Skocz do zawartości

Czasowa rejestracja na wniosek właściciela


Jaromior

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

zgubiłem dowód rejestracyjny z skuterka którego używam rzadko stoi aby mieć zniżki OC. Chciałem ostatnim razem pojechać nim na przegląd ale patrzę, że nie mam DR. Zapomniałem o sprawie, chciałem iść do WK ale pani powiedziała mi ze muszę mieć kartkę z SKP iż mam pozytywne badanie. 

W między czasie przepadł tez przegląd. Teraz muszę iść i prosić o czasowa rejestracje aby jechać na przegląd ale zgubiłem umowę po skuter kupiłem z 6 lat temu i umowa gdzieś się zawieruszyła.


Czy WK może wydać mi duplikat umowy abym mógł ja dołączyć do wniosku ?

Ostatnim razem czytałeś tez, ze podobno uproszczono procedury i nie muszę już okazywać dowodu zakupu jeśli pojazd należy do mnie. Jest to prawada?

Czy posiadają aplikacje Mobywatel diagnosta może zrobić mi przegląd bo dane skuterka posiadam na telefonie? Czy tez potrzebuje wersje papierowa? Lub nie potrzebuje dowodu bo zmieniły się przepisy iż nie muszę posiadać dowodu przy kontroli.

Skuter Karty pojazdu nie posiada 

 

pozdrawiam

Edytowane przez Jaromior
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli jest zarejestrowany na Ciebie to składaj wniosek o pozwolenie czasowe.
Następnie z pozwoleniem czasowym na stację kontroli pojazdów wykonać badanie okresowe.
Żeby było jasne: aby wykonać badanie okresowe musisz mieć oryginał dokumentu żaden M-obywatel w telefonie.
Może to być:
- dowód rejestracyjny
- karta pojazdu
- pozwolenie czasowe
- pokwitowanie za zatrzymany dowód

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy muszę mieć umowę kupna sprzedaży  aby pokazać w urzędzie czy nie ?

jeslie nie to można prosić podstawę prawna ?

2 godziny temu, sm napisał:

Jeśli jest zarejestrowany na Ciebie to składaj wniosek o pozwolenie czasowe.
 

Ostatnim razem w auto świecie wyczytałem iż umowa już nie jest potrzebna a na stronie urzędu pisze ze jest 

Edytowane przez Jaromior
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Umowa nie jest potrzebna jesteś właścicielem tego pojazdu , umowa tylko do rejestracji była potrzebna poczytaj sobie stosowne rozporządzenia .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

51 minut temu, Kryczynski A napisał:

Umowa nie jest potrzebna jesteś właścicielem tego pojazdu , umowa tylko do rejestracji była potrzebna poczytaj sobie stosowne rozporządzenia .

Właśnie szukam i nie potrafię znaleść. Pani w urzędzie mówi umówię na ich stronie tez i ona chce ta umowę. Czy mógł byś mi pisać te rozporządzenie 

 

dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak czytam ten obserwuję ten wątek i ....
Jesteś właścicielem wbitym w poprzedni DR to nie ma opcji szukania żadnej umowy. No chyba że nie byłeś wbity w dowód ale wtedy to się nie zrozumieliśmy.

Wnioskuj o wydanie miekkiego dowodu (pozwolenia czasowego), wystarczy chyba nawet na dojazd do SKP albo o rozmowę z kierownikiem czy naczelnikiem ;) ale do rozmowy niech podejdzie z wydrukiem z CEPa o Twoim pojeździe.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Nikita_Bennet napisał:

tak czytam ten obserwuję ten wątek i ....
Jesteś właścicielem wbitym w poprzedni DR to nie ma opcji szukania żadnej umowy. No chyba że nie byłeś wbity w dowód ale wtedy to się nie zrozumieliśmy.

Wnioskuj o wydanie miekkiego dowodu (pozwolenia czasowego), wystarczy chyba nawet na dojazd do SKP albo o rozmowę z kierownikiem czy naczelnikiem ;) ale do rozmowy niech podejdzie z wydrukiem z CEPa o Twoim pojeździe.
 

ymagane dokumenty

  1. W przypadku czasowej rejestracji pojazdu w celu przeprowadzenia jego badania technicznego oraz w celu przejazdu z miejsca jego zakupu lub odbioru na terenie RP:
    1. Wypełniony formularz wniosku.
    2. Dowód wniesienia (uiszczenia) opłaty rejestracyjnej i ewidencyjnej.
    3. Dowód własności pojazdu (umowa sprzedaży, umowa zamiany, umowa darowizny, umowa dożywocia, faktura VAT, prawomocne orzeczenia sądu, rozstrzygające o prawie własności) – oryginał.

Dlatego pytam o podstawę prawna 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Urząd ma kopię Twojej umowy w dokumentach, którą wykonał przy rejestracji na Ciebie. Dlatego normalnie wnioskuj o czasową rejestrację w celu wykonania badania, a w razie odmowy nie daj się zbyć tylko czekaj na pisemną odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, michal_k napisał:

Urząd ma kopię Twojej umowy w dokumentach, którą wykonał przy rejestracji na Ciebie. Dlatego normalnie wnioskuj o czasową rejestrację w celu wykonania badania, a w razie odmowy nie daj się zbyć tylko czekaj na pisemną odpowiedź.

Okej. A jest takaż postawa prawna ze nie musi być umowy. Pani da mi odmowę a ja jej ale w tym a tym pisze ze nie muszę. Proszę do kierownika 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Jaromior napisał:

A jest takaż postawa prawna ze nie musi być umowy.

Art. 77 par. 4 KPA. Fakt, że jesteś właścicielem jest znany organowi z urzędu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Art. 77 KPA dotyczy postępowania dowodowego, ale można się również powołać na art . 220 § 1, pkt 1 lub 2 KPA, który dotyczy bezpośrednio żądania przez organ zaświadczenia:

Art. 220. żądanie przez organ zaświadczenia lub oświadczenia

Dz.U.2020.0.256 t.j. - Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego

§ 1. Organ administracji publicznej nie może żądać zaświadczenia ani oświadczenia na potwierdzenie faktów lub stanu prawnego, jeżeli:
1) znane są one organowi z urzędu;
2) możliwe są do ustalenia przez organ na podstawie:
a) posiadanych przez niego ewidencji, rejestrów lub innych danych,

,,,

Edytowane przez GABIUSZ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

58 minut temu, GABIUSZ napisał:

można się również powołać na art . 220 § 1, pkt 1 lub 2 KPA, który dotyczy bezpośrednio żądania przez organ zaświadczenia

Dowód własności pojazdu to nie zaświadczenie ani oświadczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a można zrobić przegląd na takie coś ?

Bo mój urząd takie coś wydaje. A z tego co mi wiadomo aby zrobić przegląd diagnosta musi mieć dowód aby porównać dane z dowodem 

 

Wydanie zaświadczenia potwierdzającego dane zawarte w zagubionym dowodzie rejestracyjnym lub karcie pojazdu

Ogólny opis

  1. Zaświadczenie wydaje się, jeżeli osoba ubiegająca się o wydanie zaświadczenia zagubiła dowód rejestracyjny lub kartę pojazdu (lub dokumenty zostały skradzione).
  2. Zaświadczenie potwierdza stan faktyczny lub prawny istniejący w dniu jego wydania.
  3. Zaświadczenie wydaje się w granicach żądania Wnioskodawcy.
  4. W celu uzyskania zaświadczenia potwierdzającego dane zawarte w zagubionym dowodzie rejestracyjnym lub karcie pojazdu należy złożyć stosowny wniosek.

 

  1. Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2020 r., poz 110 z późn. zm).
  2. Ustawa z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity Dz. U. z 2020 r., poz. 256 z późn. zm.).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jaromior napisał:

Panowie a można zrobić przegląd na takie coś ?

Zaświadczenie potwierdzające dane w utraconym dokumencie nie służy do wykonania badania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Jaromior napisał:

Bo mój urząd takie coś wydaje.

Może się przepisy nie przyjęły i nie wiedzą, że odpowiadający dokument już nie istnieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto powiedział, iż WK wydał taki dokument, by wykonać OBT ?

Bo, że klient tak będzie twierdził to owszem wiadomo.

Edytowane przez Mecher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

39 minut temu, Mecher napisał:

nie wiadomo czy rzeczywiście z tą myślą WK wydaje.

Miałem ostatnio kilka takich przypadków. Zamiast rejestracji czasowej WK wydał zaświadczenia, żeby właściciele wykonali OBT i wrócili z wnioskiem o nowy DR i KP. Przyjechali owi właściciele na SKP i zonk, a przecież w urzędzie mówili, że się da. O ile dobrze pamiętam jeden nie wrócił z TTR i PC. Reszta załatwiła temat robiąc rozróbę w WK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, to ja wiem, sam niedawno miałem taki przypadek (choć kwiatek z innego WK). Mnie tylko chodziło, że w tym konkretnym przypadku, nie wiemy czy owy WK z taką myślą wydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.