Skocz do zawartości

Praktyczny 19.05 Warszawa


Ardianek

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć Podstawione były FL i naczepa Seicento i Autobus 100.  Pytanie miałem mniej więcej takie żeby sprawdzić zbiornik i przewody paliwowe w pojeździe LPG. Wystawić zaświadczenie z badania. Nie było w pytaniu jakie więc trzeba oczywiście widzieć, że okresowe. Wziąłem zaświadczenie, które miałem wybrać ze stolika i wykonać zadanie. Nawet nie kazali robi identyfikacji tylko sprawdzić co w pytaniu i wypełnić zaświadczenie zakładając, że reszta ok. Kilka minut obejrzałem te przewody i zbiornik bez obecności egzaminatora więc na spokojnie zajrzałem też pod auto żeby widzieli, że coś sprawdzam. Sprawdziłem zbiornik z dokumentami TDT. Tu się zgadzało. Podszedł bardzo miły egzaminator i przypomniał mi żebym nie zapomniał wpisać numeru i daty protokołu i decyzji w uwagach. Byłem w szoku i już czułem, że to się może udać dzisiaj. Pytałem czy mam sprawdzać szczelność, a on że tylko organoleptycznie. Wypełniłem zaświadczenie i wpisałem, że pojazd spełnia wymagania na zasilanie gazem i ciągnięcie przyczepy. Egzaminator przyszedł i powiedział, że może być tylko wpisane HAK i LPG. Przyczepił się dlaczego przyczepy, a nie przyczep, ale sam sobie odpowiedział już nie pamiętam co. W papierach od TDT jest data eksploatacji trochę krótsza niż na 10 lat od badania. Data wystawienia była 02.09, a ważność do 31.08. Powiedziałem, że mi to coś nie pasuje, a on mówi, że to jest drugie badanie i gość się spóźnił więc nie mogą dać na dłużej niż 20 lat od daty pierwszego badania na zbiornik. Więc Pan egzaminator znów pomógł. Powiedział, że zdający też często nie zwracają uwagi na to. Dobrze, że za moje wątpliwości i brak wiedzy nie było konsekwencji. Miałem pytanie o obudowe po co jest jak sprawdzamy i czy musi być jak zbiornik jest pod autem i czy sam zbiornik może być pod autem. Pytał jak sprawdziłem zbiornik z papierami. Czy przewody mogą być w miejscach do podnoszenia i o homolgacja na filtrze za reduktorem. Były na nim 2 numery regulaminów 67 i 110 i mówię, że do CNG LNG i LPG. Pan mnie pochwali, że dużo wiem i płynnie mówię bo większość zdający jest słabo przygotowana. Byłem znów w szoku bo miałem wrażenie, że bez jego pomocy - podejścia już bym dawno nie zdał, a on mi mówi, że się znam, ale co ja tam wiem chcę tylko zdać. Wniosek jest taki, że trzeba poczytać przed egzaminem i się uda bo z tego co on powiedział to zdający nie wiedzą podstaw. Egzaminator był bardzo pomocny i myślę, że dzięki niemu zdałem bo miał luźne podejście. Taki niski gruby w okularach. Super gość. Taki wysoki chudy był chyba niemiły. Byłem pierwszy tego dnia i pierwszy zdałem więc za mną 2 osoby przyszły po chwili i poszliśmy do domu. Jeden miał bus 100 pytanie o opony od A do Z nawet różnica w budowie między radialną i diagonalną. Drugi też miał bus 100 i pytanie o hamulce i siedzenia. Z hamulców nie pamiętam co, a z siedzeń to pdobno nie umiał wymiarów i wystarczyło, że powiedział, że są w załączniku taki i tyle. Podobno. We 3 byliśmy rano pierwsi o 8 i zdaliśmy za pierwszym :) Wchodzi się po 6 osób więc 3 zostało i walczyło.

W razie pytań jestem do dyspozycji bo forum mi pomogło. Wyczytałem tu o tym Seicento żeby wpisać HAK i wpisałem tak to bym pewnie nie wpisał i bym pewnie nie zdał mimo egzaminatora, który był taki pomocny :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jak dobrze zrozumiałem butla od gazu już jest nie ważna ? Ponieważ minął termin od założenia ponad 20 lat ?  
tez miałem to seicento z gazem i hakiem , wszystko super opowiedziałem i miałem problem z wypełnieniem dokumentów i na tym poległem . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, Daniel98 napisał:

butla od gazu już jest nie ważna

Ja zrozumiałem że jest ważna ale nie przedłużyli na 10 lat tylko krócej z tego względu że nie może być dłużej niż 20 lat od pierwszego badania. Dlatego zwrócił na to uwagę że coś mu nie pasuje. Pojechał na ponowną legalizację np rok później i dostał na 9 lat a nie 10 i stąd powstał ten dylemat.

  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 23.05.2021 o 14:46, Ardianek napisał:

Data wystawienia była 02.09, a ważność do 31.08.

Zbiornik badany 31-08 (stąd np. taka data ważności) wystawiona decyzja 02-09. Dla mnie wszystko gra.

Jakby data wystawienia była wcześniejsza niż data badania, to bym się zastanawiał ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.05.2021 o 21:06, Andrzej89 napisał:

Ja zrozumiałem że jest ważna ale nie przedłużyli na 10 lat tylko krócej z tego względu że nie może być dłużej niż 20 lat od pierwszego badania. Dlatego zwrócił na to uwagę że coś mu nie pasuje. Pojechał na ponowną legalizację np rok później i dostał na 9 lat a nie 10 i stąd powstał ten dylemat.

Dokładnie tak. Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Mam pytanie 

Te dwie daty co zaznaczyłem w kółko to jedna wynika z dowodu rejestracyjnego chodzi o termin badania okresowego.

A druga data badanie bus 100 skąd odczytam ile jest ważna ?

A na egzaminie praktycznym te 2 daty wpisać takie same tzn na pół roku ? 

IMG_20210605_154857.jpg

Czy datę badania okresowego przepisać z dowodu rejestracyjnego a datę zaświadczenia na bus 100 dać na pół roku na egzaminie ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli robiłeś samo badanie dodatkowe to datę badania okresowego przepisujesz z dowodu. 

Tak, datę następnego badania na zaś. bus 100 wyznaczasz za pół roku. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok a gdzie sprawdzę datę badania bus 100 ? 

I jak robię badanie BUS 100 to trzeba też wystawić zaświadczenie standardowe i w nim wpisze rodzaj badania dodatkowe i termin też na pół roku. ? 

A jak bym robił okresowe plus dodatkowe to w zaświadczeniu standardowym wpisuję rodzaj badania okresowe plus dodatkowe ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli klient nie ma przy sobie zaświadczenia z poprzedniego badania to nie ma możliwości sprawdzenia tak mi się wydaje. 

Z badaniem tym jest rozbieżność bo niektórzy robią je raz do wpisu bus 100 a późnej sprawdzają tylko warunki dodatkowe przy okresowym i nie wystawiają zaświadczenia. 

Tu możesz poczytać o tym. 

Ale według mnie należy wykonać zawsze dodatkowe badanie jeżeli jest wpis bus 100 i pobrać za to opłatę. 

 

Edytowane przez Detektor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki

To teraz pytanie jeszcze o zaświadczenie ADR. Datę badania okresowego przepisać z dowodu rejestracyjnego na egzaminie praktycznym ? Miała ktoś ADR na egzaminie może się wypowiedzieć ? 

A w standardowym zaświadczeniu taką samą datę wystawić ? Tylko samochód ADR na egzaminie badanie okresowe i dodatkowe będzie miał ważne i jak wystawie w zaświadczeniu standardowym datę z dowodu to będzie napewno mniej niż rok i co wtedy ? Przecież mniej niż rok nie mogę dać ? 

IMG_20210606_152428.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Kramers napisał:

I jak robię badanie BUS 100 to trzeba też wystawić zaświadczenie standardowe i w nim wpisze rodzaj badania dodatkowe i termin też na pół roku. ? 

Nie ma dla takiego badania drugiego zaświadczenia. 

23 godziny temu, Kramers napisał:

A jak bym robił okresowe plus dodatkowe to w zaświadczeniu standardowym wpisuję rodzaj badania okresowe plus dodatkowe ?

Jeżeli program na którym będziesz pracował na to pozwoli. Prawo nie zabrania łączenia badań. Bezpieczniej jest zrobić dwa oddzielne badania.

23 godziny temu, Kramers napisał:

Ok a gdzie sprawdzę datę badania bus 100 ? 

A do czego jest Ci ta data potrzebna?

22 godziny temu, Kramers napisał:

Datę badania okresowego przepisać z dowodu rejestracyjnego na egzaminie praktycznym ?

Tak.

22 godziny temu, Kramers napisał:

Tylko samochód ADR na egzaminie badanie okresowe i dodatkowe będzie miał ważne i jak wystawie w zaświadczeniu standardowym datę z dowodu to będzie napewno mniej niż rok i co wtedy ? Przecież mniej niż rok nie mogę dać ? 

Trochę mylisz pojęcia. Wszystko zależy jakie badanie masz wykonać. Jeżeli otrzymasz do wykonania badanie dodatkowe ADR, to okresowe Cię nie interesuje i do zaświadczenia ADR wpiszesz datę z DR. Natomiast jak będziesz miał do wykonania badanie okresowe dla takiego pojazdu, to ADR Cię nie interesuje. Przepisanie daty z DR, to nie jest wyznaczenie terminu badania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki za odp

Czyli jak będzie samo badanie ADR to datę przepisać z dowodu na egzaminie dobrze rozumiem . To wtedy nie wyznaczam terminu badania ADR bo nie ma takiej rubryki w zaświadczeniu tak ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz miał samo badanie dodatkowe ADR to datę z badania okresowego przepisujesz z dowodu przy czym musisz pamiętać żeby badanie okresowe było ważne w dniu badania, tak samo protokół TDT na cysterne. 

Daty badania dodatkowego adr nie wyznacza się bo nie ma na to miejsca w zaświadczeniu. 

  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawy prawnej nie mogę znaleźć ale według mnie pojazd musi być sprawny i mieć ważne badanie okresowe żeby móc przystąpić do badania dodatkowego ADR. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Detektor napisał:

ale według mnie pojazd musi być sprawny i mieć ważne badanie okresowe żeby móc przystąpić do badania dodatkowego ADR.

A tak wynika z zakresu badań dodatkowych i na to podstawa prawna :

Cytat

§ 3
§ 4

Poczytaj.:wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapamiętaj sobie do badania adr, bus 100 , badanie co do zgodności pojazdu zabytkowego z warunkami tech.  nie wydajesz zaświadczenie standardowego .

  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, smaug napisał:

Zapamiętaj sobie do badania adr, bus 100 , badanie co do zgodności pojazdu zabytkowego z warunkami tech.  nie wydajesz zaświadczenie standardowego .

Super takiej odpowiedzi właśnie potrzebowałem 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.