Skocz do zawartości

Jaki termin badania ?


cipsy123

Rekomendowane odpowiedzi

To wynika z ustawy:

"...6. Okresowe badanie techniczne samochodu osobowego, samochodu ciężarowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, motocykla lub przyczepy o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t przeprowadza się przed upływem 3 lat od dnia pierwszej rejestracji, następnie przed upływem 5 lat od dnia pierwszej rejestracji i nie później niż 2 lata od dnia przeprowadzenia poprzedniego badania technicznego, a następnie przed upływem kolejnego roku od dnia przeprowadzenia badania. ..."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 minut temu, zibbi napisał:

W Legnicy starostwo nakazuje diagnostom po przekroczeniu 3 roku klepać na rok

Bo to z troski o finanse skp. :giggle::faint:

A tak na poważnie to @adam1501 zapodał z czego wynikają interwały OBT. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, tak też miałem robić ale zawsze lepiej się upewnić :)  oczywiście pojazd bez żadnego dodatkowego wyposażenia 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.05.2022 o 16:04, zibbi napisał:

Szukam pisma potwierdzajacego o dopełnieniu do 5 lat BT.WLegnicy starostwo nakazuje diagnostom po przekroczeniu 3 roku klepać na rok

Żadnego pisma nie mam, ale w tym wyroku są ciekawe sprawy. Jedna ze strony klientki a druga z pozycji starosty: 

https://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/F87F323C25

Miłej lektury. :516:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
W dniu 11.05.2022 o 08:42, Paprock napisał:

ciekawe sprawy

Już sobie to drukuję i pokażę kontrolerowi z TDT na corocznej jako ciekawostkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.05.2022 o 08:42, Paprock napisał:

w tym wyroku są ciekawe sprawy

Może klasów za mało... Rozumiem, że pojazd został zarejestrowany na podstawie OBT-1 z terminem rocznym a magistrat przyjął to badanie ale skrócił termin tegoż badania? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, adam1501 napisał:

skrócił termin tegoż badania? 

Też tak zrozumiałem. Przyciął do 5 lat od daty pierwszej rej.

Edytowane przez grzegorz70
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, adam1501 napisał:

magistrat przyjął to badanie ale skrócił termin tegoż badania? 

Tak, ponieważ TNBT został wyznaczony z naruszeniem PORD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, adam1501 napisał:

Może klasów za mało... Rozumiem, że pojazd został zarejestrowany na podstawie OBT-1 z terminem rocznym a magistrat przyjął to badanie ale skrócił termin tegoż badania? 

Z tego co zrozumiałem to diagnosta zrobił badanie na rok. Ale magistrat powiedział, że nie zarejestruje bo ma być na 5 lat od pierwszej rejestracji (w tym wypadku mniej niż rok). Diagnosta zmienił datę, na taką jaką chciał wydział ale klientka poszła do sądu... i przegrała... wniosek narzuca się jeden... MAGISTRAT MA ZAWSZE RACJE !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Logen napisał:

MAGISTRAT MA ZAWSZE RACJE !!!

Nie koniecznie, aczkolwiek w tym przypadku tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co. Jak auto wbije na tydzień przed pięcioma laty od daty pierwszej rejestracji, to na siedem dni termin wyznaczać? Bo tu, plus/minus, na 9 miesięcy magistrat kazał przyciąć. To w końcu jak z tym dopełnianiem jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dopełniam do 5lat, taka sytuacja ma miejsce tylko raz, wtedy kiedy klient przyjeżdża na BT po 3 latach i wykonywał wcześniej okresowego BT. Z jednej strony diagności nie mają wątpliwości i realizują ten zapis prawny, ale jak tylko pojazd ma ponad 4 lata, to już sobie wybiórczo traktują ten zapis - stosują inny - ustalając TNBT na rok. Pojazd od 3 do 5 roku ma ustalany TNBT na podstawie tylko jednego artykułu. Trzeba na to spojrzeć przez pryzmat prawa, a nie logiki, która nakazuje inne rozwiązanie.

Edytowane przez adamos
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, adamos napisał:

Trzeba na to spojrzeć przez pryzmat prawa, a nie logiki

Gdyby to był pojazd naczelnika magistratu, to sam kazałby przyklepać na rok i nie byłoby dymu, natomiast najprawdopodobniej cała ta sprawa miała zapewne ciut inny przebieg i magistrat postanowił zastosować przepis na sztywno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No moża sobie gdybać co i jak, ale tu przecież sąd odrzucił skargę. Babka skarżyła SKO o przycięcie termiu badania przez WK i sąd decyzję WK poparł. Trochę słabo to wygląda. No można przyjąć na klatę skrócenie z 12 miesięcy na 9, ale co robić jak przyjedzie tydzień, dwa przed pięcioma laty? A co z działalnością organów na korzyść petenta? Nie chodzi li tylko o pojazdy posprowaddzane. 'Leasingowcom' często się zdarza wbić na badanie po 48 miesiącach. Tak, tak. Po czterech latach i co, też do pięciu dopełniać? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Paprock napisał:

Po czterech latach i co, też do pięciu dopełniać? 

A co tam - kara musi być za "przeoczenie"  terminu:))  Swoją drogą chyba w nadchodzących  zmianach (o ile wejdą) chyba tak to miało wyglądać  - spóźnia się 3 miesiące to ma 3 miesiące krótszy termin kolejnego badania - zachowuje termin gdy pojawia się max 30 dni przed terminem - albo mi się śniło że tak ma być

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to rozumiałem tak, że do miesiąca przed i po data zostaje. Jak przekroczy o miesiąc to płaci 2 razy i na rok od badania ;) ale ręki sobie nie dam uciąć ;) jak wejdą przepisy to będziemy się starali je zrozumieć, na razie nie ma co gdybać bo nikt nie wie kiedy się coś zmieni...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt jaki ja czytałem to:

1. Badanie można wykonać do 30 dni przed wyznaczonym terminem a nowy termin wyznaczony będzie na rok od poprzedniego badania.

2. Badanie wykonane po terminie - termin będzie liczony na rod od obecnego badania, a w przypadku spóźnienia ponad 30 lub 45 dni opłata za badanie zostanie zwiększona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.