Skocz do zawartości

przyczepa specjalna kempingowa


zenobiusz

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, przyjechał klient na stacje  - przyczepa specjalna kempingowa DMC 1600 kg zarejestrowana rok temu w czerwcu /nówka sztuka/, w dowodzie ma termin badania tylko na rok czyli do czerwca tego roku. Kto popełnił błąd, powinna być na 3 lata od 1 rejestracji. Jak postąpić z tym fantem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, zenobiusz napisał:

Jak postąpić z tym fantem?

Albo wysłać do WK po korektę terminu (ktoś nie doczytał, że przyczepy specjalne łapią się na 3 lata) albo wykonać okresowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, zenobiusz napisał:

na 2 lata

Tak, tylko jak wykonasz OBT to po upływie wyznaczonego przez Ciebie terminu ( 2 lata ) następne OBT będzie już tylko na rok - przynajmniej poinformowałbym o tym fakcie wł. przyczepy. :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie wiem... gdzie to doczytać

*pojazd specjalny – pojazd samochodowy lub przyczepę przeznaczone do wykonywania specjalnej funkcji,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, nesiasps napisał:

No nie wiem... gdzie to doczytać

Art. 81 ust. 6 PORD - terminy dla przyczep (w tym specjalnych) do 3,5 tony to 3-2-1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, michal_k napisał:

w tym specjalnych

no nie wiem....

nie zacytuję definicji przyczepy...

5. Okresowe badanie techniczne pojazdu przeprowadza się corocznie, z zastrzeżeniem ust. 6–10 - i tam tego nie ma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, nesiasps napisał:

no nie wiem....

To doczytaj:

 
6. Okresowe badanie techniczne [...] przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, następnie przed upływem 5 lat od dnia pierwszej rejestracji i nie później niż 2 lata od dnia przeprowadzenia poprzedniego badania technicznego, a następnie przed upływem kolejnego roku od dnia przeprowadzenia badania.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@nesiasps myślę , że to rozjaśni sprawę :

5. Okresowe badanie techniczne pojazdu przeprowadza się corocznie, z zastrzeżeniem ust. 6-10.

I teraz :

6. Okresowe badanie techniczne samochodu osobowego, samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, motocykla lub przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, następnie przed upływem 5 lat od dnia pierwszej rejestracji i nie później niż 2 lata od dnia przeprowadzenia poprzedniego badania technicznego, a następnie przed upływem kolejnego roku od dnia przeprowadzenia badania.


Mamy samochód osobowy,samochód ciężarowy o dmc do 3,5t a nie mamy samochodu specjalnego- więc badanie coroczne (czyli ustęp 5)


A zobacz co ustawodawca napisał na temat przyczep- "przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t"- nie zrobił podziału - przyczepa ciężarowa, przyczepa specjalna - czyli ustęp 6 dotyczy wszystkich przyczep stąd 3-2-1 ( oprócz oczywiście rolniczych których dotyczy ustęp 7)

:smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

54 minuty temu, leski66 napisał:

a nie mamy samochodu specjalnego

no i tu taki mamy klimat i takie prawo.... bo jeśli specjalny kamper to nie pojazd ciężarowy i tu go nie ma w pkt 6 to przyczepa specjalna zgodnie z definicją pord 36)  to również pojazd specjalny i też go tu nie ma.... a że to dalej przyczepa to musiała by być interpretacja dwóch definicji (Art.2  36 z 50)  z art. 81 pkt 6 

Godzinę temu, leski66 napisał:

nie zrobił podziału - przyczepa ciężarowa, przyczepa specjalna - czyli ustęp 6 dotyczy wszystkich przyczep

myśląc podobnie - również nie zrobił podziału pojazdów specjalnych - czyli ustęp 5 dotyczy wszystkich pojazdów specjalnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wskaż różnice:

1. Jakie terminy przyklepuje się 'samochodowi specjalnemu'?

2. Jakie terminy przyklepuje się 'przyczepie specjalnej'?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad.1 :

1-1-1...-1

Ad.2 :

3-2-1...-1

Zdałem ? :P

:smile:

54 minuty temu, nesiasps napisał:

myśląc podobnie (...)

Zauważ, że w " samochodach " jest podział, a przyczepy pozostawili bez ... :silent:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 "pojazd specjalny" (w zgodzie z jego definicją z PoRD) - badanie co rok, natomiast- czy przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t z pkt 6 - dotyczą przyczep specjalnych będących pojazdami specjalnymi  - odpowiadam - nie wiem jaki ustawodawca miał na to pomysł - skoro potrafił jasno określić w pkt 7 co np z przyczepą rolniczą - jak by nie patrzeć również to przyczepa i może być do 3.5 t

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, nesiasps napisał:

"pojazd specjalny" (w zgodzie z jego definicją z PoRD) - badanie co rok,

No właśnie nie. Na rok pojazd specjalny niewymieniony w art. 81 ust. 6-10, a przyczepa specjalna łapie się pod ust. 6, bo jest w nim mowa o każdej przyczepie bez względu na rodzaj (za wyjątkiem rolniczej i lekkiej, o których mówią ust. 7 i 10).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasem bardzo się chce żeby tak było a czasem tak po prostu jest - wierzę że dostrzegasz problem ale "zawsze tak było" skutkuje że dalej tak będzie... a być powinno tak ot wprost, zwyczajnie 

23 minuty temu, michal_k napisał:

za wyjątkiem rolniczej i lekkiej

nie będzie błędu jeśli to zdanie zbudujesz nieco bardziej np

za wyjątkiem rolniczej i lekkiej i specjalnej o których mówią ust. 7, 10  i 5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

41 minut temu, nesiasps napisał:

wierzę że dostrzegasz problem ale "zawsze tak było" skutkuje że dalej tak będzie...

Ja nie dostrzegam żadnego problemu tylko czytam przepisy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 8.06.2021 o 17:17, Jacdiag napisał:

znowu trzeba przypominać

jakoś tak dziwnie to wrzuciłeś , ze musiałem sobie sam sprawdzić o co tam pytałem i nie był to termin badania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.