Skocz do zawartości

Zmiana liczby miejsc w osobowym VW LT II


ozimarcin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.

Zarejestrowałem się oby uzyskać jakaś sensowna odpowiedź na temat mojego busa. Pytanie brzmi: "czy da się zmienić ilość miejsc ?" z 6 na 9

Jako, że ostatnio był też temat osobowego VITO, który wyszedł trochę jako 6-osobowy wał na dwie osoby...

Oraz, że wszędzie w internecie raczej jest mowa o zmianach konstrukcyjnych, ciężarowy na osobowy z tylko dodatkowo zmiana miejsc.

Nie jestem diagnostą, busa mam od niedawna, jeszcze nie przerejestrowanego, więc może uda się jeszcze coś uzyskać dodatkowo. Ale czytając internety to raczej ciężko liczyć na konkretna pomoc, więc pytanie do specjalistów. Tak obym jadąc na stację diagnostyczną miał jakieś argumenty, najlepiej na moją korzyść.

Pytanie dotyczy fabrycznego VW LT Combi 1997r, bez przegrody, cały przeszklony, zarejestrowany jako osobowy wielozadaniowy, w podłodze "paki" są 3-rzędy po 3 szyny fabrycznych mocowań na kanapy dwu lub trzy osobowe. To jest fabryczna osobowa wersja.

Obecnie auto jest 6 osobowe i ma układ 2 fotele z przodu + kanapa 2osobowa + kanapa 2osobowa i pozostaje jeszcze trzeci rząd na wykorzystanie na wpięcie kanapy 3 osobowej, co dało by 9 miejsc (kanapa jak w załączniku)

Czy muszę starać się o jakieś dokumenty od VW odnośnie homologacji ?

Czy kanapa która była by używana i posiada w sobie pasy bezpieczeństwa to problem ?

Jeżeli to możliwe to jakie są koszta takiej zmiany ?

Dziękuje za wszelkie pomysły i porady

1NORCOM.png

2historia_pojazdu.png

3kanapa_wzor_3osoby.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, ozimarcin napisał:

Czy muszę starać się o jakieś dokumenty od VW odnośnie homologacji ?

Najprościej "kwit" od producenta, że w takiej kompletacji wyszedł z fabryki i nie powinno być problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę, ale muszę i wyrwę się przed szereg moderatorów. Rejestrujesz się i obowiązkiem jest zaznajomić się z regulaminem forum, jest tysiąc tematów o zmianie ilości miejsc, wystarczy wpisać w okienko "szukaj". :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

https://forum.norcom.pl/index.php?/topic/16474-zmiana-liczby-miejsc-w-samochodzie-osobowym/&tab=comments#comment-312885

Cytat

 

    W dniu 4.08.2021 o 17:53, adamos napisał:

    Nie ma w tej chwili żadnych obostrzeń w zmianie ilości miejsc w osobówkach, natomiast ja osobiście dopuszczam sytuację gdy są fabryczne punkty kotwiczenia foteli i pasów oraz oryginalne fotele (nie mogą być używane!).

 

A moje fotele będą oryginalne używane...

---

https://forum.norcom.pl/index.php?/topic/16097-powrót-do-5-miejsc/

Ja nie przerobiłem z 9 na 6, a teraz nie chce wrócić na 9, nie wiem co było kiedyś, u mnie zawsze było 6, ale jak trzeba będzie to będę mowił że było 9

A poza tym to PIMOT czy VW ? A jeżeli VW to:
 

Cytat

 

    W dniu 5.12.2020 o 08:48, michal_k napisał:

    ... wymaga potwierdzenia prawidłowości montażu pasów i foteli. Nie potwierdza tego wyciąg ze świadectwa homologacji.

 

 
Czyli później PIMOT ?

---

https://forum.norcom.pl/index.php?/topic/16039-zmiana-ilości-miejsc-vw-transporter-z-2-na-6/

Że to fabryczna osobowa wersja na 9 osob, ale pasy sa na nadwoziu, a u mnie były by na fotelach.
I znowu mowa że PIMOT

---

https://forum.norcom.pl/index.php?/topic/5615-przer%C3%B3bka-z-4-na-5-os%C3%B3b-czy-jest-mo%C5%BCliwe-przerejestrowanie/

Cytat

 

Zmiana miejsc w BMW 120 coupe, 4 na 5 miejsc:

    W dniu 12.11.2010 o 11:41, JACEK GUZ napisał:

    No to polubisz bo z tego nic nie będzie

    Nie podważysz swiadectwa homologacji tego auta :cry:

 

Fabrycznie 4 bez możliwości dorobienia 5 pasa itp

---

https://forum.norcom.pl/index.php?/topic/12135-ustalenie-liczby-miejsc/

Ustalanie liczby miejsc przed/do pierwszej rejestracji, a co gdy już jest zarejestrowany i chce zmienić ??

---

https://forum.norcom.pl/index.php?/topic/12149-zmiana-ilosci-miejsc-v70-volvo/

Już zarejestrowane na 5 osob, a fabrycznie 7 i zmiana na 7

Cytat

 

    W dniu 5.07.2017 o 09:29, rurek777 napisał:

    jeśli jest to auto osobowe to nie potrzebuje dodatkowych dokumentów :)

 


No ja mam osobowe   

Cytat

 

W dniu 6.07.2017 o 08:28, Paprock napisał:

    To się z grubsza nazywa po ustawie dodatkowym badaniem pojazdu, "w którym dokonano zmian konstrukcyjnych lub wymiany elementów powodujących zmianę danych w dowodzie rejestracyjnym, z zastrzeżeniem art. 66 ust. 4 pkt 5 i 6, z wyłączeniem montażu instalacji do zasilania gazem".

    Zakres czynności takiego badania opisany jest w rozporządzeniu dotyczącym badań technicznych pojazdów.

    Auto powinno być przez klienta w miarę przyszykowane, a więc to co bedzie poddane oglądowi ma być widoczne i dostępne. Większość diagnostów pewnie wykona ze trzy/cztery fotki tych przedmiotowych miejsc siedzących. Nic nie stoi na przeszkodzie aby "zrobic samo badanie tech. 3 rzedu siedzen bez koniecznosci robienia podstawowego przegladu". Koszt z tabeli opłat za takie czynności 82 złote wynosi.

 


No to jest super opcja kupuje kanapę i jadę zrobić dodatkowe badanie techniczne.
Tylko czy to jest aktualne (mineły 4 lata)
Ale dlaczego tu nie trzeba żadnego kwitu z homologacji od producenta ? Czy osobówka osobówce nierówna ?

---

Pomijam tematy o ciężarowych, traktorach, motocyklach.

Ostatnia opcja jest super, tylko przegląd, ale chyba jest przeterminowana, skoro teraz już piszą o odpisie z homologacji, albo PIMOT

Wiem że jest opcja szukaj, tylko że przepisy tak się zmieniają że potrzebny jest ktoś inteligentny, ogarnięty i na czasie, żeby potwierdzić jak to wygląda na dzień dzisiejszy.
Nie sztuka będzie kupić kanapę, a później sprzedać ją trochę taniej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla osobówki nie ma żadnych szczegółowych wymagań, jak znajdziesz diagnostę, który to się pod tym podpisze to jesteś w domu.

Na pewno będzie łatwiej jak będą fabryczne punkty kotwiczenia pasów i foteli oraz oryginalne fotele i pasy (powinny być nowe - tak stanowi przepis).

Reasumując, wiele zależy od diagnosty. Nie wszyscy chcą brać odpowiedzialność na siebie, a nie którzy nie mają pojęcia jak to zrobić. 

 

Edytowane przez adamos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wykaz przedmiotów wyposażenia i części wymontowanych z pojazdów, których ponowne użycie zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego lub negatywnie wpływa na środowisko ?

- fotele zintegrowane z pasami bezpieczeństwa lub poduszkami powietrznymi

Edytowane przez Mecher
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, adamos napisał:

Na pewno będzie łatwiej jak będą fabryczne punkty kotwiczenia pasów i foteli

Nie będzie łatwiej, tylko muszą być takowe - 6.2.6.b oraz 7.1.2.g (776).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, adam1501 napisał:

Po zmianach konstrukcyjnych stanie się VANem.

Wg klasyfikacji typów nadwozia VAN należy do kategorii N1, N2 lub N3. A to jest auto osobowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, Yeti napisał:

Też ma 6 miejsc

A na podstawie czego?

35 minut temu, radekd2 napisał:

Wg klasyfikacji

VAN to również samochód osobowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W klasyfikacji na która patrzę, w samochodach osobowych nie ma typu VAN

Dz. U. 2016 r. 2022 z późniejszymi zmianami. Stan prawny na 11.12.2020.
Część C - definicje typów nadwozia.

Jeżeli coś źle tam przeczytałem to proszę o sprostowanie z linkiem do właściwego punktu Ustawy nie Wikipedii.

Edytowane przez radekd2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Yeti napisał:

To nie jest Ustawa.

Teraz, IVVO napisał:

Jak widać w tej klasyfikacji wg ROZPORZĄDZENIE KOMISJI (UE) NR 678/2011 z dnia 14 lipca 2011 r. w pojazdach osobowych nie ma VAN.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

4 minuty temu, cezary napisał:

A w/g tego jest

No to w tym fragmencie "gryzą" się z sobą:


Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie jednolitych warunków technicznych pojazdów oraz ich niezbędnego wyposażenie z
Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury w sprawie szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz wzorów dokumentów w tych sprawach

Ale jak widać w klasyfikacji wstawionej przez @IVVO w Dyrektywach unijnych nie ma osobowego VANu.

Edytowane przez radekd2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.