Skocz do zawartości

Tymczasowy dowód rejestracyjny a ważność przeglądu

Rekomendowane odpowiedzi

Hej! Kilkanaście dni temu kupiłam swój pierwszy samochód. Poszłam dzisiaj do Wydziału Komunikacji, żeby przerejestrować samochód. Okazało się, że badanie techniczne jest ważne jedynie do 10 kwietnia (wiem, mój błąd, że tego wcześniej nie sprawdziłam). Dostałam dowód tymczasowy ale jest on ważny właśnie tylko do 10 kwietnia, natomiast właściwy dowód rejestracyjny będzie do odbioru dopiero po 15 kwietnia. Wiem, że muszę do 10 kwietnia zrobić przegląd i mieć zaświadczenie od diagnosty, ale czy w tym okresie między 10 kwietnia a odbiorem właściwego dowodu mogę mimo wszystko jeździć?

A już nawet pomijając fakt, że nie będę mogła jeździć, to czy nie będę miała jakiś problemów potem w Wydziale Komunikacji, że mój dowód tymczasowy stracił ważność zanim odebrałam właściwy dowód? Czy może powinnam najpierw zrobić badanie techniczne i złożyć wniosek o przedłużenie ważności dowodu tymczasowego? Zakładam, że dowód odbiorę ok. 5-6 dni po upływie ważności dowodu tymczasowego, więc jakoś sobie poradzę bez jeżdżenia samochodem do pracy przez kilka dni, ale właśnie zastanawiam się czy przy odbiorze dowodu rejestracyjnego nie będzie z tym jakiś problemów? I czy zrobią mi przegląd mimo iż dowód rejestracyjny tymczasowy wkrótce straci ważność?

Odnośnik do odpowiedzi
leski66
10 minut temu, eda11 napisał:

Wiem, że muszę do 10 kwietnia zrobić przegląd i mieć zaświadczenie od diagnosty, ale czy w tym okresie między 10 kwietnia a odbiorem właściwego dowodu mogę mimo wszystko jeździć?

I trza tak zrobic - po wykonaniu tegoż badania w system wskoczy jego termin i git.

Jeździ się już od pewnego czasu bez dokumentów, więc jak termin nowego badania technicznego wskoczy do systemu to nie wiem w czym problem. :smile:

@eda11 - luzik :evil:

• Lubię 1
Odnośnik do odpowiedzi
Paprock

Na pewno tak krótko ważny? Tymczasowy Dowód Rejestracyjny wydaje się na 30 dni z możliwością przedłużenia na kolejne 14 dni. Nie kapuję o co chodzi.

W której rubryce tymczasowego dowody jest wpisany ten krótki termin?

Brać tymczasowy pod pachę i gonić na stację wykonać badanie. Diagnosta wystawi zaświadczenie, puści termin do internetu i powinno być po legalu.

No w każdym razie przed 10 kwietnia wykonać badanie.

Odnośnik do odpowiedzi
piter1973

przy odbiorze dowodu rejestracyjnego pokaż w wydziale zaświadczenie z badania technicznego . sumując - rób badanie , jeździj spokojnie do czasu odbioru stałego dowodu rej.

• Lubię 1
Odnośnik do odpowiedzi
Paprock
26 minut temu, eda11 napisał:

A już nawet pomijając fakt, że nie będę mogła jeździć, to czy nie będę miała jakiś problemów potem w Wydziale Komunikacji, że mój dowód tymczasowy stracił ważność zanim odebrałam właściwy dowód?

Jak są jakieś lęki i obawy, to skorzystać z możliwości przedłużenia. Przynajmniej spokojne będą Święta. Mając pozytywny wynika badania na papierze (zaświadczenie od diagnosty) plus info w necie o wykonanym badaniu plus ważny dowód tymczasowy, to nikt nawet nie podskoczy. 

27 minut temu, eda11 napisał:

Czy może powinnam najpierw zrobić badanie techniczne i złożyć wniosek o przedłużenie ważności dowodu tymczasowego?

Takie podejście zagwarantuje najświętszy spokój właśnie. ;-) 

Odnośnik do odpowiedzi
leski66
7 minut temu, Paprock napisał:

(...) to nikt nawet nie podskoczy

Otóż to. :smile:

Odnośnik do odpowiedzi
22 minuty temu, Paprock napisał:

Na pewno tak krótko ważny? Tymczasowy Dowód Rejestracyjny wydaje się na 30 dni z możliwością przedłużenia na kolejne 14 dni. Nie kapuję o co chodzi.

W której rubryce tymczasowego dowody jest wpisany ten krótki termin?

Tak, wiem, że tymczasowy dowód rejestracyjny zwykle jest na 30 dni, ale w urzędzie pani mi powiedziała, że skoro przegląd jest do 10 kwietnia, to oni nie wydadzą mi dowodu tymczasowego na dłuższy czas, tylko właśnie do czasu badania technicznego... Gdyby nie to, że terminy u mnie w urzędzie są teraz dość długie i umówienie się na jakąś wizytę graniczy niemal z cudem, to bym zrezygnowała dzisiaj z rejestracji i najpierw zrobiła badania i potem poszła jeszcze raz z wnioskiem... 
W rubryce H tymczasowego dowodu mam wpisaną właśnie datę 10 kwietnia 2021...

Jasne, przed 10 kwietnia zrobię przegląd i z tym nie powinno być problemu, ale właśnie zastanawia mnie ta kwestia czy nie będzie problemów jak przyjdę potem do urzędu po odbiór dowodu z tymczasowym dowodem, który już stracił ważność i na który to dowód był robiony przegląd auta....

18 minut temu, Paprock napisał:

Jak są jakieś lęki i obawy, to skorzystać z możliwości przedłużenia. Przynajmniej spokojne będą Święta. Mając pozytywny wynika badania na papierze (zaświadczenie od diagnosty) plus info w necie o wykonanym badaniu plus ważny dowód tymczasowy, to nikt nawet nie podskoczy. 

Właśnie tylko, żeby przedłużyć dowód konieczna jest kolejna wizyta w urzędzie, a w tym okresie okołoświątecznym nie dam rady. Z resztą chyba u mnie w urzędzie nie ma nawet wolnych terminów na najbliższe dwa tygodnie żeby się zapisać i móc ten tymczasowy dowód przedłużyć... 

Odnośnik do odpowiedzi
Paprock

Żadnych kar nie ma. Są jakieś pouczenia zawarte w treści dowodu, ale bez paniki - martwe przepisy nieokraszone sankcjami. Żyją własnym życiem i tyle. Jak ja się na dowodach znam, to w urzędzie raczej nikt go Pani nie przedłuży. Stoi wołami w ustawie, że jak auto zarejestrowane, to kolejny termin diagnosta wpisuje. Czyli po odbiorze dowodu będzie nawrotka na stację tak czy siak. No chyba, że tamtejszy urząd jest inny od wszystkich. ;-)

Na dzisiaj jeździmy bez blankietu prawka, bez kwitka zawarcia polisy,  bez dowodu rejestracyjnego. Za to z ważnym terminem badanie dostępnym w cepikowym systemie. Jedyna nieprzyjemność jaką Panią mogłaby spotkać, to rzucający się Organ Kontroli, który mógłby się ciskać o Pozwolenie Czasowe, które Pani ma w torebce ale okazywać nie musi (bo nie), że przeterminowało się. Straciło ważność, co nie. Ale chyba łatwiej wygrać w totka niż takiego na drodze spotkać. ;-) Nie wiem czy ten termin w rubryce H został ustalony słusznie. Może się wypowie Jeden Specjalista. Halo! Kuku! Panie Michale?

Nie będę zagłębiał się w tajniki systemu co do nowego dowodu, bo zaiste idzie odpowiednim służbom wyśledzić, że został zamówiony w wytwórni papierów ale jeszcze nieodebrany przez właściciela pojazdu. 

Na Pani miejscu zrobiłbym badanie przed 10 kwietnia z "krótkoterminowym PC" spokojnie jeździł nawet do majówki. Przyszłoby info z WK, że dowód gotowy do odebrania, to dopiero wtedy rezerwowałbym kolejkę.

• Lubię 1
Odnośnik do odpowiedzi
6 minut temu, Paprock napisał:

Na dzisiaj jeździmy bez blankietu prawka, bez kwitka zawarcia polisy,  bez dowodu rejestracyjnego. Za to z ważnym terminem badanie dostępnym w cepikowym systemie. Jedyna nieprzyjemność jaką Panią mogłaby spotkać, to rzucający się Organ Kontroli, który mógłby się ciskać o Pozwolenie Czasowe, które Pani ma w torebce ale okazywać nie musi (bo nie), że przeterminowało się. Straciło ważność, co nie. Ale chyba łatwiej wygrać w totka niż takiego na drodze spotkać. ;-) Nie wiem czy ten termin w rubryce H został ustalony słusznie. Może się wypowie Jeden Specjalista. Halo! Kuku! Panie Michale?

No tak, w zasadzie prowadząc pojazd obecnie nie trzeba mieć praktycznie żadnych dokumentów przy sobie :)  Wiem, że w związku z pandemią, trochę też namieszali w tych przepisach dotyczących pojazdów i trochę ciężko się teraz odnaleźć. Na stacji diagnostycznej jak dzisiaj podjechałam zapytać czy można umówić jakiś termin badania i wyjaśniłam swoją sytuację, to pan mi powiedział, że podobno w obecnych czasach policjanci nawet nie zwracają uwagi na te terminy dowodów tymczasowych... Ale no niestety ryzyko zawsze jest, że się trafi na jakiegoś wrednego funkcjonariusza i wtedy może być problem...

Bardzo dziękuję za odpowiedź - trochę mnie ona uspokoiła, bo po dzisiejszej wizycie w urzędzie miałam już trochę nerwów...
Początkowo Pani w urzędzie w ogóle zastanawiała się czy mi ten samochód zarejestrować czy tylko przyjąć to jako zgłoszenie nabycia pojazdu. Ale zapytała się jakiejś starszej koleżanki obok i ta jej powiedziała, że no odmówić nie może tylko właśnie wydać tymczasowy dowód na krótszy okres. Ale teraz się zastanawiam czy czasem nie powinna wydać dowodu normalnie na 30 dni, a tylko kazać mi zrobić przed 10 kwietnia badanie techniczne, żeby w razie kontroli nie okazało się, że nie mam ważnego przeglądu... 

Odnośnik do odpowiedzi
Paprock

Mi ten termin nie leży. Jakoś nie przypominam sobie, że ważność Tymczasowego Dowodu uwarunkowana jest terminem okresowego badania auta. Za to zdarzały się Pozwolenia Czasowe wydane samochodom po szkodach, po kolizjach, po naprawie celem dojechania chociażby na stację wykonać badanie. I nikt nie wnikał jak długo badanie okresowe ważne lub nieważne. Trzydzieści dni i koniec. Żaden skrócony termin, żądne dziesięć dni. Coś mi się zdaje, że urzędniczka z koleżanką deko poszły po bandzie. Życie. Spokojnych Świąt! ;-)

Odnośnik do odpowiedzi
leski66
19 minut temu, eda11 napisał:

Ale teraz się zastanawiam czy czasem nie powinna wydać dowodu normalnie na 30 dni, a tylko kazać mi zrobić przed 10 kwietnia badanie techniczne,

W moim " terytorialnym " WK tak postępują, dodatkowo spinaczem wpinają w PC karteczkę do kiedy jest ważne BT i OC. :smile:

Najważniejsze, żeby wykonać  okresowe badanie techniczne przed tym " magicznym 10 kwietnia *" - oczywiście tego roku ! 

* - jakaś dziwna ta data- źle mi się kojarzy :silent:

Zdrowia i spokoju.

Edytowane przez leski66
Odnośnik do odpowiedzi

Może niekonieczne będzie trzeba wracać na skp po pieczątkę, WK może zamówić dowód bez wpisu w pozycji termin następnego badania na " 1 kratce" i wpisze go z zaświadczenia z badania   

Odnośnik do odpowiedzi
Paprock

Od jakiegoś czasu jest racja po stronie WK, a w każdym razie od czasu, kiedy wykopali ten przepis na wierzch i zaczęli stosować:

Art. 82. 1. Organ dokonujący rejestracji pojazdu wpisuje do dowodu rejestracyjnego termin badania technicznego pojazdu.
2.166) Uprawniony diagnosta po wykonaniu badania technicznego pojazdu:
1) wydaje zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu;
2) wpisuje kolejny termin badania technicznego do dowodu rejestracyjnego, jeżeli jest wolne miejsce w odpowiedniej rubryce tego dowodu – po stwierdzeniu pozytywnego wyniku badania technicznego pojazdu.

No w nowym dowodzie zaiste będzie wolne miejsce, a WK jakoś się nie kwapi zamawiać dowody z "pustymi terminami". Życie.

Odnośnik do odpowiedzi

Dla uspokojenia sytuacji napiszę, że mam pozwolenie czasowe nieważne od czerwca zeszłego roku. Tak, jestem diagnostą, ale COVID i tak jakoś zeszło ;-) Także spokojnie. Można śmigać, a w razie kontroli i zatrzymania pozwolenia, wnioskować o przedłużenie i odblokowanie tegoż.

Edytowane przez aboz
  • Lubię 1
Odnośnik do odpowiedzi
Karabinieri
Godzinę temu, Paprock napisał:

Nie wiem czy ten termin w rubryce H został ustalony słusznie.

Nie można wystawić PC na termin dłuższy niż ważność badania technicznego w dniu rejestracji (chyba że ktoś nie zobaczy i pójdzie:cool:) Podejrzewam że skończy się tym, że dowód zostanie wydany gdy termin badania się już skończy (po 10 kwietnia), a potem kierunek stacja po wpis do DR. Teoretycznie, możliwe, choć pewnie bardzo, bardzo rzadko spotykane jest zamówienie DR bez terminu (marne szanse) lub ewentualne wstrzymanie się z zamówieniem DR do czasu doniesienia nowego OBT i zamówienie go już z nowym terminem (kwestia dogadania się- też różnie może być).

Podsumowując, zrobić nowe badanie, zapisać się w kolejkę, wziąć PC, KP i badanie i odebrać dowód rej, kiedy przyjdzie czas

Odnośnik do odpowiedzi
Paprock

Nie można bo?

Jest gdzieś paragraf na to?

A może tego terminu nie można przedłużyć, no oczywiście oprócz tych czternastu dni, ale można skrócić - tak?

Odnośnik do odpowiedzi
Karabinieri

no to pytanie zapytanie;)

Czy pojazd bez ważnego BT jest dopuszczony do ruchu? (tak wiem, można jeździć bez badań, bez tablic, bez rejestracji, po pijaku itp, aby kierownica była i paliwo) ale mówimy o "legalnej sytuacji".

Odnośnik do odpowiedzi
Paprock

Tak! Jest dopuszczony do ruchu, bo posiada dowód rejestracyjny. Jedyna sankcja za taki stan wynika z artykułu 132 ustawy PoRD, że pojazd nie został poddany badaniu, a na deser Organ Kontroli ma zezwolić na dalsze używanie pojazdu w ruchu drogowym.

Nigdzie nie stoi, że pojazd bez ważnego terminu badania jest z automatu z ruchu wykreślony.

Odnośnik do odpowiedzi
Mecher
17 godzin temu, eda11 napisał:

Właśnie tylko, żeby przedłużyć dowód konieczna jest kolejna wizyta w urzędzie,

Do mnie, od trzech lat na przegląd podjeżdza gość, z tym samym pozwoleniem czasowym (czyli wygasło trzy lata temu). I jakoś problemu nie ma, policja przy kontroli, też jakoś pod górkę nie robi

[ciach]

• Haha 1
  • Lubię 1
Odnośnik do odpowiedzi
Paprock

Ale jak ktoś chce, to niech sobie zrobi na tip-top wszystko. Nie każdy jest wyluzowany. Są tacy, którzy niepewnie czują się w tych zagmatwanych paragrafach. Jeden żyje na kartę wędkarską, a drugi na rowerową. No kto autorce broni nowy dowód wyrobić?

§ no, przynajmniej wiadomo dlaczego ten znak jest bardziej poryty niż klucz wiolinowy 𝄞   ;D

Odnośnik do odpowiedzi
michal_k

Nie chce mi się odpowiadać na niektóre bzdury i niepotrzebne komplikacje, które tu zostały napisane, więc przejdę do meritum.

Ważność PC ustawą "covidową" została przedłużona, ale badanie ważne być musi. Dlatego najpóźniej 10 kwietnia trzeba wykonać badanie, a następnie w dogodnym terminie odebrać dowód rejestracyjny z urzędu. Moim zdaniem urząd powinien wpisać nowy termin badania do nowego dowodu, bo jest to de facto pierwszy termin wpisywany przy rejestracji pojazdu (nieważne, czy to będzie pierwsza czy druga kratka).

• Lubię 1
Odnośnik do odpowiedzi
adam1501
1 godzinę temu, michal_k napisał:

ale badanie ważne być musi.

Chyba, że wystawia się je celem wykonania BT :faint::D

• Lubię 1
Odnośnik do odpowiedzi
Chyba, że wystawia się je celem wykonania BT :faint:
To inny przypadek znaczy inna podstawa prawna.

Wysłane z mojego CPH2043 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do odpowiedzi
13 godzin temu, Mecher napisał:

Do mnie, od trzech lat na przegląd podjeżdza gość, z tym samym pozwoleniem czasowym

Zawsze w takich przypadkach mam dylemat czy wykonać BT , przecież PC straciło ważność.

Odnośnik do odpowiedzi
michal_k
13 minut temu, ignac napisał:

mam dylemat czy wykonać BT , przecież PC straciło ważność.

A wykonujesz badania na unieważnionych DR z zagranicy?

Odnośnik do odpowiedzi