Skocz do zawartości

Niezgodności w DR ze stanem faktycznym.


JacquesP

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Byłem dziś na badaniach technicznych pojazdem ojca, mianowicie Ford S-MAX, 2014 r. Diagnosta poinformował mnie, że w DR mam błędną masę przyczepy z hamulcem oraz podrodzaj. Tata wygrzebał ksero niemieckiego dowodu. Co do przyczepy mam jasność, gdyż faktycznie widzę różnicę o 100 kg, ale z podrodzajem mam problem. W CEPiku podobno jest VAN, na briefie mam kod AC. Znalazłem tu na forum te oznaczenia, ale mam wątpliwość - kod nadwozia to to samo co podrodzaj? Powinno być w związku z tym kombi, tak? Zarzucicie jakiś przepis jak można, żebym się douczył. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W samochodach osobowych zazwyczaj podrodzaj jest zgodny z rodzajem nadwozia. Jeśli w dowodzie niemieckim było AC, to w podrodzaju powinno być kombi.

  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@abozA czy istnieje fizycznie możliwość, aby osobowy był vanem? Czytając tematy o vanach mam wrażenie, że ten cały kod BB dotyczy tylko ciężarowych. A to już 2 samochód taty, gdzie występuje ten sam problem. Z 3 lata temu jak miał C-MAXa było to samo, ale auto zostało zaraz sprzedane więc nawet nie interesowałem się jak to naprostować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest spora rzesza diagnostów, co ustalają podrodzaj na podstawie tego co widzą i co im się wydaje. Widzą "minivana" to piszą VAN. Zresztą urzędnicy, mimo, że mają się stosować do przepisów w sprawie rejestracji, też nie widzą problemu z wpisywaniem takich bzdur.

9 minut temu, Admiral napisał:

A czy istnieje fizycznie możliwość, aby osobowy był vanem?

Jak widać istnieje, ale nie ma poparcia w przepisach. VAN jest podrodzajem zarezerwowanym dla ciężarowego. Co innego z wielozadaniowym. Tu może być i ciężarowy i osobowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla osobowego też - patrz klasyfikacja pojazdów.
Dzisiaj spojrzałem po latach i faktycznie jest w klasyfikacji dla osobowego. Szczerze mówiąc nie miałem jeszcze pojazdu z homologacją na osobowy van. Zakładam, że to zalegalizowanie bzdur, jakie pojawiały się od lat. Tylko dlaczego to poszło w tą stronę...

PS. Nową klasyfikację mam ze strony twojego urzędu ;-)

Wysłane z mojego CPH2043 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

No to co do wielozadaniowy, van, kombi, to dorzucę trzy grosze. Pierwszy grosz to ciężarowa Skoda Fabia zwykła, normalna, okratkowana, a w cepikowym podrodzaju SKRZYNIA wpisana. No OK, pomyłka zdarzyć się może, ale żeby wyprostować 'skrzynię' na 'kombi' to lekkie przegięcie w ciężarowym samochodzie. No nic, klient obiecał pojechać do WK i dalej walczyć z podrodzajem.

Drugi pojazd to Volkswagen Crafter z 2010 roku (duży bus/blaszak przeszklony), osobowy z dziewięcioma fotelami na pokładzie. Auto raczej Made in Fabryka i nic dziwnego by nie było, gdyby nie KOMBI w podrodzaju wpisane.

Były takie busy jako KOMBI homologowane? W aucie osobowym zbliżonym w kształcie do Kangoo/Doblo taki podrodzaj nie zdziwił by mnie wcale. Ale Sprinter, Boxer, Crafter...???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, Paprock napisał:

Drugi pojazd to Volkswagen Crafter z 2010 roku

A numer homo dostępny/znany ?

Jak Kolega jest w posiadaniu tego " magicznego numeru ", to bym  poprosił o wrzucenie, sam jestem ciekaw co " nasmarowali " w homo. Jeszcze nie spotkałem się z takim " dziwolągiem podrodzajowym ". :smile:

P.s jak numer " niepełny " to wariant i wersje poproszę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie mam. Klientowi tak samo podpowiedziałem, że warto byłoby ten numerek, papierek z tym numerkiem mieć aby negatywa przerobić na pozytywa. 🙃

Fotki tabliczki nie cyknąłem, bo delikwent z rodzaju 'moje - nie dotykaj'.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość osobowych busów jest w podrodzaju kombi. Kangoo/Doblo różni się od takiego Craftera jedynie wielkością, bo nadwozie o podobnej konstrukcji. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to przynajmniej tyle się wyjaśniło. Auto sprowadzone w 2015 roku i istnieje duże prawdopodobieństwo, że w zagranicznym dowodzie AC było. Oczywiście można iść w zaparte, że zagraniczny typ nadwozia to nie polski podrodzaj, ale nie ma co rozprawki tworzyć.

Osobiście na 'porazpierwszym' napisałbym 'wielozadaniowy', ale  to badanie jakaś stacja o wyróżniku PRA wykonała.

OK. Keczup po frytkach.

Dzięki.🖐️

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 minut temu, michal_k napisał:

Volkswageny model KOMBI

model Transporter Kombi  to już widziałem - w DR (model) nie było słowa Transporter tylko Kombi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, nesiasps napisał:

w DR (model) nie było słowa Transporter tylko Kombi

Tak są właśnie homologowane, a potem zdziwko na stacji, że to nie Transporter ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Paprock napisał:

Były takie busy jako KOMBI homologowane?

Transportery ? tak jakoś kojarzę

6 godzin temu, Paprock napisał:

stacja o wyróżniku

Podeślij jeszcze resztę , 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Paprock napisał:

istnieje duże prawdopodobieństwo, że w zagranicznym dowodzie AC było.

Ostatnio robiłem golfa  2017 rocznik, sprowadzony z Luksemburgu.  Przed oczami mam zwykłego hatchback- wypisz wymaluj AB, a w zagranicznym DR,i w homologacji  jak byk stoi, że to AC... Ciekaw jestem w takim razie pod jaką definicję typu nadwozia podciągnięty jest golf w kombi? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, Paprock napisał:

Dużo jest osobówek homologowanych, no jakby to powiedzieć, dwojako.

Nowe auto przyjeżdża na "hak" i patrzysz osobówka 5-miejscowa kombi, a w DR ciężarowy 4-osobowy Van :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Paprock napisał:

kto lub co potwierdza prawdę

Często ITS.

2 godziny temu, dominik_z napisał:

Przed oczami mam zwykłego hatchback- wypisz wymaluj AB, a w zagranicznym DR,i w homologacji  jak byk stoi, że to AC...

Jest tak dlatego, że różnica pomiędzy tymi typami nadwozi się zatarła. Jedna marka produkuje coś małego i nazywa to kombi a inna coś większego i nazywa to hatchbackiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.