Skocz do zawartości

Jawa 350, numer ramy a tabliczka znamionowa.


michal_kubek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jawa 350 1986r.Nie miałem okazji jeszcze robić takiego okazu. Klient dziś przedstawił mi dokumenty, żebym zobaczył czy ma wszystkie niezbędne na rejestrację jako zabytkowy. Papiery się zgadzają z tym że w Białej karcie pojazdu jak i na potwierdzeniu o wpisie do ewidencji pojazdów zabytkowych jest wpisany cały VIN, a we wniosku na badanie wpisane mial tylko numer ramy 6 cyfr.(pomyślałem pomyłka) . Po rozmowie z nim o co chodzi powiedział że na tabliczce jest numer Vin a na ramie tylko 6 ostatnich cyfr z VIN-u jako numer ramy. Podobno Jawy tak mają. Jak to ugryźć poprawnie? Powinien być wpisany numer ramy  na badaniu czy VIN jak na tabliczce i papierach wyrobionych już? Pozdrawiam 

Edytowane przez michal_kubek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porób fotki, wklej na forum i coś się podpowie. Poza tym numer VIN w tamtych latach był w powijakach. Także nie bardzo kumam sprawę, co na tabliczce, a co na ramie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, michal_kubek napisał:

Powinien być wpisany numer ramy  na badaniu czy VIN jak na tabliczce i papierach wyrobionych już? 

Ja bym wpisał numer ramy.
Wtedy, dawno temu numeru VIN nie było, a w każdym razie nie obowiązywał w takim znaczeniu jak dzisiaj. To, co na tabliczce nazwałbym „numerem pojazdu”, a do identyfikacji posłużyłbym się tymi „ostatnimi znakami” definiując je jako „numer ramy”. (Jest takie coś, jak numer ramy, co nie ?😉). No i w punkcie siódmym Wniosku powinien stać opis gdzie wybito numer ramy, a w punkcie ósmym te sześć ostatnich cyferek zapodać. To samo w Protokole Oceny. I podobnie w Zaświadczeniu. Poza tym są miejsca na UWAGI, w których opisałbym, że pojazd nosi fabryczną tabliczkę znamionową umieszczoną tu i tu, a na tej tabliczce podano w jednym wierszu ciąg znaków dotyczących (może) typu, wariantu, wersji... - no całego pojazdu, a ostatnie sześć symboli to numer ramy pokrywający się co do joty z tymi wybitymi na ramie w stodole numeratorem. Pół żartem, pół serio ale tak bym „poprawnie kąsać zaczął”. 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 godzin temu, michal_kubek napisał:

Podobno Jawy tak mają.

Zgadza się. Generalnie Jawy TS miały 2 wzory tabliczki. Ja bym pisał to co mam na ramie, podobnie jak kolega wyżej podpowiada. Mam wątpliwości czy we wpisie i białej karcie powinien być Vin z TZ. Poszukaj na forach Jawy na pewno znajdziesz taki problem jak Twój. Miałem kilka Jaw dawno temu ale na 100% na ramie był tylko Nr, nie jestem pewien czy poprzedzał go typ (tu mamy 638 czyli Jawa TS). Tu coś o tym Vin z TZ. https://www.greg92.pl/vin-w-motocyklach-cz-oraz-jawa/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki panowie za pomoc. 

Rozmawiałem dziś telefonicznie z Panem i mówi że kolega jego ma jawe identyczną jak on z tym że w dowodzie wpisany ma VIN z tabliczki a nie numer z ramy. Tak z ciekawości, co w takim przypadku na zwykłym okresowym przeglądzie zrobić? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.05.2021 o 20:40, michal_kubek napisał:

ozmawiałem dziś telefonicznie z Panem i mówi że kolega jego ma jawe identyczną jak on z tym że w dowodzie wpisany ma VIN z tabliczki a nie numer z ramy

Numer na ramie ma znaczenie priorytetowe. Numer na tabliczce czasami poprzedzony był oznaczeniem typu lub wersji pojazdu. W 1986 r to nawet samochody nie posiadały numeru VIN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Tylko co zrobić gdy ta jego kolegi Jawa, zjawi się na przeglądzie? Choć mam nadzieję że mnie to ominie ;p. 

W dowodzie jest wpisany cały "Vin" z tabliczki 17 cyfr, a na ramie numer ramy 6 cyfr.

Negatyw i prostowanie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem nie dawno TS na obt , i własnie z taka TZ jak twoja ( po niemiecku) 17 znaków na TZ 6 na ramie (obok silnika) w DR rej 6.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisano (edytowane)
3 godziny temu, duchu napisał:

Miałem nie dawno TS na obt , i własnie z taka TZ jak twoja ( po niemiecku) 17 znaków na TZ 6 na ramie (obok silnika) w DR rej 6.

Czyli prawidłowo, a tu na siłę ktoś wpisał 17 znaków, znając życie twierdząc, że to "VIN" ważniejszy 

Edytowane przez michal_kubek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jawy tak mają.
Wiem bo sam mam ale z 88r;)
638.5 to jest nr modelu dopiero  ostatnie 6 cyfr to nr ramy. Tak było w starym dowodzie  i  tak mam w nowym .  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, michal_kubek napisał:

W dowodzie jest wpisany cały "Vin" z tabliczki 17 cyfr, a na ramie numer ramy 6 cyfr.

Pomyśl co zrobisz jak zaginie mu TZ,  przyjedzie ze skierowaniem na wykonanie zastępczej i na jaki Nr mu wykonasz kiedy widzisz na ramie 6 znaków.

 

21 godzin temu, danielg539 napisał:

Numer na ramie ma znaczenie priorytetowe.

I tego się trzymać. Na TZ producent jak chce to nawet numer buta kierownika zmiany może umieścić. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, danielg539 napisał:

. Numer na tabliczce czasami poprzedzony był oznaczeniem typu lub wersji pojazdu.

Podobna sytuacja miała się z ciągnikami. Nieraz nawet na ramie typ i wersja pojazdu poprzedzały stricte numer seryjny ciągnika a w DR widniało właśnie to 6 ostatnich cyfr które identyfikują dany pojazd. Tyle że zazwyczaj ten typ lub wersja są drukowane np a stricte numer konkretnego pojazdu już nabity

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Rafi90 napisał:

Podobna sytuacja

Masz racje , tylko podobna .Na moje co innego jak na ramie są nabite te dodatkowe , a co innego jak nie...Generalnie bardzo prosto zrobić bliźniaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.