Skocz do zawartości

Samochód pożarniczy, a odstępstwa


marbie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam koledzy. Zrobiłem już sporo OBT nowych pojazdów pożarniczych po zabudowie i od czasu do czasu trafia się pojazd, w którym producent zabudowy ustalił DMC 18600kg, ja oczywiście wpisuję 18000kg. Pytanie, czy musi być odstępstwo osobno na każdy pojazd, czy na daną ramę (model), dla tego producenta zabudowy?

Bo producent upiera się abym wpisał, tak jak oni ustalili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odstępstwo dotyczy konkretnego pojazdu. Pojazdy pożarnicze zwolnione są z obowiązku uzyskiwania homologacji zatem tylko odstępstwo wchodzi w rachubę.

Na jakim podwozi są te samochody i jakie parametry mają na TZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, IVVO napisał:

chyba że dostali na partię produktu

Ale takie odstępstwo można uzyskać na pojazdy homologowane a nie na zabudowy jednostkowe jak pojazdy pożarnicze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A sprawdzałeś jakie są masy i wymiary w warunkach tech. dla pojazdów "służb"? bo zgodnie z par 1.1.2) to z warunków dla pojazdów "cywilnych" to tylko oznakowanie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, marbie napisał:

w którym producent zabudowy ustalił DMC 18600kg, ja oczywiście wpisuję 18000kg

Dlaczego? Skoro te pojazdy nie podlegają w ogóle pod rozporządzenie cywilne (w przeciwieństwie do pojazdów SZ - gdzie jest odwołanie do warunków cywilnych i "róbta jak chceta").

21 godzin temu, marbie napisał:

Bo producent upiera się abym wpisał, tak jak oni ustalili.

Ma rację. Jego i nas obowiązują te przepisy:

Poz. 594

ROZPORZĄDZENIE MINISTRÓW: SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1), OBRONY NARODOWEJ, FINANSÓW2) ORAZ SPRAWIEDLIWOŚCI

z dnia 22 marca 2019 r.

w sprawie pojazdów specjalnych i używanych do celów specjalnych Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Służby Ochrony Państwa, Krajowej Administracji Skarbowej, Służby Więziennej i straży pożarnej

"...

§ 6. 1. Maksymalna masa całkowita pojazdu, rozkład tej masy na osie oraz masa przypadająca na każdą z osi nie przekraczają maksymalnych wartości określonych przez producenta pojazdu bazowego.

2. W przypadku konieczności przekroczenia parametrów technicznych, o których mowa w ust. 1, producent pojazdu dokona niezbędnych modyfikacji pojazdu bazowego w taki sposób, aby nie zostały przekroczone maksymalne wartości parametrów technicznych zastosowanych przedmiotów wyposażenia lub części poszczególnych układów pojazdu określone przez ich producentów. ..."

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli taka 4 ośla ratownictwa technicznego 50 000 kg DMC śmiga bez odstępstwa? A ja o głupie 10 ton do przyczepy się męczyłem 3 miesiące. 😅

Edytowane przez Admiral
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odstępstwo jest od warunków technicznych , a na śmiganie  takim pojazdem jest potrzebna zgoda zarządcy drogi 

3 godziny temu, Admiral napisał:

4 ośla ratownictwa technicznego 50 000 kg DMC

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, adam1501 napisał:

Dlaczego?

Potrzebowałem minimum 20 ton ładowności, co w 24 tonowej przyczepie jest ciężkie do uzyskania. Robiłem odstępstwo na DMC i naciski do przyczepy. 
 

@smaugA to na 4 osiowy pojazd o 50 000 kg DMC odstępstwa nie trzeba? Chyba nie spełnia warunków technicznych. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak dla przypomnienia temat jest dla pojazdu straży pożarnej 

§ 1. 1. Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do:

1) pojazdu specjalnego lub używanego do celów specjalnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, z wyjątkiem oznakowania określonego dla pojazdu uprzywilejowanego; 2) pojazdu specjalnego lub używanego do celów specjalnych Policji, Służby Ochrony Państwa, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, kontroli skarbowej i Służby Celnej, Służby Więziennej i straży pożarnej, z wyjątkiem oznakowania określonego dla pojazdu uprzywilejowanego; 

a w D.u 2019 poz 594 warunki  tech . nie ma mowy o dmc tylko mc 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...

Podepnę się żeby nie zakładać nowego tematu.

Czy przerabiał już ktoś odstępstwa po przejęciu sprawy przez TDT ??

Pojazd już zarejestrowany w Polsce. Klient chce podnieść DMC, DMC zespołu oraz naciski do wartości konstrukcyjnych. TDT wysłał na dodatkowe badanie... Jakie dodatkowe badanie trzeba wykonać ?? Na myśl przychodzi tylko ustalenie danych... przerabiał ktoś już podobną sytuację w tym roku ??

Dodam, że w TDT nikt nie odbiera telefonów :P Próbowałem dzwonić tutaj ale zero odzewu...

https://www.tdt.gov.pl/dzialalnosc/stacje-kontroli-pojazdow/

Edytowane przez Logen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat
  • zaświadczenie o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu wskazujące, których warunków technicznych pojazd nie spełnia;

 

Tylko jeżeli pojazd zarejestrowany to powinien spełniać warunki, a jeżeli jest zapas pomiędzy konstrukcją, a już zastosowanymi ograniczeniami wynikającymi z WT to, chyba TDT powinien się za te 450 "złotyk"  wypowiedzieć? Spróbuj się mimo wszystko skontaktować z TDT co potrzebują, najlepiej mailowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.