Skocz do zawartości

Błędny numer VIN w dowodzie rejestracyjnym


Mementomori97

Rekomendowane odpowiedzi

W dniu 14.10.2021 o 18:51, radekd2 napisał:

Czyli sprzedający wiedział

Dokładnie.

 

W dniu 14.10.2021 o 20:13, Mementomori97 napisał:

Przez 12 lat nikt tego błędu nie zauważył

Pojazd ma bardzo bogatą historię na gov.pl, każdy kolejny właściciel po OBT jakoś szybko sprzedawał tego czterokołowca, a każdy kolejny nabywca oczywiście nie sprawdzał numerów, dziwi mnie tylko fakt, że żaden z naszych kolegów i to od pomorskiego po wielkopolskie, nie dał "N", a identyfikowali na pewno, bo świadczy o tym szybka sprzedaż po BT. Warto jeszcze zajrzeć do KP jaki tam jest VIN, miałem kiedyś przypadek w Skodzie, w której numer nie zgadzał się z DR, ale był zgodny z KP i w tym przypadku problem był prosty do rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałam w WK tylko kserokopię świadectwa homologacji, gdzie też widnieje ten Vin :/

Już nie mam pomysłów co z ty  dalej. Nawet napisałam do producenta, zero odzwemu :(

 

Edytowane przez Jacdiag
cytat całego poprzedniego posta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko czy sprzedawca przyjmie zwrot? Przecież sprzedany pojazd miał prawidłowy VIN, co potwierdzą badania techniczne z wynikiem pozytywnym.

Edytowane przez radekd2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, radekd2 napisał:

miał prawidłowy VIN, co potwierdzą badania techniczne z wynikiem pozytywnym.

Przy okazji całej afery parę osób umoczy du**ę. Ale niestety, numer nadwozia/VIN = rzecz święta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 minut temu, Rafi90 napisał:

Przy okazji całej afery parę osób umoczy du**ę.

Eee tam... u nich na OBT było Git. :evil:

W dniu 20.10.2021 o 09:27, Slawex napisał:

Pojazd ma bardzo bogatą historię na gov.pl, każdy kolejny właściciel po OBT jakoś szybko sprzedawał tego czterokołowca (...)

O ! Przed kupnem trza było " zajrzeć " ! :smile:

Edytowane przez leski66
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najśmieszniejsze jest w tym wszystkim to, że Wk jest w posiadaniu błędnych dokumentów- tzn, że nr VIN który widnieje w DR nie mógł być nigdy nadany bo nie zgadza się jego suma kontrolna.

W nr Który jest na pojeździe suma kontrolna VIN się zgadza. 

vin.thumb.png.086b87305d7d0b1cb8a3a7e3243fb89d.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli oni sami tego od początku nie sprawdzili, że vin się nie zgadza? 

W sumie i tak nic z tym nie zrobią bo twierdzą, że po ich stronie wszystko było dobrze zrobione. 

 

Edytowane przez Jacdiag
cytat całego poprzedniego posta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, dominik_z napisał:

Najśmieszniejsze jest w tym wszystkim to, że Wk jest w posiadaniu błędnych dokumentów- tzn, że nr VIN który widnieje w DR nie mógł być nigdy nadany bo nie zgadza się jego suma kontrolna.

Od początku to podejrzewałem i dlatego najlepiej by było aby to producent potwierdził, że dokumenty zostały wystawione błędnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Mementomori97 napisał:

W sumie i tak nic z tym nie zrobią bo twierdzą, że po ich stronie wszystko było dobrze zrobione. 

No bo tak jest. WK dostał dokumenty do rejestracji i na ich podstawie pojazd zarejestrował- Nie widzieli go na oczy.  I niby teraz z jakiego powodu mają podważać decyzję o rejestracji skoro pojazd przez 10 lat przechodził OBT i problemu nie było? na widzimisię klienta?
Nie zwalaj wszystkiego na urzędników bo poniekąd sama na własne życzenie kupiłaś pojazd z wadą prawną. 
Wszelkie rozmowy musisz prowadzić z WK właściwym dla Twojego miejsca zamieszkania, może wystarczy opinia rzeczoznawcy który pochyli się nad sumą kontrolną, tylko kim w hierarchii  jest rzeczoznawca żeby podważać wyciąg ze świadectwa homologacji? 
Nie wiem czy sprawa jest do ruszenia dopóki producent- jego przedstawiciel w PL nie przyznają się do błędu. 
Jeśli chodzi o sumę kontrolną, można to zrobić na piechotę- w wikipedi są mnożniki, albo w google wpisać "Check digit calculator VIN"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, mirek_handlarz napisał:

Bo nie musi się zgadzać

Nie musi, ale to wcale nie oznacza, że nie może, tym bardziej, że formuła podpowiada prawidłową literę zamiast błędnej wstawionej cyfry.
Sprawdziłem swoje dwa pojazdy Audi i Skodę i w obydwu pojazdach metoda check digit działa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z ciekawości sprawdziłem numery VIN z wczorajszych badań technicznych. Pierwsze pięć ma zła sumę kontrolną. Dalej już sobie odpuściłem.

Edit.
Natomiast moje prywatne auto ma poprawną sumę kontrolną. Auto kupione w polskim salonie.

Edytowane przez radekd2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, radekd2 napisał:

Z ciekawości sprawdziłem numery VIN z wczorajszych badań technicznych. Pierwsze pięć ma zła sumę kontrolną. Dalej już sobie odpuściłem.

Z tego co ja zauważyłem to w markach, które kodują typ i wersję pojazdu w VIN (np pojazdy francuskie) pozycja 9 numeru jest wykorzystywana do oznaczania typu silnika i wówczas suma kontrolna będzie błędna, natomiast w markach, które nie kodują parametrów w VIN-ie (np grupa VW) pozycja 9 będzie sumą kontrolną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwalając na urzędnika że to oni nie sprawdzili nr VIN pod katem sumy kontrolnej z jakiegoś generatora jest troche śmieszne i nawet żenujące :) Nie wyobrażam sobie aby urzędnik przy rejestracji nowego pojazdu na podstawie otrzymanych dokumentów weryfikował VIN w jakimś programie nie autoryzowanym przez tego producenta.

Wina należy przede wszystkim do właściciela który nie zweryfikował dokumentów przy zakupie, a póżniej diagnosta przy pierwszym badaniu (po roku). Sprawa byłą by załatwiona od kopa, bo albo właściciel by zwrócił pojazd i dostał taki jaki powinien dostać albo dokumenty zostałyby poprawione (uchylona decyzja o rejestracji i wydana nowa).

Jeśli producent nie wyjaśni sprawy i sprostuje błędy nie liczyłbym na pozytywne załatwienie sprawy przy pomocy rzeczoznawcy. A o badaniach wykonanych przez diagnostów nie wspominam bo nie ma sensu.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Proponuje zapoznać się z artykułem 12

ROZPORZĄDZENIE WYKONAWCZE KOMISJI (UE) 2021/535 z dnia 31 marca 2021 r. ustanawiające zasady stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/2144 w odniesieniu do jednolitych procedur i specyfikacji technicznych w zakresie homologacji typu pojazdów oraz układów, komponentów i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do tych pojazdów, w odniesieniu do ich ogólnych cech konstrukcyjnych i bezpieczeństwa.
"
Ze skutkiem od dnia 6 lipca 2022 r. organy udzielające homologacji typu odmawiają udzielenia homologacji typu UE nowym typom pojazdów w odniesieniu do cyfry kontrolnej numeru identyfikacyjnego pojazdu, które nie są zgodne ze specyfikacjami technicznymi określonymi w załączniku II część 2 sekcja C w odniesieniu do odpowiednich wymagań wymienionych w załączniku II do rozporządzenia (UE) 2019/2144.
2. 
Ze skutkiem od dnia 7 lipca 2026 r. organy krajowe odmawiają, z przyczyn związanych z cyfrą kontrolną numeru identyfikacyjnego pojazdu, rejestracji, wprowadzania do obrotu i dopuszczenia pojazdów, które nie są zgodne ze specyfikacjami technicznymi określonymi w załączniku II część 2 sekcja C w odniesieniu do odpowiednich wymagań wymienionych w załączniku II do rozporządzenia (UE) 2019/2144.
3. 
Ze skutkiem od dnia 6 lipca 2022 r. organy udzielające homologacji typu odmawiają udzielenia homologacji typu UE nowym typom pojazdów w odniesieniu do miejsca do montowania i mocowania przednich tablic rejestracyjnych, które nie są zgodne ze specyfikacjami technicznymi określonymi w części 2 załącznika III w odniesieniu do odpowiednich wymagań wymienionych w załączniku II do rozporządzenia (UE) 2019/2144.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.