Skocz do zawartości

Yamaha Grizzly jako ciągnik rolniczy.


JacquesP

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Przyjechał klient z zapytaniem czy uda się wykonać okresowe badanie techniczne z wynikiem pozytywnym pojazdu Yamaha Grizzly, zarejestrowanym w Polsce od 2018 roku jako ciągnik rolniczy (sprowadzony z USA). W dowodzie rejestracyjnym brak wpisanej kategorii oraz numeru homologacji.

VIN: 5Y4AMC9Y7JA103485, masa własna G=314kg, pojemność 708cm3 oraz moc 36kW. Na tabliczce znamionowej brak numeru homologacji.

Pozwoliłem sobie zadzwonić do Wydziału Komunikacji, gdzie pojazd został pierwszy raz zarejestrowany, z zapytaniem czy do rejestracji było przedstawione świadectwo homologacji. Sympatyczna pani urzędniczka odpowiedziała, że u nich wystarczy świadectwo własności i badanie techniczne z skp.

Napisałem do dilera Yamahy z zapytaniem czy ten pojazd posiada homologację i otrzymałem odpowiedź negatywną.

Doradźcie co w takiej sytuacji.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, JacquesP napisał:

Doradźcie co w takiej sytuacji.

Dostosować pojazd aby spełniał warunki techniczne lub wzruszyć decyzję o rejestracji i go wyrejestrować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, JacquesP napisał:

to chyba nie musi posiadać ograniczenia

Sam widzisz iż nie jest to T5 - więc jak najbardziej do 40km/h

21 minut temu, JacquesP napisał:

odpowiedniej kategorii

której nie ma w DR

Więc kaganiec ma być

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na dobrą sprawę to nie powinno w ogóle zostać zarejestrowane w 2018 roku ( a na pewno nie na ciągnik). Jakby to było 10-15 lat temu to pod pojęcie "ciągnik rolniczy wpychali co bądź, ale teraz powinny już mieć urzędy i diagności jakieś rozeznanie...

Edytowane przez Rafi90
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tak szczerze mówiąc jaka jest różnica między niemieckim LOf zugmaschine angeschleper a tym grizli - i te LOF-y jakoś ciągną na papaje    

Ogranicznik trójkącik i jazda jako papaj

Przy odrobinie fantazji i powiedzmy wiedzy w obchodzeniu przepisów wszystko się uda przepchnąć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zapominaj, że tam te pojazdy mają tam masę odstępstw i zezwoleń. U nas niestety czegoś takiego nie ma i taki twór, to powinien przechodzić przez dopuszczenie jednostkowe a nie SKP i skończyłoby się kombinowanie. Stać na taki pojazd aby pobawić się na bezdrożach ale już zawieść go na zabawę to nie łaska, musi być zarejestrowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale mnie zawsze ciekawi co z

44)
ciągnik rolniczy – pojazd silnikowy, którego konstrukcja umożliwia rozwijanie prędkości nie mniejszej niż 6 km/h, skonstruowany do używania łącznie ze sprzętem do prac rolnych, leśnych lub ogrodniczych; ciągnik taki może być również przystosowany do ciągnięcia przyczep oraz do prac ziemnych
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś dyskutowaliśmy o WOM-ach - temat rzeka - a co do osprzętu - to Ho Ho ho jak mówi mój wnuczek 

Wystarczą grabie na sznurku

Mały ciągniczek - mały osprzęcik 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, IVVO napisał:

Kiedyś dyskutowaliśmy o WOM-ach - temat rzeka - a co do osprzętu - to Ho Ho ho jak mówi mój wnuczek 

A co tamten przepis ma wspólnego z WOM ? Nic. Ja wiem, że maszyną rolniczą jest np. kombajn Anna gdzie potrzeba zarówno WOM jak i hydraulikę ale maszyną rolniczą jest także sadzarka do ziemniaków (wtedy z kolei potrzebny podnośnik) ale także przegrabiarka gwiazdowa gdzie wystarczy wyłącznie zaczep. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Rafi90 napisał:

Na dobrą sprawę to nie powinno w ogóle zostać zarejestrowane w 2018 roku ( a na pewno nie na ciągnik).

A dlaczego? Oczywiście zakładam, że spełniał warunki (w tym prędkość).

6 godzin temu, JacquesP napisał:

Sympatyczna pani urzędniczka odpowiedziała, że u nich wystarczy świadectwo własności i badanie techniczne z skp.

I miała rację. Jeśli pojazd był z USA to dokumentem wymaganym do rejestracji był "title", a nie "homologacja", której wymaga się dla pojazdów nowych.

 

Reasumując - musi spełniać wszystkie warunki dla ciągnika rolniczego, w tym prędkość 40 km/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do małych ciągników bez WOM i gadów na kat. T osprzęt ogrodniczy jest dość bogaty. Wszystko np. napędzane z kół sprzętu albo z ręcznym opuszczaniem/podnoszeniem. Także nie widzę nic szczególnego w tym przepisie, co mogłoby uniemożliwić rejestrację takiego pojazdu jako ciągnik rolniczy. Zresztą nawet ostatnio miałem takiego Arctic Cata na T1B na pierwszym. V max 80 km/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, aboz napisał:

Zresztą nawet ostatnio miałem takiego Arctic Cata na T1B na pierwszym. V max 80 km/h.

Z takim problemu nie ma. Natomiast pojazd bez homologacji musi być ograniczony do 40 km/h.

  • Polub 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z takim problemu nie ma. Natomiast pojazd bez homologacji musi być ograniczony do 40 km/h.
Wiem, ale tu miałem czystą sytuację ;-)

Wysłane z mojego CPH2043 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co tam prędkości konstrukcyjne - skoro administracyjnie w PoRD jest

Art. 20.

6. Prędkość dopuszczalna niektórych pojazdów, z zastrzeżeniem ust. 2, wynosi:
1) ciągnika rolniczego (również z przyczepą) - 30 km/h;

 

A są ciągniki co potrafią "orać pole" bez pługa

.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Jacdiag napisał:

Ale co tam prędkości konstrukcyjne - skoro administracyjnie w PoRD jest

Art. 20.

6. Prędkość dopuszczalna niektórych pojazdów, z zastrzeżeniem ust. 2, wynosi:
1) ciągnika rolniczego (również z przyczepą) - 30 km/h;

Dlaczego chcesz mi ograniczyć swobodę ? 

Przepisy ogólne

Art. 1. 1. Ustawa określa:

1) zasady ruchu na drogach publicznych, w strefach zamieszkania oraz w strefach ruchu;

2) zasady i warunki dopuszczenia pojazdów do tego ruchu, a także działalność właściwych organów i podmiotów w tym zakresie;

3) wymagania w stosunku do innych uczestników ruchu niż kierujący pojazdami;

4) zasady i warunki kontroli ruchu drogowego.

      2. Przepisy ustawy stosuje się również do ruchu odbywającego się poza miejscami wymienionymi w ust. 1 pkt 1, w zakresie:

1) koniecznym dla uniknięcia zagrożenia bezpieczeństwa osób;

2) wynikającym ze znaków i sygnałów drogowych.

 

Kto mi broni jechać więcej po polu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 30.03.2021 o 13:43, adam1501 napisał:

Typowy wałek na zarejestrowanie pojazdu bez homologacji.

 Ja tam robię na takie CIĄGNIKI OBT gra gitara i elegancko, klient zadowolony, pewnie poleci znajomym i więcej quadowców przyjedzie, a może jaki rolnik dowody przywiezie do podbicia w tych ciągnikach...😝 i szef też będzie zadowolony- same korzyści i luzik😎

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, dalkowiak napisał:

Ja tam robię na takie CIĄGNIKI OBT gra gitara i elegancko

A mój magistrat za wykonanie OBT dla takiego amerykańskiego ciągnika bez homologacji będzie kontrolował i odbierał uprawnienia. Ot taki nasz polski grajdołek.

  • Haha 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, adam1501 napisał:

za wykonanie OBT dla takiego amerykańskiego ciągnika bez homologacji będzie kontrolował i odbierał uprawnienia.

Chętnie podejmę się obrony ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W grę wchodzi kontrola czy pojazd został faktycznie przystosowany do warunków technicznych odpowiadających ciągnikowi rolniczemu a nie czy jest to próba obejścia mocy silnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w chwili rejestracji i 1-go w kraju napewno był zgodny a potem to kto to wie bo te ciągniki rolnicze to se rolniki przerabiają jak chcą itp - np kiroviec czy charkowiec - różne moce silników i często inne niż oryginalnie tam były.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.