Skocz do zawartości

Zmiana przeznaczenia na ciężarowy


dami9154

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Klient podstawił auto Renault Kangoo z 2000r oczekując zmianę przeznaczenia na samochód ciężarowy.Sam usunął tylne fotele oraz pasy.

Początkowo mnie zatkało bo dokumenty jakie dostałem to dowód rejestracyjny karta pojazdu i zaświadczenie z innej stacji z okresowego badania.

Powiem szczerze zamurowało mnie.

Proszę o pomoc niech ktoś opisze jakie dokumenty są do tego potrzebne w tym przypadku które ma mi dostarczyć.Sam wie tylko tyle że on chce vat1 :)

W aucie brak kratki oraz trwałej przegrody i nie wiem do czego będzie go używał

Co wy na to ?

Ewentualnie link do tematu o zmianie z m1 na n1

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linku nie znajdę, bo mi też leniwy jestem. A co do zmian, to cóż... Polecam lekturę pod skróconym tytułem "Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów",

które między innym to mówią:

2a. Pojazd, o którym mowa w art. 66 ust. 4 pkt 6 lit. b ustawy, powinien spełniać wymagania i warunki techniczne w zakresie dokonanych zmian konstrukcyjnych lub wymiany elementów, obowiązujące w dniu dokonania zmiany rodzaju pojazdu

§ 9a. W samochodzie osobowym (kategorii M1) o rodzaju nadwozia AB, AC, AF mogą być wprowadzone zmiany konstrukcyjne polegające na dostosowaniu do wymagań jak dla samochodów ciężarowych, jeżeli pojazd spełnia wymagania, o których mowa w pkt 3.5., pkt 3.6. oraz pkt 3.8. części A załącznika II do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2007/46/WE z dnia 5 września 2007 r. ustanawiającej ramy dla homologacji pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz układów, części i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do tych pojazdów, powodujące zmianę rodzaju pojazdu na samochód ciężarowy o podrodzaju van, o którym mowa w przepisach o rejestracji pojazdów.

- i jak widać Dyrektywę przywołują.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Paprock był szybszy, jednak dłużej mnie zeszło na poskładaniu w jakąś całość 

Jest coś takiego jak ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

A w nim 

Cytat

4. Wnętrze kabiny kierowcy oraz pomieszczenia przeznaczonego do przewozu osób powinno odpowiadać następującym warunkom:

 7) w samochodzie ciężarowym powinno być oddzielone od przestrzeni ładunkowej trwałą przegrodą o odpowiedniej wytrzymałości; przepis stosuje się do samochodu ciężarowego zarejestrowanego po raz pierwszy w okresie od dnia 30 maja 1999 r. do dnia 31 grudnia 2016 r.;

8) przegroda, o której mowa w pkt 7, w samochodzie ciężarowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 t powinna odpowiadać następującym warunkom:

      a) powinna być pełna na całym poprzecznym przekroju wnętrza pojazdu, co najmniej do wysokości odpowiadającej 80% wysokości oparć siedzeń znajdujących się przed nią,

      b) powyżej wysokości, o której mowa w lit. a, dopuszcza się, aby odległość między elementami przegrody wynosiła nie więcej niż 100 mm w dowolnych wzajemnie prostopadłych kierunkach,

      c) odległość od przegrody do ścian wewnętrznych bocznych oraz sufitu pojazdu nie powinna przekraczać 50 mm,

      d) powinna wytrzymać równomiernie przyłożone na całej powierzchni równoległe do osi podłużnej pojazdu obciążenie odpowiadające dwukrotnej masie ładunku przewidzianego do umieszczenia w przestrzeni ładunkowej;

 9) w samochodzie ciężarowym o podrodzaju VAN, o maksymalnej masie całkowitej do 7,5 tony, powinno być oddzielone od przestrzeni ładunkowej trwałą przegrodą o wytrzymałości określonej w § 1 załącznika nr 14 do rozporządzenia, z zastrzeżeniem pkt 10; spełnienie tych wymagań powinno być potwierdzone przez jednostkę uprawnioną do prowadzenia badań homologacyjnych typu WE pojazdu/typu pojazdu kategorii N; stosuje się do pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2016 r., w którym dokonano zmian konstrukcyjnych lub wymiany elementów powodujących zmianę danych w dowodzie rejestracyjnym;

 10) 27 przestrzeń ładunkowa, o której mowa w pkt 9, może być wyposażona tylko w elementy do mocowania ładunku przeznaczone do ochrony przewożonych osób w przypadku przemieszczenia się ładunku w czasie jazdy, w tym przy gwałtownym hamowaniu lub pokonywaniu zakrętu, o ile elementy te odpowiadają wymaganiom określonym w § 2 załącznika nr 14 do rozporządzenia; spełnienie tych wymagań powinno być potwierdzone przez jednostkę uprawnioną do prowadzenia badań homologacyjnych typu WE pojazdu albo typu pojazdu kategorii N; stosuje się do pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2016 r., w którym dokonano zmian konstrukcyjnych lub wymiany elementów powodujących zmianę danych w dowodzie rejestracyjnym;

 11) 28 jeżeli pojazd jest wyposażony w elementy do mocowania ładunku, o których mowa w pkt 10, oraz trwałą przegrodę, o której mowa w pkt 9, to wymagane jest potwierdzenie spełnienia wymagań dla elementów do mocowania ładunku i trwałej przegrody; stosuje się do pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy po dniu 31 grudnia 2019 r. 

§ 9a. W samochodzie osobowym (kategorii M1) o rodzaju nadwozia AB, AC, AF mogą być wprowadzone zmiany konstrukcyjne polegające na dostosowaniu do wymagań jak dla samochodów ciężarowych, jeżeli pojazd spełnia wymagania, o których mowa w pkt 3.5., pkt 3.6. oraz pkt 3.8. części A załącznika II do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2007/46/WE z dnia 5 września 2007 r. ustanawiającej ramy dla homologacji pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz układów, części i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do tych pojazdów, powodujące zmianę rodzaju pojazdu na samochód ciężarowy o podrodzaju van, o którym mowa w przepisach o rejestracji pojazdów.

 

do tego jak wcześniej bywało PoRD 

Cytat

4. Zabrania się:

    6) dokonywania zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj pojazdu, z wyjątkiem

      b) pojazdu, w którym zmian konstrukcyjnych dokonał przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą w tym zakresie.

        

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego dami9154, czy ty jesteś diagnostą bo zadajesz pytanie jakie dokumenty są potrzebne w tym wypadku.
Mylisz zmianę rodzaju pojazdu ze zmianą przeznaczenia.
W tym wypadku zachodzi zmiana rodzaju pojazdu z osobowego na ciężarowy. Należy wykonać badanie dodatkowe pojazdu, w którym dokonano zmian konstrukcyjnych.
Przy twoim poziomie wiedzy na ten temat to lepiej sobie odpuść to badanie.

  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, sm napisał:

Przy twoim poziomie wiedzy

Może właśnie dlatego na niego poszli. 

 

14 godzin temu, dami9154 napisał:

Co wy na to ?

Poczytaj 

tekst_jednolity_warunki-techniczne-pojazdow_2022_z_pozn._zm._stan_na_11.11.2020_r..pdf tekst_jednolity_zakres_is_sposob_wykonywania_badan_stan_an_1_stycznia_2020_r-scalone (1).pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żeby być dobrze zrozumianym trzeba było przeczytać też regulamin 

Cytat

6. Opisuj problem precyzyjnie!

Postaraj się o jak najrzetelniejszy opis problemu. Scharakteryzuj sytuacje, w których występuje.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, dami9154 napisał:

Nikt mnie nie zrozumiał.

Ja doskonale Cię rozumiem.Nawet próbuję sobie wyobrazić co wtedy czułeś i przeżywałeś:

W dniu 24.09.2021 o 21:23, dami9154 napisał:

Początkowo mnie zatkało

A potem przecież było tylko gorzej

W dniu 24.09.2021 o 21:23, dami9154 napisał:

Powiem szczerze zamurowało mnie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.