Skocz do zawartości

Opisówka Wrocław 09-11-2021 na 13:30


ELCAR

Rekomendowane odpowiedzi

Opisz szczegółowo 

         -pomiar skrętności kół przednich      

         -geometrie zawieszenia przedniego

       

Na stację diagnostyczną przyjechał Autobus M3 z 2007r skierowany przez policję po wypadku w którym uszkodzone były elementy konstrukcyjne . Konstrukcja rama kratownicowa.

Coś w tym względzie było

Moja odpowiedź to

 

 -Badanie diagnostyczne w zakresie Działu 1 Załącznik 1 od 0-10

-Badanie specjalistyczne pojazdu skierowanego przez policję po wypadku w którym zostały naruszone elementy konstrukcyjne Dział I załącznik2  od 1,1 - 1.4 ( bez punktu 1.2.1 dotyczy auta osobowego)

W wyniku w/w czynności jeśli nie wykryto luzów w zawieszeniu i ciśnienie w ogumieniu ma wartości nominalne przystepujemy do sprawdzenia parametrów

Ad2

Geometria 

-Ustawiamy pojazd na ramie pomiarowej 

-Montujemy glowice na obręcze koł

-Wykonujemy kompensację bicia koła

-Dokonujemy pomiarów i porównujemy z katalogiem parametrami dla danego pojazdu 

a)  Kąt pochylenia kół L + P

b) kąt  wyprzedzenia osi zwrotnicy L + P

c) zbieżność kół L +P + sumaryczny

d)pomiar śladowości

e)pomiar równoległości osi

Ad1 Wartość skrętności kół przednich dokonujemy na ramie pomiarowej wyposażonej w obrotnice kół przednich

Pomiar dokonuje się w funkcji obrotu koła kierownicy

- Wartość skrętności kół ( róznica kąta skrętu kół przy skręcie koła zewnętrznego o 20*)

-Maksymalny kąt skrętu kół

 

Jaka kolwiek znacząca rozbieżność parametrów skutkuje wynikiem badania NEGATYENE

 

Jak myślicie będzie ok ???? Trzeba poczekać 14dni i napiszę czy MOJA  2 POPRAWKA TYLKO Z OPISÓWKI

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, ELCAR napisał:

(...) skierowany przez policję po wypadku w którym uszkodzone były elementy konstrukcyjne . Konstrukcja rama kratownicowa.

Warto wspomnieć, że jeżeli była ingerencja ( " spawalnicza " w główne węzły ramy ) to wiedza diagnosty może być niewystarczająca i  można zgodnie z Ustawą zażądać opinii rzeczoznawcy samochodowego. :silent:

Biorąc pod uwagę, że autobus służy do przewozu znacznej ilości osób, dla ich bezpieczeństwa, należy zachować odpowiednią rezerwę przy podejmowaniu decyzji w sprawie wyniku badania technicznego.

:smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, adam1501 napisał:

Jesteś tego pewien czy masz problemy z terminologią?

pomyłka terminologi. Prywatnie prowadzę warsztat od 15 lat i robię zbieżność u siebie . Rama pomiarowa błąd ale tak właśnie napisałem 😟 . Stanowisko pomiarowe powinno być. Nie chciałem opisywać tego jak to robię bo wiem że nie o to biega. 

Najwyżej jeszcze raz opisówka , przyda się na praktyczny 😁

Edytowane przez ELCAR
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 10.11.2021 o 19:41, ELCAR napisał:

Stanowisko pomiarowe powinno być.

Ława pomiarowa. Badania na SKP wykonuje się na ławie pomiarowej, która musi być wykonana z odpowiednią dokładnością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 12.11.2021 o 06:36, adam1501 napisał:

Ława pomiarowa. Badania na SKP wykonuje się na ławie pomiarowej, która musi być wykonana z odpowiednią dokładnością.

No tak te określenia . Mnie uczono np promień zataczania a w opisach na diagnostę jest Kąt pochylenia osi sworznia zwrotnicy. 

Ale zgadzam się  mój błąd.

Liczę na wyrozumiałość i trochę szczęścia . Myślę że w przyszłości nie będzie to stanowić różnicy dla klienta jak my to nazwiemy a będzie miało znaczenie czy dobrze to wykonamy .

Powodzenia dla wszystkich zdających a praktyki nabierzemy na stacji od starszych stażem kolegów😁😁 . Kierowcą się nie staje po zdaniu egzaminu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 13.11.2021 o 12:42, ELCAR napisał:

Mnie uczono np promień zataczania a w opisach na diagnostę jest Kąt pochylenia osi sworznia zwrotnicy. 

Ale to są dwie różne wartości.

Poczytać i przyswoić

Żeby nie było, podanie linku nie jest zamierzoną reklamą z mojej strony, po prostu, jest to ciekawy opis składowych geometrii zawieszenia pojazdu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim Egzamin oblany do 3 x sztuka myśle że teraz przygotuje się lepiej. Pozdrawiam wszystkich którzy zadali tego dnia. ( a wiem że są tacy 😁)

130 zł zapłacone i podanie o poprawkę już poszło😏

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks later...
W dniu 13.11.2021 o 12:42, ELCAR napisał:

. Mnie uczono np promień zataczania a w opisach na diagnostę jest Kąt pochylenia osi sworznia zwrotnicy. 

jak kolega cezary wcześniej wspomniał to są dwa różne pojęcia . promień zataczanie jest poniekąd "wypadkową " kąta pochylenia osi sworznia zwrotnicy i kąta pochylenia koła . wystarczy zmienić rozmiar ogumienia czy felgi i promień zataczania się zmieni .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 18.12.2021 o 20:01, piter1973 napisał:

Mnie uczono np promień zataczania a w opisach na diagnostę jest Kąt pochylenia osi sworznia zwrotnicy. 

Jakim cudem kąt może być promieniem???

W dniu 18.12.2021 o 20:01, piter1973 napisał:

promień zataczanie jest poniekąd "wypadkową " kąta pochylenia osi sworznia zwrotnicy i kąta pochylenia koła . wystarczy zmienić rozmiar ogumienia czy felgi i promień zataczania się zmieni

Dokładnie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...

W środę na 8 rano Warszawa opisówka do poprawy - mam nadzieje że pójdzie ,sporo poczytałem i myślę ze jestem " technicznie " tzw książkowo bardziej obstukany.

Porada dla zdającyhc - trzeba poczytać ale ja widzę że do egzaminu bardziej przydaje się obycie w dziennikach ustaw . Wydrukować sobie w domu poskładać tak jak jest na egzaminie i wiedzieć w którym załączniku co jest , gdzie są dane , co jest w jakiej akutalizacji ustaw itp.

 POWODZENIA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Witam po przerwie .

Wszystko ogarnięte po egzaminach i już od 6 mieś praca na OSKP. Powiem tak - jak zwykle bywa teoria a praktyka to lekko rozbieżne 2 rzeczy. ( Moje prywatne zdanie ) 

Pozdrawiam ubiegających się o uprawnienia . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratulacje.

13 godzin temu, ELCAR napisał:

jak zwykle bywa teoria a praktyka to lekko rozbieżne 2 rzeczy

Znając teorię lepiej wychodzi praktyka...

  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.