Skocz do zawartości

Zmiana nazwiska właściciela w DR a sprzedaż pojazdu


sad_madman

Rekomendowane odpowiedzi

Takie mam szybkie pytanie, mam nadzieję że otrzymam prostą odpowiedź. Ogólnie prawo o ruchu drogowym ma taki zapis:

Art. 74a
(...)
4. Właściciel pojazdu albo podmiot, o którym mowa w art. 73 ust. 2 i 5, są
obowiązani złożyć do organu rejestrującego wniosek o wydanie nowego dowodu
rejestracyjnego w przypadku:
1) dokonania w pojeździe zmian konstrukcyjnych lub wymiany elementów
powodujących zmianę stanu faktycznego w zakresie danych zawartych
w dotychczasowym w dowodzie rejestracyjnym, albo
2) zmiany stanu faktycznego w zakresie danych obecnego właściciela lub
posiadacza pojazdu zawartych w dotychczasowym dowodzie rejestracyjnym
w terminie 30 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana tego stanu.
(...)

Jeżdżę autem, które w dalszym ciągu jest zarejestrowane na byłą żonę. Wróciła ona do nazwiska panieńskiego czyli dane w dowodzie rejestracyjnym się nie zgadzają a minęło od tego czasu więc niż 30 dni (coś koło 500). Muszę to w końcu wyprostować i po prostu spiszemy zwykłą umowę kupna-sprzedaży . Teraz w związku z tym mam pytania:

1. Czy coś realnie grozi za niezgłoszenie zmian danych w DR ? Szczerze mówiąc nie znalazłem nic w dziale "kary pieniężne".

2. Jak musiałby wyglądać proces przerejestrowania auta ? Czy najpierw trzeba naprostować dane i dopiero można pisać umowę czy można od razu pisać umowę ? Jeżeli ten drugi przypadek to czy musi być jakiś dodatkowy dokument związany ze zmianą nazwiska ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Nie grozi.

2. Od razu umowę. Nie musi być dodatkowego dokumentu na zmianę nazwiska, ale warto w umowie wpisać PESEL, który jednoznacznie identyfikuje osobę. Warto dodać również zapis o poprzednim nazwisku (żeby była jasność ;) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, sad_madman napisał:

które w dalszym ciągu jest zarejestrowane na byłą żonę

 Pewny nie jestem ale z tego co napisałeś to raczej powinna być umowa na 50% pojazdu. Jeżeli ten pojazd zaliczał się do majątku wspólnego to połowa jest Twoja. My nie wiemy jak tam podzieliliście się majątkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.