Skocz do zawartości

Vanlife czyli cycki przy podłodze kiedy czytam o problemach z przerobieniem auta na kamper


Van4life

Rekomendowane odpowiedzi

Tak, wiem, jednak pytam czy zmiana z osobowego na kempingowe jest konieczna/wymagana ?

 

 

Edytowane przez Jacdiag
cytat całego poprzedniego posta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy określają to jakieś przepisy, mam na myśli konieczność? Bo oznacza to że w małym busie można zrobić zabudowę, i nazywać go osobowym a w dużym juz nie? Poza tym aby zmiana była możliwa musi podpisać się pod nią jakąś firma, a tą chcemy zrobić sami.

 

 

Edytowane przez Jacdiag
cytat całego poprzedniego posta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest konieczna. Jest wymagana. Samochód osobowy przewozi osoby. Ciężarowy ładunki. Karawan trupy. Bankowóz złoto. A patrol saperski bomby. Skoro mamy auto z zabudową hotelową, no to mamy kampera, który powinien być zarejestrowany jako samochód specjalny o przeznaczeniu kempingowym. No za taki szmal nie ma co lipy robić. Coby uniknąć kłopotów z zabudową, z siedzeniami i pasami, to najwygodniej zmodyfikować osobowego blaszaka. Taka modyfikacja, oprócz zabudowy mieszkalnej, wiąże się ze zmianą rodzaju pojazdu z osobowego na specjalny i właśnie z racji zmiany rodzaju powinna być dokonana przez przedsiębiorcę prowadzącego działalność w tym zakresie. No w kwitach wystawionych przez tego przedsiębiorcę powinno się coś takiego znaleźć, że w pojeździe marki IKS zarejestrowanym jako samochód ciężarowy/osobowy o podrodzaju (typie nadwozia) VAN dokonano zmian konstrukcyjnych powodujących zmianę rodzaju pojazdu na specjalny o przeznaczeniu kempingowym. Zakres zmian sprowadzał się do wyeliminowania siedzeń z tego i tamtego rzędu, a pozostałe siedzenia zostawiono w miejscach konstrukcyjnie przewidzianych przez producenta. Ponadto w tylnej części pojazdu wykonano trwałą zabudowę mieszkalną składającą się z sypialni, kuchni, łazienki, tarasu, salonu... Powyższe modyfikacje wpłynęły na zmianę masy własnej pojazdu (w załączeniu kwit z wagi) a tym samym ładowności. Pozostałe parametry techniczne bez zmian. W załączeniu (bądź nie) opinia rzeczoznawcy. I tyle. Z takim autem na Okręgową Stację gdzie diagnosta (raczej) potwierdzi taki opis plus fotki porobi. Wystawi odpowiednie zaświadczenia, z którymi azymut na WK i auto zarejestrowane. No i finalnie, te co wisiały zrobiły się, że ten... no... yyy... 👉 https://forum.norcom.pl/index.php?/topic/16430-czas-przeglądu/&do=findComment&comment=307773

 

 To tylko tak fakultatywnie do tego:

2 godziny temu, Van4life napisał:

Tak, wiem, jednak pytam czy zmiana z osobowego na kempingowe jest konieczna/wymagana ?

 

19 minut temu, Van4life napisał:

Poza tym aby zmiana była możliwa musi podpisać się pod nią jakąś firma, a tą chcemy zrobić sami

Sami, nie sami, ale mus kwit/fakturę od przedsiębiorcy przedstawić. Od przedsiębiorcy z PKD słusznym. No tak stoi w ustawie Prawo o Ruchu Drogowym.

Art. 66.

4. Zabrania się:

6) dokonywania zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj pojazdu, z wyjątkiem:
a) pojazdu, na którego typ zostało wydane świadectwo homologacji typu lub inny równoważny dokument, o którym mowa w art. 70j ust. 1, art. 70k ust. 1, art. 70o ust. 1, art. 70zo ust. 1, art. 70zp ust. 1 albo art. 70zu ust. 1,
b) pojazdu, w którym zmian konstrukcyjnych dokonał przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w tym zakresie.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Baaardzo dziękuję, i realy coś wyżej 🤭😅😉 jesteś wielki 👌

 

 

Edytowane przez Jacdiag
cytat całego poprzedniego posta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Mecher napisał:

Nie marudż, jeszcze można pomóc okularami :)

Nie można-jak widać na wyżej załączonym obrazku 😅

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Van4life napisał:

jak widać na wyżej załączonym obrazku

Mówisz o tym?

14 godzin temu, Van4life napisał:

Edytowane 3 godziny temu przez Jacdiag
cytat całego poprzedniego posta

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
W dniu 27.03.2021 o 19:45, cezary napisał:

Pooglądać w niedzielę na TVN TURBO program "Klimek kontra Duda" w którym to Panowie budują kampery. :wink:

szczególnie kawałek o ważeniu na stacji.

W dniu 28.03.2021 o 00:16, Paprock napisał:

Ciężarowy ładunki

Jak wyżej  ten sam kawałek...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.03.2021 o 20:38, Mecher napisał:

Zaś przespałem jakieś zmiany ?

Nie przespałeś, ale masz rok i cztery miesiące żeby się z tym oswoić.

Dla kategorii M1 i N1 będzie 75kg na pasażera.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to dobrze czy źle ale pozwolę sobie wtrącić moje trzy grosze 😁 wstawiam link do kanału YT pani BlueBirdVanLife tak mi się skojarzyło, podejrzewam że zbieżność jest nie przypadkowa 🙂 

 

Edytowane przez bertone122
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzieliście Koledzy (i Koleżanki) kampera Klimka?

Link pokazuje zdjęcie z ważenia: https://www.tvnturbo.pl/aktualnosci,1850,n/kampery-gotowe,336979.html

Ten Pan po lewej (chyba Diagnosta, ma taką samą kamizelkę jak ja, to chyba Diagnosta) powiedział, że zabudowa skutkuje zmianą masy własnej pojazdu i tylko na to trzeba zrobić ZK, żeby zmienić zapis "G" w DR. Według niego zmiany rodzaju pojazdu nie było, to nadal ciężarowy.

Szczerze powiem, że przełączyłem wtedy na inny program i nie wiem, czy w pojeździe została ściana grodziowa. Chyba tylko to by usprawiedliwiło pozostawienie pojazdu jako ciężarowego.

Co wy na to?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, wrc69 napisał:

Według niego zmiany rodzaju pojazdu nie było, to nadal ciężarowy.

Tylko co to za ciężarowy skoro " ładowności nie ma ". 8/ - mi to w ogóle nie leży.

Zabudowa zakotwiczona/przytwierdzona na stałe ! odpowiadająca " funkcyjnie " specjalnemu - wg. mnie zmiana rodzaju jak najbardziej zaistniała. :smile:

59 minut temu, wrc69 napisał:

Ten Pan po lewej

A może to Kolega ... :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Sposobem ominięcia podatku było sprowadzanie samochodu ciężarowego, rejestrowanie go w swojej kategorii, a następnie przerobienie na samochód osobowy np. na kamper"

i wyszedł im osobowy

W dniu 10.04.2021 o 14:35, wrc69 napisał:

Widzieliście Koledzy (i Koleżanki) kampera Klimka?

Widzieliśmy ,nawet  parę postów wyżej zahaczyliśmy o temat.Ten pan jeżeli dobrze zrozumiałem to szkoli też diagnostów / kierowców ? Ściana została , masa do zmiany . ładowność znikoma , ciężarowy , jeżeli dobrze wyłapałem .

Edytowane przez duchu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.04.2021 o 14:35, wrc69 napisał:

Co wy na to?

Ja panu Klimkowi, którego bardzo lubiłem, próbowałem wyjaśnić jak temat wygląda. Nawet podesłałem mu bogate opracowanie ITS na temat klasyfikowania pojazdów do odpowiednich rodzajów ze względu na ładowność i rozmiar przestrzeni ładunkowej. Ale jak grochem o ścianę. "Artyści", którzy wystąpili w programie, to pracownicy CSB z Nowego Jankowa koło Radzymina. Jak są na forum (chociaż nie sądzę), to może się odezwą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

witam, wykonałem zmiany konstrukcyjne mercedes sprinter z autobusu na specjalny kempingowy. w opisie zmian napisałem: w pojeździe zdementowano 11 siedzeń, trwale zamontowano elementy wyposażenia kempingu. zmiana masy własnej 2720kg.                                                                                                                           Moje pytanie, zdaje się że powinien wypisać po kolei elementy wyposażenia kempingu. Pani z wydziału komunikacji bynajmniej tak powiedziała, ze chce definicji kempingu.                                                                                                                                                                                                                                                    czyli co po kolei pisać wyposażenie kempingu ? 

ggvv.jpg

me.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Oczko napisał:

Pani z wydziału komunikacji bynajmniej tak powiedziała, ze chce definicji kempingu.                                                                                                                                                                                                                                                    czyli co po kolei pisać wyposażenie kempingu ? 

Chcieć to sobie może... Skoro wynik P to oznacza, że pojazd spełnia warunki dla kempingowego. Wklej dokładny opis zmian i nie daj się paniusi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Oczko napisał:

Pani z wydziału komunikacji bynajmniej tak powiedziała, ze chce definicji kempingu.                                                                                                                                                        

W jednym z moich powyższych postów jest napisane co wg dyrektywy musi znajdować się na wyposażeniu. Jeżeli to faktycznie jest to tylko przepisać. 

2 godziny temu, Oczko napisał:

w pojeździe zdementowano 11 siedzeń, trwale zamontowano elementy wyposażenia kempingu. zmiana masy własnej 2720kg.       

I powiadasz, że w tym pojeździe znajdowały się dokładnie te fotele... Przecież w tym drugim rzędzie są fotele z KIA Carnival. 

https://www.otomoto.pl/oferta/kia-carnival-iii-fotele-tapicerka-boczki-7-osob-ID6DgJPU.html?

Edytowane przez sad_madman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.