Skocz do zawartości

Skąd brać wiedzę


Rekey

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

w moich planach jest zdanie egzaminu w przyszlosci wiec przychodzę z pytaniem skąd czerpać wiedzę?

Słyszałem o vademecum diagnosty i planuje je zakupić. Oczywiście tez wiele się nauczę z kursu (a przynajmniej mam taka nadzieje) ale chciałbym mieć tez coś co od dzisiaj mógłbym przerabiać, możecie coś polecić?

 

ps jestem po technikum grafiki komputerowej egzaminy mam zrobione jednak bez matury, czyli diagnosta mogę zostać? Oczywiście przepracowana wymagana ilość czasu jako mechanik 

Edytowane przez Rekey
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukaj niezbędnika diagnosty. Teoretycznie możesz zostać, choć najlepiej podpytać w stosownym Wydziale Komunikacji, który wydaje uprawnienia. Warto mieć jednak na względzie ewentualne projekty zmian, które ograniczą dostęp chętnym z "niesamochodowym" kierunkiem szkoły średniej.

Edytowane przez adamos
  • Polub 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niezbędnik diagnosty Piotra Gębisia. Ja tylko z tego się przygotowywałem a z vademecum tylko testy i opisowki przerobiłem.

A co to wymagan to wszystko znajdziesz w art.84 ustawy pord

 

Edytowane przez Michas93
  • Polub 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytam tylko, po co będąc technikiem informatykiem pchać się w taki niewdzięczny zawód? Zarobki "takie se" (a na pewno gorsze niż w IT), odpowiedzialność spora, a za dobre tj. zgodne z prawem wykonanie swoich obowiązków można zapomnieć o jakimkolwiek szacunku zarówno ze strony klienta jak i pracodawcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Czolgista napisał:

Zapytam tylko, po co będąc technikiem informatykiem pchać się w taki niewdzięczny zawód? Zarobki "takie se" (a na pewno gorsze niż w IT)

Nie wiem dlaczego jako ktoś kończy technikum informatyczne to szufladkujesz go jako IT. Nie ukrywajmy ale znając obecne standardy w takich szkołach to niewiele się nauczył i tego typu osoby kończą w zupełnie innych zawodach lub lądują w jakimś serwisie GSM, PC lub na produkcji w zakładzie z elektroniką. Zresztą kolega pisze, że matury nie zrobił co naprawdę jest dziwne. Śmiem podejrzewać, że mógł kończyć szkołę gdzie "informatyka" nie jest głównym kierunkiem ani nawet pokrewnym. Co innego kończyć takie coś powiedzmy w zespole szkół elektronicznych a co innego w zespole szkół mechanicznych bo i takie potworki się zdarzają. Często nawet kadry odpowiedniej nie ma. 

Godzinę temu, Czolgista napisał:

tj. zgodne z prawem wykonanie swoich obowiązków można zapomnieć o jakimkolwiek szacunku zarówno ze strony klienta jak i pracodawcy.

Ja akurat darzę szacunkiem diagnostów, którzy rzetelnie wykonują swoją pracę. Problem jest taki, że naprawdę ciężko takich spotkać. Można by to zwalić na to, że obecnie zawód jest "uwolniony" i łatwo spełnić może wymagania zwykły piekarz, problem jest taki że wielu diagnostów jednak pracuje w zawodzie od 10, 15 czy 20 lat a poziom wiedzy pozwala im wyłącznie przejechać się po ścieżce diagnostycznej. Może jak ktoś pracuje na podstawowej stacji to jeszcze można to zaakceptować ale jak ktoś pracuje na okręgówce to fajnie, żeby umiał chociaż czytać dzienniki ustaw. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Czolgista napisał:

Zapytam tylko, po co będąc technikiem informatykiem pchać się w taki niewdzięczny zawód?...

Informatykiem nie jestem, skończyłem technikum o tematyce grafiki komputerowej a w niej informatyki wgl nie było, dodatkowo powiem ze skończyłem ta szkole tylko i wyłącznie z hobby. Po szkole zacząłem robić w mechanice i odkryłem ze to jest to co faktycznie chce robić. O zarobki się nie martwię bo praktycznie pół rodziny siedzi w motoryzacji wiec prace jako diagnosta mam już załatwiona w oskp rodziny.

Martwi mnie natomiast fakt twojego szczęścia życiowego bo trochę się tego forum oczytalem i wszędzie się znajdzie wzmianka jak to praca diagnosty jest zła, może ty pomyślisz o przebraneżowaniu się? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Rekey napisał:

Martwi mnie natomiast fakt twojego szczęścia życiowego bo trochę się tego forum oczytalem i wszędzie się znajdzie wzmianka jak to praca diagnosty jest zła, może ty pomyślisz o przebraneżowaniu się? ;)

Moje szczęście może wynikać z tego, że zamiast załapać się na staż na jakiś SKP wolałem iść robić jako mechanik. Dlatego zamiast zrozumieć jak to wszystko działa tak na prawdę, wszedłem w ten "świat" z tym co wkładali nam do głowy na kursie, czyli generalnie wiedzą bezużyteczną w obecnych realiach systemu BT. Było to bardzo nieprzyjemne zderzenie z rzeczywistością...

Insza inszość to to, że praktycznie do każdej SKP przychodziłem po jakimś typie, który sobie dorabiał do emerytury, więc pracodawcy byli przyzwyczajeni do ich stawek i ich podejścia do BT. Co dla mnie było nie do zaakceptowania, bo jakoś nie widziało mi się podbijanie każdego trupa za 1900 zł na rękę...

Jeśli chodzi o zmianę branży to raczej nie, natomiast zmiana stanowiska, w sumie czemu nie? Myślę, że mógłbym się sprawdzić np. jako doradca serwisowy w jakimś ASO.

Godzinę temu, sad_madman napisał:

problem jest taki że wielu diagnostów jednak pracuje w zawodzie od 10, 15 czy 20 lat a poziom wiedzy pozwala im wyłącznie przejechać się po ścieżce diagnostycznej.

Bo tak ten system teraz działa... Im mniej wiesz, umiesz, rozumiesz i im więcej podbijasz, tym bardziej atrakcyjnym jesteś na rynku pracy.

Godzinę temu, sad_madman napisał:

Nie wiem dlaczego jako ktoś kończy technikum informatyczne to szufladkujesz go jako IT.

Chodziło mi o okołoinformatyczne zawody, jednak do bycia diagnostą bliżej nie wiem tokarzowi niż technikowi hotelarstwa, choć jeśli obydwoje mają tytuł technika to tak samo mogą starać się o kwity UDSa.

Ale co do jednego zgoda, ukończona szkoła a wykonywany zawód to bardzo często dwie różne rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadając na Twoje pytanie. Wiedzę czerpac można z 

-dzienniki ustaw (prawo o ruchu drogowym, 776,2022 i zmiany i ADR)  

- Regulaminy EKG ONZ chociaż podstawowe 

- Niezbędnik diagnosty fajną sprawa ale tak przed praktyka, bo na egzaminie teoretycznym są gole ustawy. 

- No i szkolenie. Co miasto to inaczej jedni bardziej Cie przygotują inni mniej. 

 

Aby zdac egzamin potem praca i tak Cie nauczy i życie zweryfikuje :)

Powodzenia i cierpliwości :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Czolgista napisał:

Bo tak ten system teraz działa... Im mniej wiesz, umiesz, rozumiesz i im więcej podbijasz, tym bardziej atrakcyjnym jesteś na rynku pracy.

No nie wszędzie!! Są rejony gdzie jeśli ktoś ma  dobrą renomę(często latami wypracowaną) i każdy uważa go za dobrego fachowca(nie klepacza!!) w swej dziedzinie to właściciele SKP(nie mylić z dziadstacjami 🙂) sami  się do niego zgłaszają z godnymi ofertami pracy. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.01.2021 o 19:51, Rekey napisał:

przychodzę z pytaniem skąd czerpać wiedzę?

Zaloguj się na forum OSDS. Tam znajdziesz dział - Materiały dla adeptów na diagnostę samochodowego. Znajdziesz też dział z aktami prawnymi.

Naprawdę warto. Nie pożałujesz.

Tu masz link

https://forum.osds.org.pl/index.php

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam pytanie : jakie dokladnie dokumenty sa dostepne na ezaminie teoretycznym?Jak to soe ma do zawatosci Niezbednika Diagnosty?

Z gory dziekuje za podpowiedz/

Pawel

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozporządzenia, czyste druki zaświadczeń z różnego rodzaju badań do ewentualnego wypełnienia." Niezbędnik diagnosty ja  uważam  za bardzo przydatną literaturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.