Skocz do zawartości

KAMAG WBH25


Logen

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Podjechało do mnie takie cudo jak KAMAG WBH25. Rok produkcji 2019 tak, że w miarę nowy sprzęcik ;) Pierwszy raz widzę coś takiego, więc mogę trochę pomieszać  ;). Ogólnie jest to CIĄGNIK SAMOCHODOWY, który jak ciągnik nie wygląda... ale siodło ma :) Posiada on na nadwoziu platformę, którą można hydraulicznie unosić do góry, chodzi ona tylko góra-dół, pytanie czy musi posiadać UDT ?? W załączniku zdjęcia tabliczek znamionowych tej unoszonej platformy, oraz poglądowo jak to wygląda. Pojazd jest ograniczony do 40 km/h. Ma to wpisane w dowód i ogólnie licznik jest wyskalowany do 50 km/h. Czy takie pojazdy są zwolnione z posiadania tachografu ?? Z tego co się dowiedziałem od klienta to pojazd służy głównie to jeżdżenia po placu. Ma on możliwość ciągnięcia przyczep, naczep oraz przewożenia kontenerów tak, że zapewne przydaje się ze względów porządkowych ;) Pojazd posiada dwa liczniki, jeden w kilometrach oraz drugi w motogodzinach. Rozumiem, że obie wartości wpisujemy podczas badania ?? 

Przerabiał, już ktoś taki temat ?? Jakieś porady ?? 

Kamag.jpg

kamag uniesiana platforma.jpg

kamag tabliczka podnośnika bez vinu.jpg

kamag 2 tabliczka urzadzenia bez vinu.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

  • Gross combination weight at 25/40 Km/h*: 25,500/20,000 kg
    *Top speed on public roads for TÜV certification limited to max. 40 km/h and 18 t perm. total weight.
  • Dead weight: approx. 8.900 kg
  • Payload at 25/40 km/h and perm. vertical load: approx. 17,400/11,900 kg
  • Pulling force: 3,600 daN
  • Front axle load max. at 25/50 km/h: approx. 8,500/7,000 kg
  • Rear axle load max. at 25/50 km/h: approx. 17,000/13,000 kg
  • Wheel base: approx. 4,800 mm
  • Vehicle length (with/without trailer coupling): approx. 8,990 mm
  • Vehicle width: approx. 2,480 mm
  • Inside turning radius: approx. 4,750 mm
  • Outside turning radius: approx. 10,250 mm
  • Set of wheels front axle: 2x 295/60 R 22,5 per axle
  • Set of wheels rear axle 4x 295/60 R 22,5 per axle
  • Drive axle: rear
  • Brake axle: front and rear
  • Engine (water-cooled): Deutz: TCD 4.1 L4 (Euro mot 5)
  • Engine power: 115 kW at 2,300 rpm
  • Engine torque: 610 Nm at 1,600 rpm
  • Top speed*: 40 km/h
    *Top speed on public roads for TÜV certification limited to max. 40 km/h and 18 t perm. total weight, digital tachograph and hydraulic-mechanical steering!
  • Underride width: approx. 2,000mm
  • Lifting device width: approx. 2,300 mm
  • Load area height min./max.: approx. 950/1.600 mm
  • Lift height of lifting device (continuous): approx. 500 mm
  • Lift height of chassis: approx. 150 mm
  • Total lifting: approx. 650 mm
  • Lift speed at approx. 2,000 rpm is approx. 50 mm/s
  • Ground clearance unloaded/loaded: approx. 240/180 mm
  • Gradient ability loaded: max. 13 %
  • Lift height of fifth-wheel coupling: min. 1,100 mm / max. 1,500 mm
  • Lift speed fifth wheel: 50 mm/s

jak widać poniżej ma tablice wyróżniającą pojazd wolnobieżny

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to identyczny pojazd jak ten na filmiku. W tych danych technicznych które zapodałeś, jest maksymalna prędkość 40 km/h. Ten na filmiku ma na przedniej masce naklejkę z 25 km/h i oznakowaniem dla pojazdu wolnobieżnego. Mój ma naklejki z 40 km/h (widać na 1 zdjęciu, na boku kabiny).

Cytat

34) pojazd wolnobieżny – pojazd silnikowy, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, z wyłączeniem ciągnika rolniczego;

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Logen napisał:

Czy takie pojazdy są zwolnione z posiadania tachografu ??

To nie Twoje dzieło. Ma tachograf - legalizacja, nie ma - to nie ma.

Godzinę temu, Logen napisał:

Posiada on na nadwoziu platformę, którą można hydraulicznie unosić do góry, chodzi ona tylko góra-dół, pytanie czy musi posiadać UDT ??

To gestia urzędu dozoru, podejrzewam, że na telefon nikt nic nie odpowie bez zajrzenia w dokumentację tego urządzenia.

Godzinę temu, Logen napisał:

Ogólnie jest to CIĄGNIK SAMOCHODOWY

Ogólnie to nie wiadomo co to jest w myśl naszych przepisów. Najlepiej rozwiązano to na filmiku, ogranicznik na 25, trójkącik i jeździ z czym chce i jak chce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 15.01.2022 o 13:24, adam1501 napisał:

ogranicznik na 25, trójkącik i jeździ z czym chce i jak chce.

Niestety, ale ten z filmu nie posiada trójkącika ani informacji o indywidualnym ograniczeniu prędkości widocznym z tyłu pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro to TUV "certyfikuje" do ruchu to pewnie ma szczegółowe opisane dopuszczenie u "nich". Siodło jest dostępne ? Można podczepiać naczepy? Ultra daleko od kabiny. Ten pojazd wygląda jak transporter wewnątrz zakładowy, u nas może by zmodyfikować ogranicznik na 25 i jako wolnobieżny puścić?

Na stronie producenta

hydrostatyczny napęd jezdny

Ciekawe jakie ma V-max? Już widzę w poście @Jacdiag.

 

Edytowane przez mirek_handlarz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest zarejestrowany jako CIĄGNIK SAMOCHODOWY, INNY. Siodło jest z tyłu i jest dostępne. Dodatkowo siodło jest unoszone... widać na filmikach na youtube jak to działa. Mają swój kanał i sporo filmików ;) 

Siodło ma tabliczkę, zamieściłem ją u góry. Druga tabliczka jest od unoszonej platformy. Napęd hydrostatyczny na tylną oś. Nie idzie sprawdzić hamulców na rolkach... zostaje tylko opóźnieniomierz. Układ kierowniczy również hydrauliczny... przynajmniej mniej drążków kierowniczych do sprawdzania :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Logen napisał:

Dodatkowo siodło jest unoszone...

Pewnie w celu ułatwienia życia operatorowi. Podjedzie pod naczepę, zapnie przewody powietrzne, siodło do góry i nie musi "korbować" podpór, 2 razy przy każdej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Logen napisał:

Układ kierowniczy również hydrauliczny

W razie awarii hydrauliki - zapewniona jest kierowalność?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie układ jest taki jak w ciągnikach rolniczych (orbitrol), gdzie po zaniku ciśnienia przekładnia kierownicza staje się pompą hydrauliczną.

Tak na marginesie, to ja uważam, że ten pojazd należy potraktować jako maszynę i nie można go zarejestrować jako ciągnik samochodowy. W mojej ocenie to dyskusyjne jest, czy on "załadowany" może poruszać się po drodze publicznej - kwestia stabilności z tak wysoko położonym kontenerem. Jak dla mnie to jest typowa maszyna do pracy w portach czy składach celnych, czyli praca w obszarach zamkniętych dla normalnego ruchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

ciągnik samochodowy – pojazd samochodowy przeznaczony konstrukcyjnie wyłącznie do ciągnięcia przyczepy; określenie to obejmuje ciągnik siodłowy i ciągnik balastowy;

No właśnie pod typową definicję ciągnika samochodowego się nie łapie :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem takie 2 szt. Temat skomplikowany na wielu płaszczyznach. Opinia rzeczoznawcza wyjaśniająca wszystkie zagadnienia związane z dopuszczeniem do ruchu ` 1000zł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 17.01.2022 o 14:33, danielg539 napisał:

to ja uważam, że ten pojazd należy potraktować jako maszynę i nie można go zarejestrować jako ciągnik samochodowy

Ja również- ktoś to wymyślił pod konkretne zadanie 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, markes30 napisał:

wyjaśniająca wszystkie zagadnienia związane z dopuszczeniem do ruchu

Możesz napisać jakie były konkluzje tych opinii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja również bym poprosił ;) Ogólnie interesuje mnie jak poprawnie pojazd powinien zostać sklasyfikowany, oraz czy potrzebny jest dozór techniczny ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.