Skocz do zawartości

Motocykl z wózkiem bocznym


tapir55

Rekomendowane odpowiedzi

Mam taki problem. Klient miał motocykl Junaka M-10 miał orginalne zaczepy do motocykla. Kupił sobie i doczepił wózek boczny. Czy doczepienie wózka bocznego należy traktowąc jako zmianę konstrukcyjną. Czy też jak przystosowny do ciągniecia przyczepy. Patrząc na przepisy dotyczace homoloogacji zmienia się kategoria homologacyjna na l4e oraz liczba miejsc . Czy też może wózek boczny należy uznać za przyczepkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nalezy to potraktowac jako zmiany konstrukcyjne POZDRAWIAM
:shock: Jakie zmiany konstrukcyjne??? Motocykl jest przeciez fabrycznie przystosowany do wózka bocznego!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że powinno być dobrze pisząc, że pojazd fabrycznie jest przystosowany do wózka bocznego (a klient właśnie z takim przyjechał) , a liczba miejsc 2 lub 3 w zależności czy z wózkiem czy bez.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

liczba miejsc 2 lub 3 w zależności czy z wózkiem czy bez

I tu jest problem bo odczepienie tego wózka bocznego to ok 10 min, i jak odczepie wóz to znowu bym musił robiś zmiany w dowodzie (mam taki zaprzęg).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie tylko motocykl, ale w Tarpanie można było przestawiać ściane grodziową ! I jak tu podejść do tematu ? :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy motorku z wózkiem w uwagach robiłem zapis "przystosowany do montażu wózka bocznego" i na życzenie klienta wystawiałem mu dodatkowo zaświadczenie z badania. Nigdy nie spotkałem sie żeby ktoś robił problemy z tego powodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Taaaak mam problem : Zgłosił mi się klient wysłany z WK na Stację , zakupił dwa motocykle marki IŻ prok rosyjkskiej poj 350 oba bez wozka bocznego , do jednego chce takowy wózek zamontować .Tu mam pytanie .

1) czy mam wykonac badanie okresowe + zmiany ? w dow jest liczba miejsc siedzących 2

2) Czy taki motocykl posiada numer nabity na ramie ???? przejrzałem i nie widzę nic oprócz numeru na tabliczce oraz korpusie motoru ale ten drugi to jest numer silnika

3) Czy ma ktoś konkretne dane takiego motocykla ? moc oboty itd...

AD1) poczytałem sobie już na forum więc nieaktualne pierwsze pytanie ;) ale na dwa nastepne nie zanlazłem odpowiedzi więc czekam na jakieś wiadomosci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iż 49

Pojemność silnika - 345 cm3

Moc - 11,5 KM przy 4100 obr/min

Masa własna 162 kg

Ładowność - 175 kg

Całkowita 337 kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Numer powinien być, ale wiadomo jak to jest z ruskimi sprzętami. Może być nad amortyzatorem z prawej strony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Czy doczepienie wózka bocznego należy traktowąc jako zmianę konstrukcyjną. Czy też jak przystosowny do ciągniecia przyczepy. Patrząc na przepisy dotyczace homoloogacji zmienia się kategoria homologacyjna na l4e oraz liczba miejsc . Czy też może wózek boczny należy uznać za przyczepkę.

 

Art. 71 ust. 4 Prawka - hak z wyłączeniem motocykla. Wg wspomnianego dzienika jest to zmiana kategorii homologacyjnej na L4e tzn. z motocykla 2 kołowego bez wózka na z bocznym wózkiem. Zmiana konstrukcyjna? A co zamierzamy z motocykla samochód osobowy zrobić?. Nie jest to tylko zmiana techniczna polegająca na zmianie homologacyjnej na odpowiadający zapis z bocznym wózkiem. W zasadzie rodzaj i podrodzaj pojazdu pozostaje ten sam.

 

Trzeba tylko sprawdzić masy własne i dmc po zamontowaniu wózka. Skoro uchwyty były fabryczne więc na pewno jest podana dmc na tabliczce z uwzględnieniem tego wózka i może się okazać że nie jest to żadna poważniejsza zmiana. Ponieważ ktoś wcześniej zdemontował wózek wię pewnie tylko symbol kategorii homologacyjnej trzeba będzie uaktualnić.

 

Jak nie będzie numeru ramy to klops. Koszt około 500zł. tzn. opinia rzeczoznawcy że skorodował, zgoda na nabicie nowego, zamontowanie tabliczki znamionowej i numeru ramy i po kłopocie. Proponuję dobrze sprawdzić może gdzieś jednak jest ten numer - koszty będą mniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientoję to motocykle które są przystosowane do wózka bocznego mają masy podawane razem z wozem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem tydzień temu taki motocykl. Wydział Komunikacji odesłał klienta do SKP ze skierowaniem o dokonanie przebudowy ( zmiana liczba miejsc). Dostał klient odpowiednie dokumenty (przebudowę) że zmienia się liczba miejsc do siedzenia na 3 osoby i już było OK. Zarejestrował i zapomniał. Ale ogólnie jestem zdania takiego,że przebudowy w tym przypadku być nie powinno. Często stoimy między młotem a kowadłem i trzeba coś wymyśleć. W tym przypadku WK się uparł i trzebabyło im napisać tą przebudowę. Znając życie za rok się ktoś obudzi i trzba będzie znowu coś zmieniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.