Skocz do zawartości

Mandat za brak badania.


Paprock

Rekomendowane odpowiedzi

Wiadomo, że w tym roku kodeks wykroczeń znowelizował się trochę, a co za tym idzie kary i mandaty wyskoczyły w kosmos. Nie mi oceniać czy to źle, czy dobrze. W każdym razie w necie trafiłem na taką (nad)interpretację 'pokuty' za brak ważnego badania. Dla mnie przegięcie i na wyrost łączenie terminu badania z przywoływanym w tekście artykułem z ustawy mówiącym o dopuszczeniu i rejestracji. 

Kara za brak przeglądu to minimum 1500 zł. Czy jak spóźnisz się o parę dni, to zapłacisz? (msn.com)

Jakie Wasze zdanie w sprawie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Paprock napisał:

(nad)interpretację

Przegięcie na maxa :!:

PoRD

Art. 71. 1. Dokumentem stwierdzającym dopuszczenie do ruchu pojazdu samochodowego, ciągnika rolniczego, pojazdu wolnobieżnego wchodzącego w skład kolejki turystycznej, motoroweru lub przyczepy jest dowód rejestracyjny albo pozwolenie czasowe. Przepis ten nie dotyczy pojazdów, o których mowa w ust. 3.

2. Pojazdy określone w ust. 1 są dopuszczone do ruchu, jeżeli odpowiadają warunkom określonym w art. 66 wymagania techniczne pojazdu uczestniczącego w ruchu oraz są zarejestrowane i zaopatrzone w zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne, a w przypadku pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli, w nalepkę kontrolną.

2a. Pojazd elektryczny i pojazd napędzany wodorem posiadają tablice rejestracyjne wskazujące na rodzaj paliwa wykorzystywanego do ich napędu.

3. Pojazd niewymieniony w ust. 1, przyczepa motocyklowa oraz przyczepa specjalna przeznaczona do ciągnięcia przez ciągnik rolniczy lub pojazd wolnobieżny jest dopuszczony do ruchu, jeżeli odpowiada warunkom określonym w art. 66 wymagania techniczne pojazdu uczestniczącego w ruchu.

 

Weźmy sobie pojazd z p.1. (ciągnik rolniczy) z pojazdem z p.3. (przyczepa specjalna przeznaczona do ciągnięcia przez ciągnik rolniczy)

Ciągnik ma DR, OC i brakło mu BT

a przyczepa (np. kombajn do ziemniaków) nie ma z mocy prawa DR OC i w większości przypadków nawet świateł

i komu teraz 1500 "na przelew" :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Władza dawała przez lata i daje +500 to przyszedł czas na zabranie, ot taki przejaw "sprawiedliwości" i w tym przypadku nie sprawdzi się powiedzenie - kto daje i odbiera ten się w piekle poniewiera. A czy to nadinterpretacja? Hmm - ponoć duży może więcej, a skoro władza to ten duży, więc wszystko będzie ok. popłaczemy, ponarzekamy i w następnych wyborach wybierzemy zgodnie z własnym sumieniem, a kto wygra? Bez względu na wyniki na pewno nie społeczeństwo. :evil:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez polityki w każdym temacie! Proszę ładnie!

Sensem mojego zapytania jest wartość czy tam moc pieczęci stawianej w dowód i/lub w cepik, co do dopuszczenia pojazdu do ruchu. Czy naprawdę pojazdy bez ważnego terminu samoczynnie delejtują się z ruchu drogowego? A co z pojazdami bez ważnych badań zarejestrowanymi czasowo w celu wykonania rzeczonego badania? Zostaję przy swoim, że te widełki od 1500 do 5000 można zastosować dla przyłapanego niezarejestrowanego auta. Mam na myśli pojazdy, które podlegają obowiązkowi rejestracji.

NIEZAREJESTROWANY = NIEDPOUSZCZONY

Takie moje zdanie. Czekam na inne (odpolitycznione) konkrety. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też jestem za tym, żeby polityki nigdy nie tykać, ale się nie da, bo to decyzja stricte polityczna i inaczej tego odebrać nie można. A głosy za lub przeciw takim zapisom i tak nikogo z decydentów nie interesują, tak więc Mistrzu nie sierdź się. :wink:

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzwoniłem do dwóch kolegów z OKRD i mówią że pierwsze słyszą o jakimś 1500zł... Internetowe "pudelki" typu onet też pisały że nasze OBT do 3.5T kosztuje 184zł od pierwszego stycznia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, cezary napisał:

eż jestem za tym, żeby polityki nigdy nie tykać, ale się nie da, bo to decyzja stricte polityczna i inaczej tego odebrać nie można

Co gorsze, to niezależnie jaka wiodąca partia będzie u władzy to zmiany łupiące kieszeń obywateli i tak przechodzą i tak. Marionetki muszą wprowadzać zamordyzm, bo tak im każe ten co pociąga za sznurki...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg. mnie jedynie art. 97 kw. w związku z art. 81 PRD. i to w zasadzie tylko nałożony może być na właściciela ponieważ tylko on odpowiada za przedstawienie pojazdu do badania technicznego w wyznaczonym terminie 😎.

  • Polub 1
  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten artykuł (97) mówi o karze grzywny do 3000, można ją nakładać w postępowaniu mandatowym?

Wychodzi na to, że to kompetencje sądu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, mirek_handlarz napisał:

Ten artykuł (97) mówi o karze grzywny do 3000, można ją nakładać w postępowaniu mandatowym?

Wychodzi na to, że to kompetencje sądu.

Tak dokładnie z tego art. 97 kw. Popełniasz wykroczenie jeżeli poruszasz się pojazdem bez PT. Oczywiście jako właściciel pojazdu. Policjant może nałożyć mandat karny kredytowany w tej chwili do 3.000 zł z tego artykułu , wcześniej do 500 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A zdarzyło się kiedyś, żeby po zmianie opcji rządzącej obniżali mandaty? Dużo lat przeżyłem i o takim czymś nie słyszałem. Nowej opcji obojętnie z lewa, z prawa czy centrum będzie to ma rękę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co mają mandaty do polityki. Minimalna krajowa poszła w górę, szaleńców nie ubywa na drogach , wypasionych fur przybywa więc nie ma co się dziwić . Kara za brak OC uzależniona jest od minimalnej krajowej brutto , konkretnie X2 , lub X3 na "wagę ciężką" i obecnie każdy stara się płacić terminowo- poskutkowało . Do tej pory za brak BT nie było żadnej kary ,ale gdyby przyszło płacić kilka tysi za brak to zapewne powinno zmienić. Nawet już  jest odzew bo w styczniu pojawiło się wiele pojazdów z zaległym badaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

31 minut temu, wadi napisał:

Co mają mandaty do polityki

Do polityki bezpośrednio może i nic, ale każdy wie że budżet w kilku procentach opiera się na mandatach. I jeśli ten budżet ma się zamknąć,bo ktoś "na głosy" kasę rozdał a teraz trzeba to łatać.. to co zrobi???. Czy to polityka nie wiem....ale skurwy*****two na pewno już tak! Plus jest taki,że rachunki i mandaty mamy już jak na "zachodzie" tylko jednego brakuje.... 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, wadi napisał:

Co mają mandaty do polityki. Minimalna krajowa poszła w górę, szaleńców nie ubywa na drogach , wypasionych fur przybywa

Nie rób sobie żartów z nas, że mandaty wysokie  są po to żeby było bezpieczniej. Przykład Froga który jest szaleńcem i ma wypasioną furę. On został uniewinniony a ty zarabiając średnią krajową masz dostawać mandat 5 tyś? Polacy to naprawdę muszą mieć nad sobą bat, bo inaczej nie czują się bezpiecznie...

Edytowane przez Rafi90
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, wadi napisał:

za brak BT nie było żadnej kary ,ale gdyby przyszło płacić kilka tysi za brak to zapewne powinno zmienić.

i dlatego przeglądy nie zdrożeją

10 godzin temu, yogi1984 napisał:

tylko jednego brakuje.... 😉

jeszcze lepszego socjalu +500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nikt nie zmusił dobrocią do przestrzegania prawa, każdy z nas jeździ w tym grajdole zwanym państwem, znacie na wylot te podrygi standardowego kierowcy w Polsce...

 Nie ma na to innej siły jak kasa...  i tak będą płacili a dalej będzie to samo-  "panie władzo... lubię zapier...ć" 

 Odnośnie polityki, to pełna zgoda z

W dniu 23.01.2022 o 21:13, Paprock napisał:

Bez polityki w każdym temacie!

 Nie mogę jednak się powstrzymać, dodam poza tematem- oczekuję jakiegoś "tompnięcia" w polityce, lub takiego silnego strzała w pysk dla rządzących, tak by wpadli do koryta i się udławili tą dobrocią co ją sami sobie płacą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ludzie naprawdę potrafią sobie komplikować życie. Przez 20 lat pracy w Ruchu Drogowym nie nałożyłem ani jednego mandatu za brak aktualnych badań technicznych. Oczywiście zatrzymywałem DR i nakładałem karę ,,upomnienie". Od 5 lat jestem na emeryturze, dorabiam jako diagnosta a czytając posty niemal zbaraniałem. Zadzwoniłem wczoraj do kolegi Naczelnika Wydz, RD i pytam się co takiego się zmieniło w prawie odnośnie kar za brak aktualnych BT. Odpowiedział mi że NIC się w tym względzie nie zmieniło. Można owszem nałożyć MK do 250 zł za brak BT ale tylko WŁAŚĆICIELOWI pojazdu. Ukoimy nerwy na nadchodzący nas długi dzionek i nie nadinterpretujmy niektórych przepisów ( chociaż osobiście uważam że jakby w przepisach jasno było ujęte, że za brak aktualnych BT Policjant nałoży MK w wysokości np. 500 zł to ludzie nie zapominali by o przeglądach).

Trzymajcie się i do roboty.☀️

  • Super 2
  • Piwo 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z przedmówcą i dodam więcej: zamiast rozpaczać jaka to władzunia zła zacznijcie jeździć godnie z przepisami. To takie proste.

  • Piwo 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, wrc69 napisał:

zamiast rozpaczać jaka to władzunia zła zacznijcie jeździć godnie z przepisami. To takie proste.

To nie jest proste, gdyż 80% dróg jest oznakowane niezgodnie z przepisami, więc jeździć zgodnie z przepisami się nie da. Myślę, że przynajmniej 30% mandatów jest też wystawiona nielegalnie, ale lud nie zna przepisów i da sobie wmówić, że czarne to białe.

Nie oszukujmy się, że karanie ludzi drakońskimi karami nie ma sensu i nie poprawia bezpieczeństwa. 95% kierowców nigdy nie było sprawcami wypadków a za stan bezpieczeństwa tak na prawdę odpowiada te 5-10%. Ciągle media podają, że pijany z zatrzymanymi uprawnieniami do kierowania znów był sprawcą śmiertelnego wypadku i to takich kierowców należy piętnować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 80% to ,,traszkę" przesadzona wartość, aczkolwiek zgadzam się że w Polsce a szczególnie w miastach za dużo jest znaków drogowych. Zgadzam się z WRC69 że powinniśmy  zacząć jeździć zgodnie z przepisami ( mówię też o sobie bo jeżdżę czasami jak IDIOTA) a faktycznie unikniemy problemów. Nie ma dobrej recepty na zminimalizowanie ilości wypadków drogowych a jeżeli danielg 539 masz jakiś pomysł to podeślij. Sama krytyka nic tu nie da a konstruktywna opinia to dobre lekarstwo na rozwiązanie wielu problemów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

57 minut temu, danielg539 napisał:

pijany z zatrzymanymi uprawnieniami do kierowania znów był sprawcą śmiertelnego wypadku i to takich kierowców należy piętnować.

takich kierowców należy natychmiast karać!!!! nawet tych co mają immunitet

Edytowane przez Wacek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Tomekkk napisał:

Te 80% to ,,traszkę" przesadzona wartość

Zapoznaj się z rozporządzeniem o znakach i sygnałach drogowych a zmienisz zdanie. 

6 minut temu, Tomekkk napisał:

jakiś pomysł to podeślij

Największym problemem jest recydywa i to ta alkoholowa, oraz grupa szaleńców (często motocyklistów) a jak ich wyeliminować z drogi to już sprawa policji i sądów. 

Kary powinny być proporcjonalne do zamożności obywateli, bo zupełnie czym innym jest 1500 PLN dla bezrobotnego czy żywiciela wielodzietnej rodziny a zupełnie czym innym jest ta sama kwota dla lekarza pracującego na oddziale covidowym, jednak tępi rządzący wszystkich mierzą swoją (bogatą) miarą.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Tomekkk napisał:

Nie ma dobrej recepty na zminimalizowanie ilości wypadków drogowych

Jest. Taka sama jak przy spożywaniu alkoholu.  Trzeba to robić z rozumem. Dotyczy wszystkich uczestników ruchu.

  • Piwo 2
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.