Skocz do zawartości

Podrobiony numer vin i tabliczka znamioniwa a odpowiedzialnosc diagnosty.


aron1987

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich kolegow prosil bym abyscie wyrazili swoja opinie w mojwn sprawie. jestem diagnosta samochodowym. Rok temu wykonalem pierwsze badanie technicze samochodu z hiszpani ktory jak sie okazalo mial podrobiony numer vin i tabliczke znamionowa byla to Toyota Rav 4. Jak zawsze na samym poczatku przystapilem do identyfikacji pojazdu i porownania danych z dowodem rejestracyjnym. Lokalulizacje vin i tabliczki znalazlem w programie auto vin i stronie internetowej byla to podloga pod fotelem pasazera i slupek lewy tabliczka w formie naklejki. Zarowno  numer napodlodze zgadzal sie z dowodem byl wybity w jednym ciagu znakow ta sama czcionka i znaki mialy ta sama wielkosc "fachowa robota" , na tabliczce zgadzal sie zarowno numer vin masy jak i nawet kod silnika. Dlatego przystapilem do dalszwj czesci badania a ze stan techniczny nie budzil zastrzezen potwierdzilem badanie pozytywbym wynikiem. Tydzien temu zostalem wezwany do prokuratury bez wczesniejszego przesluchania odrazu w charakterze podejzanego Art. 271. § 1. Mozecie sie wypowiwdziec co o tym myslicie moga mi za to zabrac uprawnienia ?j

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorki, że nie wiem co odpowiedzieć, wtrącę tylko, że jak do podejrzenia o poświadczenie nieprawdy i ewentualnego karania to jesteśmy "funkcjonariuszem publicznym" jak do praw, a nie daj boże przywilejów to już nie. :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te, podejrzany! Lepiej słownik podejrzyj!

Jak nie maczałeś w tym palców, to wrzuć na luz. Technika identyfikacji pojazdu na stacji jest jaka jest i tyle w temacie. Nikt w ślepiach nie ma rentgena!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Paprock napisał:

to wrzuć na luz

Przy wezwaniu w charakterze podejrzanego o przestępstwo, fachowo by  jednak było wynająć adwokata .

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Krzysztof plus napisał:

wynająć adwokata

A nie jest tak, że jak postawią Ci zarzuty, to adwokat z urzędu się należy?

Szczerze mówiąc, jeżeli pole na którym był VIN nie nosiło śladów ingerencji widocznych bez rozbierania połowy pojazdu, to nie wiem dlaczego jesteś podejrzanym. a nie świadkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem dwa podobne przypadki i nigdy nie zostałem wezwany w charakterze podejrzanego. Nigdy nie brałem też udziału w dalszej części postępowania po złożeniu zeznań. Moja rola zakończyła się na jednej wizycie w komendzie, która prowadziła postępowanie przygotowawcze na zlecenie prokuratury. Zawsze mówiłem, że metody oceny cech identyfikacyjnych na SKP nie pozwalają na ustalenie autentyczności tych cech, zwłaszcza gdy doszło do ich profesjonalnego podrobienia, a żadne elementy nie wskazywały na możliwość usunięcia oryginalnych. Ale po tamtych przypadkach mam nawyk dokładnego sprawdzania pewnych rzeczy i ostatnio odmówiłem dalszego badania pojazdu, który wzbudzał moje wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stawiam bardziej na to iż ZDR też był podrobiony i tego mogłeś nie zauważyć - wiadomo po roku pytać "jak wyglądał" to troszeczkę lipa czy był zgodny z wzorem hiszpańskiego  

A znam wielu diagnostów co to z ksera rejestrują

Bo oryginał w "tłumaczeniu"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego dowod oryginal bo samochod rok jezdzil na polskich tablicach i nagle policja do wlasciciela wpdla i zarekwirowali samochod. 

Dziwne jest dla mnie to jak mozna komus pistawic zarzuty nie pszealuchujac go wcale i odbierajac komus mozliwosc obrony ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, aron1987 napisał:

Dziwne jest dla mnie to jak mozna komus pistawic zarzuty nie pszealuchujac go wcale i odbierajac komus mozliwosc obrony ?

Dopóki nie zostały ci postawione zarzuty, to o co chodzi. Zgłosisz się do prokuratury, formalnie zostaniesz poinformowany o swoim statusie w sprawie i wtedy dostaniesz możliwość składania wyjaśnień. Na ten moment nie masz nawet statusu podejrzanego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz postawione zarzuty i byłeś przesłuchany - to właściwie sprawa już oprze się o sąd - także mleko sie już rozlało

Teraz wszystko w rękach prokuratora - albo umorzy lub w najbliższym czasie dostaniesz akt oskarżenia 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

28 minut temu, IVVO napisał:

to właściwie sprawa już oprze się o sąd - także mleko sie już rozlało

To tak nie działa. Prokurator musi sporządzić akt oskarżenia i złożyć go w sądzie. O ile w ogóle dojdzie do oskarżenia, to sąd musi przychylić się do wniosku prokuratury. Jeśli na etapie postępowania przygotowawczego pojawią się nowe wątki w sprawie, to prokurator może odstąpić od oskarżenia. Na razie autor nie podał co było podstawą oskarżenia go, jakie zarzuty dostał. Więc na razie to niewiele wiemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prokurator zmieni twój status na oskarżonego albo umorzy dochodzenie,  na pewno dostaniesz postanowienie , na koniec przesłuchania dostałeś dokumenty do podpisu pamiętasz co podpisałeś ? Możesz wystąpić z wnioskiem o wgląd do akt sprawy to będziesz wiedział więcej, i będziesz mógł wnosić zastrzeżenia tylko musisz to zrobić zanim sprawa zostanie przekazana do sądu .   

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.