Skocz do zawartości

Nieważne pozwolenie czasowe


krzysieknowak

Rekomendowane odpowiedzi

  • 6 months later...
W dniu 27.01.2021 o 16:56, dominik_z napisał:

 

Klient przerejestrowywał samochód, otrzymał PC na podstawie którego wykonał OBT, gdyż podczas wyrabiania nowego DR upłynął TNBT.
Badanie wykonał mój zmiennik który już nie pracuje, a WK wydał klientowi DR (ze starą datą TNBT) żeby ten  ten udał się na stację diagnostyczną żeby dokonać wpisu BT do DR. 
Czy dobrze rozumiem, że wpisu nowej daty do DR powinien dokonać WK podczas wydawania DR klientowi? - Tak robi mój obecny nadzór (klienci nie wracają po wpisy gdy wykonują BT na PC). 

 

Witam. Może już o tym było ale nie mogę odszukać.

A co w przypadku takiej sytuacji?

Klient sprowadził samochód w tamtym roku ( 2020) WK go zarejestrował i wydał PC już na tablicach krajowych. Klient nie odebrał DR i do tego zgubił PC. Po ponad roku ( kiedy poprzednie badanie przed pierwsza rejestracją jest już nie ważne) klient poszedł do WK żeby wydano mu nowe PC bo musiał wykonać OBT aby odebrać dowód. WK wydał PC i tablice próbne. Klient przyjechał i zrobił OBT. Po czym przyszedł z WK z odebranym DR ( na innych numerach aniżeli te, na których było wykonane OBT ) i mówi, że WK go przysłał aby diagnosta dokonał wpisu w DR. Diagnosta się waha bo przecież badanie wykonał na innych tablicach aniżeli widnieją w DR a WK twierdzi, że najważniejsze jest to, że VIN się zgadza i tłumaczenia diagnosty na nic się zdają.

Mieliście Panowie takie przypadki?. Jak to u Was jest z takimi sprawami? Kto powinien dokonać wpisu do DR ? WK przed wydaniem klientowi na podstawie badania wykonanego na PC i tablicach próbnych? Czy diagnosta poświadczając niejako nieprawdę ( bo pojazd na badaniu miał inne tablice i nie ma możliwości sprawdzenia pozostałych danych pojazdu ) ? WK twierdzi, że diagnosta, bo .....urzędnik nie widział pojazdu a diagnosta widział!!!!.

Proszę o info.

Pozdrawiam

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, Macintosh napisał:

diagnosta poświadczając niejako nieprawdę

Jaką nieprawdę? Badanie dotyczy konkretnego pojazdu więc w czym jest problem. Za ustawą: "...2. Uprawniony diagnosta po wykonaniu badania technicznego pojazdu:
1) ...
2) wpisuje kolejny termin badania technicznego do dowodu rejestracyjnego, jeżeli jest wolne miejsce w odpowiedniej rubryce tego dowodu – po stwierdzeniu pozytywnego wyniku badania technicznego pojazdu. ...", art. 82.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuje za info

Pozdrawiam

Wracając jeszcze do tematu....  poświadcza nieprawdę w tym sensie, że podczas badania na podstawie PC na  SKP pojazd posiadał inne tablice rejestracyjne ( próbne) a wpisu do dowodu dokonuje się ..."po stwierdzeniu pozytywnego wyniku badania technicznego pojazdu"...A jak ten wynik ma być pozytywny skoro jedną z podstawowych czynności przy badaniu technicznym jest identyfikacja polegająca na  sprawdzeniu cech identyfikacyjnych oraz ustalenie i porównanie zgodności faktycznych danych pojazdu z danymi w:" .....  dowodzie rejestracyjnym (  tutaj brak zgodności bo w dowodzie są inne numery  rejestracyjne pojazdu). A  idąc dalej " Tablica niezgodna z dokumentami lub danymi pojazdu) - to usterka istotna zatem wynik negatywny badania .  Chyba , że zapis ": dane pojazdu" ratuje całą sytuację.  Być może to jest paradoks nie mający znaczenia. Ale wyjaśnić zawsze warto. Bo w dzisiejszych czasach totalnej inwigilacji to różnie bywa.

Pozdrawiam

 

Edytowane przez Jacdiag
cytat całego poprzedniego posta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tablice były zgodne z przedstawionym dokumentem, zarówno na OBT jak i w momencie wnioskowania o wpis w DR. Badanie dotyczyło tego samego pojazdu (VIN), więc nie ma tu mowy o poświadczeniu nieprawdy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Pewnie tyle, co w tytule.

Już to jest ciekawsze i lepiej obrazuje sprawę: https://autokult.pl/42375,minimum-tysiac-zl-za-brak-przegladu-kolejny-bubel-przeciwko-kierowcom

Póki dopuszcza się do ruchu pojazdy w oparciu tylko o artykuł 66 (samo bezpieczeństwo na przykład maszyn drogowych), póki dopuszcza się do ruchu pojazdy w oparciu o dowód rejestracyjny lecz bez wymogu badań okresowych, to nie można z tego zbioru wyłuskiwać pojazdów obwarowanych obowiązkiem badań technicznych i ich dopuszczenie warunkować corocznym stemplem.

Jak już, to powinno być jasno powiedziane, że pojazdy podlegające obowiązkowym badaniom technicznym są dopuszczone do ruchu na podstawie właściwego dokumentu oraz mają ważne badanie techniczne. Tylko tyle i aż tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, Paprock napisał:

Jak już, to powinno być jasno powiedziane, że pojazdy podlegające obowiązkowym badaniom technicznym są dopuszczone do ruchu na podstawie właściwego dokumentu oraz mają ważne badanie techniczne.

Wtedy problemem byłoby dopuszczenie do ruchu na podstawie art. 74 pkt 2 ppkt 2b i c.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego właśnie mówię o wyraźnym zaakcentowaniu ważności badania, a artykuł 74 pkt 2 ppkt 2b i c nie wymaga, jako takich, ważnych okresowych badań.

Z grubsza rzecz biorąc idzie o to, czy pojazdy bez ważnego badania są dopuszczone czy niedopuszczone do ruchu drogowego. Czy wizyta na stacji potwierdza li tylko stan techniczny pojazdu, czy dopuszczenie do ruchu drogowego? Idąc dalej, czy wynik negatywny eliminuje pojazd z ruchu, w sensie jego niedopuszczenia?

Sama ustawa się gubi i najwyższa pora zacząć redagować akty wzorem unii zaczynając od definicji.

I tak:

1. pojazd uczestniczący w ruchu, to jaki?

2. pojazd używany w ruchu, to jaki?

3. pojazd dopuszczony do ruchu, to jaki?

4. pojazd bez ważnych badań, to jaki?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a nie prościej zostawić dopuszczenie do ruchu jak jest a wprowadzić zapis że pojazd podlegający rejestracji a znajdujący się w ruchu drogowym ma mieć ważne OBT a jego brak zagrożony jest karą XXX PLN???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

No dobrze, bo mi się czasoprzestrzeń w badaniach zmienia stąd problem, czy Pozwolenie Czasowe wydane w 2020 roku jest ważne. Na tyle ważne, żeby okresowe badanie tchniczne (identyfikację) na nim wykonać?

Powiem więcej, bo klient okazał do badania rzeczone Pozwolenia, ale okazało się, że Dowód Rejestracyjny, który odebrał z urzędu, gdzieś zapodział.

I co teraz, bo PC straciło ważność, dowód rejestracyjny odebrany ale zapodziany. Robić badanie na starymPC, czy klient ma nowe PC przedstawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy się nie mylę ale oficjalnie przeterminowanego PC nie ma, bo do WK powinno być oddane. Za to cepik mówi, że do pojazdu został wydany i przez klienta odebrany dowód rejestracyny, którego nie okazano do badania jako dokumentu ważnego, bo został zapodziany.

Dlatego się zastanawiam czy to, co powinno być można zastąpić tym,czego nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech klient jedzie do WK po próbne tablice i nowe PC. WK Police i Stargard nie zezwala robić na nieważnym PC. Traktują tak jak nieważny Dowód Osobisty.
Jeżeli w CEP widnieje dalej PC, a nie odebrany DR, to WK musi sprawę wyjaśnić bo skąd Masz pewność że DR napewno jest "prawdziwy"? Moje WK nie zezwalają w takim przypadku robić OBT na takim DR. Jeżeli mają dokumenty, że DR był odebrany, to wysyłają pismo do Warszawy i tam DR zostaje odblokowany i zaczyna widnieć w CEP - przerabiałem temat już kilka razy.

Edytowane przez TeDe
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Paprock napisał:

oficjalnie przeterminowanego PC nie ma, bo do WK powinno być oddane.

Coś mi się zdaje, że Michał już tu pisał  - PC już się nie oddaje przy odbiorze tzw. twardego dowodu, niemniej po odwołaniu epidemii na nieważnym dokumencie badanie robić się nie powinno. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu jest problem iż stare PC nie jest już w systemie tylko nowy DR który zaginął  - do WK po nowe PC które będzie w CEP a jak brak OBT to po próbne ewentualnie aby nie mieć kłopotów "podstawić się" pod patrol policji i po problemie 

18 minut temu, cezary napisał:

niemniej po odwołaniu epidemii na nieważnym dokumencie badanie robić się nie powinno. 

Ogólnie - jeśli po zassaniu danych z CEP widzę PC o nr który przedstawia mi klient - wykonuję badanie - jak wynika z CEP jest jedynym aktywnym wydanym klientowi dokumentem a czy z datą ważności czy nie to nie mój problem

Drugą sprawą jest to iż Norcom powiadamia mnie o różnicy dokumentu zapisanego CEP a tym co przedstawia mi klient - nie sposób tego przegapić 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, cezary napisał:

Coś mi się zdaje, że Michał już tu pisał  - PC już się nie oddaje przy odbiorze tzw. twardego dowodu,

Ale nie w roku 2020

A wracając do teraz, jeśli przyjechałby do mnie z PC, a w systemie pokazuje już nr wydanego DR, to nie robię badania. Zresztą już dwa razy, tak zrobiłem i u jednego jakoś DR się znalazł, bo był u leasingodawcy, a drugi wrócił z nowym PC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większy problem jest jeśli klient przedstawi do babrania  DR który zaginął kiedyś bo aktualnego nie może znaleźć - a takich przypadków jest wiele i trzeba czytać co system wywala za komunikaty a nie je pomijać 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

43 minuty temu, cezary napisał:

Coś mi się zdaje, że Michał już tu pisał  - PC już się nie oddaje przy odbiorze tzw. twardego dowodu, niemniej po odwołaniu epidemii na nieważnym dokumencie badanie robić się nie powinno. :wink:

No to tym bardziej nieoddawanie PC do WK potwierdza jego brak mocy prawnej. Po mojemu nieważne PC tyle samo znaczy dzisiaj co KP.

Od badania odstąpiłem, polecając klientowi aby to stare PC podłożył pod nogę stolika gdyby ten zaczął się gibać, a ja owszem, badanie wykonam jak mi przedstawi dowód rejestracyjny, który zapodział, albo przedłoży nowe i ważne PC. I to byłoby na tyle. Widzę, że zdania mamy zbieżne.

10 minut temu, IVVO napisał:

Większy problem jest jeśli klient przedstawi do babrania  DR który zaginął kiedyś bo aktualnego nie może znaleźć - a takich przypadków jest wiele i trzeba czytać co system wywala za komunikaty a nie je pomijać 

Zawsze sprawdzam dowody z tym, co wyrzuca cep, bo już miałem przypadki, że podkładali dowody, które dziwnym trafem po stu latach się odnalazły.

Edytowane przez Paprock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja od mojego WK otrzymałem wyraźny zakaz robienia BT na nieważnym PC. Nawet jak jest nieważne jeden dzień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, radekd2 napisał:

zakaz

Może nie zakaz, ale zalecenie informacyjne, tak też przekazano do skp z WK Kielce i SP Kielce, nie będę więc wydzwaniał po innych WK, po prostu nie wykonuję badania jak PC jest "przeterminowane"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.