Skocz do zawartości

Uprawnienia diagnosty samochodowego - czy moja praktyka się zalicza?


MrDex

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałbym uzyskać uprawnienia diagnosty samochodowego.

Skończyłem szkołę średnią, mam maturę i tytuł technik logistyk. Aktualnie od 1.5 roku pracuję jako Kierowca-serwisant (mam takie stanowisko na umowie o pracę) w firmie sprzedającej oraz zajmującej się naprawą maszyn rolniczych.
Wyczytałem, że w przypadku mojego wykształcenia muszę mieć praktykę jako mechanik 2 lata. Czy moje aktualne stanowisko się do tego zalicza czy nie?
Czy po przepracowaniu 2 lat i zdaniu egzaminów zostaną mi wydane uprawnienia diagnosty samochodowego?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kierowca serwisant zależy jakie Starostwo ale będzie ciężko lepiej może porozmawiać z firmą co pracujesz żeby w papierach napisali mechanik to chyba lepszy sposób i nikt żadne Starostwo wtedy nie będzie miało wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, MrDex napisał:

Kierowca-serwisant (mam takie stanowisko na umowie o pracę) w firmie sprzedającej oraz zajmującej się naprawą maszyn rolniczych.

Przydał by się do tego zakres czynności, bo samo stanowisko niewiele mówi. Do tego pozostaje ocena, czy naprawa maszyn rolniczych to warsztat naprawy pojazdów. Każde starostwo podejdzie do tego inaczej.

15 godzin temu, adam1501 napisał:

Najlepiej zwróć się do nich na piśmie

A odpowiedź może być taka, że należy złożyć wniosek o wydanie uprawnień, wtedy zostanie wszczęte postępowanie i wydana stosowna decyzja :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedzmy jak zdam egzamin diagnosty samochodowego to ona ma jakąś ważność czy jest bezterminowy?

Powiedzmy, że zdam egzamin w tym roku a odpowiednią praktykę nabędę za 4 lata i wtedy będę wnioskował o wydanie uprawnień?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgodnie z ustawą (art. 84 ust. 2b PORD), aby zostać diagnostą trzeba posiadać:

  • wyższe wykształcenie w obszarze nauk technicznych o specjalności samochodowej i udokumentowane 6 miesięcy praktyki w stacji kontroli pojazdów lub w zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku kontroli lub naprawy pojazdów albo
  • średnie wykształcenie techniczne lub wykształcenie średnie branżowe, o specjalności samochodowej i udokumentowany rok praktyki w stacji kontroli pojazdów lub w zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku kontroli lub naprawy pojazdów, albo
  • wyższe wykształcenie w obszarze nauk technicznych o specjalności innej niż samochodowa i udokumentowany rok praktyki w stacji kontroli pojazdów lub w zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku kontroli lub naprawy pojazdów, albo
  • średnie wykształcenie techniczne lub wykształcenie średnie branżowe, o specjalności innej niż samochodowa i udokumentowane 2 lata praktyki w stacji kontroli pojazdów lub w zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku kontroli lub naprawy pojazdów.

Dodam że udokumentowana praktyka to wcale nie musi być umowa o pracę . To może Ci pomóc.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, michal_k napisał:

zostanie wszczęte postępowanie i wydana stosowna decyzja

Która będzie zawierać czego dla adepta brakuje aby otrzymał imienne uprawnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 16.10.2021 o 10:38, MrDex napisał:

Powiedzmy, że zdam egzamin w tym roku a odpowiednią praktykę nabędę za 4 lata i wtedy będę wnioskował o wydanie uprawnień?

Jeśli nie zmienią się wymagania formalne wobec diagnostów w tzw. międzyczasie, to dokumenty potwierdzające zaliczenie egzaminu nie tracą ważności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, danielg539 napisał:

posiada stosowne wykształcenie i praktykę

Dokładnie - znajom ma problem bo zdał egzamin techniczny ale świadectwo technika dostał z datą września i zaczęły się schody bo egzamin na diagnostę zaliczył w lipcu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.