Skocz do zawartości

Wózek leśny hds


krzychu43

Rekomendowane odpowiedzi

Planuję kupić  nowy wózek leśny z hds o łądownosci do 6 ton. Czy taki wózek podlega rejestracji, czy  musi być ubezpieczony? Dodam, ze mieszkam na malutkiej wsi i będzie on mi potrzebny na potrzeby własne, będzie jeżdził tylko po lesie oraz jakieś 500m  gminną drogą asfaltową pomiędzy lasem a posesją, bez wjazdu na główne drogi.  Czy taki wózek podlega udt? Czy musze posiadac uprawnienia hds? Czy  jeżdząc głównie po lesie i tylko sporadycznie po tej właśnie drodze gminnej mogę dac sobie spokój z tymi wszystkimi uprawnieniami? Czy przy ewentualnym zatrzymaniu przez policje może ode mnie wymagać właśnie uprawnień hds i  jakiegoś świstka z udt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadaj te pytania bezpośrednio do UDT-u, do Wydziału ruchu drogowego i na deser do Państwowej inspekcji pracy. Tam wszystkie odpowiedzi dostaniesz bezpośrednio.Tu niestety jest forum zwykłych  diagnostów, pracowników WK itp.a przy twojej ilości i różnorodności pytań lepiej je jak coś to już na forum wróżbitów zadać 🙃.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, michal_k napisał:

Wklej zdjęcie tego wózka. Jaka jest jego maksymalna prędkość?

To jest wózek doczepiany do ciągnika, np taki.

wóz.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jest to przyczepa ciężarowa rolnicza, która musi być zarejestrowana i ubezpieczona żeby móc poruszać się po drogach.

Edytowane przez michal_k
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, krzychu43 napisał:

To jest wózek doczepiany do ciągnika, np taki.

U mnie w miejscowości coś takiego jeździ za ciągnikiem i jest niezarejestrowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Qnick napisał:

coś takiego jeździ za ciągnikiem i jest niezarejestrowane.

Do czasu aż trafi na policjanta znającego przepisy albo do czasu jak sąsiad doniesie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, michal_k napisał:

Do czasu aż trafi na policjanta znającego przepisy albo do czasu jak sąsiad doniesie

No to albo mamy policjantów nieznających przepisy 🤐 albo spoko sąsiadów :) . A jeśli miałoby to być zarejestrowane to bardziej widziałbym to jako przyczepa specjalna inna i oczywiście UDT na żurawia. 

5 minut temu, smaug napisał:

przyczepa rolnicza specjalna

Jest coś takiego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, smaug napisał:

Jest i nie podlega rejestracji

A wskażesz mi to w którym miejscu jest bo w zał. 4 Dz.U. nr 137 poz. 968 ze zmianami jakoś takiej znaleźć nie mogę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

1.
Dokumentem stwierdzającym dopuszczenie do ruchu pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru lub przyczepy jest dowód rejestracyjny albo pozwolenie czasowe. Przepis ten nie dotyczy pojazdów, o których mowa w ust. 3.
 
2.
Pojazdy określone w ust. 1 są dopuszczone do ruchu, jeżeli odpowiadają warunkom określonym w art. 66 wymagania techniczne pojazdu uczestniczącego w ruchu oraz są zarejestrowane i zaopatrzone w zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne, a w przypadku pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli, w nalepkę kontrolną.
 
2a.
Pojazd elektryczny i pojazd napędzany wodorem posiadają tablice rejestracyjne wskazujące na rodzaj paliwa wykorzystywanego do ich napędu.
 
3.
Pojazd niewymieniony w ust. 1, przyczepa motocyklowa oraz przyczepa specjalna przeznaczona do ciągnięcia przez ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny jest dopuszczony do ruchu, jeżeli odpowiada warunkom określonym w art. 66 wymagania techniczne pojazdu uczestniczącego w ruchu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno nie jest specjalna, ona nie przetwarza tego drewna tylko można je przewozić, ale równie dobrze można wozić inne przedmioty np betonowe słupy czy szyny kolejowe. Nie wiem jak ta ze zdjęcia które zapodał krzychu43 ale bardzo podobne oglądałem i żadna nie miała hamulca i oświetlenia, więc o jakiej rejestracji mowa. W linku który wkleił mirek widać na jednej z tyłu nalepkę 25, więc pewnie uważana  za przyczepę do łączenia ze sprzętem wolnobieżnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oraz przyczepa specjalna przeznaczona do ciągnięcia przez ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny jest dopuszczony do ruchu, jeżeli odpowiada warunkom określonym w art. 66 wymagania techniczne pojazdu uczestniczącego w ruchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, wojteczek napisał:

pewnie uważana  za przyczepę do łączenia ze sprzętem wolnobieżnym.

Która też podlega rejestracji.

9 minut temu, Rafi90 napisał:

oraz przyczepa specjalna

To nie jest żadna specjalna. Czy samochód na zdjęciu według Ciebie też jest specjalny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Rafi90 napisał:

oraz przyczepa specjalna

Po warunkiem, iż jest specjalna

Specjalny to jest w niej tylko HDS. Dlatego UDT potrzebny

Edytowane przez Mecher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, wojteczek napisał:

Nie wiem jak ta ze zdjęcia które zapodał krzychu43 ale bardzo podobne oglądałem i żadna nie miała hamulca i oświetlenia, więc o jakiej rejestracji mowa. W linku który wkleił mirek widać na jednej z tyłu nalepkę 25, więc pewnie uważana  za przyczepę do łączenia ze sprzętem wolnobieżnym.

Jeżeli DMC tej przyczepy było mniejsze niż 1,5 t to hamulca nie musiała posiadać, jeżeli była cięższa, to nie była przeznaczona do użytku na drogach publicznych. W założeniu to przyczepy te nie służą do transportu drewna a tylko do jego przewiezienia z miejsca wyrębu na pryzmę zatem po drogach publicznych mogą się nie poruszać. Dopiero drewno z pryzm wywożone jest z lasu samochodami ciężarowymi na większe odległości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie ta przyczepa jest SPECJALNA bo HDS to nie jest jej osobny element który można zdemontować jak w przypadku samochodu ciężarowego . A już na pewno nie dostaniesz do niej dokumentów do rejestracji. Są dokumenty potrzebne do UDT ale nie ma takich potrzebnych do rejestracji. Jedynie badania homologacyjne wchodzą w grę, indywidualne. Dzwoniłem w kilka miejsc żeby nie było.

Edytowane przez Rafi90
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.