Skocz do zawartości

Egzamin praktyczny 2021 -zbior wszystkich informacji


Kramers

Rekomendowane odpowiedzi

Witam przeczytałem kilka postów odnośnie egzaminun praktycznego i nadal nie które rzeczy nie dają mi spokoju.

Samochody na egzaminie praktycznym w Warszawie to :

osobówka z gazem ( fiat)

autobus 100 

cysterna Fl

A Teraz pytania :

1.  Proszę o informację jakie macie pytania zadawane na egzaminie praktycznym ( pytania teoretyczne niektórzy piszą że budowa uk kierowniczego, hamulcowego,budowa zawieszenia i pytania o zwalniacz) 

2. Pytania odnośnie identyfikacji ADR czytałem że ktoś napisał tablice pomarańczowe, naklejka, gaśnica, uziemienie i kliny pod koła ? To trzeba mówić proszę o info jak ktoś miał takie pytania.

Chciałbym aby w tym poscie zamieścić wszystkie informacje odnośnie egzaminu praktycznego dzięki z góry za odpowiedzi pomogą mi i napewno innym. 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nikt Ci nie da kompletnej odpowiedzi. Trzeba szukać tu na forum bo było tego trochę. Wiadomo nie wszystko więc jak masz jakieś konkretne pytania to bardziej można liczyć na odpowiedź. Sam się uczę na praktyk bo mam 19 maja pierwszy raz i jest tego sporo trzeba szukać co się da i jak najwięcej załapać. Innej recepty chyba nie ma :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Kramers napisał:

Samochody na egzaminie praktycznym

Nie uczcie się pod samochody, tylko przepisów. Jak będziecie mieli podstawy prawne w głowie, to nie ma znaczenia co wjeżdża na SKP. O budowie układów nawet nie wspominam.

15 godzin temu, Kramers napisał:

ktoś napisał tablice pomarańczowe

I powinien dostać "sagana" za taki egzamin. Gdzie w przepisach macie takie oznakowanie pojazdu? Używajcie właściwej terminologii, zwłaszcza do czasu egzaminu, żeby nie nabrać manier używania potocznych określeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.05.2021 o 15:29, Kramers napisał:

Witam przeczytałem kilka postów odnośnie egzaminun praktycznego i nadal nie które rzeczy nie dają mi spokoju.

Samochody na egzaminie praktycznym w Warszawie to :

osobówka z gazem ( fiat)

autobus 100 

cysterna Fl

A Teraz pytania :

1.  Proszę o informację jakie macie pytania zadawane na egzaminie praktycznym ( pytania teoretyczne niektórzy piszą że budowa uk kierowniczego, hamulcowego,budowa zawieszenia i pytania o zwalniacz) 

2. Pytania odnośnie identyfikacji ADR czytałem że ktoś napisał tablice pomarańczowe, naklejka, gaśnica, uziemienie i kliny pod koła ? To trzeba mówić proszę o info jak ktoś miał takie pytania.

Chciałbym aby w tym poscie zamieścić wszystkie informacje odnośnie egzaminu praktycznego dzięki z góry za odpowiedzi pomogą mi i napewno innym. 🙂

 

 

 

 

 

 

 

 

Samochody mogą się zmieniać, nie powinno się uczyć pod samochody, ale w  kwietniu była zafira w CNG więc nie zawsze jest sej. 

Autobusy też się mogą zmieniać, zdarza się, że przyjeżdża autobus miejski, a autobus 100. Tak po za tym z autobusu 100 mogą dać ci zagadnienie ze to szkolny i masz sprawdzić odstępy między fotelami albo coś takiego. Nie ma znaczenia nie zawsze jest 100. 

Z tą cysterną też nie zawsze w październiku podajże był ciągnik i naczepa na EX. Także trzeba wiedzieć wszystko. 

Odnośnie twoich pytań to to co mi się udało w grudniu podpatrzeć i dopytać i to co miałam ja. 
- Budowa ABS

-  Czy różni się ABS w ciągniku a w cysternie/naczepie i czym 

- Funkcje reduktora

- Funkcje wielozaworu

- Ja miałam o uziemienie co to takiego i jak można uziemić cysternę w ruchu i na postoju

- Oznaczenia na oponach 

- oznaczenia na szybach 

- Przepuszczalność szyb 

- Czy można oklejać szyby w autobusie

- Jakie dane ma tabliczka znamionowa 

-Mnie pytali jeszcze  o nalepkę na tablicy rejestracyjnej 

- no i po kolei układy hamulcowy, kierowniczy, zawieszenie 

2. Identyfikacja ADR ? ( nie bardzo rozumiem) 

Ale wchodzisz na egzamin i dostajesz pytanie i zazwyczaj wiesz jakie badanie masz zrobić. 

Jeżeli chodzi o wyposażenie to dział 8 i 9 ADR-ów o tym mówi co jak i kiedy trzeba mieć. 

 

 

 

 

 

 

  • Polub 1
  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, Kramers napisał:

To gdzie znajdę informację o adr jak powinien być oznakowany prawidłowo ?

 
  • umowie ADR ADR. Dz.U. 769
  • Ustawie o przewozie materiałów niebezpiecznych,
  • Ustawie Prawo o ruchu drogowym

W tych trzech aktach znajdziesz wszystko na temat oznakowania, wyposażenia i wymagań 

Edytowane przez Paulina
  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.05.2021 o 15:29, Kramers napisał:

ktoś napisał tablice pomarańczowe,

próbuj nazywać fachowo . Czy wiesz w jakim celu wykonuje się badanie ADR ? na podstawie tego badania przewoźnik wyrabia w TDT-cie świadectwo dopuszczenia do przewozu niektórych materiałów niebezpiecznych ( potocznie zwane czerwony pasek ). nie używaj tego skrótu ( czerwony ppasek ) na egzaminie .

 

W dniu 3.05.2021 o 15:29, Kramers napisał:

Pytania odnośnie identyfikacji ADR

nie identyfikacji tylko oznakowania pojazdu ADR .

  • Polub 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 4.05.2021 o 06:59, adam1501 napisał:

 

I powinien dostać "sagana" za taki egzamin. Gdzie w przepisach macie takie oznakowanie pojazdu? Używajcie właściwej terminologii, zwłaszcza do czasu egzaminu, żeby nie nabrać manier używania potocznych określeń.

A jaka jest właściwa terminologia pomarańczowej tablicy ostrzegawczej?

21 godzin temu, Paulina napisał:

- Czy różni się ABS w ciągniku a w cysternie/naczepie i czym 

- Czy można oklejać szyby w autobusie

- Mnie pytali jeszcze o nalepkę na tablicy rejestracyjnej 

- Jakie dane ma tabliczka znamionowa 

 

Czym się różni ten ABS?

Można oklejać te szyby w autobusach? Tu chodzi o wyjścia awaryjne?

Co trzeba wiedzieć o tej naklejce na tablicy rejestracyjnej? Chodzi o to, że musi być taka sama jak w DR czy coś jeszcze?

TZ ma zawsze pierwsze od góry patrząc MMC pojazdu, a następnie MMC zespołu pojazdów? Bez różnicy czy to jest M1 czy N3? Bardzo często słyszę, że na TZ jest DMC, ale to chyba błąd?

 

Dziękuję i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Ardianek napisał:

A jaka jest właściwa terminologia pomarańczowej tablicy ostrzegawczej?

Zgodna z umową ADR czyli: 5.3.2.2 Wymagania dotyczące tablic barwy pomarańczowej 8.1.3 Oznakowanie i umieszczanie nalepek ostrzegawczych

18 minut temu, Ardianek napisał:

Czym się różni ten ABS?

Zapewne tym: Pojazdy samochodowe powinny być wyposażone w układ przeciwblokujący kategorii 1. Przyczepy powinny być wyposażone w układ przeciwblokujący kategorii A.

23 minuty temu, Ardianek napisał:

to chyba błąd?

Tak, bo jest jeszcze jeden istotny parametr umieszczany na TZ.

  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, adam1501 napisał:

Zgodna z umową ADR czyli: 5.3.2.2 Wymagania dotyczące tablic barwy pomarańczowej 8.1.3 Oznakowanie i umieszczanie nalepek ostrzegawczych

Zapewne tym: Pojazdy samochodowe powinny być wyposażone w układ przeciwblokujący kategorii 1. Przyczepy powinny być wyposażone w układ przeciwblokujący kategorii A.

Tak, bo jest jeszcze jeden istotny parametr umieszczany na TZ.

"prostokątne tablice odblaskowe barwy pomarańczowej"

Dalej nie wiem gdzie jest błąd w terminologii :(

Co do ABS to byłem przekonany, że chodzi o coś innego o czym nie wiem :D

adam1501 jest jeszcze kilka chyba ważnych rzeczy w TZ, których nie wymieniałem. Ty jaką masz na myśli?

Edytowane przez Ardianek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, Ardianek napisał:

 

adam1501 jest jeszcze kilka chyba ważnych rzeczy w TZ, których nie wymieniałem. Ty jaką masz na myśli?

Nr. VIN, homologacja, dmc pojazdu, dmc zespołu, naciski osi 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Paulina napisał:

Nr. VIN, homologacja, dmc pojazdu, dmc zespołu, naciski osi 

DMC jest tylko w przypadku gdy obok w kolumnie jest MMC tak?

W przeciętnym M1 czy M3 nie podają DMC bo jest tylko MMC + MMC zespołu + maksymalne naciski osi?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Ardianek napisał:

DMC jest tylko w przypadku gdy obok w kolumnie jest MMC tak?

W przeciętnym M1 czy M3 nie podają DMC bo jest tylko MMC + MMC zespołu + maksymalne naciski osi?

 

W każdym samochodzie :) 

Wygląda to mniej więcej tak

image.jpeg.a4572cc30938b5ac2772c312b1c00af9.jpeg
Po kolei od góry : 
Producent 

homologacja 

nr. VIN 

DMC ( w przypadku M1 , N1 jest to i DMC I MMC ) 

DMC zespołu pojazdów (jw) 

1- nacisk osi przedniej 

2- nacisk osi tylnej 

Natomiast np w autobusach lub większych autach (N3) może to wyglądać tak: 

Naklejka znamionowa MAN odtworzenie uszkodzonej - EUROGRAV

I tu mamy dwie kolumny mas 

1 Kolumna to dmc ( administracyjne w kraju rejestracji) 

2. Kolumna mmc ( wyznaczone przez producenta) 

  • Piwo 1
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Ardianek napisał:

Dalej nie wiem gdzie jest błąd w terminologii :(

Na bank nie było pytania o tablice pomarańczowe a o oznakowanie takiego pojazdu. Oznaczenie tym elementem, to tylko część takowego, czyli niepełna odpowiedź na pytanie. 

Gdyby faktycznie byłoby pytanie o te tablice, to o ewentualne jej wymiary i co jest tam zawarte. Odpowiedzią nie byłoby: tablice pomarańczowe.

12 godzin temu, Ardianek napisał:

Co do ABS to byłem przekonany, że chodzi o coś innego o czym nie wiem :D

To zarzuć dla potomnych różnicę pomiędzy tymi rodzajami.

12 godzin temu, Ardianek napisał:

Ty jaką masz na myśli?

Taką, np. wartość korektora świateł a przede wszystkim:

12 godzin temu, Paulina napisał:

homologacja

która daje Ci odpowiedź na pytanie np. o fotele, hamulce... (zerknij na obrazek od Pauliny) oraz w przypadku diesla wartość dopuszczalnego zadymienia.

Na pojeździe o pojeździe jest bardzo dużo informacji, które mogą być wykorzystane na egzaminie.

  • Polub 1
  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, adam1501 napisał:

Na pojeździe o pojeździe jest bardzo dużo informacji, które mogą być wykorzystane na egzaminie.

z tej tabliczki znamionowej od Paulina ( MAN ) można wiele odczytać . wartośc max zadymienia ( 0,5 ) , wartość ustawienia świateł ( 1,5 % - na taką wartość ustawiamy przyrząd do ust świateł podczas kontroli ) , są podane regulaminy wg których zbudowano poszczególne układy pojazdu . np13R111447  to regulamin ukł hamulcowego z 11 seria poprawek i gdyby ( teoretycznie ) był to autobus ( bus 100 ) to spełniłby warunek hamowania i nie potrzebny byłby dokument na ABS.  wiemy także ,że jest to model TGX  18.480 ( 18 ton DMC i moc 480 koni mech )  4x2 ( czyli 2 osie z czego 1 napędowa ) - to może być pomocne przy ustalaniu danych przy 1 rejestracji takiego pojazdu w PL. w przedmiotowym MANie  dane w DR powinny być : F.1 = 18600 , F.2 = 18000 , F.3 = 40000 ,   najw dop nacisk osi 11500 kg = 112,70 kN . moc silnika P.2 = 353 kW . tyle danych z TZ .

tu tabliczki jednego z nowszych modeli renault

20200903_091250.jpg

  • Polub 1
  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, piter1973 napisał:

z tej tabliczki znamionowej od Paulina ( MAN ) można wiele odczytać . wartośc max zadymienia ( 0,5 ) , wartość ustawienia świateł ( 1,5 % - na taką wartość ustawiamy przyrząd do ust świateł podczas kontroli ) , są podane regulaminy wg których zbudowano poszczególne układy pojazdu . np13R111447  to regulamin ukł hamulcowego z 11 seria poprawek i gdyby ( teoretycznie ) był to autobus ( bus 100 ) to spełniłby warunek hamowania i nie potrzebny byłby dokument na ABS.  wiemy także ,że jest to model TGX  18.480 ( 18 ton DMC i moc 480 koni mech )  4x2 ( czyli 2 osie z czego 1 napędowa ) - to może być pomocne przy ustalaniu danych przy 1 rejestracji takiego pojazdu w PL. w przedmiotowym MANie  dane w DR powinny być : F.1 = 18600 , F.2 = 18000 , F.3 = 40000 ,   najw dop nacisk osi 11500 kg = 112,70 kN . moc silnika P.2 = 353 kW . tyle danych z TZ .

tu tabliczki jednego z nowszych modeli renault

Dziękuję :)

 

13 godzin temu, adam1501 napisał:

Na bank nie było pytania o tablice pomarańczowe a o oznakowanie takiego pojazdu. Oznaczenie tym elementem, to tylko część takowego, czyli niepełna odpowiedź na pytanie. 

Gdyby faktycznie byłoby pytanie o te tablice, to o ewentualne jej wymiary i co jest tam zawarte. Odpowiedzią nie byłoby: tablice pomarańczowe.

To zarzuć dla potomnych różnicę pomiędzy tymi rodzajami.

Taką, np. wartość korektora świateł a przede wszystkim:

która daje Ci odpowiedź na pytanie np. o fotele, hamulce... (zerknij na obrazek od Pauliny) oraz w przypadku diesla wartość dopuszczalnego zadymienia.

Na pojeździe o pojeździe jest bardzo dużo informacji, które mogą być wykorzystane na egzaminie.

Ja bym powiedział, ze oznaczamy tablicami barwy pomarańczowej przód i tył oraz nalepkami ostrzegawczymi po obu bokach oraz przód i tył.

Nie ma raczej różnicy dlatego pytałem o co chodzi :)

Co do świateł to ustawiamy je tak żeby linia pozioma się pokryła i odczytujemy jakie jest odchylenie dodając lub odejmując np. 1% zapisany na reflektorze lub TZ?

I jak to w końcu jest bo według tabeli usterek 3 cm/10m do góry maksymalnie światła mijania. To jest 0,3%. A zakres pokrętła na głowicy do pomiaru jest do np. aż 4%? Może to jednak odchylenie 3%? Zgłupiałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Ardianek napisał:

Co do świateł to ustawiamy je tak

Ja Ci poustawiam. Pilnuj terminologii.

10 godzin temu, Ardianek napisał:

A zakres pokrętła na głowicy do pomiaru jest do np. aż 4%?

Bo przyrząd jest uniwersalny do różnych pojazdów i rodzajów oświetlenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tyle tu różnych ciężkich pytań i odpowiedzi, a jak ja byłem w 2018 roku to chyba z 6 czy 7 osób poległo, bo regulatora od wysokości świateł nie ustawili na "0". Czasem jak egzaminator widzi że masz wiedzę a nie kułeś linijki na pamięć to pomoże się "odnaleźć"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Rafi90 napisał:

Czasem jak egzaminator widzi że masz wiedzę a nie kułeś linijki na pamięć to pomoże się "odnaleźć"

Nie czasem, a bardzo często naprowadzi, lub jak kto woli "wyciągnie za uszy"

Byłem pytany o daty dla pasów i zagłowków (jako jedno z dodatkowych pytań). Co do pasów wymieniłem. Do zagłówków powiedziałem, że nie pamiętam ale chyba xx-xx-xxxx. To dostałem pytanie gdzie bym tego szukał. Odpowiedziałem - egzaminator podziękował , było jeszcze kilka pytań i z 5 minut póżniej ja podziękowałem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Rafi90 napisał:

Czasem jak egzaminator widzi że masz wiedzę a nie kułeś linijki na pamięć to pomoże się "odnaleźć"

Podpisuje się pod tym rękami i nogami. W moim przypadku również tak było. Rozpoczęliśmy od podstawowej wiedzy - Tabliczka znamionowa ,identyfikacja. Bardzo miło sobie porozmawialiśmy ,również dopadła mnie ciemność w dokładnym doprecyzowaniu budowy siłownika hamulcowego ,przeszliśmy na temat tachografów ,ABSu ,impulsatora. Wyczerpałem temat do A do Z ,Pan egzaminator już nawet więcej nie chciał ciągnąć za język. Uśmiechnął się tylko i kazał wypełnić zaświadczenie. Dla przyszłych - czytać forum ,portale branżowe ,zgłębiać wiedzę praktyczną i teoretyczną i dzienniki - dzienniki i jeszcze raz dzienniki.

  • Polub 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie takie straszne te egzaminy jak się mówi. Zastanawia mnie natomiast dlaczego spora grupa ( albo bliżej połowy nawet) mówi " ja już trzeci raz i nie zdałem " ja już piąty raz i dupa"... Albo ktoś się nie nadaje albo ośrodki szkolące mają już całkowicie wywalone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Rafi90 ja myślę ,że w teorii ma to logiczne wytłumaczenie. Pierwsze podejście - stres, do tego opisówka którą trzeba odpowiednim językiem z formułować (Sam się na tym wysypałem przez zbyt ogólnikową odpowiedź) , widok tych niezapomnianych krzesełek z stolikiem xD . Tak w praktyce zjada ludzi stres (nie wiem czemu) oraz brak wiedzy (idą na żywioł ,a nóż się uda) ;na temat ośrodka się nie wypowiem bo ja ze swojego byłem bardzo zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, sebeklca napisał:

widok tych niezapomnianych krzesełek z stolikiem 

Widzę, że w tym temacie to się od nastu lat nic nie zmieniło. Trudno mi się na tym pisało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.