Skocz do zawartości

Przyczepa numer VIN- Pismo DTD


Rafi90

Rekomendowane odpowiedzi

Czyli wedle tego co napisali powinna posiadać VIN albo odstępstwo. O ile mówimy o ciężarowej

Edytowane przez Rafi90
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, Rafi90 napisał:

albo odstępstwo

Albo poczekać do  wyborów jak zmienia się ludzie w MINISTERSTWIE i pojawi się kolejna interpretacja😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to masz rację . Jeden plus tego pisma jest taki że jest świeże i odnoszenie się do niego chyba lepiej brzmi niż do tego z przed 12 lat...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, Rafi90 napisał:

Jeden plus tego pisma jest taki że jest świeże

I według mnie bardziej logiczne.

Ja to tak po "chłopsku" sobie tłumaczę:

Mamy sobie przepis:

"§ 11.
1. Pojazd samochodowy wyposaża się:
1) w numer identyfikacyjny pojazdu (VIN) albo w numer nadwozia, podwozia lub ramy, umieszczony w sposób trwały na nadwoziu, ramie lub innym podobnym podstawowym elemencie konstrukcyjnym, oraz tabliczkę znamionową określoną w załączniku nr 4 do rozporządzenia; numeru identyfikacyjnego VIN nie wymaga się dla pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1995 r. oraz dla motocykla zarejestrowanego po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 2003 r., ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego, przyczepy przeznaczonej do łączenia z tymi pojazdami oraz pojazdu z nadanym i wybitym numerem nadwozia/podwozia zgodnie z odrębnymi przepisami;"

 

Jak wiemy przyczepa nie jest pojazdem samochodowym zgodnie z definicją UPoRD

Ale mamy kolejny przepis:

"2. Przepisy ust. 1 pkt 1, 10, 11, 13 i 18 stosuje się również do przyczepy.

Czyli przepis stosowany do pojazdu ( z naciskiem typowo do pojazdu-czyli bez motocykla,ciagnika itp) stosujemy do przyczepy - a wiec tylko ten fragment:

"1) w numer identyfikacyjny pojazdu (VIN) albo w numer nadwozia, podwozia lub ramy, umieszczony w sposób trwały na nadwoziu, ramie lub innym podobnym podstawowym elemencie konstrukcyjnym, oraz tabliczkę znamionową określoną w załączniku nr 4 do rozporządzenia; numeru identyfikacyjnego VIN nie wymaga się dla pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1995 r"

 

Taka tam moja interpretacja- nie prawnika....

 

Nie mogę edytować więc końcówkę  poprawiam:

"

Czyli przepis stosowany do pojazdu samochodowego ( z naciskiem typowo do pojazdu samochodowego -czyli bez wyłączeń  motocykla,ciagnika itp) stosujemy do przyczepy - a wiec tylko ten fragment:

"1) w numer identyfikacyjny pojazdu (VIN) albo w numer nadwozia, podwozia lub ramy, umieszczony w sposób trwały na nadwoziu, ramie lub innym podobnym podstawowym elemencie konstrukcyjnym, oraz tabliczkę znamionową określoną w załączniku nr 4 do rozporządzenia; numeru identyfikacyjnego VIN nie wymaga się dla pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1995 r"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Odgrzebuję temat, gdyż trochę zwątpiłem.

Przyczepa ciężarowa (nie rolnicza), pierwsza rejestracja za granicą 05.1997, w PL od 2008r, wyposażona w "pięcioznakowy" nr identyfikacyjny. Czy w tym przypadku powinna mieć VIN? Pisemko z 2021r odnosi się wprost do przypadku 1 rejestracji przyczepy po 1995r

Przejrzałem rejestr i nie mam przyczepy rejestrowanej po 1995 z krótkim nr, co dodatkowo mnie zastanowiło :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu kiedy ta przyczepa była rejestrowana obowiązywała wersja że nie musi posiadać VINu (mam na biurku interpretację z czerwca 2009r która podpisał B. Oleksiak).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak.

Natomiast jeżeli pytasz jaką podjąć decyzję w takim przypadku to nie mam pojęcia. Może losowanie? Jak przyjedzie taki  to dam P. Pojazd był zarejestrowany zgodnie z obowiązująca w tamtym czasie interpretacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.10.2023 o 12:26, wojteczek napisał:

jeżeli pytasz jaką podjąć decyzję

Niekoniecznie, raczej traktuję to jako "luźna pogadanka". Wnioski przyjdą same. 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.