Skocz do zawartości

Bus blaszak + przyczepa laweta


pepperoni

Rekomendowane odpowiedzi

Czy jest możliwość zmiany przeznaczenia zwykłego dostawczego blaszaka do 3,5 tony na pojazd specjalny - pomoc drogowa?

Czy jest możliwość zmiany przeznaczenia przyczepy ciężarowej do przewodu pojazdów o DMC 2 tony, na pojazd specjalny - pomoc drogowa?

 

Czytałem, że muszą być spełnione dodatkowe warunki tj. hol giętki, sztywny, dodatkowe oświetlenie, pasy odblaskowe poniżej linii okien, komplet świateł na pojazd holowany. Czy to wystarczy, aby blaszak stał się pomocą drogową?

Jakie wymagania musi spełnić przyczepa, żeby mogła być pomocą drogową (jeśli w ogóle może być)?

 

Czy w Waszej ocenie jedna lampa błyskowa 360 stopni na środku dachu blaszaka o wysokości 2,5 metra jest wystarczająca?

 

Całą operację planuję przeprowadzić tylko w takim celu, aby nie musieć montować i używać tachografu (oddalam się maksymalnie do 100 km od bazy).

Screenshot 2021-04-11 at 21.23.42.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytaj i wyciągaj wnioski:

§ 38.
1. Pojazd samochodowy przeznaczony do wykonywania czynności na drodze, pojazd pomocy drogowej i ciągnik balastowy ciągnący przyczepę o szerokości przekraczającej 2,55 m powinny być wyposażone w ostrzegawczy sygnał świetlny błyskowy barwy żółtej samochodowej, widoczny ze wszystkich stron pojazdu z odległości co najmniej 150 m przy dobrej przejrzystości powietrza i niepowodujący oślepiania innych uczestników ruchu oraz odpowiadający warunkom określonym w § 26 ust. 2 pkt 1, 2 i 4.
2. Pojazd pomocy drogowej powinien posiadać:
1) kabinę kierowcy lub nadwozie barwy żółtej lub oznaczone pasem wyróżniającym barwy żółtej spełniającym warunki, o których mowa w § 36;
2) nadwozie konstrukcyjnie przeznaczone do przewozu uszkodzonych pojazdów lub być wyposażony w:
a) hol giętki do holowania motocykla i hol sztywny do holowania pojazdu, o konstrukcji wykluczającej potrzebę użycia niesprawnego układu kierowniczego lub niesprawnych hamulców uszkodzonych pojazdów,
b) ostrzegawczy sygnał świetlny błyskowy barwy żółtej, o konstrukcji umożliwiającej umieszczenie na pojeździe holowanym,
c) dodatkowy zestaw świateł tylnych przeznaczony do umieszczania na pojeździe holowanym w przypadku tymczasowego zakrycia świateł pojazdu holującego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A  znasz definicje pojazdu specjalnego ?

Cytat

36) pojazd specjalny - pojazd samochodowy lub przyczepę przeznaczone do wykonywania specjalnej funkcji, która powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia; w pojeździe tym mogą być przewożone osoby i rzeczy związane z wykonywaniem tej funkcji;

Co specjalnego będzie w tym blaszaku ?

22 minuty temu, pepperoni napisał:

pasy odblaskowe poniżej linii okien

gdzie chcesz te pasy w przyczepie poniżej linii okien założyć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje takiego poczucia humoru. 

6 minut temu, pepperoni napisał:

wjeżdżania motocyklem na pakę wystarczyłby?

Prima aprillis był dziesięć dni temu :evil:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

29 minut temu, pepperoni napisał:

Podjazd do wjeżdżania motocyklem na pakę wystarczyłby?

Tak. Ale tylko w niemieckiej Erze plus kanister. Tam takie wynalazki jak Bugatti, jak Ferrari mogą być specjalnymi samochodami. Ale jak to jest naprawdę, jakie warunki, jakie odstępstwa, to tego nikt dokładnie nie wie. W Polsce ten blaszak będzie blaszakiem, a co do niego się zapakuje będzie zwykłym ładunkiem. Nawet słoń w karafce i nie ważne, czy będzie na pakę drapał się po najazdach, czy po drewnianych balach.

Proszę zejść na ziemie i nie zaśmiecać forum cudawiankami!

Tam jest lekarstwo na zaistniałą sytuację. Wystarczy zamontować i po temacie!

Godzinę temu, pepperoni napisał:

Całą operację planuję przeprowadzić tylko w takim celu, aby nie musieć montować i używać tachografu (oddalam się maksymalnie do 100 km od bazy).

 

Tam jest fotka "specjalnej" paki! :evil: 👉 http://motoworks.pl/transport-motocykla/ :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, Mecher napisał:

przeznaczone do wykonywania specjalnej funkcji, która powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia;

najazd do wjeżdżania motocyklem na pakę samochodu nie jest chyba standardowym wyposażeniem każdego pojazdu? Czy nie jest zatem "specjalnym wyposażeniem"? Transport motocykli z miejsca wypadku nie jest wystarczającym powodem, żeby zmienić przeznaczenie samochodu? Czy dołożenie wyciągarki ręcznej, ew elektrycznej zmieni stan rzeczy?

 

Nie rozumiem dlaczego autolaweta może być pojazdem specjalnym, a bus z przyczepą już nie... Funkcja ta sama, a nawet większa z przewagą dla busa, bo luźne elementy karoserii można bezpiecznie przewieźć zamknięte. Pochylany najazd przyczepy, wyciągarka elektryczna, wózki pod uszkodzone koła, zblocza, pasy to nie jest wystarczające wyposażenie pomocy drogowej?...

 

Nie wiem co jest tu śmiesznego...

Zwykłe pytanie człowieka nie siedzącego na co dzień w przepisach, tylko wykonującego realną pożyteczną pracę.

Przepraszam, że zająłem cenny czas "władcom postów"

 

Screenshot 2021-04-11 at 22.21.11.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, pepperoni napisał:

Nie wiem co jest tu śmiesznego...

Kombinacje. Przecież nie będę płakał z powodu czyjegoś tacha! A śmieciarka, a betoniarka, a byle winda załadunkowo-rozładunkowa ma czynić z pojazdu zaraz specjalny. Wystarczy porównać specjalny - karetka, specjalny - pożarniczy, specjalny - kamper, specjalny - warsztat miejskich zakładów komunikacyjnych by wiedzieć co to znaczy specjalne wyposażenie.

6 minut temu, pepperoni napisał:

Zwykłe pytanie człowieka nie siedzącego na co dzień w przepisach, tylko wykonującego realną pożyteczną pracę.

Sorry, ale jakoś mi się gryzie to z brakiem tacha. Ślizganie się bardziej by pasowało.

 

Miłej polemiki. Odpadam! ::hey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, pepperoni napisał:

Przepraszam, że zająłem cenny czas

Widzisz Kolego.Tak to już jest.Jakbyś uzyskał odpowiedzi pasujące Twojemu oczekiwaniu stawiałbyś "piwo" i byłbyś bardzo wdzięczny (pełno takich osób na forum). A że nie dostałeś takiej odpowiedzi to najlepiej fochować się ....

Dużo osób szuka porad jak najlepszych dla siebie- oczywiście zgodnych z prawem.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o odpowiedź zgodną, lub niezgodną z moim oczekiwaniem, tylko normalne, rzeczowe wytłumaczenie dlaczego można albo nie można. Bez wklejania treści przepisów bez słowa komentarza poza " czytaniem i wyciąganiem wniosków ", bez drwin o prima prilis itp.

Nie każdy jest diagnostą i nie każdy jest biegły w niuansach prawnych legalizacji pojazdów. Są na świecie też inne zawody Panowie. Ja wiem tyle co mnie do tej pory dotyczyło, tj. że zespół pojazdów powyżej 3,5 tony łącznej masy całkowitej musi mieć tachograf, a samochód specjalny z wpisem "pomoc drogowa" nie musi.

Nie rozumiem, gdzie tu "ślizganie się". Ot zwykła próba dostosowania się pod najmniej restrykcyjne przepisy. Chyba to normalne i każdy tak robi w granicach prawa. Czy nie? Jak stawiasz płot i możesz zrobić to na zgłoszenie, to nie idziesz trudniejszą ścieżką z pozwoleniem na budowę, mapami, projektami, odbiorami itd., tylko korzystasz z tego co jest łatwiejsze w granicach prawa.

A prawo w tej sytuacji w mojej subiektywnej ocenie umożliwia pomocy drogowej nie korzystanie z tachografu. Ja działam jako pomoc drogowa. Usuwam skutki wypadków drogowych, mam pochylaną przyczepę do załadunku mocno rozbitych pojazdów (większość pojazdów "pomocy drogowej" musi używać najazdów i nie załaduje tak mocno uszkodzonego wraku jak ja), mam wyciągarkę elektryczną 6 tonową, zestaw zbloczy, klinów, pasów, podnośników, kluczy. Najazd do motocykli na pace auta.

Oprócz uszkodzonego samochodu zabieram rozsypany ładunek, luźne części, brudne, cieknące elementy. Która pomoc drogowa ma taką możliwość?

Nie czuję, że cokolwiek tu cwaniakuję, lub naginam rzeczywistość. A jak ustawodawca nie przewidział takiej sytuacji w przepisach, to można to normalnie napisać.

Dzięki za dyskusję. To była cenna lekcja...

 

Edytowane przez Jacdiag
cytat całego poprzedniego posta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, pepperoni napisał:

Nie rozumiem dlaczego autolaweta

Wkleił kolega Grzegorz definicję pomocy drogowej. To nie wina diagnostów że przepisy są jakie są. Diagności oceniają czy zgodny z przepisami, a jeżeli Ty się z tymi przepisami nie zgadzasz to interweniuj w ministerstwie. Ja wiem że uszkodzony pojazd można przewieźć w chłodni, czy w kartonie samochodem osobowym, w PL pomoc drogowa to przede wszystkim  nie zespół pojazdów a pojazd samochodowy, odkryta platforma albo widelec żeby wszyscy widzieli co tam wieziesz. Diagnosta rozpatruje każdy pojazd z osobna, to że na badanie zespół został podstawiony w takiej konfiguracji (ten Twój blaszak + przyczepa ciężarowa, przeznaczenie- przewóz pojazdów) to nie znaczy że zawsze tak będzie się poruszał. Jak już napisałem nie zgadzasz się z tym, uderzaj do ministerstwa może specjalnie dla Ciebie zmienią rozporządzenie albo dostaniesz odstępstwo.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ @pepperoni nie ma co tematu drążyć na forum,są stosowne instytucje które posiadają własne Stacje kontroli i są w stanie takie zmiany wykonać min.(PIMOT ,ITS). Tam dowiesz się wszystkiego co i jak, tam cię wysłuchają. A jeśli z czymś sie zgadzał nie będziesz to i razem z tobą  do ustawodawcy pismo wystosują😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, pepperoni napisał:

Czy jest możliwość zmiany przeznaczenia zwykłego dostawczego blaszaka do 3,5 tony na pojazd specjalny - pomoc drogowa?

Tak, jest możliwość, jeśli spełni warunki techniczne, a najtrudniejszym z nich jest posiadanie sztywnego holu o konstrukcji wykluczającej konieczność kierowania i hamowania, czyli muszą być widły lub motylek.

 

14 godzin temu, pepperoni napisał:

Czy jest możliwość zmiany przeznaczenia przyczepy ciężarowej do przewodu pojazdów o DMC 2 tony, na pojazd specjalny - pomoc drogowa?

Jest, ale czysto teoretyczna, ponieważ przepisy w ogóle nie precyzują warunków, jakie miałaby spełnić przyczepa - pomoc drogowa. Cytowane wyżej warunki dotyczą jedynie samochodu. Dlatego większość diagnostów nie będzie w ogóle chciała mierzyć się z tym tematem, bo ryzykują utratą uprawnień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, michal_k napisał:

Cytowane wyżej warunki dotyczą jedynie samochodu.

Z tym też można polemizować, skoro 

 

14 godzin temu, Grzegorz Łódź napisał:

2. Pojazd pomocy drogowej powinien posiadać:

Pojazd,  nie koniecznie pojazd samochodowy.

Przepis jak jest napisany, każdy widzi.  Choć niekoniecznie wszyscy czytają tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Mecher napisał:

Pojazd,  nie koniecznie pojazd samochodowy.

Rozdział 9. Warunki dodatkowe dla pojazdu samochodowego przeznaczonego do wykonywania czynności na drodze oraz dla innego pojazdu samochodowego, na który ze względu na bezpieczeństwo ruchu należy zwracać szczególną uwagę.

Tu nie ma miejsca na polemikę - tytuł rozdziału precyzuje, że nie dotyczy przyczepy.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, pepperoni napisał:

pojazd specjalny

Sprawdź sobie jeszcze z jaką prędkością będziesz się mógł teoretycznie poruszać i zastanów sie czy warto.

Edytowane przez duchu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.