

 

 

Ja swoją kartę zostawiłem na pamiątkę, ale nie stanowi ona już dokumentu, gdyż straciła ważność 04.09.2022 r.

 

PS. wyobraźcie sobie, że ktoś do Was przyjechał z unieważnionym dowodem rejestracyjnym i wbijecie tam pieczątkę? Chyba na pamiątkę numizmatyczną :-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Bogusław Maćkowski napisał:

 unieważnionym dowodem rejestracyjnym 

No to jeszcze poproszę o uzasadnienie jak postępować z przeterminowanym PC.

P.S. Dla mnie pojęcia unieważniony i przeterminowany nie są tożsame, więc przeterminowane PC nie jest powodem do nie wykonania na jego podstawie badania, natomiast unieważniony już tak (vide KP). Zarzucono mi w innym temacie wybiórczość postępowania, zwłaszcza w przypadku ZDR. Jak postępować i jak tu żyć.........żeby przeżyć. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle, że zgodnie z rozporządzeniem  w PC czy DR "H – okres ważności dowodu (jeśli dotyczy)". Więc po tym czasie dokument jest unieważniony, a nie "przeterminowany".

P.S. Dla mnie nie ma to jednak znaczenia, gdyż ważność dokumentu nie wpływa na możliwość zrobienia identyfikacji. Co innego jazda na podstawie takiego dokumentu o sprzedaży nie wspominając 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.09.2022 o 18:57, Bogusław Maćkowski napisał:

karty pojazdu straciły ważność i nie są już dokumentem do identyfikacji.

Czyli na stacjach nadzorowanych przez Ciebie diagności nie wykonują badań na nieważnych PC ani unieważnionych zagranicznych DR, tak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rafi90 Nie chodzi o indentyfikację, tylko o to, że właśnie byłem w WK odebrać dowód "stały" do motocykla, o którym pisałem w innym temacie. I że tak powiem klops, bo panieneczka z okieneczka stwierdziła, że owszem PC może iść do prywatnej kolekcji, jeśli tylko upłynie jego ważność. Choć zacytowany art. odnosi się w ogóle do PC, bez rozróżnienia na "ważne" i "nieważne" -  tak przynajmniej na moje rozumienie tekstu czytanego.

Ostatecznie dałem za wygraną, szkoda mi bez potrzeby brać urlop lub wychodzić wcześniej z roboty, żeby znow iść do tej czarnej dziury intelektu, jakim jest moje WK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, Czolgista napisał:

panieneczka z okieneczka stwierdziła, że owszem PC może iść do prywatnej kolekcji, jeśli tylko upłynie jego ważność.

To niech wskaże przepis, który nakazuje zwrot PC przed terminem ważności. Wstyd mi za takich urzędników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...

Gdzieś się już przewinęło, ale w ilości powielanych tematów nie znalazłem nowszych, więc tu napiszę.

Byłem wielkim orędownikiem wykonywania identyfikacji na podstawie PC któremu skończyła się data ważności, ale ostatnio dymi zwłaszcza w Starostwie Powiatowym w Kielcach, że nie wolno i jeżeli diagnosta wykona badanie, nadzór będzie musiał wszcząć postępowanie, zadzwoniłem do WK Kielce i zapytałem co robić, odpowiedź pół kraju robi tak, a drugie tak, bezpieczniej nie robić, a podstawa to :

Cytat

3. Czasowej rejestracji dokonuje się na okres nieprzekraczający 30 dni. Termin ten może być jednorazowo przedłużony
o 14 dni w celu wyjaśnienia spraw związanych z rejestracją pojazdu.
4. (uchylony)
5. Po upływie terminu czasowej rejestracji tablice rejestracyjne zwraca się do organu, który je wydał, z wyjątkiem
przypadku, o którym mowa w ust. 2 pkt 2 lit. a.

:confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, cezary napisał:

Gdzieś się już przewinęło, ale w ilości powielanych tematów nie znalazłem nowszych, więc tu napiszę.

No było, było.

Jest jak sam napisałaś. Pół zawodowców tak, a drugie pół siak. Złotego środka brak. Jakieś starostwo zasiało w Tobie cień wątpliwości. Z autopsji wiem, ża debeściakom w tym zawodzie żadnego dokumenu nie potrzeba, a co dopiero dociekać terminu ważności.

Osobićsie nikt mnie jeszcze nie wystraszył i spokojnie na przeterminowanych PC robię. Oby nie do czasu.

Reszta dywagacji tam: 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, cezary napisał:

ostatnio dymi zwłaszcza w Starostwie Powiatowym w Kielcach

Trzeba było ich zapytać czy jak przyjedzie klient z przeterminowanym PC po DR, to czy wydadzą dowód czy nie. Skoro w ich mniemaniu ten dokument przestał być dokumentem, to przed wydaniem DR powinny wystawić drugie - ważne PC i dopiero na tej podstawie wydać DR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, adam1501 napisał:

zy jak przyjedzie klient z przeterminowanym PC po DR, to czy wydadzą dowód czy nie.

Teraz się już PC nie zwraca do urzędu.

Ja każdemu proponuje inne pytanie - czy wykona BT na unieważnionym zagranicznym DR?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.09.2023 o 17:19, cezary napisał:

dymi zwłaszcza w Starostwie Powiatowym w Kielcach, że nie wolno i jeżeli diagnosta wykona badanie, nadzór będzie musiał wszcząć postępowanie,

W Lublinie jak najbardziej można wykonywać BT na podstawie PC, którego termin upłynął oi nawet dostałem takie info na piśmie z WK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie na wykonanie badania technicznego na kserówce pozwolenia czasowego z potwierdzeniem zgodności od notariusza ??

Leasingi coś ostatnio tak kombinują... kiedyś zatrzymywali sobie kartę pojazdów teraz już nie mogą to wydają kserówki dokumentu z potwierdzeniem notariusza... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Logen napisał:

A co powiecie na wykonanie badania technicznego na kserówce pozwolenia czasowego z potwierdzeniem zgodności od notariusza ??

A czy rozporządzenie przewiduje identyfikację na podstawie uwierzytelnionej kopii PC?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dowód rejestracyjny,pozwolenie czasowe lub pokwitowanie,jakoś nie widzę ksero od notariusza lub innych m-cośtam,chociaż znam skp nie jedną gdzie bez żadnych dokumentów badania robią.I słowa klienta-przecież z cepiku pan może dane mieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.