Skocz do zawartości

Wpis do inwentarza muzealiów


hudy05

Rekomendowane odpowiedzi

Na badanie co do zgodności z warunkami technicznymi pojazdu zabytkowego klient dostarczył :

-wniosek

-dokument potwierdzający wpis do inwentarza muzealiów.

Brak opinii rzeczoznawcy oraz wpisu do rejestru zabytków, dodam że pojazd odkupił od tego właśnie muzeum  do którego inwentarza pojazd został wpisany.

Czy mogę wykonać na tej podstawie badanie ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znam definicję PoRD nie wiedziałem tylko że jak jest wpisany do muzeum a pojazd zmienił właściciela (tzn. nie jest już nim muzeum) to  dalej dokument jest ważny.

dzięki 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muzeum nie musi być właścicielem pojazdu. Ważne żeby pojazd był w ewidencji muzeum. Są kolekcjonerzy, którzy udostępniają część swoich kolekcji muzeom, żeby pojazdy były zadbane i odpowiednio utrzymane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, człowiek uczy się całe życie ;)

 

Edytowane przez Jacdiag
cytat całego poprzedniego posta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.03.2021 o 10:09, aboz napisał:

Muzeum nie musi być właścicielem pojazdu. Ważne żeby pojazd był w ewidencji muzeum. Są kolekcjonerzy, którzy udostępniają część swoich kolekcji muzeom, żeby pojazdy były zadbane i odpowiednio utrzymane.

Pojazd wpisywany do rejestru muzealiów musi być własnością osoby prowadzącej muzeum.

Nie można wpisać do rejestru pojazdu którego nie jest się właścicielem.

1a.
W przypadku muzeum nieposiadającego osobowości prawnej, muzealiami są rzeczy ruchome i nieruchomości stanowiące własność podmiotu, który utworzył muzeum, oraz wpisane do inwentarza muzealiów.

Dz.U.2020.0.902 t.j. - Ustawa z dnia 21 listopada 1996 r. o muzeach

  • Piwo 1
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś czułem że jeśli właścicielem nie jest podmiot odpowiedzialny to może być d..a.Ale że w tych sprawach biegły nie jestem to tak obserwowałem temat,a tu taki gwóźdź na koniec🤔. Tylko dalej pozostało to zdanie"oraz wpisane do inwentarza" i co z tym począć i jak rozumieć???

Edytowane przez yogi1984
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak rozumieć, że te zabytki muszą być zinwentaryzowane. Czyli należeć do właściciela muzeum oraz muszą stanowić legalne eksponaty tego/jego muzeum. Nie może być tak, że właścicielem samochodu stanie się po legalu na podstawie umowy kupna-sprzedaży, a samochód będzie stanowił eksponat tylko na gębę. Mus go wpisać do inwentarza. No takie-nijakie nasunęło mi się rozwinięcie. ;-)

No wiesz... numer ewidencyjny, plakietka/nalepka inwentarzowa, opis, rejestr... 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, sisters napisał:

Pojazd wpisywany do rejestru muzealiów musi być własnością osoby prowadzącej muzeum.

To miałem inne informacje, ale wystarczy, że właściciel muzeum będzie w 1% współwłaścicielem pojazdu i śmiało można taki pojazd wpisać na listę muzealiów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, aboz napisał:

Toż to właśnie napisałem :-P

Za pierwszym razem nie:

W dniu 15.03.2021 o 10:09, aboz napisał:

Muzeum nie musi być właścicielem pojazdu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już jedno takie w Katowicach (bądź okolicy,nie pamiętam) istnieje🙂 Eksponaty stanowią auta z USA,Kanady, Japonii itp. co to do naszych warunków (min.oswietlenie) dostosować się nie chcą/nie mogą 😉

Edytowane przez yogi1984
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony jest pod Kaliszem gość, który ratuje takie niespotykane już na naszych drogach rodzynki, jak Tavria, Yugo itp.. Wszystkie rejestruje na żółtki. I w sumie każdy zapyta po co? Ano po to, żeby całkiem nie zdezintegrowały się pod wpływem czynników zewnętrznych. Bo kto dziś pamięta np. Oltcit Club, którego swego czasu było bez liku. Za parę lat taka kolekcja może nie będzie przedstawiała szczególnej wartości finansowej, ale kolekcjonerską na pewno.

Edytowane przez aboz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, aboz napisał:

To miałem inne informacje, ale wystarczy, że właściciel muzeum będzie w 1% współwłaścicielem pojazdu i śmiało można taki pojazd wpisać na listę muzealiów.

Wszystko zależy kto, jak czyta ustawe. Niestety jest to zagadnienie jeszcze nie ogarniete prawnie. Jeden wydział przyjmie z taka współwłasnością inny nie....

A co jak po rejestracji muzeum sprzeda pojazd? Powinien miec żółte blachy, czy nie? 

Wiemy też jakie są realia,  jedni ratują inni kombinują i legalizują.  Temat dla mnie nie obcy jednak wciąż kontrowersyjny....

Edytowane przez sisters
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sisters napisał:

Jeden wydział przyjmie z taka współwłasnością inny nie....

 

6 godzin temu, michal_k napisał:

Współwłasność to forma własności

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety powstała w tym przypadku taka luka prawna, że prawie wszystko co może dostać N na badaniu za nie spełnianie warunków techn., można "załatwić" umową sprzedaży słynnego "1/2%" i mieć piękne, żółte blaszki.

Z tego co słyszałem, są prace, aby pojazd muzealny także miał minimalny wiek typu 15/20 lat, bo o tych 2-letnich też obiło się o uszy, więc poniekąd zmiana przepisu dotyczącego minimalnego wieku, tak jak przy pojazdach wpisanych do ewidencji zabytków zamknęłaby furtkę dla tych "prawie nówek"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, Karabinieri napisał:

Z tego co słyszałem, są prace, aby pojazd muzealny także miał minimalny wiek typu 15/20 lat

W projekcie nowelizacji PORD mowa była o 30 latach żeby pojazd mógł być zabytkowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już teraz prawie każdy konserwator zabytków nie przyjemnie wniosku jeśli pojazd 30 lat nie osiągnął ( ot wewnętrzny regulamin). Więc nowelizacja tylko przypieczętuje to co już ma miejsce. Tylko teraz pytanie,czy pojazd muzealny jest traktowany jak zabytkowy i obowiązują go te same wymagania wiekowe? Bo teraz widać że nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, yogi1984 napisał:

Tylko teraz pytanie,czy pojazd muzealny jest traktowany jak zabytkowy i obowiązują go te same wymagania wiekowe?

Nie obowiązują go żadne wytyczne konserwatorów. Natomiast jeśli zmieni się definicja zabytkowego w PORD to zmienią się wtedy wymagania dla wszystkich zabytków, w tym muzealnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.