Skocz do zawartości

Zmiany konstrukcyjne osobowy na specjalny


WuPe

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie sytuacja jak  w temacie - w polskim dowodzie rejestracyjnym samochód osobowy LAND ROVER DISCOVERY  S1=7. Przyjeżdża na badanie "coś" podobnego jak na zdjęciu, ma dodatkowo burty, zabudowę na "pace" - wózek narzędziowy, oświetlenie robocze, wyciągarkę do podnoszenia,  jest oświadczenie o zmianach od 45.20z,  klient wnioskuje o zmianę na samochód specjalny - warsztat z 2 miejscami siedzącymi.  

Co myślicie o takim czymś. Czy jest podstawa wymagania dokumentu wytrzymałościowego na tą ścianę dzielącą przy zmianie na pojazd specjalny? Czy takie wersje DISCOVERY wychodziły homologowane (pickup) ? 

discovery.jpg

Edytowane przez WuPe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten pojazd nie posiada jako takiej ściany działowej, gdyż zabudowa jest odrębną częścią pojazdu. Jeżeli jest fizyczna przestrzeń pomiędzy zabudową a kabiną to wg mojej oceny przepis o wytrzymałości ściany grodziowej nie ma zastosowania.

59 minut temu, WuPe napisał:

Czy takie wersje DISCOVERY wychodziły homologowane (pickup

W sumie to pojazd z ramową konstrukcją to teoretycznie kabinę można przełożyć od innej wersji. W necie jest sporo tych pojazdów w wersji pick-up i to zarówno z kabiną z jednym jaki dwoma rzędami foteli, więc zmiana jak najbardziej możliwa o ile od strony jakości przeróbki nie ma problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, WuPe napisał:

Czy takie wersje DISCOVERY wychodziły homologowane (pickup) ? 

Nie ma to znaczenia przy zmianach konstrukcyjnych pojazdu zarejestrowanego.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koła nie wystają w omawianym przypadku, tak pomyślałem że ktoś zwróci na to uwagę.  A nawet jeśli to N za koła nie rozwiązuje problemu pozostałej części badania, koła można wymienić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, WuPe napisał:

warsztat z 2 miejscami siedzącymi.

warsztaty poezji czy malarstwa się będą na nim odbywać - ale ani wieszaków na sztalugi ani skrzynek na pędzle a nawet taboretu żeby podziwiać ten artyzm brakuje..

tylne przeciwmgielne.. dziwne takie

a kierownica po której bo nie widać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niesiasps, to nie jest ten samochód, tylko chodziło mi o naświetlenie o czym rozmawiamy,  - ma dodatkowo burty, zabudowę na "pace" - wózek narzędziowy, oświetlenie robocze, wyciągarkę, dźwignik ręczny do podnoszenia. 

Kierownica po lewej, wersja na europę kontynentalną. Zarejestrowana w Polsce od X lat.

Edytowane przez WuPe
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, danielg539 napisał:

w następstwie takich zmian może powstać pojazd SAM

On nigdy nie będzie SAMem, choćby zmieniał się dziesiątki razy. Zmiany konstrukcyjne nie spowodują zmiany marki czy też modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma określonej granicy dopuszczalnych zmian. Nadwozie, póki co, można dowolnie modyfikować w zakresie zmian konstrukcyjnych. Gdyby nawet po dziesiątej zmianie był całkowicie niepodobny do pierwowzoru, to w dalszym ciągu nim zostanie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, adam1501 napisał:

Gdyby nawet po dziesiątej zmianie był całkowicie niepodobny do pierwowzoru, to w dalszym ciągu nim zostanie. 

Nie jest to takie jednoznaczne, bo gdzieś musi być granica pomiędzy zmianami konstrukcyjnymi a pojazdem SAM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, danielg539 napisał:

gdzieś musi być granica pomiędzy zmianami konstrukcyjnymi a pojazdem SAM.

I jest

ZK są robione w pojeździe zarejestrowanym

a pojazd SAM jest najpierw budowany i później rejestrowany

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie żaden specjalny. Zwykły ciężarowy o podrodzaju podest lub inny do przewożenia ładunków innych.

Tam też jest podest, i co z tego, jak specjalna to może być, co najwyżej ta laska. 

https://forum.norcom.pl/uploads/monthly_2015_01/HAK.jpg.0102fee1e12b9199eff7d5934651c38c.jpg

To tyle co do autka z fotki. Natomiast jeżeli o tematyczny warsztat się rozchodzi, to moja percepcja bez foto-przykładów problemu nie ogarnia. :cry:

Wózek narzędziowy to ja w Pandzi 100 hp wożę! Z wyciągarką też poradzę. I co, mam zakaprysować na okręgówce o zmiany na specjalny żeby uciekać przed podatkami? KINO!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Paprock, podoba mi się Twój tok myślenia. Nie przyszła mi do głowy ta opcja ze zmianą po prostu na  ciężarowy  podrodzaj podest lub inny, ewentualnie skrzynia (omawiana sztuka ma otwierane burty). 

Zblokowała mnie myśl o wymaganiach dla przegród itd, a przecież tutaj nie mamy zmiany na VAN tylko osobno konstrukcyjnie elementy do przewozu osób i towarów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, WuPe napisał:

Nie przyszła mi do głowy ta opcja ze zmianą po prostu na  ciężarowy

Bo klient nie po to inwestował żeby teraz dalej nie mieć z tego pożytku :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@adam1501,postawi zabawki w garażu, tam się przydadzą. Nauczyłem się już, że lepiej zrobić dobrze sobie niż klientowi, bo w razie kłopotów to  klient przyjedzie i jeszcze palcem pokaże "władzy" który to robił.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, WuPe napisał:

postawi zabawki w garażu, tam się przydadzą

Niestety, mamy wciąż klientów którzy mając swoje wizje coś konstruują a potem złość bo nie chcesz pójść za myślą konstruktora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.12.2021 o 11:48, WuPe napisał:

Przyjeżdża na badanie "coś" podobnego jak na zdjęciu, ma dodatkowo burty, zabudowę na "pace" - wózek narzędziowy, oświetlenie robocze, wyciągarkę do podnoszenia,  jest oświadczenie o zmianach od 45.20z,  klient wnioskuje o zmianę na samochód specjalny - warsztat z 2 miejscami siedzącymi.  

Skoro ma burty, to po naszemu będzie ciężarowy o podrodzaju skrzyniowy. Pick-up ostatnio wyparował z polskiej klasyfikacji, co nie znaczy, że producenci piszący po polsku oświadczenie o danych niezbędnych do rejestracji nie używają tej nazwy wespół z wydziałami komunikacji, katalogiem nie powiem kogo oraz centralnej bazy. Każdy sobie rzepkę skrobie i jest dobrze. 😉

No nie może być tak, że byle skrzynka robi za warsztat. No przecież jak zacznę sprzedawać worki kartofli prosto z blaszaka, to przecież ten handel obwoźny sklepu specjalnego z tego busa nie zrobi. Już były podchody z kasetką na pierścionki, która przemianowywała samochód osobowy na wóz ciężarowy do przewozu wartości. Nie wspominając o zagranicznych wynalazkach, gdzie kłębek holowniczej liny i kanister benzyny robi pomoc drogową z Lamborghini.

  • Haha 1
  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.12.2021 o 13:15, Jacdiag napisał:

to N za wystające poza obrys nadwozia

Oj tam, czepiasz się wystających kół. Inni mogą...

https://www.motocaina.pl/artykul/kuba-wojewodzki-parkuje-na-miejscu-dla-niepelnosprawnych-grunt-ze-przeprosil-416897.html

Edit.

Jeszcze bez zderzaka i z wciągarką na wierzchu.

https://www.se.pl/auto/nowosci/kuba-wojewodzki-sprawil-sobie-nowa-fure-to-prawdziwe-offroadowe-monstrum-aa-FbmU-cq2A-jJjw.html

Edytowane przez radekd2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.