Skocz do zawartości

Specjalny - vat


duchu

Rekomendowane odpowiedzi

NIE ROBIMY! Specjalne niejako z automatu się łapią:

 

9. Do pojazdów samochodowych, o których mowa w ust. 4 pkt 2, należą:
1) pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:
a) klasyfikowane na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van lub
b) z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków;
2) pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;
3) pojazdy specjalne, które spełniają również warunki zawarte w odrębnych przepisach, określone dla następujących przeznaczeń:
a) agregat elektryczny/spawalniczy,
b) do prac wiertniczych,
c) koparka, koparko-spycharka,
d) ładowarka,
e) podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych,
f) żuraw samochodowy
– jeżeli z dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym wynika, że dany pojazd jest pojazdem specjalnym.
10. Spełnienie wymagań dla pojazdów samochodowych określonych w ust. 9:
1) pkt 1 i 2 stwierdza się na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów, potwierdzonego zaświadczeniem wydanym przez tę stację, oraz dowodu rejestracyjnego pojazdu zawierającego odpowiednią adnotację o spełnieniu tych wymagań;
2) pkt 3 stwierdza się na podstawie dokumentów wydanych zgodnie z przepisami o ruchu drogowym.

 

https://forum.norcom.pl/index.php?/topic/14080-badanie-vat-dla-pjazdu-specjalnego-pomoc-drogowa/

 

https://forum.norcom.pl/index.php?/topic/12304-samochód-specjalny-pomoc-drogowa-a-badania-vat-2/

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

VW Transporter 

DMC 2800

Rodzaj - specjalny

Przeznaczenie - pogrzebowy

Liczba miejsc 3 - jeden rząd siedzeń, za nią przegroda, w przestrzeni bagażowej zabudowana kajuta dla nieboszczyka

Sprowadzony z Niemiec w 2017 jako osobowy

Pierwsza rej. za granicą w 2011

Z powodu tego że to specjalny posiadający wpis VAT-1 odmówiłem wykonania obt na pskp. ( na innej pskp badanie wykonano z wynikiem P, sprawdziłem.)

Uzasadniona odmowa ? 

:confused:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karawany mają tzw. " Vat " z automatu :

- Dz.U. 2014 poz. 407

§ 2. Za pojazdy samochodowe inne niż określone wart.86a ust.9 ustawy uznawane za wykorzystywane wyłącznie do działalności gospodarczej podatnika uznaje się pojazdy samochodowe będące pojazdami specjalnymi o

przeznaczeniu:

1)pogrzebowy,

2)bankowóz – wyłącznie typu A i B

– jeżeli mają jeden rząd siedzeń albo ich dopuszczalna masa całkowita jest większa niż 3 tony

8 minut temu, cezary napisał:

Uzasadniona odmowa ?

w/g mnie TAK ze względu na niewłaściwą adnotacje w DR i tym bardziej chodzi o Vat , że na PSKP Kolega pracuje. :silent:

:smile:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, leski66 napisał:

Karawany mają tzw. " Vat " z automatu

Dokładnie tak  nawet gdy maja więcej niż jeden rząd siedzeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A można było wpisać 0.2.e i mieć parę złotych w kasie więcej. Skoro ten pojazd nie powinien mieć takiego wpisu, to tym bardziej nie jest problemem wykonanie BT na PSKP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, aboz napisał:

A można było wpisać 0.2.e.......... nie jest problemem wykonanie BT na PSKP

No właśnie widziałem problem w tym, że pskp nie wykonuje badań vatowskich i formalnie diagnosta nie bardzo może się wypowiedzieć w kwestii takiego badania, ale jak widzę zdania są podzielone. Natomiast mam zasadę, mam wątpliwości, których w danym momencie nie jestem w stanie rozwikłać, omijam temat, zasięgam opinii, żeby na przyszłość wiedzieć więcej i lepiej. :wink:

  • Polub 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, cezary napisał:

problem w tym, że pskp nie wykonuje badań vatowskich

Ja pogrzebowego z  wpisem Vat1 nie odsyłam bym na okręgówkę. Taki wpis to prawdopodobnie z rozpędu jakaś nadgorliwość W.K. Tak przy okazji, są podstawowe stacje gdzie w "dodatkowym" wykonują VAT1 i też to przechodzi. Taka natura tego wpisu. Szkoda że w zmianach kodeksu nie umożliwią wykonywania VAT1 na podstawowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jestem bardzo skromny i na podstawowej nie wkraczam w kompetencje okręgowej. To podobnie jakbym wnikał w warunki dla BUSA-100. Sorry, nie dotykam, nie moja broszka. Nawet jakby się pojawiła dziwnym trafem ciężarówka z dwoma rzędami i vatem, to też na luz przerzuciłbym wajchę. Nie widzę, nie patrzę. 🙈

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
W dniu 12.06.2019 o 08:29, Paprock napisał:

Do pojazdów samochodowych, o których mowa w ust. 4 pkt 2, należą:
1) pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe

 

W dniu 12.06.2019 o 08:29, Paprock napisał:

2) pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;

Panowie i Panie niech ktoś rozwieje moje wątpliwości bo dziś zacząłem wątpić jak to jest w Vatem dla specjalnego. Dziś miałem pogrzebowego specjalnego klient chciał badanie VAT bo księgowa kazała zrobić oczywiście wytłumaczyłem że dla specjalnego się nie robi ale czytam a w ustawie takie zapisy jak w cytatach nieocenionego @Paprock a przecież sam. specjalny to też samochód inny niż osobowy. Ktoś pisał że specjalny ma odliczenie VAT z automatu pytanie z czego to wynika pkt. 3 mówi że można dla specjalnych ale o odpowiednim przeznaczeniu gdzie akurat pogrzebowego brak. To jak to w końcu jest ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, leski66 napisał:

co do karawanu - Dz.U. 2014 poz. 407

No właśnie jednak jakiś stary Dz.U czytałem i tam pogrzebowego nie było tylko tak jak @Paprockzapodał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stacja wystawia tylko 3 podstawowe /zdefiniowane/- reszta to sprawa księgowych - nic nam do tego

Ostatnio znowu wysyp PIT-owych  

Edytowane przez IVVO
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

"agregat elektryczny/spawalniczy" 

Jakie warunki musi pojazd sposobność aby był specjalny - agregat elektryczny/spawalnicz?? 

Czy pickup z agregatem przymocowanym na stałe (trwałe) i 5 osobowy będzie mógł być specjalnym??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, Jacdiag napisał:

A to o czym piszesz to jak "bankowóz" z kasetką na pieniądze w bagażniku ... 

..., których czasy bezpowrotnie się skończyły. 

Też kiedyś byłem taki filozof, że do bagażnika na wkręty spawarka z Castromary i już specjalny mamy. A figa z makiem! 🖕

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, supermajku napisał:

Czy pickup z agregatem przymocowanym na stałe (trwałe) i 5 osobowy będzie mógł być specjalnym??

Do mnie zeszłą jesienią, przyjechał na zmiany na specjalny, trzyosiowy z plandeką. Na pace przymocowane dwa zbiorniki po chyba 1000 l na wodę, przewody, wiertła, mały agregat prądotwórczy i coś tam jeszcze.  Do tego miał opinię rzeczoznawcy, że teraz jest specjalny obsługa wiertnic (czy jakoś tak opisany).

Innym razem przyjechała na OBT ciężarówka z tzw kontenerem i windą (bez dozoru), a w DR specjalny pomoc drogowa. Najazdy oczywiście miał, a jakże, na pace ...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Witam, próbuje uargumentować klientowi dlaczego pojazd specjalny pomoc drogowa nie potrzebuje badania na VAT, jego księgowa prosi żeby pokazać jej w którym miejscu dokładnie jest to napisane, że pojazd specjalny nie potrzebuje badania na VAT. Słyszałem, że jest jakiś wyjazd pojazdów specjalnych dla urzędu skarbowego które nie potrzebują zaświadczenia.Gdzie znajdę taka informacje ?  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czytałeś temat od początku, tam masz odpowiedź

W dniu 12.06.2019 o 07:29, Paprock napisał:

Specjalne niejako z automatu się łapią:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem, ale też padło pytanie, że napisane jest tylko pojazd inny niż samochód osobowy, a czemu samochód specjalny to nie inny niż osobowy ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a samochód ciężarowy podrodzaj inny przeznaczenie przewóz pojazdów,można zrobić pod vat 2

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 7.05.2023 o 20:52, pitermlody napisał:

Panowie a samochód ciężarowy podrodzaj inny przeznaczenie przewóz pojazdów,można zrobić pod vat 2

Czytasz?

W dniu 6.05.2023 o 17:22, hary napisał:

dlaczego pojazd specjalny pomoc drogowa nie potrzebuje badania na VAT

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.