Skocz do zawartości

Folia na szybie czołowej


czmarek1

Rekomendowane odpowiedzi

Miał ktoś przypadek że na szybie czołowej jest naklejona filia ochronna przed kamieniami? przy badaniu przepustowości mieści sie w 70%. czy folia jest dopuszczalna?, podobno większość aut "sportowych" ma takie zabezpieczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo w przepuszczalność wierzę, ale OK, nie widziałem, nie wnikam.

Za to sama folia jako taka powinna być atestowana.

Czyżby elhosem to było mierzone, bo to zdaje się sprzęt dopuszczony przez...🤭

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierzone AMX-710 (sprawny), folia atestowana, przepuszczalność 70% na pewno, ale był jeden problem -folia miała bąble, większe i mniejsze, wynik N

  • Polub 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@leski66, nie ma co michą zacieszać jak trzymałeś oba w rękach.

To znaczy ten z kieleckiego to całkiem polewka. 😆

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Paprock napisał:

nie ma co michą zacieszać jak trzymałeś oba w rękach.

A ja zacieszam..., bo nie było mi dane obu dzierżyć w dłoniach. :P

O tym z " kieleckiego " to tylko mogę się domyślać. :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to się domyślaj, bo tam nie tylko wytwórnia sprzętu diagnostycznego jest. Tam jest UFO-Dworzec. Tam znany z forum wędkarz jest. 🤭

Powodów do zacieszania cała masa. 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 months later...

A jak u Was wygląda sprawa z tym pasem zaciemniającym na szybie czołowej oraz przysłoniętym folią trzecim środkowym STOPEM?

PAS-PRZECIWSLONECZNY-NA-SZYBE-300-WZOROW

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pas jest szerokości do 15 cm to olewam, pogoniłem raz gigusia, ale pasek był ponad 20 cm, kiepsko to wyglądało. Co do "STOP-u" też się nie czepiam pod warunkiem, że lampy świecą tak jak należy. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jest gdzieś uwolnienie co do przepuszczalności światła w górnym lub dolnym, a może bocznym fragmencie pola widzenia? No i skąd ta granica, że do 15 centymetrów jest okej? No i jak przysłonięte światło może świecić należycie? Ja wielbicielom folii polecam na następne badanie zajechać z oblepionymi przednimi reflektorami. Najlepiej nocą z max-ciemną folią! Raczej nie dojadą. 

Może polecić tuningowcom, żeby kleili pas 15 cm od góry, 15 co od dołu i po 15 cm z boków szyby czołowej. No i jeszcze 15 cm pionowe przez środek! :evil:

A te wszystkie potrójne nalepki z numerami rejestracyjnymi, DEKRY, winietki, też olewka i luzik?

Coś mi się zdaje, że wcześniej czy później sami się zawodowo zaoramy. Ewentualnie Polski Ład dopomoże. Może nie tyle diagnostom, co przedsiębiorcom. 

Święty nie Jestem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Paprock napisał:

jest gdzieś uwolnienie co do przepuszczalności światła w górnym lub dolnym, a może bocznym fragmencie pola widzenia?

To dobre pytanie, bo dokonując pomiaru w pewnych obszarach (np. w okolicach lusterka wewnętrznego gdzie szyby często fabrycznie są "zakropkowane") lub w miejscu nalepki kontrolnej czy jakiejś winietki to jesteśmy w stanie dać N wszystkim pojazdom. Już lata temu przerażało mnie mnogość urządzeń typu Viatol przyklejanych do przedniej szyby (rekordziści mieli ich po 7-8 gdy jeździli po drogach całej Europy), do tego uchwyty na smartfony i nawigacje, więc jak widać ograniczyć pole widzenia można znacznie i niby wszystko zgodnie z literą prawa.

1 godzinę temu, Paprock napisał:

Może polecić tuningowcom, żeby kleili pas 15 cm od góry, 15 co od dołu i po 15 cm z boków szyby czołowej.

Może lepiej okleić tak jak mają to zrobione  ciężarówki w Indonezji, czyli pozostawiony przez szerokość pojazdu pas na wysokości wzroku o szerokości 30 cm a na górze i dole szyby oklejone folia o przenikalności światła na poziomie 10-20 %.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, Jacdiag napisał:

Lepiej niech skopiują " zoneA, zoneB, zoneC " 

Lepiej niech zostanie tak jak jest i niech diagnosta decyduje. Zapis w WT: "...przednia szyba powinna zapewnić kierowcy pełną i wyraźną widoczność bez zniekształcenia obrazu...", diagnosta ma możliwość zapodania UD - UI i niech sam rozstrzygnie jako fachowiec czy dopuszcza dane uszkodzenie czy nie. Ten zapis jest bardzo bezpieczny dla diagnosty.

Co do wszelkich modyfikacji foliowych szyb czołowych to jestem konsekwentny - pierwsze spotkanie UD i ostrzeżenie, drugie spotkanie UI.

5 godzin temu, Paprock napisał:

przysłoniętym folią trzecim środkowym STOPEM

Zgodnie z WT "...światła tego samego rodzaju powinny mieć takie same właściwości świetlne i powinny..." - tu analogicznie jw, pierwsze spotkanie UD i ostrzeżenie przy drugim UI.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja tak właśnie robię. Pierwsze ostrzeżenie to UD i jak się pojawi na kolejnym okresowym z tymi samymi patentami, no to sorry Gregorry, ale sagan i UI.

Pajączki, odpryski wielkości odcisku palca puszczam jako UD i na kolejnym okresowym UD powtarzam. No chyba, że zamiast odprysków dwóch rozpierzchło się stado, no to zaś sorry Gregorry.

Na naklejki, nalepki i inne takie stosuję 3.1.a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Paprock napisał:

Na naklejki, nalepki i inne takie stosuję 3.1.a.

Jak jest tylko jakaś winietka, viaToll lub uchwyt od telefonu, to nawet i tę usterkę pomijam, choć w rozmowie zwracam na to uwagę. Zwłaszcza kiedy odszedł z literatury zapis o większej ilości nalepek kontrolnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są elementy dopuszczone do wieszania na szybie i do nich niewątpliwie lusterko należy oraz nalepka z numerem rejestracyjnym w określonym miejscu. Winietki w instrukcji mają podaną lokalizację i często sprowadza się ona do miejsca za plecami lusterka. No bywa, że można ją kleić przy bocznych krawędziach. Ale winietka, to winietka i jej żywot na szybie jest tak długi na jaki została wykupiona. Szyba czołowa to nie miejsce hobbystycznego zbierania nalepek państw, które się odwiedziło. Wieszaki na kamery i/lub telefony nie mają racji bytu. To tylko moda. Najpierw był psiak z dyndającą łepetyną, potem zapachowe choineczki, kompaktowe płyty, komórki, giepeesy, kamery, tablety...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już jesteśmy w okolicach deski rozdzielczej/kokpitu, warto (bez oczywiście nadgorliwości/złośliwości) zwracać uwagę na wszelakiego rodzaju ozdoby-przedmioty mające bezpośrednią lokalizacje w obszarach działania poduszek powietrznych. Niejednokrotnie grzecznie uświadamiam klientom płynące z tego tytułu zagrożenia i zauważam, że wielu zwyczajnie nie zwracało na taką "oczywistość" uwagi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie:

1.  Twarde naklejki z poduszek WON albo wynik niefajny ( jak ktoś nie wie za co niech pie*dolnie się nią w głowę i powie czy boli, poduszka zrobi to mocniej)

2. Minimum kita sio i osprzęt z lusterka tak by było coś widać.

 

99% klientów ściąga takie wynalazki bez najmniejszych obiekcji. Trafił mi się jeden który nie chciał, ale jak kolega ze zmiany mu powiedział, że naprawdę będzie wynik N to poszedł po rozum do głowy. Tydzień temu wrócił po roku, na szybie czysto. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

Cześć, ostatnio klient przyjechał na ostatnią chwilę na badanie, pomijam, ryk samochodu, brak ręcznego czy luźne wahacze i brak dostępu do butli lpg w celu sprawdzenia numerów ze względu na tubę 

Dostał negatywny to jasne, interesuje mnie też jedna sprawa, dałem to jako usterka istotna. Właściciel na szybie czołowej miał takie coś naklejkę na samej górze przez całą długość szyby Need for speed coś tam, uświadomiłem go ze przy pierwszej kontroli i upartości policjanta będzie zabrany dowód, 

 Chciałbym się upewnić czy aby napewno zrobiłem dobrze z tym "pojazdem" chodzi o samą wlepke na przedniej szybie czy mam podparcie w przepisach, nie można przyciemniać, a naklejać? 

Screenshot_20221025-124024_Allegro.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg nowych przepisów wchodzących od 1 listopada szyba nie może być przysłaniania w polu oczyszczania wycieraczek więc łatwo zweryfikować czy przyciemniony pas nie jest zbyt szeroki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.