Skocz do zawartości

Vanlife czyli cycki przy podłodze kiedy czytam o problemach z przerobieniem auta na kamper


Van4life

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Andrzej3 napisał:

Przecież widać to na zdjęciach, to nie oglądała ich?

mówiłem o zdjęciach, no ale chce opis 

24 minuty temu, sad_madman napisał:

W jednym z moich powyższych postów jest napisane co wg dyrektywy musi znajdować się na wyposażeniu. Jeżeli to faktycznie jest to tylko przepisać. 

I powiadasz, że w tym pojeździe znajdowały się dokładnie te fotele... Przecież w tym drugim rzędzie są fotele z KIA Carnival. 

https://www.otomoto.pl/oferta/kia-carnival-iii-fotele-tapicerka-boczki-7-osob-ID6DgJPU.html?

a skąd mogę wiedzieć jakie fotele były wcześniej, mogę tylko się domyślać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz wejść pod spód auta i zobaczyć, że mocowania były ruszane. Jakby nie patrzeć to są fotele zintegrowane z pasami bezpieczeństwa i nie mogą być używane (rozporządzenie jest  z 2005r).  No ale mówiąc językiem Krolla - "sztuka jest sztuka".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, sad_madman napisał:

jest napisane co wg dyrektywy musi znajdować się na wyposażeniu. Jeżeli to faktycznie jest to tylko przepisać.

Ale po co szukać po dyrektywie, skoro polskie warunki techniczne wymieniają dokładnie niezbędne wyposażenie?

 

3 godziny temu, Oczko napisał:

no ale chce opis 

Ale co dokładnie napisałeś w tym opisie?

56 minut temu, sad_madman napisał:

nie mogą być używane

Nie mogą być wymontowane z pojazdu, ale używane jak najbardziej. Chociaż nie znam za bardzo przypadku żeby ktoś używał np. foteli samochodowych w domu :P Chociaż może w jakimś garażu / salonie samochodowym się takie praktykuje ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.04.2021 o 16:37, bertone122 napisał:

Nie wiem czy to dobrze czy źle ale pozwolę sobie wtrącić moje trzy grosze 😁 wstawiam link do kanału YT pani BlueBirdVanLife tak mi się skojarzyło, podejrzewam że zbieżność jest nie przypadkowa 🙂 

 

Moja krew... ale to nie ja chociaż w głowie milion pomysłów było, jest i pewnie będzie milionjeden zmian. Ale lepiej ich mieć niż nie mieć wcale 😄

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Ustawodawca jest wprost genialny nakazując zapłatę akcyzy od pojazdu już dawno zarejestrowanego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No takie nasze koło fortuny, a raczej betoniara, która tym samym pieniądzem obraca - najpierw rozdaje a potem zabiera. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

Za czasów dzikich instalacji mieliśmy w domu auto,  HB, z zaworem tankowania bezpośrednio na butli... Czasy kiedy wszyscy w kolo palili papieroski , po zatankowaniu jakoś nie smakowały  pasażerom...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 29.08.2021 o 18:02, Admiral napisał:

Co powiecie o tym?

Co budzi twoje wątpliwości? Jest to jedna z lepiej przeprowadzonych konwersji. Zmiana liczby miejsc przeprowadzona w firmie, która ma do tego odpowiednie kwalifikacje i wydaje właściwe dokumenty. Sama zabudowa wykonana z lekkich materiałów, dobrze przemyślana i zaplanowana. Do tego masa ciekawych rozwiązań ułatwiających życie w kamperze. Jedyna uwaga to

 

7 godzin temu, danielg539 napisał:

Zawór tankowania gazu w bagażniku

na co autorom zwróciłem uwagę, bo śledzę kanał prawie od samego początku. Polecam pooglądać wcześniejsze odcinki z budowy. Łukasz naprawdę dobrze sobie poradził z tematem. I zdążył zgłosić ZK przed 1 lipca ;-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@abozabsolutnie nic, gdyż nie czuje się specjalistą w Państwa profesji. Jednakże bardzo mi się projekt podoba, widać włożony ogrom serca i pracy. Bardziej chciałem poznać opinię fachowców. Jedyne, co mnie zastanawia to tylna kanapa. Jak z bezpieczeństwem w razie wypadku itd. ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.08.2021 o 21:13, Admiral napisał:

Jedyne, co mnie zastanawia to tylna kanapa. Jak z bezpieczeństwem w razie wypadku itd. ;) 

Jakie masz wątpliwości względem tylnej kanapy ? Nie chce mi się szukać na ich kanale czy jest film pokazujący jak wygląda ten stelaż bez pianek ale myślę, że jest to jedna z wielu dostępnych (przebadanych) konstrukcji, które spokojnie można kupić w specjalistycznych sklepach. Zresztą sam kiedyś uczestniczyłem w projektowania takiego elementu to mogę powiedzieć, że najczęściej to są dosyć mocne dziadostwa. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, sad_madman napisał:

Jakie masz wątpliwości względem tylnej kanapy ?

Sama kanapa została zamontowana w firmie, która ma odpowiednie dokumenty i uzyskuje oświadczenie bodaj ITS-u na konkretny VIN. 

Tu jednak wątpliwości może budzić stały stolik przed nią. Na moje trochę niefortunne rozwiązanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, sad_madman napisał:

Jakie masz wątpliwości względem tylnej kanapy ?

No właśnie takie, o jakich pisze @aboz, chodzi mi o stoliczek. Czy w przypadku zderzenia nie będzie on fundatorem dodatkowych obrażeń? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, aboz napisał:

Sama kanapa została zamontowana w firmie, która ma odpowiednie dokumenty i uzyskuje oświadczenie bodaj ITS-u na konkretny VIN. 

Nie mam powodu aby w to wątpić bo w końcu tak postępuje się zgodnie z naszymi przepisami. Zresztą zanim jeszcze one weszły to wielu producentów i tak miała homologacje lub raporty z badań na takie rozwiązania.

3 godziny temu, aboz napisał:

Tu jednak wątpliwości może budzić stały stolik przed nią. Na moje trochę niefortunne rozwiązanie.

Ja sobie nie wyobrażam aby kamper nie miał stoliczka. Właściwie wszystkie schematycznie wyglądają tak samo, w niektórych stoliczki te są składane na czas snu (często te ławki dwuosobowa rozkładają się w łóżko).

7 minut temu, Admiral napisał:

No właśnie takie, o jakich pisze @aboz, chodzi mi o stoliczek. Czy w przypadku zderzenia nie będzie on fundatorem dodatkowych obrażeń? 

Wszystko może spowodować dodatkowe obrażenia podczas zderzenia. Faktem jest to, że w porównaniu do foteli taki stoliczek nie przechodzi badań pod kątem uderzenia z tyłu. Z drugiej strony niewielu (chociaż zapewne tutaj nikt) wie, że fotele kategorii M1 nie powinny być stosowane w M3. Po prostu są one za sztywne. Ogólnie fotele i wyposażenie pojazdu tak się buduje aby chronić tułów oraz głowę. Ze złamaną ręką można żyć a z urazami wielonarządowymi już ciężko. Dlatego przy badaniach dynamicznych foteli interesują nas kryteria urazu głowy, klatki piersiowej oraz kości udowej i w ten sposób manekiny są oprzyrządowane. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, sad_madman napisał:

Nie mam powodu aby w to wątpić bo w końcu tak postępuje się zgodnie z naszymi przepisami.

Gdzie wyczytałeś, że wątpię w rzetelność Vannado. Specjalnie wkleiłem film, w którym właściciel opowiada o procedurach, żeby niektórych uświadomić, jak to powinno wyglądać.

 

3 minuty temu, sad_madman napisał:

Ja sobie nie wyobrażam aby kamper nie miał stoliczka.

To nie chodzi o to, żeby nie miał, ale umiejscowienie go przed siedzeniami, bez możliwości demontażu na czas jazdy, jest średnim pomysłem.

5 minut temu, sad_madman napisał:

Dlatego przy badaniach dynamicznych foteli interesują nas kryteria urazu głowy, klatki piersiowej oraz kości udowe

No właśnie. Tak zamontowany element wyposażenia może narobić szkód w obrębie klatki piersiowej i głowy. Nie zajmuję się badaniami wytrzymałościowymi, ale wystarczy obejrzeć kilka filmów z crash testów kamperów i od razu widać jak na dłoni, które elementy mają tendencję do "fruwania" po przestrzeni mieszkalnej i pasażerskiej. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, aboz napisał:

To nie chodzi o to, żeby nie miał, ale umiejscowienie go przed siedzeniami, bez możliwości demontażu na czas jazdy, jest średnim pomysłem.

Rozumiem, że nie miałeś nigdy na badaniu technicznym autobusu określanego jako "VIP" gdzie stoliczki się zdarzają ? 

https://gratka.pl/motoryzacja/mercedes-benz-sprinter-519-cdi-cms-auto-16-1-1-19-1-1/ob/67506?oferta-archiwalna#gallery

Bardzo wygodne to jest. Siedzisz i jednocześnie możesz pracować. Tak samo pasażerowie w kamperze mogą robić. 

15 minut temu, aboz napisał:

No właśnie. Tak zamontowany element wyposażenia może narobić szkód w obrębie klatki piersiowej i głowy. 

Jak chcesz się uderzyć stolikiem w głowę gdy jesteś zapięty pasem trzypunktowym ? 

 

Edit:

Tutaj jeszcze "mały"

https://autocuby.eu/pl/samochody/cuby-sprinter-319-cdi-special-line-no-399-2/

Edytowane przez sad_madman
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.